جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 89346 / تاریخ انتشار : 1397/8/27 16:55
|

جام ملت‌های آسیا

جام ملت‌ های آسیا، مهمترین مسابقات ملی این قاره کهن است که چهار سال یک بار زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود.برگزاری این مسابقات از سال ۱۹۵۶ میلادی  (۱۳۳۵ شمسی) شروع شد که همزمان با سال‌های برگزاری المپیک بود و به همین خاطر کنفدراسیون فوتبال آسیا از سال ۲۰۰۷ تصمیم گرفت آن را به یک سال بعد از جام جهانی منتقل کند.آخرین دوره این مسابقات در سال ۲۰۱۵ میلادی به میزبانی استرالیا برگزار شد که این تیم توانست به قهرمانی برسد. دور بعدی قرار است در شروع سال ۲۰۱۹  درکشور امارات برگزار شود و برای اولین بار ۲۴ تیم در آن شرکت می‌کنند.ژاپن با چهار قهرمانی پرافتخارترین تیم در مسابقات جام ملت های آسیا  محسوب می شود. و تیم‌های ایران و عربستان با سه قهرمانی در رده بعدی این مسابقات قرار دارند. همچنین رکورد بیشترین حضور با ۱۳ دوره در اختیار کشورهای ایران و کره جنوبی است.علی دایی با ۱۴ گل زده بهترین گلزن تاریخ این مسابقات است. او همچنین در جام ملت‌ های آسیا  سال ۱۹۹۶ میلادی هشت گل زد که یک رکورد محسوب می‌شود.مهدی مهدوی‌کیا هم با چهار بار حضور همراه عدنان الطالیانی از امارات و لی مینگ از چین پرسابقه‌ترین بازیکن این مسابقات محسوب می‌شود.

 تاریخچه جام ملت‌ های آسیا

اولین دوره جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۵۶ با طرحی که عبدالرحمن تانکو رییس وقت کنفدراسیون فوتبال آسیا ارایه کرده بود به میزبانی هنگ کنگ برگزار شد و ۴ سال بعد از برگزاری این مسابقات شروع بازیهای جام ملت های اروپا نیز کلید خورد.  

اولین دوره جام ملت‌ های آسیا  در سال ۱۹۵۶ با قهرمانی کره جنوبی به پایان رسید و لقب اولین قهرمان آسیا را از آن خود کرد .

دومین دوره جام ملت‌ های آسیا در سال ۱۹۶۰ به میزبانی کشور کره جنوبی برگزار گردید که در آن دوره هم با قهرمانی کره جنوبی این مسابقات پایان یافت. کشور ایران در مقدماتی این دوره شرکت کرد ولی به مرحله پایانی صعود نکرد.

---

جام سوم در سال  ۱۹۶۴ برگزار شد. این دوره که سومین دوره جام ملت‌ های آسیا محسوب می شود جزو کم‌رمق‌ترین دوره‌های جام بود و ایران هم در آن غیبت داشت.

چهارمین دوره از مسابقات جام ملت‌ های آسیا در سال ۱۹۶۸ به میزبانی کشور ایران برگزار گردید . در  این دوره مسابقات با حضور پنج تیم به صورت گروهی برگزار شد که تیم ملی توانست با چهار برد متوالی به قهرمانی برسد. همچنین همایون بهزادی با ۴ گل زده آقای گل مشترک این مسابقات شد.از رقبای اصلی این دوره ایران می توان از کره شمالی،برمه و کره جنوبی یاد کرد.

---

پنجمین دوره جام ملت‌های آسیا  در سال ۱۹۷۲ در شهر بانکوک - کشور  تایلند برگزار شد. تیم ملی فوتبال ایران مسیر همواری تا فینال داشت. در این دوره برای نخستین بار مرحله حذفی به مسابقات اضافه شد. تیم ایران چیزی نمانده بود خیلی زود از جام خداحافظی کند.در بازی با تایلند، ایران با تیم دوم خود به میدان رفت و اگر درخشش علی‌جباری در دقایق پایانی و هت‌تریک او نبود ایران ۲ بر صفر مغلوب می‌شد اما در پایان ۳ بر ۲ پیروز شد.کره جنوبی و ایران به فینال رسیدند. ایران به دلیل استراحت بازیکنان اصلی در بازی نیمه‌نهایی نمایش خوبی داشت و دومین قهرمانی را به دست آورد. حسین کلانی با ۵ گل زده آقای گل این دوره شد.

---

ششمین دوره جام ملت های آسیا  در سال ۱۹۷۶ در کشور لبنان برگزار گردید اما به دلیل جنگ داخلی این کشور از میزبانی محروم شد و کشور ایران به دلیل نفوذ در کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی دور ششم را بر عهده گرفت.  تیم‌های عربی کم‌کم وارد مسابقات آسیایی می‌شدند.  بازی‌ها در دو شهر تبریز و تهران برگزار شد.تیم ایران در این دوره گلی دریافت نکرد و مقتدرانه به فینال صعود کرد. ایران به لطف یک ضربه آزاد جام را در خانه نگه داشت. کاپیتان تیم ایران پرویز قلیچ‌خانی با سومین قهرمانی ایران به رکوردی جاودانه دست یافت. او تنها بازیکن آسیایی است که سه بار این جام زرین را بالای سر برده‌است.رکورد سه قهرمانی پیاپی و دوازده پیروزی متوالی (از سال ۱۹۶۸) رکوردی است که هنوز هیچ تیمی در آسیا به جز ایران به آن دست نیافته‌است.در این دوره غلامحسین مظلومی، ناصر نورایی و یک مهاجم از کویت به طور مشترک آقای گل شدند.

---

هفتمین دوره جام ملت های آسیا  که در سال ۱۹۸۰ برگزار گردید فصل جدیدی در فوتبال آسیا محسوب می شود. کشور کویت نخستین میزبان عربی این مسابقات، بهترین تیم تاریخ خود را به همراه داشت.تیم ایران با تکیه بر ستارگان بازگشته از جام جهانی تا نیمه نهایی بالا آمد اما یک اتفاق نادر در تاریخ جام ملت‌های آسیا افتاد. درست یک روز قبل از بازی ایران و کویت جنگ بین ایران و عراق آغاز شد.تیم ایران پس از ده سال عدم شکست در آسیا مقابل تیم فوتبال کویت شکست خورد و از صعود به فینال بازماند. کویت در دومین حضور پیاپی خود در فینال کره‌جنوبی را سه بر صفر شکست داد و نخستین تیم عربی قهرمان رقابت‌ها نام گرفت. ایران در بازی رده‌بندی کره شمالی را سه بر صفر شکست داد و به مقام سوم رسید.بهتاش فریبا  در بازی رده‌بندی یک گل به ثمر رساند او  با  ۷ گل زده آقای گل مشترک این مسابقات شد.

---

هشتمین دوره مسابقات جام ملت های آسیا در سال ۱۹۸۴ در کشور سنگاپور برگزار شد. تیم عربستان از این دوره به جمع تیم‌های جام ملت‌ها پیوست. ایران با یک تیم استثنایی و پرمهره و کویت قهرمان دوره قبل در کنار کره‌جنوبی مدعی کسب جام بودند.تیم ایران در نیمه‌نهایی مقابل تیم عربستان قرار گرفت. ایران با گل شاهرخ بیانی تا دقیقه ۸۹ پیروز و در فینال بود اما گل‌به‌خودی برادرش، شاهین این بازی را به تساوی کشید تا بازی در ضربات پنالتی به نفع تیم عربستان تمام شود و این تیم در فینال هم توانست چین را شکست دهد و به قهرمانی آن دوره از بازی ها برسد.ایران در بازی رده‌بندی مقابل کویت پس از تساوی یک بر یک، در ضربات پنالتی ۵ بر ۳ شکست خورد و مقام چهارمی این دوره از مسابقات را کسب کرد .شاهرخ بیانی و ناصر محمدخانی همراه یک مهاجم چینی آقای گل مشترک مسابقات شدند.

---

نهمین دوره جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۸۸ در کشور قطر و برای دومین بار در یک کشور عربی برگزار شد. میهمان مشهور بازی افتتاحیه جام بین تیم ایران و  تیم قطر میشل پلاتینی بود. تیم‌های کره‌جنوبی، چین و عربستان مدعیان قهرمانی بودند. تیم کم‌ تجربه ایران با پیروزی مقابل تیم های قطر و امارات، تساوی مقابل تیم ژاپن و شکست مقابل تیم کره جنوبی دوم شد تا در نیمه‌نهایی با تیم عربستان روبرو شود.تیم عربستان در این بازی به پیروزی رسید  و در فینال هم تیم کره جنوبی را در ضربات پنالتی شکست داد تا برای دومین بار قهرمان آسیا شود.تیم ملی فوتبال ایران در بازی رده‌بندی چین را در ضربات پنالتی شکست داد و سوم شد. تیم ژاپن برای نخستین بار از این دوره وارد جام بازی های جام ملت های آسیا شد.

