فوتبال ایران / شناسه خبر: 90390 / تاریخ انتشار : 1397/9/14 13:39
|
جمعه داغ در انتظار فوتبال

کریمی - شفر؛ دو فیلم با یک بلیت

به قعرنشینی سپیدرود توجه نکنید. تقابل این تیم با استقلال بدون شک یکی از فوتبال‌های داغ هفته پانزدهم خواهد بود. به خصوص تقابل کریمی با استقلالی‌ها و البته تقابل او با وینفرد شفر.

جمعه داغ در انتظار فوتبال

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / شکست کریمی مقابل استقلال برای هواداران این تیم جذابیت های بسیاری خواهد داشت تنها به این دلیل که او یکی از نوادر باشگاه رقیب است اما این بازی برای وینفرد شفر جور دیگری است و پیرمرد تنها به بهانه سروسامان دادن به اوضاع امتیازی تیمش گام به ورزشگاه سردارجنگل می‌گذارد. درواقع کریمی عصر جمعه باید هم با هواداران استقلال سرشاخ شود و هم وینفرد شفر که برای خودش جایگاه پنجمی را درنیم فصل نخست لیگ هجدهم کمترین جایگاه ممکن می‌داند. تردیدی نیست هم شفر و هم کریمی تیم های شان را با برنامه های دفاعی وارد میدان نخواهند کرد. دو سرمربی به دنبال بازی هجومی خواهند بود و بعید نیست توپ هرلحظه روی یک دروازه به گردش درآید.

 

داستان سپیدرود با کریمی شیرین می‌شود اگر حسین زرگر سوت پایان بازی عصرجمعه این تیم مقابل آبی‌های پایتخت را به نشانه پیروزی نماینده فوتبال رشت به صدا درآورد. سپیدرود آن روز که در ورزشگاه آزادی رخ دررخ مدافع قهرمانی و بهترین تیم حال حاضر فوتبال ایران قرارگرفت و درواپسین ثانیه ها گل شکست را پذیرفت شاید فهمید که اگر قدری خوش شانس باشد می‌تواند امتیازبازی های بزرگ را هم به چنگ آورد. آن روز می‌توانست برای علی کریمی و سپیدرود نقطه عطفی درپایان دادن به روند سینوسی و پرفراز و نشیب باشد اما اقبال یار این تیم نبود و نماینده فوتبال رشت بازنده میدان بازی با پرسپولیس را ترک کرد تا علی کریمی و سپیدرود از رسیدن به اعتباری تازه در لیگ هجدهم محروم بمانند.

حالا تقابل با استقلال فرصت دوباره ای دراختیار سپیدرود گذاشته تا شاید با پیروزی مقابل یک نام بزرگ امیدهای رشتی ها را برای ماندن درلیگ برتر فزونی بخشد و به خود نیز اعتبار تازه ای ببخشد. واقعیت این است که تحمل قعرنشینی برای مردمان رشت که پس از سال ها نماینده ای را درلیگ برتردارند، دشواراست و بیم آن می‌رود که تن سپیدرود به قعرنشینی عادت کند و در همان نقطه با لیگ برتر وداع گوید. پیروزی اخیر نفت مسجد سلیمان و صعود خیره کننده این تیم مزید برعلت شده تا رشتی ها خطر را بیشتر حس کنند. به همین دلیل است که امتیاز گرفتن از استقلال و حتی رسیدن به پیروزی درشخصیت این تیم اثرات بسیار بنیادین خواهد گذاشت.

---

سپیدرود درورزشگاه آزادی که پرسپولیس را تا آستانه تساوی شبهه باخت درخانه اش پیش برد، نشان داد به خوبی از فاکتور هیجان بهره مند است. ویژگی که سرمربی این تیم در ذات خود دارد و اگر این مثل را که هرآنچه از کوزه برون تراود دراوست را درباره کریمی و سپیدرود صادق بدانیم احتمالا آن ها دراین بازی بزرگ هم بسیارهیجان انگیز خواهد بود. شاید اگر سپیدرودی ها درهمه بازی ها این چنین خود را درقاب دید همگان می‌دیدند اکنون جایگاه بهتری را تجربه می‌کردند اما واقعیت این است که درطول فصل برای تیم هایی از این دست تنها چهار بار این اتفاق رخ می‌دهد که با سرخابی ها مصاف دهد و تمام قد دیده شود.

عصرجمعه برای علی کریمی که دوست دارد نام نیکی ازخود درفوتبال رشت باقی بگذارد و لااقل این تیم را دردایره لیگ برتری ها حفظ کند، روز دیگری است. او رخ دررخ تیمی سردوگرم چشیده قرار می‌گیرد. تیمی که سال ها است به واسطه دور ماندن از قهرمانی لیگ حال خوشی ندارد و این فصل را هم می‌کوشد تا شاید دوباره به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا دست یابد. تقابل کریمی با استقلال یک طرف، تقابل او با وینفرد شفر را هم باید سوی دیگر از جذابیت های این بازی تلقی کرد. درحقیقت دوبازی در دل یک بازی را شاهد خواهیم بود. بازی اول میان کریمی و استقلال است و بازی دوم میان کریمی و شفر.

کریمی خود سال ها درفوتبال آلمان حضورداشته و با قاعده مربیان این تیم کاملا آشنا است. شفر از یک مدیریت ذاتی که خاص مربیان آلمانی است به خوبی بهره می‌برد. گرچه او نتوانسته خودش را درقامت یک مربی مقتدرنظیرآنچه میان برانکو و پرسپولیس برقراراست، جا بیندازد اما نمی‌شود از کنار خدمات و تاثیرگذاری های او دراستقلال نیز به سادگی گذشت وپرواضح است که اگر استقلال می‌خواست با مربیگری منصوریان پیش برود همان جهش نیم فصل دوم لیگ هفدهم را هم تجربه نمی‌کرد.

---

شفر را باید یک مربی متوسط رو به بالا نامید، نه یک مربی کارکشته و همواره جام آور. تاریخچه مربیگری او نیز این ادعا را ثابت می‌کند. اما همین مربی می‌تواند چالش بزرگی مقابل علی کریمی باشد و تلخ کامی های او را با داشته های امروز استقلال که ستاره های آن چنانی درترکیب خود ندارد، بیشترکند. درواقع اگر بخواهیم در این تقابل تعارف را کنار بگذاریم باید به این مهم مهر تایید بزنیم که استقلال با همین تیم نه چندان مدعی و هماهنگش نیز قادراست دررشت از پس سپیدرود برآید و سومین 3 امتیاز سریالی خود را درلیگ نیز به دست آورد.

10-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر