ورزش جهان / شناسه خبر: 90550 / تاریخ انتشار : 1397/9/17 16:13
|

آلکاسر از روی نیمکت بهتر گل می‌زند!

مارتین لارنس / اوضاع صدر جدول بوندس‌لیگا نسبت به آخرین روز فصل گذشته تغییرات بسیاری داشته است. بایرن مونیخ فصل پیش را با شکست خانگی چهار بر یک مقابل اشتوتگارت به پایان رساند و این آخرین بازی یوپ هاینکس به‌عنوان مربی بود. با این حال بایرن با فاصله 21 امتیاز در صدر جدول ششمین قهرمانی پیاپی خود را جشن گرفت. حالا بایرن چهارم است و 9 امتیاز با بوروسیا دورتموند صدرنشین فاصله دارد.

دورتموند نسبت به فصل پیش بسیار پیشرفت کرده است. آنها در فصل پیش نزدیک بود سهمیه لیگ قهرمانان را هم نگیرند. در روز پایانی مسابقات، پاول کادرابک در بازی هوفنهایم مقابل دورتموند در فاصله تنها 15 دقیقه مانده به پایان مسابقه نتیجه را سه بر یک به سود تیمش کرد. تفاضل گل دورتموند در آن هنگام تنها یک گل بهتر از بایر لورکوزن بود که سه بر صفر از هانوفر پیش بود. اگر لورکوزن گل چهارم را هم می‌زد، جای دورتموند را در لیگ قهرمانان را می‌گرفت اما هانوفر دو گل در دقایق 94 و 96 زد و کار دورتموند را آسان کرد.

دورتموند در تابستان رویه متفاوتی را در پیش گرفت و ابتدا، پیتر اشتوگر، مربی تیم را اخراج کرد. لوسین فاوره که در کشور آلمان با هرتا برلین و مونشن‌گلادباخ کارهای حیرت‌انگیزی انجام داده بود جای او را گرفت.

فاوره، هرتا برلین را در دو سال از رده دهم به رده چهارم رساند. او گلادباخ را در سال 2011 از سقوط نجات داد و فصل بعد آنها را چهارم کرد. در آخرین فصل کامل حضور فاوره در گلادباخ، یعنی فصل 15-2014، باشگاه در بوندس‌لیگا سوم شد و به لیگ قهرمانان رسید اما پنج شکست پیاپی در ابتدای فصل بعد باعث شد او اخراج شود. با این حال او در آلمان بسیار خوشنام بود.

از سوی دیگر، بایرن مونیخ در این فصل با نیکو کواچ به ‌شکل غیرمعمولی شکننده بوده است. دورتموند هم از این ضعف بایرن به بهترین شکل استفاده کرده است و توانسته فاصله در صدر جدول را به 7 امتیاز برساند و 9 امتیاز هم بیشتر از بایرن داشته باشد. تفاضل گل دورتموند در پایان هفته سیزدهم 24+ است که با فاصله، بهترین آمار در این فصل است.

آمار بی‌نظیر دورتموند و آلکاسر

نقطه قوت دورتموند این نیست که فرصت‌های زیادی می‌سازد، بلکه این است که از فرصت‌ها استفاده می‌کند. دو برد پرگل آنها، با نتیجه هفت بر صفر مقابل نورنبرگ نگون‌بخت و چهار بر صفر مقابل اشتوتگارت، تقریبا نیمی از تفاضل گل آنها را تشکیل می‌دهد. در کل آنها در بازی‌های‌شان سلطه کامل بر جریان بازی ندارند. دورتموند نسبت به بایرن 56 ضربه کمتر به سمت دروازه حریف زده و نسبت به فورتونا دوسلدورف قعرنشین تنها یک ضربه بیشتر به سمت دروازه داشته است اما دلیل صدرنشینی دورتموند، قدرت تمام‌کنندگی فوق‌العاده بازیکنانش است. دورتموند 22 درصد از ضرباتش در این فصل را گل کرده که بهترین عملکرد در میان تیم‌های لیگ است و تقریبا دو برابر آمار بایرن است.

این دقت بالا مقابل دروازه به دلیل حضور یک بازیکن است: پاکو آلکاسر. این بازیکن اسپانیایی پس از انتقال قرضی به پدیده این تیم شد و دورتموند هم قرارداد او را دایمی کرد. او در حالی که تنها در دو بازی در ترکیب ثابت قرار گرفته، با 10 گل در کنار لوکا یوویچ، مهاجم فرانکفورت گلزن برتر لیگ است.

او در بازی شنبه دورتموند که با برد دو بر صفر مقابل فرایبورگ همراه بود در ترکیب نبود اما از روی نیمکت به زمین رفت و باز هم گل زد. این نهمین گل او در این فصل به‌عنوان بازیکن ذخیره بود و او تا همین هفته رکورد بوندس‌لیگا در زمینه بیشترین گل زده یک بازیکن پس از ورود به میدان به‌عنوان بازیکن ذخیره را شکسته است. حتی یک دروازه‌بان هم نتوانسته ضربات او را در این فصل مهار کند. هر بار که او داخل چارچوب ضربه زده، توپ گل شده است.

اما چرا آلکاسر در ترکیب ثابت قرار نمی‌گیرد؟ هرچه باشد، دورتموند تنها همین مهاجم مرکزی را دارد. ماکسیمیلیان فیلیپ شش بار در این پست بازی کرده ولی او فصل پیش بیشتر در سمت چپ حضور داشت. حتی ماریو گوتزه هم بیشتر از آلکاسر در پست مهاجم مرکزی بازی کرده است.

فاوره تا حدی به آمادگی جسمانی آلکاسر توجه دارد که دو سال در بارسلونا نیمکت را گرم کرد. شاید هم نظر مربی این است که وقتی چیزی خراب نیست، بی‌دلیل به آن دست نزند. تیم او تا هفته سیزدهم شکست نخورده و 10 بازی را برده است. آلکاسر هم به‌عنوان ذخیره در هر 21 دقیقه، با احتساب وقت‌های تلف‌شده گل زده است.

شش گل از 10 گل آلکاسر در دقیقه 80 به بعد زده شده است و 9 امتیاز برای دورتموند به همراه داشته است، یعنی همان تعداد امتیازی که بیشتر از بایرن دارند. این بازیکن بوده که تفاوت را برای تیم فاوره رقم زده است، ولی ممکن است نیمکت‌نشینی او ادامه داشته باشد.

این مهاجم دچار مشکل عجیبی است: او به‌عنوان یک بازیکن ذخیره موثرتر از آن است که در ترکیب ثابت قرار بگیرد! وقتی بازی باز می‌شود، بازیکنان تهاجمی دورتموند فضای بیشتری برای استفاده پیدا می‌کنند و آلکاسر می‌تواند به زمین بیاید و کار را تمام کند.

او در این سیستم در حال حاضر به بهترین شکل جواب می‌دهد و البته این آمار او نمی‌تواند ادامه پیدا کند اما دلیلی هم ندارد که دورتموند او را در ترکیب قرار بدهد. امروز مقابل شالکه احتمالا آلکاسر یک بار دیگر روی نیمکت خواهد بود.

منبع: گاردین

 

captcha
تازه ها
بیشتر