فوتبال ایران / شناسه خبر: 90437 / تاریخ انتشار : 1397/9/15 00:07
|
محرومیت طارمی، چشمک تقدیر به حسینی

قبل از کی‌روش، برانکو سیدجلال را نمی‌خواست!

سعید زاهدیان / شیطنت کی‌روش باعث شد تا برانکو ایوانکوویچ پس از اردوی تیم ملی از سیدجلال که هفته‌ها روی نیمکت نشسته بود در ترکیب اصلی بازی بگیرد.

قبل از کی‌روش، برانکو سیدجلال را نمی‌خواست!

سعید زاهدیان / روز نهم خرداد‌ماه ۹۶ روزنامه ایران ورزشی در صفحه ۲ خود گزارشی پیرامون وضعیت پرسپولیس و خریدهای جدیدش منتشر کرد. تیتر گزارش این بود: «آینده‌نگری پروفسور!» در این گزارش به نکته جالبی اشاره شده بود؛ خبرنگار ایران ورزشی در شرایطی که هنوز پرسپولیس تمرین‌هایش را برای فصل ۹۷ - ۹۶ شروع نکرده بود، از منابع خبری موثق خود خبری مهم دریافت کرده بود که باورش برای هر مخاطبی در آن مقطع خنده‌دار و بعید به نظر می‌رسید.

---

 در این گزارش خبرنگار ما نوشته بود که برانکو ایوانکوویچ برای فصل پیش رو قصد کنار گذاشتن و نیمکت‌نشین کردن جلال حسینی را دارد و تصمیمش را در این خصوص گرفته که می‌خواهد از محمد انصاری و شجاع خلیل‌زاده در قلب دفاع استفاده کند و کاپیتان را روی نیمکت بنشاند.
حدود دو ماه بعد از انتشار این گزارش و با شروع بازی‌های لیگ برتر ثابت شد که مطلب ایران ورزشی از منبع موثقی گرفته شده و یک گمانه‌زنی یا شایعه نبوده؛ برانکو ایوانکوویچ با شروع لیگ (که جدول آن در صفحه موجود است) جلال حسینی را نیمکت‌نشین کرد و زوج انصاری - خلیل‌زاده را در قلب دفاع قرار داد.