دهمین دوره جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۹۲ به میزبانی کشور ژاپن برگزار شد. کره‌جنوبی و امارات که تازه از جام جهانی ۱۹۹۰ برگشته بودند و ایران که قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ شده بود، مهم‌ترین مدعیان جام بودند، با این حال تیم ملی فوتبال ایران در کمال ناباوری حتی نتوانست از گروهش صعود کند.شاگردان علی پروین پس از پیروزی مقابل تیم کره شمالی و تساوی مقابل تیم امارات، در بازی سوم مغلوب گل دقایق آخر کازویوشی میورا، مهاجم تیم ژاپن شدند و از صعود به مرحله بعد باز ماندند. بازیکنان ایران پس از این گل اعتراض شدیدی به جمال شریف، داور بازی داشتند که نتیجه‌اش محرومیت تعدادی از آنها بود.عربستان برای سومین دوره متوالی به فینال  این مسابقات رسید و می‌توانست با رکورد ایران برابری کند، ولی با یک گل مغلوب ژاپن شد. این مسابقات شروع قدرت نمایی تیم ژاپن در فوتبال آسیا بود.

 

دوره یازدهم جام ملت‌های آسیا که در سال ۱۹۹۶ به میزبانی کشور  امارات برگزار شد. تعداد تیم‌های حاضر در جام به ۱۲ تیم افزایش یافتتیم ملی فوتبال ایران با ترکیب جوانی وارد این مسابقات شد و عربستان‌، ژاپن و کره‌جنوبی مدعیان قهرمانی بودند، ولی تیم محمد مایلی‌کهن تا یک قدمی فینال این دوره از مسابقات پیش رفت.ایران در مرحله گروهی بالاتر از تیم های عربستان، عراق و تایلند سرگروه این دوره از مسابقات شد. تیم ملی فوتبال ایران مسابقات را با شکست مقابل تیم عراق شروع کرد، ولی در بازی‌های بعدی توانست تیم های تایلند و عربستان را شکست دهد. پیروزی ۳ بر صفر مقابل عربستان یکی از بهترین نمایش‌های تیم ملی در این مسابقات بود.ایران در مرحله یک چهارم نهایی کره جنوبی را ۶ بر ۲ شکست داد که یکی از بازی‌های کلاسیک این مسابقات محسوب می‌شود. علی دایی با زدن سه گل ستاره تیم ملی فوتبال ایران در این بازی بود. دیگر اتفاق مهم این مرحله حذف ژاپن مقابل کویت بود.تیم ملی فوتبال ایران در نیمه‌نهایی دوباره با تیم عربستان روبرو شد که نتوانست موفقیت بازی قبلی خود را با این تیم تکرار کند و در ضربات پنالتی شکست خورد. عربستان در فینال موفق شد امارات را در ضربات پنالتی شکست دهد و سومین قهرمانی آسیا را به دست آورد.تیم ملی فوتبال ایران در بازی رده‌بندی پس از تساوی یک بر یک کویت را در ضربات پنالتی شکست داد و به مقام سوم رسید.علی دایی با هشت گل زده آقای گل شد و عنوان بهترین بازیکن جام به خداداد عزیزی رسید.

---

 

دوازهمین دوره جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۰ میلادی درست بیست‌وچهار سال پس از میزبانی ناکام لبنان، سرانجام  این کشور توانست میزبان این مسابقات باشد. تیم ملی فوتبال ایران پس از حضور نسبتا موفق در جام جهانی  ۱۹۹۸ و قهرمانی در بازی‌های آسیایی همان سال مدعی جدی این مسابقات محسوب می شد، ولی این نسل پرستاره پس از سرگروهی نتوانست از مرحله یک چهارم نهایی عبور کند و در وقت اضافه دو بر یک مغلوب تیم کره جنوبی شد.عربستان با وجود شروع ضعیفش توانست به فینال این دوره از مسابقات برسد. و حریف تیم ژاپن در فینال شود که در مرحله گروهی تیم ژاپن توانسته بود تیم عربستان را ۴ بر ۱ شکست دهد.تیم ژاپن در فینال هم لغزشی نداشت و این بار عربستان را یک بر صفر شکست داد تا برای دومین بار قهرمان قاره کهن آسیا شود.

---

سیزدهمین دوره جام ملت های آسیا  در سال ۲۰۰۴ میلادی به میزبانی کشور چین برگزار شد و مسابقات برای اولین بار با حضور ۱۶ تیم برگزار گردید.تیم ملی فوتبال ایران با مهره های طلایی‌اش یک بار دیگر با هدف قهرمانی وارد این دوره از مسابقات شد. تیم ملی فوتبال ایران در مرحله گروهی پس از تیم ژاپن در رتبه دوم ایستاد و در مرحله یک چهارم نهایی توانست کره جنوبی را با نمایشی دیدنی ۴ بر ۳ شکست دهد. ستاره ایران در این بازی علی کریمی بود که هت‌تریک کرد. او در نهایت با ۵ گل آقای گل مشترک جام شد.در بازی نیمه‌نهایی قضاوت داور لبنانی کاملا به نفع تیم چین میزبان بود و با اخراج ستار زارع و محمد علوی تیم ملی فوتبال ایران  ۹ نفره شد. با این حال بازی در  پایان ۹۰ دقیقه و وقت اضافه با تساوی یک بر یک به پایان رسید، ولی چین در ضربات پنالتی موفق‌تر بود و توانست به فینال برسد.ژاپن در فینال چین را سه بر یک شکست داد و برای سومین بار قهرمان قاره آسیا شد.

---

چهاردهمین دوره جام ملت های آسیا به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تداخل نداشتن با بازی‌های المپیک و جام ملت‌های اروپا، این دوره با فاصله سه سال نسبت به دوره قبل در سال ۲۰۰۷ برگزار شد. چهار کشور مالزی، اندونزی، تایلند و ویتنام میزبان مشترک جام چهاردهم  شدند. برای نخستین بار تیم استرالیا در جام شرکت کرد.ایران با تیمی خسته از جام جهانی در این مسابقات شرکت کرد و ستارگانش پایین‌تر از حد انتظار ظاهر شدند. تیم ملی فوتبال ایران هرچند بدون شکست و به عنوان سرگروه صعود کرد، ولی در یک چهارم نهایی مقابل کره جنوبی نمایش ضعیفی از خود نشان داد و پس از تساوی بدون گل در ضربات پنالتی مغلوب تیم کره جنوبی شد.تیم کره جنوبی که تیم چندان خوبی هم به شمار نمی رفت در نیمه‌نهایی مغلوب تیم عراق، شگفتی‌ساز این دوره از مسابقات شد. عراق که به دلیل جنگ داخلی مشکلاتی را به همراه داشت در فینال عربستان را با یک گل شکست داد و در کمال ناباوری قهرمان این دوره از مسابقات جام شد. 

---

پانزدهمین دوره جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۱ به میزبانی کشور قطر برگزار شد . تمامی مسابقات این دوره جام در ورزشگاه های شهر دوحه پایتخت قطر انجام گردید .تیم ملی فوتبال ایران آماده و چابک به مسابقات رفت و با سه برد و بدون گل خورده به یک چهارم نهایی رسید، ولی یک بار دیگر با تیم کره جنوبی رو در رو شد. تیم افشین قطبی پس از تساوی بدون گل در وقت قانونی در وقت اضافه یک گل دریافت کرد تا از مسابقات خداحافظی کند. تیم عربستان با سه شکست در مقابل تیم های اردن،سوریه و ژاپن با ناکامی چشمگیر حذف تحقیرآمیزی داشت تیم ژاپن که با هدایت زاکرونی تیم آماده‌ای به این دوره از مسابقات فرستاده بود در فینال هم استرالیا را در ضربات پنالتی شکست داد و برای چهارمین بار قهرمان جام شد.

---

شانزدهمین دوره جام ملت های آسیا با میزبانی کشور استرالیا در سال ۲۰۱۵ برگزار گردید. ایران با سه برد پی در پی در مرحله گروهی مقابل بحرین، قطر و امارات به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت و به نظر می‌رسید مسیر همواری تا رسیدن به نیمه نهایی را طی کند اما داوری قابل تامل داور استرالیایی، بنجامین ویلیامز در بازی مقابل تیم عراق، باعث اخراج مهرداد پولادی در اواخر نیمه اول از زمین شد. بازی در وقت‌های عادی و اضافه ۳۳ به پایان رسید و در ضربات پنالتی با از دست رفتن پنالتی توسط وحید امیری ایران نتوانست به مرحله نیمه‌نهایی برسد.از شگفتی‌های دیگر این دوره حذف تیم ژاپن مدعی مقابل  تیم امارات در یک چهارم نهایی بود. اما تیم امارات در نیمه‌نهایی نتوانست حریف استرالیا شود. تیم استرالیا در فینال هم موفق شد کره جنوبی را در وقت اضافه ۲ بر ۱ شکست دهد و برای اولین بار به قهرمانی این مسابقات برسد.

---
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر