ورزش ایران / شناسه خبر: 89022 / تاریخ انتشار : 1397/8/21 19:53
|

اختصاصی ایران ورزشی / لالوویچ: قوانین ایران را می‌دانیم اما باید راهی پیدا کنیم

دوست نداریم ورزشکار را محروم کنیم/خودشان را پشت قهرمانان پنهان می کنند/ خادم هر کاری می‌توانست انجام داد/حال امروز کشتی ایران مثل تیم ملی فوتبال آلمان است/ فدراسیون باید مجمع فوق العاده برگزار کند

ایران ورزشی آنلاین / آزاده پیراکوه / لابی هتل رویال سووی لوزان، بعد از نشست انجمن فدراسیون های جهانی. نشست دیگری در حال برگزاری است که لالوویچ وارد لابی می شود و دقایقی با دوستانش صحبت می کند. فدراسیون ایران در جریان تغییراتی قرار گرفته و در تعامل با اتحادیه جهانی سال سختی را پشت سر گذاشته و همه اینها یعنی لالوویچ حرف های زیادی برای گفتن درباره کشتی ایران دارد. البته در آستانه رفتن به جلسه دیگری است و سه – چهار دقیقه بیشتر وقت ندارد. با این حال حدود یک ربعی می نشیند و از هر دری صحبت می کند. از استعفای خادم می گوید و روال قانونی که باید طی شود. از ماجرای کشتی نگرفتن مقابل کشتی گیران رژیم اشغالگر قدس می گوید و نتایجی که تیم ملی کشتی ایران در مجارستان به دست آورد که از نظر نناد لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی، نتیجه ناامیدکننده‌ای نیست و در ورزش دنیا طبیعی است.

 

احتمالا در جریان تغییرات در کشتی ایران هستید.

بله. می دانم که فدراسیون کشتی ایران با استعفای خادم و همه همکارانش در این فدراسیون در مسیر یک تغییر اساسی قرار گرفته است. من معتقدم که حالا باید منتظر باشیم تا مجمع فوق العاده شکل بگیرد برای اینکه این استعفا را بپذیرد و فردی مسوولیت فدراسیون را بر عهده گیرد تا مقدمات برگزاری انتخابات شکل بگیرد. این یک روال نرمال است که می بینیم در کشتی ایران در حال انجام است. اساسنامه فدراسیون کشتی به خوبی مشخص کرده که چه روندی باید شکل بگیرد. مجمع فوق العاده باید شکل بگیرد و اعضای مجمع درباره استعفای خادم تصمیم بگیرند. اگر استعفا را پذیرفتند، سپس فردی را بگذارند تا مجمع انتخاباتی. را برگزار کند. منتظرم که مجمع فوق العاده کشتی شکل بگیرد. این یک روال قانونی است که باید دنبال شود. دموکراسی بهترین روش است و راه دیگری وجود ندارد.

 دوره مدیریت خادم در فدراسیون کشتی ایران را چطور ارزیابی می کنید.

از نظر من خادم مدیر خوبی بود وسعی کرد برخی مشکلات را رفع کند. من خوشحالم که او توانست تغییراتی در بخش زنان دهد. چه با راه اندازی گراپلینگ، چه با فعالیت هایی که در بخش تربیت مربی و داور زن انجام داد. ضمن اینکه در زمینه کشتی پهلوانی هم خیلی سخت کار کرد. من فکر می کنم هنگام تحلیل عملکرد یک مدیر باید به این قبیل کارهای او توجه کنیم نه نتیجه ای که یک تیم در یک رویداد به دست آورده است.

منظورتان نتیجه تیم ملی ایران در رقابت های جهانی امسال است؟

دقیقا. شاید تیم ملی ایران نتیجه خوبی نگرفت اما همه کسانیکه در ایران طرفدار کشتتی هستند، باید بدانند که هر تیمی یک دوران گذار دارد تا برای رویدادهای آینده آماده شود. برای مثال تیم ملی روسیه در رقابت های قهرمانی دوره قبل هیچ مدال طلایی به دست نیاورد. اما این بار 10 طلا به دست آورد. این تغییر در عرض یک سال اتفاق افتاده است. خب این نتیجه به خوبی نشان می دهد که روسیه سال قبل در مسیر تغییر تیم  و برنامه‌ریزی برای رقابت‌های امسال و همچنین المپیک پیش رو بوده است.

پس، از نظر شما نباید نتایج معیار قضاوت درباره عملکرد فدراسیون‌های مختلف باشد.

درست است. گاهی فدراسیون‌ها خودشان را پشت قهرمانان بزرگ پنهان می کنند و فقط به مدال آوری آنها تکیه می کنند در حالیکه در زمینه‌های دیگر کار چندانی انجام نمی دهند. من تردیدی ندارم که تیم ملی ایران دوباره به روزهای خوبش برمی گردد و تیم قوی خواهد شد. این مشکلی است که در همه کشورها و فدراسیون ها وجود دارد و گاهی تیم های ملی افت می کنند. برخی مواقع این شرایط در پی یک تغییر نسل اتفاق می افتد و ایران هم در حال حاضر در چنین شرایطی وجود دارد. من اطمینان زیادی داریم که تیم ملی ایران در المپیک توکیو نتیجه فوق العاده ای می گیرد و بازگشت قهرمانانه ای دارد.  

به تیم ملی فوتبال آلمان نگاه کنید. برای این تیم درجام جهانی امسال چه اتفاقی افتاد؟ این تیم قهرمان دوره قبل بود اما امسال همه دیدیم که چه شرایطی در جام جهانی داشتند و چطور در ابتدای راه حذف شدند. خب حالا با نگاه به این نتیجه باید بگوییم تیم ملیی آلمان ضعیف است  و منتظر باشیم تا مسائل مختلف برای فدراسیون این کشور اتفاق بیفتد؟ تنها دلیل  این نتیجه تغییراتی است که فدراسیون و مربی تیم در ساختار تیم داده بودند و قطعا تا رسیدن به نتیجه مطلوب باید کمی فرصت باشد.

البته درباره داوری ها هم بحث های مطرح بود.

 هر کشور یا فدراسیونی روزهای اینچنینی را پشت سر می‌گذارد و در ین موارد موضوع داوری هم مطرح می شود. البته من هم با اینکه معتقدم داوری‌ها خیلی خوب بود اما این را هم می‌پذیرم که ما در این زمینه نیاز داریم کار بیشتری انجام دهیم.

فدراسیون کشتی سال پرحاشیه‌ای را هم سپری کرد و در تعامل با اتحادیه جهانی مسائلی داشت.

مشکلاتی که در ایران وجود داشت  و مسائلی که در جریان رقابت‌های رومانی اتفاق افتاد و در پی آن وجود یک مشکل همیشگی، فشار مضاعفی به فدراسیون کشتی ایران وارد کرد که خوب نبود.من به خوبی و کامل می دانم که چه شرایطی در ایران وجود دارد و اینکه ورزشکاران ایران با ورزشکاران اسرائیل بازی نمی کنند، یک قانون کلی است. ما با مسوولان ایرانی مذاکرات بسیاری درباره این موضوع داشتیم و خواستیم که شرایط تغییر کند. البته تا امروز این شرایط تغییر نکرده اما ما می توانیم در بخش‌های دیگر تغییراتی بدهیم و خیلی آهسته در مسیر تغییر قدم برداریم.

تغییر قوانین اتحادیه جهانی؟ شرایط قبلی نشان داده که تهدید و تعلیق راه حل این موضوع نیست و این قانون کلی در ایران تغییر نمی کند. شاید نیاز است اتحادیه جهانی انعطاف بیشتری داشته باشد.

من هم معتقدم که ورزشکار نباید محروم شود و باید کمک کرد که قوانین کمی تغییر کند. اعتقاد دارم به اینکه خادم برای حل این موضوع تلاش زیادی کرد اما خب خیلی اتفاقی نیفتاد. من به خوبی می فهمم که در ایران چه شرایطی وجود دارد و مسائل اجتماعی کشور شما به چه شکل است.

خب با توجه به این موضوع، فکر می کنید چه چیزی می تواند راه حل این موضوع باشد که ورزشکاران و فدراسیون ایران با مسائلی مثل تعلیق و محرومیت، تهدید نشود.

من فکر می کنم تنها راه اینست که همه ما کنار هم بگردیم و یک راه حلی پیدا کنیم و  تصمیمی که می گیریم در نتیجه یک توافق باشد، بین ما و ورزش ایران.

نشست تان با دکتر صالحی امیری چطور بود؟

جلسه خیلی خوبی بود. فکر می کنم این جلسه شکل گرفت تا ورزش ایران هم صدای من را درباره مشکلاتی که وجود دارد، بشنود.

به نظر می رسد که برخی تغییر قوانین در اتحادیه جهانی در مسیر حل این مشکل صورت گرفته. درست است؟

ما یک خانواده ایم و ایران برای ما فدراسیون بسیار مهمی است. کشتی ورزش بسیار مهمی برای ایرانیان است  و به خاطر این عشق و علاقه و کشتی گیران خوبی که ایران دارد، ما  به کشتی ایران احترام می گذاریم. خواسته قلبی من اینست که ایران به زودی به شرایط 10 سال قبلش برگردد و همان نتایج را تکرار کند. ضمن اینکه به قوانین خودمان هم احترام می‌گذاریم.

captcha
تازه ها
بیشتر