فوتبال ایران / شناسه خبر: 88654 / تاریخ انتشار : 1397/8/14 18:23
|
حضور شیخ سلمان در فنیال لیگ قهرمانان، فرصت طلایی فوتبال ایران

بیعت با رئیس بحرینی برای پایان تحریم

حضور رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران می تواند بهترین فرصت برای گرفتن امتیازات ویژه برای فوتبال ایران باشد.

ایران ورزشی آنلاین / فینال لیگ قهرمانان آسیا مهمترین رویداد فوتبالی در سطح قاره همه نگاه ها را به خود خیره کرده و بازی برگشت در تهران قرار است شنبه آتی برگزار شود. برای این بازی میهمانان عالیرتبه نامداری به تهران سفر خواهند کرد که بی تردید مهمترین آنها برای ما شیخ سلمان رئیس بحرینی AFC است. مردی که با سیاست تساهل و تسامح تا کنون فوتبال آسیا را پیش برده و حضورش بهترین فرصت برای فوتبال ایران خواهد بود تا بتواند با جلسات موثر و بهینهْ از این حضور به نفع خود بهرده برداری کند. به ویژه اینکه معادلات فوتبال آسیا نشان می دهد که مدیر زیرک بحرینی برای 4 سال آتی کمکان صندلی ریاست AFC را در تیول قدرت خود خواهد داشت.

بررسی معادلات قدرت در انتخابات پیش روی فوتبال آسیا این انگاره را تائید می کند. در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا هیاهوی انتخابات ریاست جدید AFC وجود دارد و همه منتظر رقابت دو طیف بزرگ هستند. یک سوی این طیف شیخ سلمان رئیس کنونی AFC به همراه متحدانش مثل قطر و ایران قرار دارد و آن سوی طیف عادل عزت، کاندیدای سعودی‌ها برای ریاست به همراه متحدانش مثل امارات و بحرین قرار دارد.

اتفاقات اخیر در آخرین جلسه کنگره AFC که هفته گذشته رخ داد تا حدودی نتیجه انتخابات پیش رو برای ریاست AFC مشخص کرد. در این کنگره همه چشم‌ها به سخنرانی شیخ سلمان دوخته شد و وقتی اعلام کرد که 42 رای از 47 رای را در انتخابات پیش رو همراه خود دارد. این حرف های رئیس AFC پاسخ محکمی به سعودی‌ها بود چون آنها با استفاده از دلارهای نفتی از 6 ماه گذشته تلاش‌های زیادی کردند تا عادل عزت را رقیب جدی شیخ سلمان جلوه دهند و با رشوه و حتی سوء استفاده از بیت الله برای خودشان یارکشی کنند تا به رویای پوچ برای ریاست AFC برسند.

نکته اینجاست که انتخاب شیخ سلمان برای ایران امری بسیار مثبت بوده محسوب می شود و یکی از دلایل اصلی اعتماد جمعی به شیخ سلمان نواب او  بوده است. علی کفاشیان نائب رئیس فدراسیون کشورمان و نائب رئیس AFC با سابقه حضور سال ها در این سازمان بین المللی تلاش زیادی کرده است تا رای اعتماد به شیخ سلمان داده شود و می توان او را یکی از عوامل اصلی برنده شدن زودهنگام شیخ سلمان در این انتخابات دانست.

روی کار آمدن دوباره شیخ سلمان به ریاست AFC می تواند فواید بسیاری برای ایران داشته باشد. اولین و مهمترین آن این است که دست عربستان از ریاست AFC کوتاه می شود و این بازی را به سود ما تغییر خواهد داد چه آنکه هدف عربستان از ریاست AFC فشار به ایران و قطر در زمینه ورزش بود. دومین فایده این اتفاق حفظ کرسی های ایران در بدنه فوتبال آسیاست و بدین ترتیب علی کفاشیان برای 4 سال دیگر به عنوان نائب رئیس AFC ابقا خواهد شد و حتی این مرد بحرینی قول داده است تا افراد بیشتری از ایران در AFC کرسی داشته باشند.

 

*تعامل با پرونده سرخابی‌ها

پرونده بدهی‌ دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس در AFC حتی به مرز محرومیت آنها در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا پیش رفته بود اما با رایزنی شیخ سلمان و فرصت دادن او به این دو باشگاه در نهایت به خیر و خوشی حل شد. این کمک شیخ سلمان به سرخابی ها باعث شده تا هواداران فوتبال از رئیس AFC ذهنیت مثبتی پیدا کنند و از او در تهران استقبال گرمی خواهد شد. از همین رو حضور رئیس بحرینی در ایران این فرصت را پدید خواهد آورد تا مدیران این دو باشگاه نیز در ملاقات با رئیس  AFC تعامل بوجود آمده را بهتر و محکمتر کنند.

 

*پایان ماجرای «زمین بی طرف»؟

موضوع زمین بی طرف امری است که در 3 سال گذشته سعودی‌ها به دایره لغت فوتبال با بهانه‌های واهی عدم امنیت وارد کردند. عربستان در این 3 سال با بهانه جویی‌های مختلف موفق شده تا در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در رویایی با نمایندگان کشورمان بازی‌ها به زمین بی طرف بکشاند. حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا باعث شده تا شیخ سلمان را به تهران بکشد و این بهترین فرصت برای نشان دادن امنیت در ورزشگاه‌های کشورمان مقابل چشمان بالاترین مقام AFC است تا به توهم سعودی‌ها پایان دهیم و این پرونده «زمین بی طرف» برای همیشه بسته شود.

12

captcha
تازه ها
بیشتر