جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 90261 / تاریخ انتشار : 1397/9/12 14:39
|
نیمکت‌های کوچک، مربیان بزرگ

پرونده ویژه: مربیان جام ملت‌های آسیا، چهره به چهره

امیر اسدی / یک ماه دیگر به انتظار می‌نشینیم تا جامی ببینیم با حضور ستاره‌های نامدار و مربیانی بزرگ. شما هم مثل ما منتظر باشید، قطعا ضرر نمی‌کنید.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی / جام ملت‌های آسیا، نه تنها میدانی برای حضور ستاره‌های قاره و تماشای درخشش آنهاست بلکه مراسمی بزرگ برای رونمایی از مربیان طراز اول و پرافتخار نیز محسوب می‌شود. مربیانی که سال‌ها در فوتبال اروپا بهترین نتایج را کسب کرده‌ و حالا پا به آسیا گذاشته‌اند تا موفقیت‌های‌شان را تداوم ببخشند. از مارچلو لیپی که سرمربی تیم ملی چین است تا آلبرتو زاکه‌رونی (امارات)، اسون گوران اریکسون (فیلیپین)، هکتور کوپر (ازبکستان)، پائولو بنتو (پرتغال) و کارلوس کی‌روش (ایران). مردانی نامدار در جام ملت‌های آسیا.

حضور این همه مربی سطح بالا و پرافتخار، جام ملت‌های آسیا را به یک تورنمنت حساس، هیجان‌انگیز و سطح بالا تبدیل می‌کند. حساب کنید روی نیمکت تیم ملی چین، مردی حضور دارد که چندین و چند عنوان قهرمانی در لیگ ایتالیا، لیگ قهرمانان اروپا، جام یوفا و حتی جام جهانی به‌دست آورده است. مگر می‌شود از مارچلو لیپی به همین سادگی گذشت. حضور او، حتی اگر با چین به مراحل بالاتر صعود نکند، یک اتفاق ویژه برای فوتبال آسیا است. او با اختلاف، پرافتخارترین مربی جام ملت‌های آسیا است که باید از حدود یک ماه دیگر وارد امارات شود و برای موفقیت چین تلاش کند.
همانطور که از نام لیپی نمی‌توانیم به سادگی عبور کنیم، آلبرتو زاکه‌رونی هم از خاطرمان فراموش نمی‌شود. مربی اهل ایتالیا که با اودینزه چهره شد و با میلان که در بحران به‌سر می‌برد عنوان قهرمانی سری‌آ را در فصل 1999-1998 کسب کرد. زاکه‌رونی بعد از حضور در باشگاه‌هایی نظیر یوونتوس و اینترمیلان، چند سال است به فوتبال آسیا کوچ کرده و حالا بعد از مربیگری در تیم ملی ژاپن و باشگاه بیجینگ‌جوان، هدایت امارات را به‌دست گرفته است.
به این نام‌های بزرگ در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹، هکتور کوپر را هم باید اضافه کرد. مربی آرژانتینی که در اواخر دهه 90، بهترین والنسیای تاریخ را ساخت و بازیکنانی نظیر مندیتا، کانیزارس، کیلی گونزالز، جرارد لوپز و کلودیو لوپز را به سطح نخست فوتبال اروپا رساند. کوپر را بعدها در اینترمیلان، بتیس، پارما، تیم ملی گرجستان، الوصل و تیم ملی مصر دیدیم. او حالا روی نیمکت ازبکستان می‌نشیند تا نخستین حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه کند.
پائولو بنتو مربی جوان اما پرافتخاری است. او که بعد از حضور در تیم ملی پرتغال و باشگاه المپیاکوس، هدایت تیم ملی کره‌جنوبی را در اختیار گرفته، امیدوار است جام ملت‌های آسیا را تصاحب کند و افتخاری جدید به‌دست بیاورد. بنتو با اسپورتینگ لیسبون چندین قهرمانی لیگ پرتغال را کسب کرده و در تیم ملی این کشور نیز در قامت یک مربی آینده‌دار درخشیده. بی‌شک جدال او با لیپی در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا، تماشایی خواهد بود. دوئل دو مربی از دو نسل.
مگر می‌شود درباره مربیان مطرح جام ملت‌های آسیا صحبت کرد و نامی از اسون‌ گوران‌ اریکسون نیاورد؟ اریکسون در آخرین روزهای دوران مربیگری و بعد از چند سال وقفه، روی نیمکت تیم ملی فیلیپین نشسته. تیمی نه چندان قدرتمند که انگار اریکسون را جذب کرده تا در امارات بدرخشد و نامی برای خود دست و پا کند. اریکسون همراه با فیلیپین در گروهی قرار دارد که لیپی و بنتو هم هستند. بازی‌های این گروه را از دست نمی‌دهیم، نه به خاطر ستاره‌های تیم‌ها بلکه مربیانی که از تمام بازیکنان مشهورترند و آوازه بسیاری دارند.
کارلوس کی‌روش را هم می‌توان در جمع مربیان مطرح و مهم جام ملت‌های آسیا قرار داد. سرمربی 65 ساله تیم ملی ایران که در طول 7 سال و چند ماه اخیر، دو بار ایران را به جام جهانی رسانده و منشأ خدمات بزرگی بوده. او سابقه دو بار قهرمانی با تیم جوانان پرتغال را در جام جهانی دارد و البته در منچستریونایتد هم جام‌های بسیاری همراه با الکس فرگوسن به‌دست آورده. به اینها سوپرکاپ اسپانیا را هم اضافه کنید که کی‌روش با رئال‌مادرید آن را فتح کرد. بنابراین حضور او هم برای جام ملت‌ها و برگزاری تورنمنتی هیجان‌انگیز به اندازه سایر مربیان بزرگ اهمیت دارد.
به این 6 مربی، خوان آنتونیو پیتزی (عربستان)، برند اشتانگه (سوریه)، سرکو کاتانچ (عراق)، پیم وربیک (عمان) را هم اضافه کنید. مربیانی که مثل لیپی و زاکه‌رونی مطرح نیستند اما می‌توانند دلیلی باشند تا سطح جام ملت‌های آسیا بالا برود و رقابت‌های جذابی برگزار شود. پس یک ماه دیگر به انتظار می‌نشینیم تا جامی ببینیم با حضور ستاره‌های نامدار و مربیانی بزرگ. شما هم مثل ما منتظر باشید، قطعا ضرر نمی‌کنید.

---


میانگین سنی مربیان جام ملت‌ها

میانگین سنی مربیان حاضر در جام ملت‌های آسیا 55 سال و 2 ماه است. 24 مربی روی هم 1327 سال سن دارند. با تقسیم 1327 بر 24، عدد 55 به‌دست می‌آید. میانگینی مناسب برای مربیان حاضر در یک تورنمنت که نشان می‌دهد مربیان حاضر در امارات، هم جوان هستند و هم باتجربه.


چهره‌ی دیرپا: کی‌روش

در میان همه مربیان حاضر در امارات، کارلوس کی‌روش قدیمی‌ترین مربی محسوب می‌شود. کی‌روش از فروردین 1390، یعنی حدود 7 سال و 10 ماه قبل هدایت تیم ملی را بر عهده گرفته و در 2 جام جهانی و یک جام ملت‌های آسیا روی نیمکت ایران نشسته است.

پیرمرد جام: اریکسون
در بین مسن‌ترین مربیان حاضر در جام ملت‌های آسیا، نام 3 مربی به چشم می‌خورد. اسون گوران اریکسون، مارچلو لیپی و برند اشتانگه. هر 3 مربی 70 ساله هستند اما اریکسون مسن‌تر از دو مربی دیگر است. بنابراین عنوان پیرترین مربی جام به اریکسون سوئدی تعلق می‌گیرد.
 

مرد پرافتخار: لیپی
بیشترین تعداد قهرمانی در میان مربیان حاضر در جام ملت‌های آسیا متعلق به مارچلو لیپی است. این مربی 70 ساله 5 بار همراه یوونتوس قهرمان سری‌آ شده، 3 بار با گوانگ‌ژو قهرمان لیگ چین شده، 4 بار سوپرجام ایتالیا را فتح کرده و در جام‌های مختلفی نظیر لیگ قهرمانان اروپا-جام باشگاه‌ها- کوپا ایتالیا، FA کاپ چین، جام جهانی، جام یوفا، لیگ قهرمانان آسیا، سوپرجام اروپا و بازی‌های بین قاره‌ای میان آسیا و اقیانوسیه نیز به‌عنوان قهرمانی دست یافته است.
 

جوان‌ترین مربی: یونگ‌جون‌کیم

در بین مربیان جوان، چند گزینه حضور دارند. فیلیکس سانچز از قطر، نورالدین علی از فلسطین، الکساندر کرستینین از قرقیزستان، یازگولی از ترکمنستان و یونگ‌جون‌کیم از کره‌شمالی. میان همه این مربیان، یونگ‌جون‌کیم که از اول نوامبر 2018 هدایت کره‌شمالی را بر عهده گرفته، جوان‌تر از بقیه است.
 

آمار مربیان آسیایی در جام ملت‌ها / 24 منهای 6

جام ملت‌های آسیا با حضور 24 تیم در امارات برگزار می‌شود. قریب به اتفاق تیم‌ها برای موفقیت آماده شده و سرمایه‌گذاری بسیاری- به‌خصوص در بخش مربی- انجام داده‌اند. اگر به فهرست مربیان تیم‌ها نگاهی بیندازید، می‌بینید که 19 مربی خارجی در جام ملت‌ها حضور خواهند داشت. مربیانی که اغلب اروپایی هستند و میان آنها چهره‌هایی از آمریکای‌جنوبی و حتی آسیا هم دیده می‌شود.
کره‌شمالی، استرالیا، فلسطین، ترکمنستان و ژاپن تیم‌هایی هستند که مربی بومی در اختیار دارند. آنها با اتکا به توانایی مربی داخلی پا به جام ملت‌ها می‌گذارند تا شاید موفقیتی بزرگ را تجربه کنند. نکته جالب اما مربوط به تیم ملی ویتنام است که هانگ‌سئو پارک را روی نیمکت دارد. یک مربی آسیایی که اهل کره‌جنوبی است.

هانگ‌سئو پارک همراه با گراهام آرنولد (استرالیا)، نورالدین علی (فلسطین)، یونگ‌جون‌کیم (کره‌شمالی)، یازگولی هوجاککدی‌اف (ترکمنستان) و هاجیمه موریاسو (ژاپن) تنها مربیان آسیایی هستند که به‌عنوان سرمربی در جام ملت‌ها شرکت می‌کنند. مربیانی که برای اثبات توانایی بومی‌ها پا به امارات می‌گذارند تا نشان بدهند چیزی از خارجی‌ها کمتر ندارند.

---
 • میروسلاو سوکوپ (بحرین )
اهل جمهوری چک و 53 ساله. سوکوپ با سابقه مربیگری در باشگاه اسلوکو و تیم ملی یمن، از اواسط سال 2016 روی نیمکت بحرین نشسته و این تیم را به جام ملت‌های آسیا رسانده. درباره سوکوپ می‌گویند او یک مربی منضبط است که به هیچ بازیکنی باج نمی‌‌دهد.
 • استفن کونستانتین (هند )
وقتی سال 2015 مربیگری تیم ملی هند را در اختیار گرفت، کسی انتظار موفقیت او را نداشت. کونستانتین انگلیسی و 56 ساله با سابقه مربیگری در تیم‌های ملی روآندا، سودان و باشگاه‌های اتنیکوس‌آکا و نیاسالامیس در قبرس، برگ برنده هند در امارات است.
 • میلووان رایه‌واچ (تایلند )
یکی از بهترین مربیانی که پا به تایلند گذاشته و مربیگری این تیم را بر عهده گرفته، قطعا همین رایه‌واچ است. مربی 64 ساله‌ای که سابقه کار در تیم‌های ملی غنا، قطر و الجزایر را در کارنامه دارد و البته مدتی هم روی نیمکت الاهلی در لیگ عربستان نشسته است.
 • آلبرتو زاکه‌رونی (امارات )
یک ایتالیایی 65 ساله و پرافتخار. زاکه‌رونی سابقه مربیگری در ونیزیا، بولونا، اودینزه، میلان، لاتزیو، اینترمیلان، تورینو، یوونتوس، تیم ملی ژاپن و بیجینگ‌جوان را دارد و حالا هم باید روی نیمکت تیم ملی امارات بنشیند. زاکه‌رونی از نوامبر 2017 هدایت امارات را بر عهده گرفته است.
 • گراهام آرنولد (استرالیا )
یکی از مربیان بومی در جام ملت‌ها همین آرنولد است که او را از 8 آذر 1376 و بازی ایران- استرالیا در ملبورن به یاد داریم. آرنولد با سابقه مربیگری در سنترال‌مارینرز، سیدنی و همچنین وگالتاسندای ژاپن، 14 اکتبر 2018 به‌عنوان سرمربی تیم ملی استرالیا انتخاب شد.
 • ویتال بورکلمنس (اردن )
7 سال عضویت در تیم ملی بلژیک و حضوری کوتاه‌مدت روی نیمکت باشگاه دندر برای فدراسیون فوتبال اردن کافی بود تا در تاریخ 1 اکتبر 2018، بورکلمنس را به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کند. اردن با این مربی بلژیکی آرزوهای بسیاری در سر دارد.
 • نورالدین علی (فلسطین )
یکی از کم‌تجربه‌ترین مربیان جام ملت‌های آسیا را تیم ملی فلسطین در اختیار دارد. نورالدین علی که سابقه سال‌ها بازی برای تیم ملی فلسطین را در کارنامه دارد، 46 ساله است و از 10 سپتامبر 2018 به‌عنوان سرمربی انتخاب شده است.
 • برند اشتانگه (سوریه )
یکی از مربیان باتجربه جام ملت‌های آسیا، همین مربی 70 ساله آلمانی است. اشتانگه سال‌ها سرمربی تیم‌های ملی آلمان‌شرقی، عمان، عراق، بلاروس و سنگاپور بوده و مدتی هم هدایت باشگاه آپولون را در قبرس بر عهده داشته. اشتانگه از فوریه 2018 روی نیمکت سوریه نشسته است.
 • مارچلو لیپی (چین )
درباره افتخارات لیپی، می‌توان یک کتاب نوشت. بارها قهرمانی در سری‌آ و همچنین لیگ قهرمانان اروپا و البته جام جهانی. لیپی بدون شک پرافتخارترین مربی حاضر در جام ملت‌های آسیا است. با سابقه مربیگری در یوونتوس، اینتر، ناپولی و تیم ملی ایتالیا.
 • پائولو بنتو (کره‌جنوبی )
وقتی همراه اسپورتینگ لیسبون قهرمانی در لیگ پرتغال را تجربه کرد، همه از ظهور یک مربی بزرگ نوشتند. بنتو بعدها به تیم ملی پرتغال رسید و حضور روی نیمکت کروزیرو، المپیاکوس و چونکینگ‌لیفان را تجربه کرد. بنتو آگوست 2018 به‌عنوان سرمربی کره‌جنوبی انتخاب شد.
 • الکساندر کرستین (قرقیزستان )
یک تیم نه چندان مشهور با مربی روسی که کمتر کسی او را می‌شناسد. قرقیزستان تنها مربی دو شغله جام ملت‌ها را در اختیار دارد. الکساندر کرستین از 21 اکتبر 2014 و به طور همزمان هدایت باشگاه دوردوی‌بیشکک و تیم ملی قرقیزستان را بر عهده دارد.
 • اسون‌گوران‌اریکسون (فیلیپین )
تنها چهره مشهور تیم ملی فیلیپین، گوران اریکسون است. مربی 70 ساله‌ای که سابقه مربیگری در گوته‌بورگ، بنفیکا، سمپدوریا، لاتزیو، من‌سیتی، لسترسیتی، پلیس تایلند، گوانگ‌ژو، شانگهای و تیم‌های ملی انگلیس و ساحل‌عاج را در کارنامه خود دارد.
 • سرکو کاتانچ (عراق )
