ورزش جهان / شناسه خبر: 89585 / تاریخ انتشار : 1397/9/12 10:47
|

کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو دوس سانتوش آویرو معمولا با نام کریس رونالدو یا کریستیانو رونالدو شناخته می‌شود‌. او اهل کشور پرتغال و زادگاهش فونچال شهری در جزایر مادیرا است. رونالدو متولد ۵ فوریه ۱۹۸۵ میلادی ( ۱۶ بهمن ۱۳۶۳ شمسی) است. او در حال حاضر به عنوان پست مهاجم در تیم باشگاهی یوونتوس ایتالیا و تیم ملی کشور پرتغال بازی می‌کند. او صاحب رکوردی منحصر به فرد است، کریستیانو رونالدو  ۱۱ سال پی در پی از سال ۲۰۰۷ در لیست تیم منتخب یوفا و ۱۲ سال پی در پی از سال ۲۰۰۷ در لیست تیم منتخب فیفا قرار گرفت.

کریستیانو رونالدو در نوجوانی در سال ۱۹۹۳ فوتبالش را از تیم باشگاهی آندورینها شروع کرد. او بعد از طی دو سال  در سال ۱۹۹۵ به تیم پرتغالی دیپورتیوو ناسیونال پیوست.
او در سال ۱۹۹۷ به باشگاه اسپورتینگ لیسبون پیوست و تا سال ۲۰۰۲ برای این باشگاه توپ زد. او برای اسپورتینگ لیسبون ۳۱ بازی را انجام داد و ۵ گل به ثمر رساند. تنها افتخار رونالدو با تیم اسپورتینگ لیسبون قهرمانی در سوپرجام فوتبال پرتغال در سال ۲۰۰۲ است. او با بازی در این تیم در مقابل منچستریونایتد نظر سر الکس فرگوسن را جلب کرد و در سال ۲۰۰۳ با قراردادی به میزان شانزده میلیون یورو به تیم منچستریونایتد پیوست. 

---

 

کریستیانو رونالدو در منچستریونایتد 


او در منچستر یونایتد، در سه فصل پیاپی ۰۷-۲۰۰۶  ۰۸-۲۰۰۷  ۰۹-۲۰۰۸ قهرمان لیگ برتر انگلیس شد. به همراه شیاطین سرخ توانست نخستین و تنها جامش را در جام حذفی فوتبال انگلیس در فصل ۰۵-۲۰۰۳ به دست آورد. علاوه بر آن می‌توان به دو قهرمانی در جام اتحادیه باشگاه‌های انگلستان (کارلینگ کاپ) در دو فصل ۰۶-۲۰۰۵ و ۰۹-۲۰۰۸ و همینطور یک قهرمانی در جام خیریه (سوپرجام) در سال ۲۰۰۷ اشاره کرد. از مهم‌ترین و باارزش‌ترین افتخارات رونالدو در منچستر یونایتد می‌توان به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۰۸-۲۰۰۷ و جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۸  اشاره کرد. کریستیانو رونالدو تا سال ۲۰۰۹ برای تیم منچستر یونایتد بازی کرد. او طی ۶ سال با تیم منچستر یونایتد در لیگ برتر با ۱۹۶ بازی و ۸۴ گل، در لیگ قهرمانان اروپا با ۵۵ بازی و  ۱۶ گل و در مجموع لیگ برتر و جام‌های حذفی برای منچستر یونایتد در ۲۹۲ بازی ۱۱۸ گل به ثمر رساند. رونالدو توانست اولین توپ طلای خود را با شیاطین سرخ در سال ۲۰۰۸ به دست آورد. درخشش رونالدو در سال ۲۰۰۸ در تیم منچستر و کسب افتخارات فراوان از جمله قهرمانی در لیگ و جام اتحادیه انگلستان و همینطور قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و جام باشگاه های جهان باعث شد تا رونالدو لایق‌ترین فرد برای دریافت توپ طلای سال ۲۰۰۸ باشد. در همان سال رونالدو توانست جایزه بهترین بازیکن جهان را از فیفا دریافت کند. رونالدو در دو فصل ۰۷-۲۰۰۶ و ۰۸-۲۰۰۷ توانست هر دو جایزه بازیکن منتخب فوتبال انگلیس و همینطور برترین بازیکن سال لیگ برتر انگلیس را از آن خود کند. رونالدو در فصل  ۰۸-۲۰۰۷ نیز توانست جایزه توپ طلای انگلیس را که به آقای گل فصل داده می‌شد نیز تصاحب کند. همینطور اولین کفش طلای اروپای خود را در فصل ۰۸-۲۰۰۷ به دست آورد. همچنین تیم منچستر یونایتد در سال ۲۰۰۸ توسط کریستیانو رونالدو توانست طلسم ناکامی ۴۰ ساله خود در دریافت جایزه کفش طلا را بشکند. رونالدو با سوپرگل زیبایی که در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا مقابل پورتو در ورزشگاه این تیم به ثمر رساند توانست جایزه پوشکاش (زیباترین گل سال) را در سال ۲۰۰۹  به خود اختصاص دهد که همین گل حکم صعود منچستر یونایتد را به مرحله بعدی حذفی لیگ قهرمانان اروپا صادر کرد. 

