فوتبال ایران / شناسه خبر: 89754 / تاریخ انتشار : 1397/9/4 12:22
|
ستاره‌ها را از دست می‌دهند، توقع سهمیه هم دارند

شترسواری دولا، دولای مدیرعامل پیکان

این عوافریبی بزرگی است که یک مدیر خودش را طالب موفقیت درزیرمجموعه اش بداند اما درعمل هیچ اقدامی درراستای تقویت تیم انجام ندهد. از شیعی باید پرسید ستاره‌های فصل این تیم حالا کجایند؟

ایران ورزشی آنلاین /حمیدرضا عرب/ مدیرعامل باشگاه پیکان تلاش می‌کند کادرفنی و بازیکنان را مقصر درنتایج اخیر این تیم جلوه دهد درحالی که خودش هیچ تلاشی درراستای به اوج رساندن تیمش درفصل جاری نداشته است. تصمیم های سراسرغلط شیعی پیکان را درسال های اخیر به محلی برای ساخته شدن بازیکنان بدل کرده. بازیکنانی که دراین تیم زیر دست مربیان پروش می‌یابد، ستاره می‌شوند وبه دیگر تیم ها می‌روند و مجموعه پیکان نمی‌تواند از آن ها کمترین سودی ببرد. حال روز امروز پیکان درواقع محصول بی توجهی مدیران این تیم است. آن ها که فقط توقع دارند اما کمتری سازکاروبرنامه ای برای موفقیت نداشته اند.

 

محمود شیعی، مدیرعامل باشگاه پیکان بلافاصله بعد از شکست این تیم در اهواز مصاحبه کرد وگفت:« این تیم قراربود درلیگ سهمیه بگیرد.» جمله ای که شیعی به زبان آورد در واقع نقدی بود بر آنچه براحوالات فنی تیمش می‌گذرد اما نقد آقای مدیر آن جا زیر سوال می‌رود که می‌بینیم او به همراه هاشم یکه زارع، مدیرعامل کارخانه ایران خودرو هیچ اقدامی درراستای تقویت پیکان درفصل جاری نداشته اند و شگفت انگیز است که حالا تصمیم گیران اول دراین باشگاه اعلام می‌کنند پیکان باید سهیمه بگیرد! پیکان اساسا چرا باید سهمیه ورود به لیگ قهرمانان آسیا را بگیرد درشرایطی که می‌بینیم درسال های اخیر همه ستاره هایش را یکی پس از دیگری از دست داده است. به این اسامی بنگرید:« منشاء، نعمتی، دافه، آقاخان، نیازمند و...» این ها ستاره هایی بودند که درسال های اخیر یکی پس از دیگری پیکان را ترک کردند و به تیم های دیگر رفتند. تصور کنید پیکان با همین بازیکنان درلیگ هجدهم حضورداشت، آیا باز با 13 بازی در امتیاز 16متوقف بود؟ پیکان لیگ هجدهم را بسیار خوب شروع کرد اما درادامه راه نتایج مناسبی به دست نیاورد و دروضعیتی قرارگرفت که حالا برای رسیدن به سهمیه آسیا باید در انتظار معجزه باشد. بخش اعظمی از به وجود آمدن این شرایط حاصل از دست دادن ستاره هایی است که درهمین پیکان ساخته شدند. منشاء اکنون درپرسپولیس می‌درخشد. سیامک نعمتی هم درترکیب پرسپولیس به مهره ای کلیدی بدل شده.  مرتضی آقاخان به رغم مصدومیتی که دارد اما مربیان استقلال را درعطش بازگشت خود قرارداده چرا که همه می‌دانند این بازیکن چه ظرفیت هایی دارد.

 سیدپیام نیازمند نیز به خوبی توانسته درسپاهان به مرد اول دروازه این تیم بدل شود. بدون شک برای اینکه یک تیم به موفقیت برسد به بازیکنانی نیاز است که از لحاظ فنی مطابق با استاندارها باشند اما امروز می‌بینیم که وحیدشیخ ویسی، با چه شرایط اسفباری درچارچوب دروازه پیکان قرار می‌گیرد. تردید نکنید اگر نیازمند همچنان درقفس توری پیکان بود و به سپاهان نمی‌رفت، چنین وضعی پیش نمی‌آمد اما مدیران باشگاه پیکان به راحتی پیش ازفصل نیازمند را ازدست دادن درحالی که اگر 150میلیون به قرارداد این دروازه بان اضافه می‌کردند دراین تیم باقی می‌ماند وحالا مجید جلالی مجبور نبود درهربازی به دروازه بانی تکیه کند که ازلحاظ روحی و روانی شرایط مطلوبی ندارد. درپیکانی که مدیرعاملش از زیردست های خودش انتظارکسب سهمیه دارد مشکلات البته تنها به از دست دادن این ستاره ها ختم نمی‌شود. این تیم درهفته های اخیر به شدت با مشکل زمین تمرین مواجه بوده و عجبا که این باشگاه که ازلحاظ مالی شرایط بسیارویژه ای دارد، قادرنیست زمین تمرین مناسبی دراختیارکادرفنی و بازیکنان قراردهد تا جلالی وهمکارانش مجبورنباشند به تمرین درسالن بسنده کنند!

 درپیکان مشکلات دیگری هم وجود دارد. درهفته های آغازین که این تیم پیوسته بازی هایش را با برتری پشت می‌گذاشت قراربود مبلغی درازای بردها به بازیکنان وکادرفنی این تیم تعلق گیرد اما سران باشگاه از پرداخت پاداشی درحدود 5میلیون تومان که برای 3 پیروزی درنظر گرفته شده بود نیز خودداری کردند درحالی که بسیاری از تیم های لیگ برتری از جمله پارس جم این مبلغ را درازای یک پیروزی به حساب بازیکنان وکادرفنی خود واریز می‌کنند. دراین شرایط رسیدن به موفقیت درپیکان دشوار خواهد بود و هر مربی دیگری هم به مجموعه پیکان اضافه شود هیچ موفقیتی به دست نخواهد آورد چرا که تصمیم گیران کلان باشگاه فقط درحرف به دنبال سهیمه هستند و هیچ گاه درعمل برای رسیدن به این موفقیت ها اقدامی نمی‌کنند و به نتایج حداقلی چشم دوخته اند. این بی توجهی ها درحالی نگاه ها را به سمت باشگاه ثروتمند پیکان چرخانده که می‌بینیم که باشگاه سایپا که از لحاظ شیوه کاری با این باشگاه هم طرازاست توانسته با حفظ ستاره هایش و ایجاد فضایی امیدوارکننده درزیرمجموعه خود به دستاوردهای بهتری درفوتبال ایران برسد اما پیکان درسال های اخیر بدل به باشگاهی شده که تنها هزینه می‌کند، بازیکن می‌سازد و دراختیار دیگر تیم ها قرارمی‌دهد و خود هیچ بهره ای از داشته هایش نمی‌برد.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل کارخانه ایران خودرو که خود فوتبالی هم هست اگر به واقع قصد دارد تحولی عظیم دروضعیت تیمش ایجاد شود باید تفکر خود نسبت به این تیم را تغییر دهد. با کم توجهی مطلق وگماردن مدیری که حواسش بیشتر به هیات رئیسه فدراسیون فوتبال است تا تیم پیکان، این تیم به جایگاه رفیعی درفوتبال ایران دست نخواهد یافت و همچنان باید حسرت موفقیت های رقیب اصلی اش سایپا را بخورد که با انتخاب های درست بارها درلیگ قهرمانان آسیا شرکت کرده و حتی طعم قهرمانی درلیگ را هم چشیده است.

9-1

captcha
تازه ها
بیشتر