---

مطابق این جدول جلال حسینی حدود ۱۰ هفته در لیگ، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا مقابل الاهلی در دو بازی رفت و برگشت و الهلال در ترکیب جایی نداشت. بعد از شکست سنگین پرسپولیس به الهلال بود که هواداران ناراحت پرسپولیس به گلایه از برانکو ایوانکوویچ پرداختند که چرا به سیدجلال بازی نداده و اگر کاپیتان در ترکیب بود، پرسپولیس با ۴ گل از الهلال شکست نمی‌خورد.
 بهانه برانکو برای بازی ندادن به جلال حسینی مصدومیت عنوان شد اما بعد از این بازی با شروع اردوی تیم ملی، سید جلال مقابل توگو و روسیه در ترکیب تیم ملی قرار گرفت و عکس‌های تمرین به وضوح نشان می‌داد که سیدجلال دچار مصدومیت نیست و پا به پای ملی‌پوشان تمرین می‌کرد.
در واقع کارلوس کی‌روش که در آن مقطع درگیری بسیار شدیدی با برانکو ایوانکوویچ داشت، جلال حسینی را مقابل روسیه در ترکیب قرار داد و بازوبند را به دست او بست تا هواداران پرسپولیس از خود بپرسند که اگر سید جلال شرایط بازی داشت، چرا این همه هفته در لیگ و آسیا -‌بخصوص شکست ۴ بر صفر برابر الهلال- این مدافع روی نیمکت پرسپولیس بود؟
عده‌ای خیال کردند که سرمربی تیم ملی در ادامه دعواهایش با سرمربی پرسپولیس به جلال حسینی بازی داده تا برانکو را بیشتر زیر فشار انتقادات ببرد؛ این شیطنت کی‌روش باعث شد تا برانکو ایوانکوویچ پس از اردوی تیم ملی از سیدجلال که هفته‌ها روی نیمکت نشسته بود در ترکیب اصلی بازی بگیرد و استراتژی خود مبنی بر استفاده از شجاع خلیل‌زاده و محمد انصاری در قلب دفاع را عوض کند و با بردن انصاری به دفاع چپ، سیدجلال را به ترکیب برگرداند و این اتفاق با پیروزی پرسپولیس در دربی برابر استقلال باعث شد تا هواداران موضوع نیمکت‌نشینی سید‌جلال را به فراموشی بسپارند.
جلال حسینی در ادامه لیگ برای پرسپولیس بازی کرد و عملکرد درخشانی در قلب دفاع داشت اما با این نمایش ها، کار کارلوس کی‌روش برای خط زدن این بازیکن دشوار و دشوارتر شد. کی‌روش که پس از صعود به جام جهانی در دو بازی تشریفاتی مقابل کره جنوبی و سوریه در تهران از جلال حسینی استفاده نمی‌کرد و او را از برنامه‌های تاکتیکی‌اش کنار گذاشته بود، در ماجرای لج و لجبازی با برانکو، سیدجلال را بازی داد تا برانکو هم ناچار به استفاده از او شود اما دود این ماجرا سرانجام به چشم خود کارلوس کی‌روش رفت چرا که عملکرد درخشان سیدجلال در لیگ برتر و لیگ قهرمانان (گل صعود به الجزیره) باعث محبوبیت فوق‌العاده کاپیتان شده بود و خط زدن او در آستانه جام جهانی هزینه سنگینی را به سرمربی تیم ملی تحمیل می‌کرد اما کی‌روش این هزینه را تحمل کرد و در اقدامی حیرت‌انگیز جلال حسینی را خط زد تا استراتژی جدیدش را اجرایی کند. او در جام جهانی از چشمی و مجید حسینی استفاده کرد و نتایج خوب تیم ملی توجیه مناسبی برای خط زدن سیدجلال و وریا غفوری بود تا کی‌روش از زیر تیغ انتقادات خارج شود.
کارلوس کی‌روش روی اصولش ایستاد اما چرا برانکو ایوانکوویچ استراتژی ابتدای فصل خود را ادامه نداد و جلال حسینی را که از اول فصل نیمکت نشین کرده بود و از شجاع خلیل‌زاده و محمد انصاری در قلب دفاع بازی می‌گرفت -و از آنها رضایت هم داشت- مجبور به تغییر رویه شد؟ چه اتفاقی افتاد که برانکو از اصولش عدول کرد و روی زوج شجاع - انصاری پافشاری نکرد؟ خیلی‌ها عملکرد درخشان سیدجلال را عامل این موضوع می‌دانستند اما دلیل اصلی تغییر سبک برانکو فقط این نبود.
 با محرومیت طارمی و بسته شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس، برانکو ایوانکوویچ با خودش کمی فکر کرد و دید که با این وضعیت باید تمام بازیکنان کلیدی خود را حفظ کند و با تغییر استراتژی، جلال حسینی را به ترکیب برگرداند تا هم به محبوبیت خودش اضافه شود و هم سیدجلال در اوضاع بحرانی هوای رفتن و جدایی از جمع پرسپولیسی‌ها به سرش نزند.
برانکو ایوانکوویچ اگر با پنجره بسته مواجه نبود شاید تصمیم دیگری می‌گرفت اما مجموعه اتفاقات پرسپولیس در یک‌سال اخیر باعث شد پروفسور راه درست را برای ادامه کارش در پیش بگیرد و موفق هم باشد اما دو نکته هست که شاید هواداران فوتبال که عاشقانه پرسپولیس را دوست دارند به آن توجه نکرده باشند.


اختلاف مربیان و بازگشت به تیم ملی

جلال حسینی در تیم ملی جایگاه خود را از دست رفته می‌دید؛ کارلوس کی‌روش برای جام جهانی به دنبال گزینه‌ای جوان برای بازی کنار پورعلی گنجی می‌گشت تا در جام جهانی مقابل تیم‌های پر ستاره‌ای نظیر اسپانیا، پرتغال و مراکش، خط دفاع مستحکمی بسازد.

---

او به بازیکنان جوانی فکر می‌کرد که میزان دوندگی آنها نزدیک به بازیکنان بین‌المللی اسپانیا و پرتغال باشد. در واقع کی‌روش تصمیم خود را برای خط زدن جلال حسینی از خرداد ماه سال پیش که صعود ما به جام جهانی با پیروزی بر ازبکستان قطعی شد، گرفته بود. در واقع سیدجلال ممکن بود ماه‌ها زودتر از آغاز جام جهانی خط بخورد که اختلاف کی‌روش و برانکو این اتفاق را به شکل دیگری رقم زد. نگاه به جدول بازی‌های سال گذشته به خوبی گویای این مساله است.