 

---

 

---

 

 

 

---

 

 

---

 

---

 

---

 

---

 

 

کریستیانو رونالدو در رئال مادرید


کریستیانو رونالدو در سال ۲۰۰۹ با قرارداد نود و چهار میلیون یورویی از منچستریونایتد به رئال مادرید رفت که در آن سال با این مبلغ او توانست عنوان گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ را که در اختیار زین‌الدین زیدان بود، کسب کند . رونالدو با رئال مادرید توانست در دو فصل ۱۲-۲۰۱۱ و ۱۷-۲۰۱۶  لالیگا را فتح کند. همچنین او توانست در فصل‌های ۱۱-۲۰۱۰ و ۱۴-۲۰۱۳ قهرمان جام حذفی اسپانیا شود. علاوه بر آن می‌توان به قهرمانی در سوپر جام اسپانیا در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ اشاره کرد. او در لالیگا توانست در ۲۹۲ بازی ۳۱۱ گل به ثمر برساند. او در جام حذفی ۲۲ گل در ۳۰ بازی به ثمر رساند. از زمانی که رونالدو به تیم رئال مادرید پیوست در فصل ۱۱-۲۰۱۰ با ۴۰ گل زده و در فصل ۱۴-۲۰۱۳ با ۳۱ گل زده مشترکا با لوییز سوارز از لیورپول و در فصل ۱۵-۲۰۱۴ با ۴۸ گل زده توانست عنوان کفش طلای اروپا را به خود اختصاص دهد. او در فصل ۱۴-۲۰۱۳ توانست عنوان بهترین بازیکن فصل لالیگا و زیباترین گل فصل و همینطور در فصل ۱۳-۲۰۱۲ عنوان با ارزش‌ترین بازیکن فصل لالیگا را به خود اختصاص دهد.

 

---

 

---

 

---

 

 

افتخارات کریستیانو رونالدو در لیگ قهرمانان اروپا

رونالدو با رئال مادرید توانست طی ۹ سال ۴ لیگ قهرمانان اروپا را که افتخاری بی‌نظیر در نوع خود بود، به دست آورد. او توانست در فصل ۱۴-۲۰۱۳ و در سه فصل پیاپی  ۱۶-۲۰۱۵ و ۱۷-۲۰۱۶ و ۱۸- ۲۰۱۷  که برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا این اتفاق افتاد عنوان قهرمانی در این تورنمنت بزرگ را به دست آورد. این عملکرد فوق العاده رونالدو باعث شد تا او جایزه بهترین بازیکن سال اروپا را که توسط یوفا تعیین می‌شود در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به دست آورد. درخشش خیره‌کننده رونالدو در رئال مادرید باعث شد تا او فاصله تعداد افتخارات خود با مسی در توپ طلا را جبران کند. او طی ۹ سال در رئال توانست طی دو مرحله و دو مرتبه پیاپی در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و همینطور ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ عنوان توپ طلا رو به خود اختصاص دهد.

---
 
---

 

---

در سال ۲۰۱۶ و پس از پایان قرارداد فیفا با فرانس فوتبال که باعث شد جایزه فیفا و توپ طلا از یکدیگر جدا شوند، رونالدو توانست جایزه The Best فیفا را که به بهترین بازیکن سال در جهان داده می‌شود در دو سال پیاپی ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از آن خود کرده و به کلکسیون افتخارات خود اضافه کند.

 

---

رونالدو با رئال توانست سه مرتبه در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ قهرمان جام باشگاه‌های جهان شود که در سال ۲۰۱۶ عنوان توپ طلای این رقابت‌ها و در سال ۲۰۱۷ توپ نقره‌ای را کسب کند.

پس از ۹ سال فوق العاده در رئال مادرید و کسب افتخارات و عناوین گوناگون تیمی و فردی، بالاخره رونالدو از رئال مادرید باشگاه مورد علاقه دوران کودکی خود، در سال ۲۰۱۸ جدا شد. او با باشگاه یوونتوس به توافق رسید و با مبلغی بالغ بر ۱۱۲ میلیون یورو در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۸ و در نقل و انتقالات تابستان از رئال به مقصد یوونتوس جدا شد. این مبلع باعث شد تا رونالدو به گرانقیمت‌ترین بازیکن بالای سی سال در تاریخ تبدیل شود.

 
---
 
 
---

کارنامه کریستیانو رونالدو همراه با تیم ملی پرتغال

کارنامه رونالدو در تیم ملی شاید به اندازه کارنامه باشگاهی او درخشان نباشد اما خالی از افتخار نیز نیست. اولین تورنمنت رسمی ملی رونالدو یورو ۲۰۰۴ بود. رونالدو در آن سال با درخشش خیره‌کننده خود همه را به قهرمانی پرتغال در یورو امیدوار کرد. قهرمانی که دور از انتظار نیز نبود اما در کمال ناباوری توانست عنوان نائب قهرمانی این مسابقات را به دست بیاورد. در جام جهانی ۲۰۰۶ که در آلمان برگزار می‌شد ، رونالدو با پرتغال به همراه فیگو عنوانی بهتر از چهارمی این رقابت‌ها را پیدا نکرد. آنها در نیمه نهایی به فرانسه فینالیست باختند و در بازی رده بندی نیز مغلوب آلمان میزبان شدند. پرتغال در یورو ۲۰۰۸ پس از صعود از مرحله گروهی در اولین مرحله حذفی باید به مصاف آلمان که نائب قهرمان همان جام شد می‌رفت. این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ به نفع تیم آلمان به پایان رسید و رونالدو با پرتغال از این مسابقات کنار گذاشته شدند. اما این پایان ناکامی‌های رونالدو با پرتغال نبود. آن ها در جام جهانی ۲۰۱۰ که در آفریقای جنوبی برگزار می‌شد نیز پس از صعود از مرحله گروهی با بدشانسی در اولین مرحله حذفی با قرعه اسپانیا روبرو شدند. اسپانیایی که به گفته خیلی از اهالی فوتبال بهترین تیم تاریخ خود را داشت. قهرمان یورو ۲۰۰۸ و جام جهانی ۲۰۱۰ و همینطور یورو  ۲۰۱۲. پرتغال را با یک گل شکست داد و باز هم پرتغال حذف شد. اما در یورو ۲۰۱۲ داستانی دیگر در حال رقم خوردن بود و پرتغال با رونالدو تیم‌ها را یکی پس از دیگری شکست می داد. تا اینکه در نیمه نهایی به اسپانیای قهرمان رسیدند. در آن بازی اسپانیا پس از اتمام وقت اضافه در ضربات پنالتی پرتغال را مغلوب کرد و در فینال با پیروزی پر گل مقابل ایتالیا توانستند عنوان قهرمانی این رقابت ها را از آن خود کنند.

جام جهانی ۲۰۱۴ که در برزیل در حال برگزاری بود از همان اول برای رونالدو خوش یمن نبود. رونالدویی که پس از مصدومیت حالا باید پا به این مسابقات می‌گذاشت. پزشکان رونالدو به او گفته بودند در این جام نباید بازی کند زیرا در صورت بازی احتمال تشدید مصدومیت وجود داشته و چه بسا مدت زمان بیشتری مصدوم شود. پرتغال در گروه G رقابت‌ها باید به مصاف آلمان، غنا و آمریکا می‌رفت. پس از شکست سنگین از آلمان در بازی ابتدایی و مساوی با آمریکا در بازی بعد، علی‌رغم پیروزی در بازی آخر مقابل غنا در جایگاه سوم قرار گرفته و از مسابقات حذف شدند. یورو ۲۰۱۶  نقطه عطف کارنامه ملی کریستیانو رونالدو بود. پرتغالی که چندان بازی جذابی ارائه نمی‌داد اما با درخشش رونالدو و گلزنی او در مراحل گروهی و حذفی توانست به فینال این رقابت‌ها صعود کند. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که پرتغال بتواند فرانسه قدرتمند را شکست داده و قهرمان شود. اما وضعیت بدتر از این هم شد و با مصدومیت رونالدو در دقایق ابتدایی بازی پرتغال باید بدون رونالدو مقابل فرانسه آماده می‌جنگید. پرتغال با گل ادر در وقت اضافه توانست فرانسه را شکست داده و عنوان قهرمانی جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ را کسب کند. عنوانی که تنها افتخار قهرمانی تاریخ فوتبال پرتغال بود که توسط رونالدو و دیگر بازیکنان پرتغال رقم خورد. جام جهانی ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار می‌شد رونالدو و تیمش در یکی از سخت ترین گروه‌ها به دنبال صعود بودند. درخشش او مقابل اسپانیا را به یاد داریم که با هت تریک او پرتغال توانست یک امتیاز حیاتی در آن بازی را کسب کند. برد مقابل مراکش و تساوی با تیم ملی ایران آن هم با پنالتی که علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی ایران توانست از رونالدو مهار کند شرایط خوبی را برای رونالدو و یارانش رقم نزد اما در هر صورت توانستند به مرحله حذفی این رقابت‌ها صعود کنند. در اولین مرحله حذفی آن‌ها به مصاف اروگوئه رفتند و با شکست در همان بازی از این رقابت‌ها خداحافظی کردند.

---
 
 
---

 

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر