فوتبال ایران / شناسه خبر: 90394 / تاریخ انتشار : 1397/9/14 16:16
|
اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی از نیم فصل دوم

ایرانیزه شدن VAR، شمشیر دو لبه‌‌ی داوری

برآیند صحبت‌های اولیه‌ای که در این رابطه شده است اما نشان از این دارد که اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی(VAR) در لیگ ایران، شمشیر دولبه‌ای است برای کمیته و دپارتمان داوری.

اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی در لیگ ایران

بهناز میرمطهریان / سیستم کمک‌داور ویدئویی (VAR) قرار است از نیم فصل دوم لیگ در ایران اجرا شود. اصلی‌ترین مشکل اما برای اجرای این سیستم هزینه بالایی است که اجرای نمونه خارجی آن می تواند به فدراسیون فوتبال تحمیل کند و همین موضوع احتمالاً به اجرای نمونه‌ای می‌انجامد که مطابق با بضاعت فدراسیون فوتبال باشد. سیستمی با تعداد دوربین‌های کمتر، امکانات محدودتر و طبیعتاً هزینه کمتر. دپارتمان داوری مدعی است که به محض تأمین این بودجه، VAR  اجرا می‌شود و به طور عجیبی به اجرای این سیستم حتی با امکانات محدودتر خوش‌بین است. این اما در حالی است که اجرای سیستم کمک داور ویدئویی، با دقت و حساسیت کمتر، نمی‌تواند آن سیستم کم اشتباهی باشد که داوری لیگ ایران به آن نیاز دارد. آیا فدراسیون می تواند با اجرای درست این تصمیم، به رفع معضلات داوری کمک کند؟

 

آخرین جلسه هیأت رییسه فدراسیون فوتبال با تأکید مهدی تاج خطاب به رییس کمیته داوران درباره فراهم کردن استفاده از سیستم کمک‌داور ویدئویی(VAR) همراه بود. قرار شد این موضوع در جلسه ای با حضور سازمان لیگ و کمیته داوران مورد ارزیابی نهایی قرار گیرد.

اتفاقاً همان روز، کمیته داوران هم جلسه جداگانه‌ای در این رابطه برگزار کرد و مواردی که باید در اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی مورد توجه قرار بگیرد را مورد بررسی قرار داد.

رضا غیاثی، مشاور کمیته داوران که در این جلسه حضور داشته، به مواردی اشاره می کند که درباره VAR مورد بحث قرار گرفته است: «درباره سیستم کمک‌داور ویدئویی، فیفا همه مطالعات لازم را انجام داده و ما باید مطابق استانداردهای فیفا در جام جهانی عمل کنیم. مشکل اصلی اما بودجه و هزینه‌های مربوط به اجرای این سیستم است. اگر فدراسیون فوتبال بتواند این مشکل را برطرف کند، کمیته داوران مطابق با همان استانداردهای فیفا این طرح را پیاده می کند.»

VAR در جام جهانی اما با به کارگیری 30 دوربین در مکان‌ها و زوایای مختلف ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات، اجرا می‌شد و تیمی متشکل از گروهی از داوران فعال در رقابت‌های جام جهانی هم مسوول بازبینی، فیلم‌های ثبت شده این دوربین‌ها بودند.

تصاویر به قدری واضح و از زاویه‌های مختلف گرفته شده بود که کمتر صحنه‌ای در بازبینی از نگاه داوران پنهان می‌ماند. با این حال اما باز هم یکی، دو صحنه داوری بود که به اعتقاد بسیاری کارشناسان، حتی با وجود VAR به تصمیم‌گیری اشتباه انجامید.

به کارگیری 30 دوربین در ورزشگاه آزادی برای اجرای VAR در لیگ فوتبال ایران اما با توجه به هزینه‌های زیادی که برای فدراسیون در پی خواهد داشت، عملاً امکان پذیر نیست. داوود رفعتی، رییس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال، به این موضوع تأکید می کند و صراحتاً می‌گوید که اگر این سیستم بخواهد در ایران پیاده شود لزوماً نباید عین نمونه خارجی باشد: «اینکه ما بخواهیم نمونه خارجی VAR  را به ایران بیاوریم با توجه به هزینه بالایی که دارد، به صلاح نیست. در حال حاضر ما پلن فیفا را برای اجرای این سیستم در اختیار داریم و قرار است هیأت رییسه فدراسیون فوتبال در این رابطه برآورد هزینه کند و ما با همکاری صدا و سیما این سیستم را اجرا کنیم.»

مشکل اصلی اما اینجاست که کاهش هزینه‌ها در اجرای VAR  با کاهش تعداد دوربین‌های به کار گرفته شده در ورزشگاه‌ها، ارتباط مستقیمی خواهد داشت. یعنی فدراسیون فوتبال برای کاهش هزینه‌ها چاره‌ای نخواهد داشت جز اینکه این سیستم را با تعداد دوربین کمتری اجرا کند. رفعتی می‌گوید: « برای کاهش هزینه‌ها باید یکسری راهکارها را مدنظر قرار دهیم که هنوز نمی توانیم درباره آن‌ها حرفی بزنیم. بحث کاهش تعداد دوربین‌ها یا استفاده از دوربین‌های صدا و سیما از مواردی است که باید مورد بررسی قرار بگیرند و در نهایت تصمیمی در این رابطه بگیریم.»

رضا غیاثی، لیگ ستارگان قطر را به عنوان مثال معرفی می‌کند و می‌گوید: «سیستم کمک‌داور ویدئویی در در لیگ ستارگان قطر با 9 دوربین اجرا شد اما اگر بخواهیم این سیستم را در لیگ فوتبال ایران اجرا کنیم باید حساسیت و دقت لازم را به دست بیاوریم.»

 
---

برآیند صحبت‌های اولیه‌ای که در این رابطه شده است اما نشان از این دارد که اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی(VAR) در لیگ ایران، شمشیر دولبه‌ای است برای کمیته و دپارتمان داوری. چنانچه مطالعات و بررسی‌های  اولیه برای پیاده‌سازی این طرح ناقص باشد و همه جوانب کار در نظر گرفته نشود، VAR نه تنها گرهی از مشکلات داوری فوتبال ایران باز نمی‌کند، بلکه خود معضلی می‌شود روی همه معضلات قبلی. آن وقت است که کمیته داوران علاوه بر اعتراض باشگاه‌ها به داوران و کمک‌داوران، باید خود را برای اعتراض‌هایی آماده کند که احتمالاً به داورهای ویدئویی هم وارد خواهد شد.

شاید مشکل جدی‌تر این باشد که فدراسیون فوتبال با همه کمبودهایی که در اجرای این سیستم مشاهده می‌شود، اصرار دارد که سیستم کمک‌داور ویدئویی را از نیم فصل دوم در لیگ اجرا کند. حتی داوود رفعتی می‌گوید: «حتماً این سیستم تا نیم فصل دوم اجرا خواهد شد.»

واقعیت اما این است که هنوز راهی طولانی برای کارشناسی فنی، داوری و مقدمات پخش بازی‌ها در پیش است و باید اطلاعات لازم در این زمینه جمع آوری شود و شیوه پیاده‌سازی آن مورد بررسی قرار بگیرد. تصمیم گیری درباره داورانی که قرار است تصاویر ارسالی از سوی دوربین‌های VAR را مورد بررسی قرار دهند هم مورد دیگری است که بحث مفصلی را می‌طلبد و معلوم نیست که آیا در نهایت همه این مراحل می‌تواند تا نیم فصل دوم انجام شود یا اولویت زمان به کیفیت اجرای این طرح می‌چربد؟

بیشتر بخوانید:

captcha
تازه ها
بیشتر