 

برانکو واقعا به اشتباهش پی برده؟

برانکو ایوانکوویچ فردای روزی که جلال حسینی از تیم ملی به صورت رسمی خداحافظی کرد، در کنفرانس خبری مشترک با کاپیتان تیمش اعتراف کرد که سال ۲۰۰۶ اشتباه کرده که سیدجلال را با خود به جام‌جهانی آلمان نبرده. ( اعتراف دیرهنگام برانکو: اشتباه کردم سیدجلال را خط زدم ) این اعتراف دیرهنگام دردی از جلال حسینی دوا نمی‌کند. ( جلال حسینی: حتی با برانکو هم به تیم‌ملی برنمی‌گردم ) اما سرمربی پرسپولیس برای به دست آوردن دل کاپیتان خود که در این مدت کم برایش ندرخشیده و گل‌های حساسی زده تا برانکو بردهای بزرگ و دراماتیکی را تجربه کند، باید این حرف‌ها را در روز خداحافظی سیدجلال با ۱۱۵ بازی ملی بزند اما واقعیت چیز دیگری است.

---

برانکو در تیم ملی ایران به رغم فشار رسانه‌ها هیچ‌گاه به جلال حسینی جوان فرصت خود‌نمایی هم نداد تا فرصت تجربه جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان را از دست بدهد. از این موضوع که بگذریم، برانکو در فصل نخست حضورش سیدجلال را نخواست تا پرسپولیس با همان مدافعان پراشتباه و ضعیف پا به لیگ بگذارد. سیدجلال راهی نفت تهران شد و پرسپولیس با نورمحمدی، محسن بنگر و ماریچ و دسته گل‌های سوشا و لوبانوف در هفته آخر لیگ با تفاضل گل کمتر جام قهرمانی را از دست داد. به رغم آمار فاجعه‌بار پرسپولیس در آن فصل باز هم برانکو دنبال جلال حسینی نبود و طاهری با خرید این بازیکن، گزینه‌ای تحمیلی پیش روی برانکو گذاشت اما سیدجلال آنقدر خوب بود که برانکو نتوانست او را کنار بگذارد و نتیجه آمدن جلال حسینی و بهبود ساختار دفاعی، بالا بردن جام قهرمانی لیگ برتر بود. با اینکه سید جلال از دفاع پرسپولیس یک سد محکم ساخته بود و خودش لقب صخره را از هواداران گرفته بود اما برانکو ابتدای این فصل قصد داشت جلال حسینی را به نیمکت تبعید کند و انصاری و شجاع را در قلب دفاع بگذارد که این اتفاق به خوبی عدم اعتقاد برانکو به کاپیتان را نشان می‌دهد اما بازهم درخشش و آمادگی بالای سید جلال بر استراتژی و عقاید برانکو چربید.

 

خداحافظی با یک جام بزرگ

پرسش آخر اینکه پس از باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس، آیا برانکو ایوانکوویچ به اندازه روزی که در کنفرانس به اشتباهش در جام جهانی ۲۰۰۲ اعتراف کرد، به جلال حسینی اعتقاد خواهد داشت یا با آمدن بازیکنی مثل پورعلی گنجی، این سیدجلال است که باید با ترکیب اصلی خداحافظی کند؟

جلال حسینی در تمام این سال‌ها با تمام سختی‌ها جنگیده و همیشه پیروز شده است اما باید دید که او در فوتبال باشگاهی باز هم ثابت می‌کند که چیزی کمتر از شجاع یا پورعلی گنجی ندارد؟‌! پرسپولیس شاید خانه آخر کاپیتان باشد اما اگر اینجا هم از برنامه‌های مربی خارج شود، برای همیشه باید با مدافعی خداحافظی کنیم که از تیم ملوان رشد کرد و تمام مراحل ترقی را پیمود و تقریبا هر افتخاری در فوتبال ایران وجود داشت، در ویترین افتخاراتش وجود دارد اما او برای بالای سر بردن یک جام متفاوت که امسال تا آستانه لمس آن پیش رفت، در پرسپولیس می‌ماند و از تمام موانع -رقبای جوان و استراتژی مربی- عبور می‌کند تا جام مورد نظرش را روی سر ببرد؟ پاسخ به این سوال را تنها جلال حسینی می‌داند!

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر