فوتبال ایران / شناسه خبر: 88814 / تاریخ انتشار : 1397/8/19 18:25
|
فینال لیگ قهرمانان آسیا؛ پرسپولیس صفر - کاشیما آنتلرز صفر

دست های خالی به جام نرسید / وداع ایستاده‌ی سرخ

بازی پرسپولیس و کاشیما آنتلرز در دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا آغاز شد.

ایران ورزشی آنلاین /

شنبه 19/8/97، ، دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا، ساعت 16.30، ورزشگاه آزادی، تماشاگر: 80 هزار نفر

 

پرسپولیس صفر

 

کاشیما آنتلرز صفر

 

 

داور: احمد ابوبکر الکاف (عمان)؛ کمک‌ها: ابوبکر العمری، رشید حامد علی (سنگاپور)

اخطار: احمد نوراللهی از پرسپولیس

لئو سیلوا و دیاگو نیشی از کاشیما

اخراج: -

 

پرسپولیس

علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، محمد انصاری (69- احسان علوان زاده)، شجاع خلیل‌زاده، شایان مصلح، کمال کامیابی‌نیا، احمد نوراللهی، آدام همتی (64- محسن ربیع خواه)، بشار رسن، گادوین منشا، علی علیپور

سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

 

کاشیما آنتلرز

کو وون سانتائه، سئونگ هیون، شوجی جن، دایگو نیشی، شوتو یاماموتو، کنتو میسائو، لئو سیلوا، شوما دویی (68- کوکی آنزای)، هیروکی آبه (90+2- تاکاشی کاناموری)، سرجینهو، یوما سوزوکی

سرمربی: گو اویوا

 

بازیکن برتر: کو وون سانتائه

 

*به دلیل هماهنگی برای حضور برخی از شخصیت‌های سیاسی و وزرا در استادیوم آزادی تدابیر امنیتی شدیدی در ورزشگاه آزادی برقرار شده است. سگ‌هایی از سوی پلیس به جایگاه VIP آورده شد تا امنیت این جایگاه‌ها پس از بازرسی این سگ‌ها به صورت کامل تأیید شود. همچنین پلیس اسب سوار نیز در محوطه ورزشگاه حضور داشت و برخی از تماشاگران با پلیس عکس یادگاری می‌گرفتند! ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت ویژه همه چیز را زیرنظر دارند و نکات مدنظر را به نمایندگان ایرانی اعلام می‌کنند.

*در حالی که قرار بود درهای ورزشگاه آزادی از ساعت ۱۲ باز شود اما یک ساعت زودتر درب‌های این ورزشگاه به روی هواداران باز شد. برای بلیت‌فروشی سه مرحله بازرسی وجود داشت که در مرحله اول با دستگاه صورت گرفت. یگان ویژه بلیت‌ها را با کد ملی افراد مطابقت می‌داد و هیچ هواداری بدون بلیت نمی‌توانست وارد شود. همچنین بازار سیاه بلیت برای این دیدار نیز به راه افتاده بود و تعدادی اقدام به فروش بلیت این بازی در ورزشگاه آزادی کردند. با وجود این که نماینده AFC تاکید داشت، تماشاگران روی سکوها ننشینند، اما هم‌چنان تماشاگران روی سکوهای عبور و مرور نشسته‌اند. هواداران پرسپولیس با گذاشتن سبیل‌های پلاستیکی روی صورت خود صحبت‌های برانکو را مبنی بر سبیل‌گذاشتن در صورت قهرمانی پرسپولیس را یاد آوری کردند. حوالی ساعت 12 ورزشگاه آزادی پر شد و دیگر جایی برای نشستن وجود نداشت. این در حالی بود که به سیاق همیشه تعداد زیادی از تماشاگران با بلیت در بیرون ورزشگاه حضور داشتند. به گونه ای که نزدیک به 30 هزار تماشاگر بیرون از ورزشگاه حضور داشتند. بسیاری از هواداران پرسپولیس که راهی به ورزشگاه نیافتند، در محوطه آزادی نشسته‌اند تا از طریق اسکوربرد بازی را تماشا کنند.

*جایگاهی که به هواداران تیم فوتبال کاشیما آنتلرز برای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر پرسپولیس اختصاص داده شده است، بر خلاف معمول یکی از جایگاه های طبقه دوم ورزشگاه آزادی است. هواداران ژاپنی با چند دستگاه ون وارد استادیوم شدند. در حدود ۴ ساعت به شروع دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا هواداران ژاپنی که به ورزشگاه آمدند، وارد استادیوم شدند و به طبقه دوم هدایت شدند. تعداد این افراد حدود 800 نفر است که بین آن‌ها بانوان ژاپنی هم حضور دارند. آنها همچنین پارچه‌ نوشته‌هایی به زبان ژاپنی در ورزشگاه و در جایگاه اختصاصی خود قرار داده‌اند. برخی از تماشاگران ژاپنی پرچم برزیل را هم داشتند، زیکو مدیر فنی کاشیما و همچنین دو ستاره کاشیما برزیلی هستند. خبرنگاران ژاپنی هم از جو حاضر در ورزشگاه به وجد آمدند و عکس یادگاری از خود گرفتند.

*سرانجام پس از پیگیری های بسیار زنان به آزادی رسیدند تا در یک بازی رسمی از نزدیک شاهد حضور آنها در استادیوم باشیم. تعدادی از بانوان هوادار پرسپولیس به ورزشگاه آزادی آمدند تا طبق هماهنگی سابق و مجوز شورای تامین مجوز حضور در سکوهای ورزشگاه را به دست آورند. طبق گفته مسئولان فدراسیون فوتبال، حدود ۳۰۰ بانوی هوادار وارد ورزشگاه شدند تا بازی را از نزدیک تماشا کنند، این درحالی است که پیش از این آمار ۸۵۰ نفر تماشاگر خانم برای این دیدار اعلام شده بود. همچنین تعدادی از خبرنگاران خانم هم برای پوشش خبری این دیدار به ورزشگاه آزادی آمده‌اند. عفت محمدی بازیکن سابق تیم‌های بانوان پرسپولیس و تیم ملی ایران در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کرده تا بازی دو تیم را تماشا کند. به هنگام ورود بانوان به ورزشگاه همگی آنها بازرسی بدنی شدند. نیلوفر اردلان کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال بانوان نیز در ورزشگاه آزادی حضور دارد.

*جیانی اینفانتینو رییس فیفا و شیخ سلمان رییس AFC برای تماشای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز وارد ورزشگاه آزادی شدند. زمانی که اینفاتینیو به همراه تاج وارد جایگاه VVIP شدند، رئیس فیفا بلافاصله از تاج سراغ تماشاگران خانم را گرفت و مهدی تاج جایگاه حضور بانوان را به او نشان می‌داد. در همین همین حین تعدادی از هواداران شعار دروغه دروغه سر دادند. او سپس به همراه تاج به داخل زمین رفت تا از نزدیک جایگاه بانوان را بازدید کند. زمانی که اینفانتینو به سمت جایگاه بانوان رفت، توسط بانوان ایرانی به شدت تشویق شد. اینفانتینو پس از بازدید از جایگاه بانوان به جایگاه VVIP بازگشت تا برای تماشای بازی آماده شود. مارکار آقاجانیان و اوسیانو دلا کروز، دستیاران کارلوس کی‌روش نیز وارد ورزشگاه شدند. علی پروین و محمود خوردبین در جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی مستقر شدند و این در حالی است که تلاش‌هایی انجام شد تا آنها را به جایگاه VIP بیاورند اما این تلاش‌ها ثمر نداد. حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم در جایگاه ویژه در کنار علی پروین مستقر شد. مصطفی کواکبیان نماینده مجلس به همراه چند تن دیگر از نمایندگان برای تماشای این بازی به ورزشگاه آ‌زادی آمدند. زیکو مدیر فنی باشگاه کاشیما آنتلرز برای دقایقی پشت در جایگاه ویژه معطل شد. محمدرضا ساکت و علی کفاشیان به ورزشگاه آزادی آمدند. آذری جهرمی وزیر فناوری و ارتباطات نیز دقایقی قبل از آغاز بازی به ورزشگاه آمد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ایران به ورزشگاه آزادی آمد. جهانگیری در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با اینکه چه پیش‌بینی از دیدار فینال دارد عنوان کرد: انشاءالله ایران برنده می‌شود.

*اتوبوس اعضای تیم فوتبال کاشیمای ژاپن کاملاً اسکورت شده به سمت ورزشگاه آزادی رفتند که با واکنش هواداران پرسپولیس همراه بود. علیرضا بیرانوند به همراه رادوشوویچ زودتر از سایر بازیکنان وارد زمین شدند تا خود را برای بازی آماده کنند. در ادامه بازیکنان پرسپولیس در میان تشویق هواداران حاضر در ورزشگاه وارد زمین شدند. لحظاتی پس از پرسپولیسی‌ها بازیکنان کاشیماآنتلرز برای گرم کردند به زمین آمدند.

*با وجود تعمیرات در ورزشگاه آزادی، هنوز مشکلاتی در این ورزشگاه دیده می شود. در حالی که برای دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا به دستور AFC استادیوم آزادی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، با این حال هنوز ورودی بخش VIP ورزشگاه علیرغم زیباسازی، با مشکل مواجه است و از سقف آن آب چکه می کند. این اتفاق در حالی رخ داده است که مهمانان زیادی در استادیوم آزادی حاضر هستند.