نام کاتانچ را از وقتی به یاد داریم که همراه با اسلوونی و ستاره‌اش- زلاتکو زاهوویچ- در جام ملت‌های اروپا درخشید. او بعد از سال‌ها حضور روی نیمکت تیم ملی اسلوونی، مقدونیه و امارات، حالا چند ماهی است که فعالیت در تیم ملی عراق را تجربه می‌کند.
 • هانگ‌سئو پارک (ویتنام )
یک مربی ناشناخته در تیمی ناشناخته. ویتنام حریف ایران است و با مربیگری یک مربی اهل کره‌جنوبی و 59 ساله مقابل تیم ملی بازی می‌کند. هانگ‌سئو با سابقه مربیگری در جونام دراگون و سانگ‌جیو، از 14 نوامبر به طور همزمان هدایت تیم ملی و تیم زیر 23 ساله‌های ویتنام را بر عهده دارد.
 • یان کوزیان (یمن )
حدود یک ماه قبل، فدراسیون فوتبال یمن نام سرمربی جدید خود را اعلام کرد. یان کوزیان از اسلواکی، نام مربی است که باید روی نیمکت یمن در جام ملت‌ها بنشیند. کوزیان با سابقه مربیگری در تیم ملی اسلواکی، چین‌جنوبی و یکی دو باشگاه لهستانی، از جمله رقبای کی‌روش در امارات است.
---
 • کارلوس کی‌روش (ایران )
درباره کی‌روش همه اطلاعات را در اختیار داریم. مربی کارکشته‌ای که قهرمانی در جام جهانی جوانان، سوپرکاپ اسپانیا، سوپرکاپ پرتغال و جام حذفی پرتغال را به‌دست آورده و با تیم‌های ملی مختلف هم بارها به جام جهانی صعود کرده است.
 • یونگ‌جون‌کیم (کره‌شمالی )
جوان‌ترین مربی جام ملت‌ها کسی نیست جز یونگ‌جون‌کیم. مربی 35 ساله‌ای که تا همین چند سال قبل برای تیم ملی کره‌شمالی بازی می‌کرد. یونگ‌جون‌کیم بدون تجربه مربیگری، 1 نوامبر 2018 به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده است.
 • میودراگ رادولویچ (لبنان )
رادولویچ 51 ساله است و اهل مونته‌نگرو. این مربی سابقه فعالیت در تیم‌هایی چون پاختاکور ازبکستان، بودوکنوست مونته‌نگرو و آتیرائوی قزاقستان را در کارنامه دارد. رادولویچ از 1 ژانویه 2015 هدایت لبنان را بر عهده گرفته و یکی از مربیان قدیمی جام ملت‌ها است.
 • فیلیکس سانچز (قطر )
سال‌ها بازی در لالیگا و البته حضور در تیم‌های پایه قطر باعث شد تا مسوولان فدراسیون فوتبال این کشور، حدود یک سال و 4 ماه قبل تصمیم به انتخاب فیلیکس سانچز و حضور او روی نیمکت قطر بگیرند. سانچز42 ساله، سوم جولای 2017 به‌عنوان سرمربی تیم ملی قطر انتخاب شد.
 • خوان‌آنتونیوپیتزی (عربستان )
بعد از حضور در باشگاه‌هایی نظیر یونیورسیتاد شیلی، روزاریوسنترال و سن‌لورنزو آرژانتین، والنسیا اسپانیا و تیم ملی شیلی، پیتزی تصمیم گرفت به فوتبال آسیا بیاید و سرمربیگری تیم ملی عربستان را بر عهده بگیرد. این اتفاق برای مربی آرژانتینی و 50 ساله، 20 ژانویه 2018 رخ داد.
 • هاجیمه موریاسو (ژاپن )
یکی از مربیان بومی جام ملت‌های آسیا متعلق به تیم ملی ژاپن است. مربی 50 ساله‌ای به نام هاجیمه موریاسو. او بعد از موفقیت در باشگاه هیروشیما، مدتی سرمربی تیم زیر 23 ساله‌های ژاپن بود و از تاریخ اول آگوست 2018 هم روی نیمکت تیم ملی بزرگسالان این کشور نشسته است.
 • پیم وربیک (عمان )
همکار سابق افشین قطبی در تیم ملی کره‌جنوبی، حدود 2 سال است که روی نیمکت عمان می‌نشیند. وربیک 62 ساله و اهل هلند سابقه مربیگری در تیم ملی کوراسائو، کره‌جنوبی، استرالیا و تیم زیر 23 ساله‌های مراکش را نیز در کارنامه خود دارد.
 • یازگولی هوجاککدی‌اف (ترکمنستان )
یازگولی 42 ساله برای دومین بار هدایت تیم ملی ترکمنستان را بر عهده گرفته است. او حدفاصل سال‌های 2010 تا 2014 هم روی نیمکت این تیم نشست و سپس مربیگری در باشگاه آلتین‌آسیر را تجربه کرد. ترکمنستان از یازگولی انتظار چندانی برای موفقیت در جام ملت‌ها ندارد.
 • هکتور کوپر (ازبکستان )
بهترین والنسیای تاریخ، حاصل تلاش یک آرژانتینی به نام هکتور کوپر بود. مربی 63 ساله‌ای که بعد از حضور در فوتبال اروپا و باشگاه‌های مختلف، حالا دومین تجربه مربیگری در فوتبال آسیا را پشت سر می‌گذارد. کوپر چند سال قبل، سرمربی الوصل در لیگ امارات بود.
captcha
تازه ها
بیشتر