فوتبال ایران / شناسه خبر: 90433 / تاریخ انتشار : 1397/9/14 18:29
|
داور استرالیایی از تهدید خانواده اش بعد از باخت ایران می‌گوید

بنجامین ویلیامیز چهار سال بعد / تصمیم درستی گرفتم

همسرم دیگر از اینکه شب‌ها در خانه بماند، احساس امنیت نمی‌کرد. پلیس فدرال استرالیا، داورها را به دقت زیر نظر داشت. افسری که مراقب ما بود به ما گفت در امان هستیم ولی از نظر من، مرزها شکسته شده بود.

واگویه های داور استرالیایی بعد از تصمیم به اخراج پولادی و ده نفره کردن ایران در جام ملت‌ها

حالا که به جام ملت های آسیا نزدیک می شویم یاد حذف دردناک دوره قبل می افتیم.یاد بازی با عراق و تیم سختکوش مان که هر کار کرد حریف بداقبالی در ضربات پنالتی نشد.مهمتر از بدشانسی اما بسیاری از فوتبالدوستان ایرانی و اعضای تیم ملی باخت به عراق را ناشی از اشتباه بزرگ داور استرالایی آن مسابقه می دانند و نام بنجامین ویلیامز هیچ وقت از ذهن فوتبالوستان ایرانی پاک نشده و نخواهد شد.داوری که با اخراج مهرداد پولادی تیم ایران را ده نفره و کرد و شاید اگر این اتفاق نمی افتاد تیم ایران عودی بی دردسر به نیمه نهایی داشت.

حالا و بعد از چهار سال ویلیامیز در مصاحبه ای می گوید:« وقتی ایران 1-0 جلو بود، پیش از پایان نیمه، من به یکی از بازیکنان آنها به خاطر شبیه سازی در محوطه جریمه کارت زرد دادم. او می‌خواست من را متقاعد کند که پنالتی بگیرم.من به سراغ او رفتم و گفتم هیچ خطایی انجام نشده و باید از زمین بلند شود.او از دستور من سرپیچی کرد و روی زمین ماند و تاکید داشت که خطا شده است.پس از کمی صحبت که با آرامش انجام شد،به او گفتم که خطایی نبوده و باید از زمین بلند شود وگرنه به او کارت خواهم داد.او به تعلل ادامه داد و کارت زرد را دریافت کرد.

بعد از اینکه به سمت مرکز زمین دویدم، بازیکنان عراق به من اشاره کردند که کارت زرد دوم او بوده است.چک کردم و دیدم او قبل‌تر کارت زرد گرفته بود.قوانین بازی مشخص هستند و به او کارت قرمز را نشان داده و اخراجش کردم.

در چنین بازی بزرگی، فاصله بین کارت زرد و قرمز باعث ایجاد جنجال شد.اصلا خوب نبود ولی به خاطر رفتاری که او انجام داده بود، تصمیم درستی بود.بازی دیوانه وار پیش رفت،در پایان 1-1 شد و در وقت‌های تلف شد 3-3 شد و عراق در ضربات پنالتی به پیروزی رسید.یکی از سخت‌ترین بازی‌هایی بود که در آن شرکت داشتم ولی وقتی زمین را ترک می‌کردم،مطمئن بودم تمام تصمیماتم درست بوده است.

ولی یک بار دیگر،رسانه‌های استرالیایی به من حمله کردند و قضاوت من به نحو دیگری در دنیا بازتاب یافت.خوشبختانه من هیچگاه در شبکه‌های اجتماعی فعالیتی نداشته ام.هواداران ایرانی عصبانی شده بودند و به صفحه فیسبوک یک شخص دیگر که بن ویلیامز نام داشت، حمله کرده بودند.من هیچ کدام از نظرات را نخواندم ولی همسرم این کار را کرد.او دیده بود که ما و فرزندمان تهدید به مرگ شده ایم.

همانطور که تصور می‌کنید،همسرم دیگر از اینکه شب‌ها در خانه بماند،احساس امنیت نمی‌کرد.پلیس فدرال استرالیا، داورها را تا پایان رقابت‌ها به دقت زیر نظر داشت.افسری که مراقب ما بود به ما گفت که در امان هستیم ولی از نظر من، مرزها شکسته شده بود.

رسانه‌های استرالیایی به این موضوع دامن زده بودند و امنیت من و خانواده ام را به خطر انداخته بودند.تمام تصمیماتی که به درستی گرفته شده بود،به خاطر آن تعلل زیر سوال رفته بود.در حقیقت،آن بازی انقدر چالش‌های متفاوت داشت که به یک منبع برای تدریس داوری در آسیا تبدیل شده بود.متاسفانه در دوران حرفه ای من، بارها شده بود که رسانه‌های استرالیایی برخورد خوبی با من نداشتند.

در حقیقت حتی تصمیم داشتم شکایتی علیه آنها مطرح کنم چون به نظرم اشتباهی از سوی من رخ نداده بود و صحبت‌های آنها علیه من اشتباه بود.این مشکل را در خیلی از داورهای دیگر هم دیدم.بهترین سرمایه برای داور،اعتبار است و وقتی این اعتبار خدشه دار شود، توانایی کنترل بازی برای داور دشوار خواهد شد.

من داوری بودم که پای تصمیماتش ایستاد و مردم این را دوست نداشتند.اگر من خارج از استرالیا انقدر موفقیت کسب نمی‌کردم، شاید صحبت‌های رسانه‌ها برایم قابل درک بود ولی من موفقیت‌های بین المللی زیادی کسب کرده ام.

با کمک تیمم، توانستم به جمع 10 داور برتر جهان برسم و بهترین داور آسیا انتخاب شدم. در رقابت های فیفا، در المپیک و حتی در جام باشگاه‌های آسیا سوت زدم. در آن زمان این موضوع خیلی ذهنم را درگیر نکرده بود. از وقتی داوری را کنار گذاشتم به آن فکر می‌کنم و به دستاوردهایی که تا به حال داشته ام افتخار می‌کنم.»

3-670

captcha
تازه ها
بیشتر