ورزش ایران / شناسه خبر: 90328 / تاریخ انتشار : 1397/9/13 14:35
|
چیزی شبیه به زندگی

قد کشیدن در کوارتر چهارم

شب صعود بسکتبالیست ها به جام جهانی بزنگاهی بود که جوان های مستعد بسکتبال را وادار کرد یک شبه قد بکشند.

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو -  بیش از هر چیز شبیه خود زندگی بود. درست مثل آن برهه‌هایی از زندگی که تکیه‌گاه‌‌هایت به هر دلیلی شانه خالی می‌کنند یا دیگر وجود ندارند. مانند آن‌ روزهایی که می‌فهمی فقط خودت هستی و خودت و باید هرطور شده گلیمت را از آب بکشی بیرون. همان بزنگاه‌هایی که به یکباره بزرگ می‌شوی و قد می‌کشی. آن هم به اجبار زمانه که چه اجبار خوب و سازنده‌ای است. واجب است و در زندگی هرکس که به وجود بیاید چالش مبارکی است. سختی دارد، حس تنهایی را با دوز بالا به رگ‌هایت می‌ریزد اما حس بعد از آن، نشئگی دائمی با خودش دارد. حسی شبیه حسی که حالا محمد جمشیدی و بهنام یخچالی و برخی هم‌تیمی‌های دیگرشان با تمام وجود حسش می‌کنند.

زندگی برای خیلی‌ها همینطوری پیش می‌رود. برخی در کودکی و زمانی که شاید لازم نباشد در یک شب به اندازه بیست سال بزرگ می‌شوند و برخی آرام آرام و سانت به سانت قد می‌کشند. عده‌ای هم البته تا زمانی که رفته رفته به میانسالی برسند، حس بزرگ بودن را درک نمی‌کنند مگر با گذشت روند طبیعی روزگار. آن‌جا دیگر شبیه کشیدن درد یک دندان کرم خورده و پوسیده است یا سیلی محکمی که قرمزی‌اش نهایت دو سه روز میهمان صورت است.

---

هرکس برای خودش یک ماجرای بزرگ شدن دارد که حتی با وجود شباهت، مختص و برای خودش است. به هیچ کس دیگر هم شبیه نیست. کیفیت و حس و حالی که در این مسیر تجربه می‌کنیم همتای اثر انگشتمان است و منحصر بفرد.

***

تیم بسکتبال ایران هم حالا یک یک تجربه منحصر به فرد و مختص خودش دارد. بهنام و محمد و دیگر بازیکنان تیم ملی بسکتبال اگرچه قدری دیر اما بالاخره بزرگ شدند. اتفاقی که برای بسیاری از ورزشکاران رشته‌های تیمی ایران از جمله بسکتبال نمی‌افتد اما آن‌ها هزاران کیلومتر دورتر از وطن و در مانیل فیلیپین، بالاخره تا آن‌جا که باید قد کشیدند و بزرگ شدند. رشدی که ربطی به صعودشان به جام جهانی ندارد و به حسی است که در تمام ماه‌های گذشته منتظرش بودیم متصل است. همان نگاه مطمئن، همان چشم‌های مصمم که برق رها شدن از تکیه‌گاه‌های گذشته را در خودش داشته باشد و باور کنیم بزرگ شدن‌شان را. باور کنیم که این بار دیگر فهمیده‌اند دیگر نمی‌توانند به دیگران تکیه کنند و حالا باید خودشان تکیه‌گاه باشند.

***

دیدار حساس و عجیب بسکتبالیست‌ها در مانیل، نقطه عطف فوق العاده و شیرینی بود. جایی که شاید تا کوارتر و دقایق پایانی هم بازیکن‌ها منتظر یک منجی بودند تا بیاید و سوپرمن وار مثل روزهای اوج صمد و حامد از تمام توپ‌ها امتیاز بسازد و ورق را برگرداند. با این حال نزدیک شدن به پایان بازی و حس کردن باختی که کار صعود را سخت‌تر می‌کرد، جرقه‌ای بود برای تکمیل رشد تیم و رها شدن‌شان کامل‌شان از تکیه‌گاه‌های همیشگی.

***

تاثیرگذاری 30 و 25 از سوی جمشیدی و یخچالی و 26 و 21 امتیازی که از سبد فیلیپین گرفتند، نشانی از همان نقطه اتکای کامل تیم به این دو بازیکن و البته تکمیل خودباوری این دو بازیکن است. مانیل میدانی بود برای آغاز پروسه کامل شدن جمشیدی و یخچالی و تبدیل شدن دو بازیکن مستعد و خوب به ستاره‌های تیم. ستاره‌هایی که در مجموع شصت درصد از امتیاز‌های تیم را به طور مستقیم وارد سبد حریف کردند و روی امتیاز‌های دیگر هم به طور مستقیم تاثیر گذار بودند.

***

در صحنه‌هایی که کار گره‌ می‌خورد، این بار دیگر صمدی نبود تا توپ را بردارد و به دل دفاع حریف ببرد. دیگر حدادی نبود که زیر سبد را بیمه کند و یکی یکی پرتاب پنالتی بگیرد و تمام توپ‌های زیر سبد را بدون پرش به سبد فیلیپین بیندازد. این بار دیگر محمد جمشیدی بود که با حرکت‌های انفجاری به دل دفاع حریف می‌زد و سه گام را با دست‌هایش وصل می‌کرد به سبد. این بار بهنام یخچالی بود که دریبل می‌زد و از میانه زمین توپ را به زمین حریف می‌فرستاد و سه امتیازی می‌زد. مانیل برای بسکتبال ایران جایی بود که ستاره‌های بالقوه با اجبار بالفعل شدند و یک شبه قد کشیدند.

قد کشیدن در کوارتر چهارم

بازی با فیلیپین بیش از هرچیز شبیه زندگی بود و اصلا زندگی یعنی همین. و چقدر خوب که بجای صمد و مهدی و حامد می‌توانیم به بهنام و محمد و دیگران تکیه کنیم و مطمئن باشیم که اگر هم زورشان نرسد، بازهم ستاره‌اند و می‌توانند نقطه اتکایی باشند برای دیگران.

جمشیدی و یخچالی اگرچه بخاطر حضور بزرگترهایشان، قدری دیر پروسه استقلال و متکی به خود بودنشان تکمیل شد اما حالا می‌توانند مقدمه‌ای باشند برای امثال نوید رضایی‌فر و دیگر جوان‌هایی که حالا دیگر آن‌ها هم مجبورند اندکی دیگر به اجبار زمانه قد بشکند. حالا شاید در بزنگاه‌های دیگری که در روزها و سال‌های آینده پیش روی بسکتبال ایران قرار گرفته است.

---
 
 
4/1
captcha
تازه ها
بیشتر