فوتبال ایران / شناسه خبر: 88615 / تاریخ انتشار : 1397/8/14 14:38
|
از فرازکمالوند تا محمد تقوی؛ یک مربی با هزار آرزو

تراکتور امروز، تراکتور ۱۰ سال پیش

۱۰ سال پیش تراکتور را یک مربی بی نام ونشان همچون فرازکمالوند لیگ برتری کرد. حالا محمد تقوی هم عمیقا در این اندیشه است که به طلسم قهرمان نشدن این تیم خاتمه دهد. آیا او به این جایگاه خواهد رسید؟

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب/ تراکتورسازی با بردی که هفته یازدهم مقابل پیکان به دست آورد به رده سوم جدول رسید. جایگاهی که هنوز با هزینه های سرسام آوری که در این تیم شده همخوانی ندارد. بسیاری انتظار دارند که این تراکتور با برخورداری از بازیکنان بزرگ و نامی درصدر جدول باشد اما نماینده فوتبال تبریز تا کنون نتوانسته حتی برای یک شب درصدر جدول لیگ هجدهم برتر قرار بگیرد. ماجرای تراکتور این فصل را خیلی ها با استیل آذین سال ها پیش قیاس می‌کنند که این دیدگاه برخواسته از هزینه های چشمگیر زنوزی است. تراکتورسازی اما هرگز به سرنوشت استیل آذین سال ها قبل دچار نخواهد شد. شاید این تیم در جذب لژیونرهای بزرگ فوتبال ایران شبیه به آن تیم باشد، اما آینده ای که می‌توان پیش روی تراکتوری ها متصور بود با آن استیل آذین در تضاد است. مسئله اصلی این است که تراکتورسازی با انبوهی از تماشاگران که حتی در سراسر ایران پخش شده اند، مواجه است که دربد ترین شرایط هم اجازه نمی‌دهند این تیم دوباره به دسته پایین تر سقوط کند تا دوباره سال های متمادی در تکاپوی صعود به لیگ برتر باشد.

به یاد می‌آوریم که تراکتورسازپیش از صعود به لیگ برتر چه زجری بابت بازگشت به سطح اول فوتبال ایران داشت. آن ها 9 سال عذاب آور را در لیگ یک پشت سرگذاشتند آن هم درشرایطی که کارخانه تراکتورسازی همه نوع امکانات را برای این تیم لحاظ می‌کرد و بهترین بازیکنان همواره در تراکتورتوپ می‌زدند و مربیانی که برای این باشگاه استخدام می‌شدند نیز در دوران خود درزمره بهترین ها بودند. تراکتورسازی اما پس از 9 سال تلاش سرانجام با مربی بی نام و نشانی همچون فراز کمالوند راهی لیگ برتر شد. کاری که نه ارنس میدرن دروپ، نه واسیلی گوجا ونه محمد حسین ضیایی ازپسش برآمده بودند ونه فرشاد پیوس پرادعا. تراکتورسازی در آن دوران با مربیان بزرگی از صعود به لیگ برتر بازماند اما سرانجام یک مربی جوان، با انگیزه و آشنا به قاعده موفقیت در لیگ یک این تیم را لیگ برتری کرد.

---

حال امروز تراکتورسازی نیز بی شباهت به آن دوران نیست. تراکتورسازی با مربیان بزرگی همچون امیرقلعه نویی، تونی اولیویرا، مجید جلالی وحتی ساغلام ترکیه ای از فصل 88-87که دوباره به لیگ برتر صعود کرده طعم قهرمانی را نچشیده است.  نزدیک به 10 سال از بازگشت دوباره این تیم خوش نام تبریزی به سطح اول فوتبال ایران می‌گذرد؛ این تیم درحالی که با جان توشاک، یکی از بزرگ ترین مربیان تاریخ فوتبال ایران نیز نتوانست در فصل جاری ره به جایی ببرد و با مرد بزرگ فوتبال بریتانیا و کشور کوچک ولز خداحافظی تلخی داشت حالا سکان هدایت خود را به دست کسی سپرده که تجربیات آن چنانی در عرصه سرمربیگری ندارد. محمد تقوی که چهارمین بازی تحت عنوان سرمربی را هم با تراکتورسازی پشت سرگذاشت در واقع تداعی کننده همان دورانی است که تراکتوربا مربی بی نام ونشانی همچون فراز سرانجام با حصار لیگ یک وداع کرد وبه لیگ برتررسید. این خوش بینی در میان تبریزی ها هم شکل گرفته که تراکتورسازی با محمد تقوی که سرشار از انرژی و انگیزه نهفته است نیز به طلسم 10 سال قهرمان نشدن در لیگ برتر خاتمه دهد و با این تیم بر بام فوتبال ایران بنشیند.

ماجرای مربیگری تقوی در تراکتورسازی اما با همه مربیان تاریخ این باشگاه متفاوت است. قرارداد سرمربیگری او در حقیقت بازی به بازی تمدید می‌شود و هر هفته سایه تغییرات روی سر این مربی جوان سنگینی می‌کند. از سویی هماهنگ شدن با بازیکنانی که هر یک برای خود سازی می‌نوازند وحتی خودشان داعیه مربیگری در سردارند نیز مزید برعلت است تا سختی های محیط کار محمد تقوی بیشترنمایان شود. مربی تازه کاری که دوست دارد در همین پله اول به موفقیتی چشمگیر با تراکتورسازی دست یابد تا در سال های آتی نیز شانس مربیگری در این تیم و دیگر تیم های فوتبال ایران را از دست ندهد. تقوی برای عبور از مصائب پیش رو بنا را روی سازگاری و مدارا با ستاره های تیمش گذاشته است. او می‌داند که اگر از این مرحله بگذرد می‌تواند در آینده ای نه چندان دور درفاز تصمیم گیری قرار بگیرد. او فعلا به ایجاد اعتماد میان خود، مدیران باشگاه و حتی تماشاگران نیاز دارد تا شاید قدم های بعدی را با اندیشه و دکترین خودش بردارد. او نیز به پایان دادن به حسرت 10 ساله تراکتورسازی می‌اندیشد. تقوی نیک می‌داند که چه عطشی در میان تبریزی ها برای رسیدن به رویای شان وجود دارد. 

9-230

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر