فوتبال ایران / شناسه خبر: 88792 / تاریخ انتشار : 1397/8/19 14:59
|
تراکتورسازی قید فان‌خال را زد

۱۲ امتیاز و ۱۵ گل زده در ۵ بازی/ معجزه تقوی در تبریز

آمار محمد تقوی در تراکتورسازی نشان می‌دهد که فلسفه او بازی تهاجمی است و بیشتر از اینکه به گل نخوردن فکر کند، باز کردن دروازه حریف را به عنوان هدف نخست خود انتخاب می‌کند.

ایران ورزشی آنلاین /درهفته‌های اخیر، همیشه نام مربیان مختلف خارجی روی دوش تقوی سنگینی می‌کرد. بخصوص فان‌خال که حتی بلیت پرواز به ایران نیز برایش رزرو شد اما در نهایت مربی هلندی قید سفر به تبریز را زد و البته مورد موافقت مدیران تراکتورسازی نیز قرار گرفت. حالا تقوی، فارغ از آن حواشی تکراری، سرمربی تراکتورسازی است. صندلی او تثبیت شده و به نظر هم نمی‌رسد تراکتورسازی از این نتایج درخشان و این بازی زیبا و هیجان‌انگیز دست بکشد و نیمکت خود را به یک سرمربی جدید بسپارد. اتفاقی که آرامش را به تقوی هدیه می‌دهد و او را از یک سرمربی موقت به سرمربی دائمی تراکتورسازی تبدیل می‌کند.

 

امیر اسدی / برای تراکتورسازی که با جان توشاک، هوادار را سکته می‌داد تا گل بزند و حریف را شکست بدهد، کسب 3 امتیاز و به ثمر رساندن گل‌های متعدد به ساده‌ترین کار دنیا تبدیل شده است. از وقتی توشاک رفته و محمد تقوی جای پیرمرد ولزی را گرفته، تراکتورسازی از این رو به آن رو شده. نه خبری از شکست‌های متوالی است و نه نمایش کسل‌کننده‌ای که بازیکنان ارائه می‌دادند. انگار که تقوی جادویی کرده که توشاک توانایی انجام آن را نداشت.

هفته هشتم و بازی مقابل استقلال‌خوزستان، نخستین تجربه سرمربیگری تقوی روی نیمکت تراکتورسازی بود. او شال قرمز بر گردن انداخت و کنار خط روز پرهیجانی را سپری کرد. تراکتور 6 گل زد و تقوی سربلند از ورزشگاه یادگار امام خارج شد. با تشویق‌هاش بی‌امان و سنگ‌تمامی که هواداران برایش گذاشتند.

بازی بعد در هفته نهم با شکست تلخ تراکتورسازی همراه شد. این بار در آبادان و مقابل نفت. تیم تقوی فوق‌العاده کار کرد اما نتوانست نتیجه را به سود خود رقم بزند. تراکتورسازی 2 بر یک باخت تا موقعیت تقوی روی نیمکت به خطر بیفتد. درست در روزهایی که می‌گفتند قرار است لوئیس فان‌خال به ایران بیاید و سرمربی تراکتورسازی شود.

مدیران باشگاه، باز هم به تقوی فرصت دادند و البته در همین شرایط، مذاکره با مربیان دیگر را پیگیری کردند. از فان‌خال گرفته تا چند گزینه ترکیه‌ای نظیر آیکوت کوجامان. تراکتورسازی هفته دهم مقابل سپیدرود بازی کرد و در ورزشگاه خانگی موفق شد حریف خود را با نتیجه 2 بر یک شکست بدهد. پیروزی در ثانیه‌های پایانی و با گل هری اروین باعث شد تا برای یک هفته دیگر، انتخاب سرمربی جدید خارجی در تراکتورسازی به تعویق بیفتد.

برد خارج از خانه و ارزشمند مقابل پیکان در تهران، صندلی محمد تقوی را محکم کرد. تراکتورسازی در یک بازی حساب‌شده توانست پیکان را از پیش رو بردارد و نام خود را به عنوان یک مدعی جدی در لیگ هجدهم مطرح کند. اتفاقی که باعث شد تا هواداران تراکتورسازی، بیشتر از قبل به سرمربی جوان خود اطمینان کنند و البته مدیران باشگاه نیز قید مذاکره با مربیان خارجی را بزنند.

آخرین برد ارزشمند تراکتورسازی، مقابل ذوب‌آهن رقم خورد. یک بازی جذاب که با حمایت همه‌جانبه هواداران تبریزی به سود تراکتورسازی تمام شد. ابتدا ذوب‌آهن با کاشته تماشایی مسلمان پیش افتاد اما یک نیمه فوق‌العاده و نمایش درخشان تراکتورسازی در فاز تهاجمی باعث شد تا نتیجه تغییر کند و تراکتورسازی بازی را 4 بر یک ببرد.

آمار محمد تقوی در تراکتورسازی نشان می‌دهد که فلسفه او بازی تهاجمی است و بیشتر از اینکه به گل نخوردن فکر کند، باز کردن دروازه حریف را به عنوان هدف نخست خود انتخاب می‌کند. تراکتورسازی با تقوی، 5 بازی انجام داده و 12 امتیاز کسب کرده. یعنی به طور میانگین، هر بازی 2/4 امتیاز. این آمار را با نتایجی که جان توشاک کسب کرد، مقایسه کنید. سرمربی ولزی که از 7 بازی 10 امتیاز اندوخت. یعنی میانگین 1/42 امتیاز به ازای هر بازی.

در کارنامه تقوی، جر کسب این 12 امتیاز، نکته‌های مثبت دیگری نیز به چشم می‌خورد. تراکتورسازی از وقتی نیمکت خود را به تقوی سپرده، در تمام بازی‌ها گل زده و این همان فلسفه‌ای است که درباره‌اش نوشتیم. 15 گل زده در 5 بازی، تراکتورسازی را حتی بالاتر از سپاهان، به هجومی‌ترین تیم ایران در یک ماه اخیر تبدیل کرده است.

تراکتورسازی با تقوی و به طور میانگین، در هر بازی 3 گل زده که آمار فوق‌العاده و غیر قابل تکراری محسوب می‌شود. تنها نقطه تاریک کارنامه سرمربی جوان تراکتورسازی، تعداد گل‌های خورده این تیم است. تراکتورسازی در 5 بازی اخیر، 4 گل دریافت کرده و فقط یک کلین‌شیت در کارنامه محسن فروزان ثبت شده است. برای این اتفاق هم توجیه وجود دارد. وقتی یک تیم هجومی بازی می‌کند، طبیعی است که تعداد گل‌های خورده‌اش بیشتر می‌شود.

درهفته‌های اخیر، همیشه نام مربیان مختلف خارجی روی دوش تقوی سنگینی می‌کرد. بخصوص فان‌خال که حتی بلیت پرواز به ایران نیز برایش رزرو شد اما در نهایت مربی هلندی قید سفر به تبریز را زد و البته مورد موافقت مدیران تراکتورسازی نیز قرار گرفت. حالا تقوی، فارغ از آن حواشی تکراری، سرمربی تراکتورسازی است. صندلی او تثبیت شده و به نظر هم نمی‌رسد تراکتورسازی از این نتایج درخشان و این بازی زیبا و هیجان‌انگیز دست بکشد و نیمکت خود را به یک سرمربی جدید بسپارد. اتفاقی که آرامش را به تقوی هدیه می‌دهد و او را از یک سرمربی موقت به سرمربی دائمی تراکتورسازی تبدیل می‌کند.

 

9-یک

captcha
تازه ها
بیشتر