ورزش ایران / شناسه خبر: 89522 / تاریخ انتشار : 1397/8/29 14:37
|
رستمی چراغ خاموش برای سهمیه المپیک حرکت می‌کند

درخواست کیانوش برای وزنه زدن در قطر رد شد

درخواست کیانوش رستمی مبنی بری حضور در تورنمنت قطر کاپ (بازی‌های گزینشی 2020 توکیو) به دلیل پایان مهلت ثبت نام رد شد!

ایران ورزشیآنلاین/ رضاعباسپور - درخواست کیانوش رستمی مبنی بری حضور در تورنمنت قطر کاپ (بازی‌های گزینشی 2020 توکیو) به دلیل پایان مهلت ثبت نام رد شد! کیانوش رستمی بعد از ناکامی در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی، برخلاف گذشته که انرژی زیادی را در فضای مجازی برای انعکاس فعالیت‌هایش صرف می‌کرد، دیگر تحرکی از خود نشان نداده تا به امروز که او پس از مدتی غیبت بار دیگر  برای حضور در میادین کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو، اعلام آمادگی کرده است!

کیانوش رستمی سوای تمامی مشکلات و حواشی که در چند سال اخیر برای خودش و تیم ملی وزنه‌برداری ایران ایجاد کرد، یکی از ستاره‌های تکرار نشدنی وزنه‌برداری ایران به شمار می‌رود. چهره‌ای شاخص و توانمند که با کسب 6 نشان ارزشمند طلا و نقره المپیک و جهان یکی از وزنه‌برداران نخبه و استثنایی در دنیای وزنه‌برداری است. وزنه‌برداری خوش تکنیک و قدرتمند که اگر مدتی دنبال حاشیه و خودمحوری نمی‌رفت مطمئنا تا به امروز می‌توانست به عنوان پرافتخارترین وزنه‌بردار تاریخ ایران لقب بگیرد. اما به هر حال این اتفاق برای او رخ نداد تا بعد از کسب مدال طلای تاریخی و رکوردشکنی او در المپیک 2016 ریو، کیانوش به خاطر همین حواشی خودساخته دستش از رسیدن به مدال‌های ارزشمند زیادی کوتاه بماند.

رستمی بعد از ریو در هر مسابقه‌ای که شرکت کرده با ناکامی به کار خود خاتمه داده است. اما او بعد از اوت شدن در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی، قید حضور در ترکیب اصلی تیم ملی وزنه‌برداری را زد و بدون حاشیه مشغول تمرین در زادگاهش، کرمانشاه شد تا برای حضور در مسابقات گزینشی المپیک 2020 آماده شود. البته او  با چند مشکل اساسی برای بازگشت مواجه شده است. 

اولین بدشناسی رستمی، تغییر اوزان وزنه‌برداری خصوصا اوزان المپیکی است. زیرا کیانوش به خاطر شرایط وزنی که دارد مجبور است برای المپیکی شدن در دسته 96 کیلوگرم تمرین کرده و مهیای کسب سهمیه المپیک شود. این وزن دقیقا وزنی است که وزنه‌برداری ایران در آن فوق ستاره‌ قدرتمندی به نام سهراب مرادی را دارد که تا به امروز در هیچ یک از میادین معتبر بین المللی رقیبی نداشته  است. حتی خود کیانوش رستمی هم در بازی‌های آسیایی جاکارتا نتوانست از پس سهراب و قدرت مثال زدنی او برآید.

بدشانسی دیگر کیانوش کاهش سهمیه‌های المپیکی وزنه‌برداری ایران در بازی‌های 2020 توکیو به 2 سهمیه در بخش مردان و 2 سهمیه در بخش زنان است. اتفاقی که باعث می‌شود، مسیر برای او سخت تر از قبل شود. به طور مثال اگر در المپیک‌های قبلی کیانوش و سهراب می‌توانستند در یک دسته وزنی روی تخته بروند، در توکیو هر کدام از این دو وزنه‌بردار که مدعی حضور در این میدان معتبر هستند، باید ابتدا در میادین گزینشی شرکت کرده باشند، و سپس بتوانند از لحاظ رکوزردی بر دیگری برتری داشته باشند تا مسافر المپیک شوند. بنابراین قطعا این وسط با توجه به وضعیت آمادگی سهراب در مقایسه با شرایط مشابه کیانوش رستمی، شانس المپیکی شدن برای سهراب مرادی خیلی بیشتر از همتای نامدار ایرانی او یعنی کیانوش رستمی است.

به هر حال کیانوش رستمی با آگاهی از تمامی این موارد، از آنجا که برای حضور در المپیک توکیو طبق قانون جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، مجبور است شش مسابقه گزینشی المپیک را پشت سر بگذارد، درخواست داد که در رقابتهای قطر کاپ شرکت کند؛ به خصوص اینکه اولین رویداد گزینشی المپیک توکیو، یعنی مسابقات جهانی 2018 ترکمنستان را از دست داده است. او تصمیم گرفت با حضور در مسابقات قطر کاپ نخستین گام خود برای کسب مجوز ورودی به  بازی‌های المپیک را پشت سر بگذارد و پس از آن نیز با حضور در جام فجر شرایط را برای نزدیک‌تر شدن به دوبنده المپیکی وزنه‌برداری هموار کند. البته شرایط به گونهای پیش رفته که به نظر می رسد حضور رستمی در قطر کاپ با وجود اعلام آمادگی او منتفی شده است؛ چراکه او دیر اقدام کرده است.

 طبق اعلام کمیته برگزاری تورنمنت قطرکاپ، چون این مسابقه گزینشی المپیک است، بنابراین تمامی برنامه‌ریزی، ضوابط و استانداردهای آن هم طبق همان سیستم طراحی شده است. مهمترین موضوع هم در این خصوص این است که نام وزنه‌برداران باید 2 ماه قبل از شروع مسابقه برای گرفتن تست دوپینگ اعلام شود. بنابراین کیانوش رستمی به این دلیل که خیلی دیر برای حضور در قطر کاپ اعلام آمادگی کرده، طبق قانون مجاز به وزنه‌ زدن در این مسابقه نیست. اما رستمی اگر برای حضور در مسابقات گزینشی المپیک مهیا است، می تواند منتظر بماند و علاوه بر حضور در جام بین المللی فجر، با رضایت کادرفنی تیم ملی در کاپ تایلند و کاپ IWF در چین نیز روی تخته برود. برهمین اساس، چون این دو مسابقه هم در تقویم فدراسیون جهانی جزو رقابت‌های گزینشی المپیک است، رستمی هنوز این شانس را دارد که با حضور در این مسابقات، تا پایان سال حداقل دو مسابقه گزینشی المپیک را پشت سر بگذارد.

5/ 2

captcha
تازه ها
بیشتر