*قبل از آغاز بازی مراسم ویژه ای برگزار شد. کنسرت محسن ابراهیم‌زاده خواننده ایران قبل از شروع بازی در مراسم ویژه‌ای برگزار شد که در خلال این مراسم نورافشانی صورت گرفت. قبل از شروع این بازی محسن ابراهیم‌زاده برای اجرای ترانه‌های خود روی استیج تعبیه شده روی پیست تارتان ورزشگاه آزادی رفت و با خواندن آهنگ هایی  مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. او در حین خواندن ترانه خود از اسم پرسپولیس نیز استفاده کرد که هواداران با جیغ و سوت با او همراهی کردند. در حین اجرای موسیقی از سوی محسن ابراهیم زاده، آتش بازی در ورزشگاه آزادی همزمان با روشن شدن چراغ قوه موبایل تماشاگران نیز شروع شد و جلوه بسیار زیبایی به ورزشگاه آزادی بخشید. مراسم پرچم به سبک بازی‌های جام جهانی قبل از شروع فینال در ورزشگاه آزادی برگزار شد. علی پروین لوگوی مخصوص لیگ قهرمانان آسیا را امضا کرد و جام مخصوص بازی را حمل و در جایگاه مخصوص قرار داد. همچنین مشعل استادیوم آزادی نیز بعد از 40 سال و برای نخستین بار بعد از بازی های آسیایی 1978 تهران دوباره روشن شد. با قرار گرفتن جام قهرمانی روی سکوی تعبیه شده، پرچم دایره‌ای شکل منقش به لوگوی دو باشگاه در دو سمت زمین پهن شد و به نمایش در آمد. به دنبال این اتفاق بازیکنان دو تیم با تشویق کر کننده هواداران وارد زمین شدند و جهت اجرای مراسم ابتدایی بازی، مقابل جایگاه ایستادند.

 

شرح بازی

دقیقه 2: کرنر برگشتی بازیکنان کاشیما بدل به یک ضدحمله سریع برای پرسپولیس شد و حرکت ترکیبی منشا و علیپور و فرار مهاجم پرسپولیس و ضربه او با اختلافی اندک از کنار دروازه کاشیما به اوت رفت.

دقیقه 8: روی یک حمله سریع و پس از دفع مدافعان دستپاچه پرسپولیس، دویی پشت محوطه جریمه پرسپولیس صاحب توپ شد و ضربه اش را نواخت که به شکل خطرناکی از کنار دروازه پرسپولیس به اوت رفت.

دقیقه 24: روی یک حمله پردامنه از پرسپولیس توپ به سمت چپ رفت و بشار رسن با یک ارسال مواج علیپور را صاحب توپ کرد اما ضربه سر مهاجم پرسپولیس درست به همانجایی رفت که کو وون سانتائه ایستاده بود.

دقیقه 38: حرکت پا به توپ بشار رسن تا درون محوطه جریمه ادامه یافت و او به تنهایی به خط دفاعی حریف زد و سه بازیکن حریف را جا گذاشت ضربه آخر او اما به همان جایی نواخته شد که گلر کاشیما ایستاده بود.

دقیقه 42: حرکت شجاع خلیل زاده از راست و پاس او در عرض محوطه جریمه به نورالهی رسید و ضربه ناگهانی او با واکنش سریع کو وون سانتائه همراه شد و در ریباند هم شوت همتی را مدافعان کاشیما آنتلرز به اوت زدند تا دروازه کاشیما کماکان بسته بماند.

دقیقه 43 (اخطار کاشیما): لئو سیلوا

دقیقه 49: پاس در عمق میسائو به سوزوکی را بیرانوند قبل از رسیدن به مهاجم کاشیما در اختیار گرفت.

دقیقه 63: فرار ادام همتی از سمت راست و اراس زمینی او روی دروازه با دفع ناقص مدافع کاشیما همراه شد تا توپ پشت محوطه جریمه بهخ علیپور برسد و ضربه سرضرب مهاجم پرسپولیس با اختلافی اندک از کنار تیر دروازه به اوت رفت.

دقیقه 64 (تعویض پرسپولیس): محسن ربیع خواه به جای آدام همتی

دقیقه 68 (تعویض کاشیما): کوکی آنزای به جای شوما دویی

دقیقه 69 (تعویض پرسپولیس): احسان علوان زاده به جای محمد انصاری

دقیقه 70 (اخطار کاشیما): دیاگو نیشی

دقیقه 78: ارسال بلند بشار رسن روی تیر دو به علیپور رسید اما ضربه سر مهاجم پرسپولیس با اختلاف اندکی از روی دروازه به اوت رفت.

دقیقه 86: ضربه ایستگاهی بشار رسن بعد از برخورد به دیوار دفاعی کاشیما روی خط دروازه فرود آمد که با مشت گلر کاشیما به کرنر رفت.

دقیقه 88: ضربه کرنر برشار رسن از چپ با دفع مدافعان کاشیما پشت محوطه جریمه به احمد نورالهی رسید و ضربه سنگین وی با اختلاف از کنار دروازه به اوت رفت.

دقیقه 89: روی یک حمله سریع توپ با اشتباه مدافعان کاشیما درون محوطه جریمه سرگردان شد اما قبل از آنکه علیپور و منشا به آن برسند، کو وون سانتائه با یک شیرجه بلند آن را قاپید.

دقیقه 90 (اخطار پرسپولیس): احمد نوراللهی

دقیقه 90+2 (تعویض کاشیما): تاکاشی کاناموری به جای هیروکی آبه

 

captcha
تازه ها
بیشتر