فوتبال ایران / شناسه خبر: 90393 / تاریخ انتشار : 1397/9/14 15:47
|
۵ پاس گل، ۹ امتیاز

عالیشاه، مهندس جدید پرسپولیس

از ابتدای لیگ هجدهم تا امروز که دو بازی به پایان نیم‌فصل اول مانده، امید عالیشاه 1002 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده و 5 پاس گل داده است.

ایران ورزشی آنلاینپرسپولیس به لطف سانترهای امید، از 4 بازی اخیرش در لیگ برتر 12 امتیاز گرفته که در 9 تای آن رد پای عالیشاه پررنگ‌تر است. مهم‌تر اینکه حالا این تیم یک نماینده هم در جمع بهترین‌ها دارد: امید عالیشاه به عنوان بهترین گلساز، با 5 پاس گل. حال آنکه تا همین یک هفته پیش نام هیچکدام از پرسپولیسی‌ها را در رده‌های بالایی جدول گلزنان و پاسورهای لیگ ندیده بودیم. او البته آنقدر خوش‌شانس نیست که بازی‌های خویش هم به اندازه‌ی اشتباهاتش به چشم بیاید اما آمارها نمی‌توانند نادیده‌اش بگیرند. از ابتدای لیگ هجدهم تا امروز که دو بازی به نیم‌فصل مانده، عالیشاه 1002 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده و 5 پاس گل داده است. هر چند حضور 278 دقیقه‌ای او در لیگ قهرمانان نه گل داشت و نه پاس گل.

ما شاید فراموش کرده باشیم اما خودِ عالیشاه حتما یادش هست حرف‌ها و انتقادهایی را که از وقتی برگشت، درباره‌اش می‌گفتند. انگار نه انگار این همان بازیکنی بود که وقت رفتنش می‌گفتند پرسپولیس زمین می‌خورد. همین که برگشت، شروع کردند به انتقاد و حتی دوری یک سال و نیمه‌ی او از میادین را هم در نظر نگرفتند. انتقادهایشان را تا همین چند هفته پیش هم می‌شنیدیم اتفاقا.

در همان بازی اول برابر پدیده مگر کم حرف شنید؟ چه کسی بود که می‌گفت امید عالیشاه دیگر بازیکن نمی‌شود؟ حتی وقتی در دقیقه 68 آن بازی جایش را به گادوین منشا داد، شنیدیم که بدبین‌ها نیمکت‌نشینی را برایش تحویز کردند. گفتند بعد از این تعویض، محال است دوباره به ترکیب اصلی برگردد اما برگشت.

یک هفته بعد از بازی با پدیده وقتی پرسپولیس می‌خواست از فولاد پذیرایی کند، عالیشاه باز هم یکی از یازده بازیکن برگزیده‌ی برانکو بود و تعویضش در دقیقه‌ی 1+90 هم نمی‌توانست دلیل فنی داشته باشد. آقای سرمربی فقط می‌خواست در روزی که تیمش برده و نگران گل خوردن هم نیست، سعید حسین‌پور را محک بزند که او را بجای امید عالیشاه به زمین فرستاد.

در بازی مقابل استقلال خوزستان هم عالیشاه از همان ابتدا به میدان رفت و در دقیقه 62 جای خود را به منشا داد. اتفاقی که در بازی بعد از آن برابر نفت مسجدسلیمان هم تکرار شد اما هفت دقیقه دیرتر. اگر بازی با فولاد را فاکتور بگیریم، باید بگوییم عملکرد امید عالیشاه تا پایان هفته چهارم لیگ برتر چنگی به دل نزد اما این هم دلیل نشد که پروفسور از اعتماد به او دست بکشد.

در بازی با صنعت‌نفت او بار دیگر عالیشاه را در ترکیب اصلی پرسپولیس به میدان فرستاد و او با پاس گلش به علی علیپور در دقیقه 68 اجازه نداد برانکو نخستین شکست فصل را تجربه کند. هفته‌ی بعد و در روزی که قرمزها دو بر یک نساجی را شکست دادند، عالیشاه 90 دقیقه در زمین بود اما در بازی با سپیدرود، برانکو در دقیقه‌ی 81 آدام همتی را بجای او به زمین فرستاد که اتفاقا تک گل سه امتیازی پرسپولیس را هم زد.

دربی اولین و تنها بازی‌ای بود که امید عالیشاه از روی نیمکت آغازش کرد که البته پروفسور نبودش را خیلی تاب نیاورد و او را در دقیقه 68 بجای سیامک نعمتی به میدان فرستاد. با همان یک بار نیمکت‌نشینی بود که اقای شماره دو به خودش آمد و از آن به بعد فقط در یک بازی پاس گل نداده است. عالیشاه در بازی با پیکان پاس گل اول پرسپولیس را به کمال داد و در دقیقه‌ی 3+90 هم بیرون رفت تا محمدامین اسدی شانسش را برای بازی کردن بیازماید.

در بازی بعدی برابر سایپا هم باز عالیشاه پاس داد و کمال گل زد و جالب اینکه امید دوباره تعویض شد. این بار در دقیقه 67 جایش را به نعمتی داد. حضور 90 دقیقه‌ای در بازی با تراکتورسازی گل و پاس گلی برای عالیشاه نداشت اما او در بازی با ماشین‌سازی پاس تک‌گل پیوزی‌بخش پرسپولیس را به شجاع داد. پاسی که تکرارش را در بازی با ذوب‌آهن دیدیم که دوباره امید عالیشاه پاس داد و شجاع خلیل‌زاده گل زد.

در واقع پرسپولیس به لطف سانترهای امید، از 4 بازی اخیرش در لیگ برتر 12 امتیاز گرفته که در 9 تای آن امید عالیشاه تاثیر پررنگ‌تری دارد. مهم‌تر اما اینکه حالا این تیم یک نماینده هم در جمع بهترین‌های لیگ دارد: امید عالیشاه به عنوان بهترین گلساز، با 5 پاس گل. حال آنکه تا همین یک هفته پیش نام هیچکدام از بازیکنان پرسپولیس را در رده‌های بالایی جدول گلزنان و پاسورهای لیگ ندیده بودیم.

البته علیپور از خیلی وقت پیش به عنوان بهترین گلزن پرسپولیس (با 4 گل) در رده‌ی چهارم جدول بهترین گلزنان لیگ ایستاده اما به اندازه‌ی 5 گل با کی‌روش استنلی صدرنشین فاصله دارد سخت است که دوباره آقای گل شود. امید عالیشاه اما به عنوان بهترین پاسور لیگ این شانس را دارد که یکی از جایزه‌های لیگ هجدهم را رزرو و مهم‌تر اینکه تا پیش از اضافه شدن رفیعی و ترابی در نیم‌فصل و حتی بازگشت نعمتی مصدوم، جای خود را در ترکیب اصلی پرسپولیس محکم کند.

او البته آنقدر خوش‌شانس نیست که بازی‌های خویش هم به اندازه‌ی اشتباهاتش به چشم بیاید اما آمارها نمی‌توانند نادیده‌اش بگیرند. از ابتدای لیگ هجدهم تا امروز که دو بازی به پایان نیم‌فصل اول مانده، امید عالیشاه 1002 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده و 5 پاس گل داده است.

در لیگ قهرمانان اما از این پاس‌ها خبری نبود. عالیشاه از مرحله یک‌چهام نهایی به پرسپولیس اضافه شد و کلا 278 دقیقه در زمین بود. رفت و برگشت با الدحیل، 73 دقیقه در بازی رفت برابر السد و 7 دقیقه در بازی برگشت و 72 دقیقه هم در فینالِ اول اما نه گل زد و نه پاس گل داد.

 

2 – یک

captcha
تازه ها
بیشتر