فوتبال ایران / شناسه خبر: 88505 / تاریخ انتشار : 1397/8/12 18:26
|

ایران ورزشی آنلاین / داور بازی حتی اگر اشتباه تأثیرگذاری هم در روند قضاوت خود نداشته باشد اما با خطاهایی که نگرفت و سوت‌هایی که به سود پرسپولیس نزد، باعث شد جو بازی در آخرین دقایق به شدت مشتنج شود و بازیکنان پرسپولیس عصبی شوند. این نوع قضاوت داور چینی، حتی صدای برانکویی را که معمولاً به داوری اعتراض نمی‌کند را هم درآورد. حالا همه امیدها به این است که حداقل داور بازی برگشت در آزادی، دچار چنین اشتباهاتی نشود که در این سطح از رقابت‌ها، بدون شک هر اشتباه کوچکی، غیر قابل جبران‌ترین اشتباه خواهد بود.

 

قضاوت بازی کاشیما – پرسپولیس، خالی از بحث و تردید نبود. درست است که کارشناسان داوری نظرات مختلفی درباره قضاوت ما نینگ، داور چینی 39 ساله داشته‌اند اما مجموع نظرات آن‌ها به اینجا رسید که این داور بعضی سوت‌هایش را تحت تأثیر جو ورزشگاه‌ مملو از تماشاگر کاشیما ساکر به صدا درآورده است.

از کارت زرد اول نعمتی، تا کارت شجاع و گل‌هایی که کاشیما آنتلرز در بازی مقابل پرسپولیس به ثمر رساند، همه از تصمیماتی بودند که از سوی کارشناسان مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

بعضی از آن‌ها کارت زرد اول نعمتی را کمی سخت‌گیرانه می دانستند، برخی دیگر معتقد بودند که شجاع می‌توانست کارت زرد نگیرد. عده‌ای می‌گویند گلی که داور برای کاشیما آفساید اعلام کرد می‌توانست آفساید نباشد و عده‌ای دیگر معتقدند گل سالم دوم این تیم ژاپنی در شرایطی به ثمر رسیده که یکی از بازیکنان کاشیما در محوطه آفساید قرار داشته و روی بازیکن پرسپولیس تأثیرگذار بوده است.

حسین عسگری، رییس سابق دپارتمان داوری اما با همه این نظرات و نقدهایی که به قضاوت این بازی وارد شده است، معتقد است بازیکنان ایرانی در لیگ برتر بد عادت شده‌اند و یادگرفته‌اند که مدام به داور اعتراض کنند: « متأسفانه بازیکنان ایرانی در لیگ برتر بد عادت شده‌اند، آنها مدام به داور اعتراض می‌کنند و به همین دلیل هم در مسابقه بین‌المللی مثل فینال لیگ قهرمانان مدام به داور معترض شدند. بازیکنان پرسپولیس نباید خیلی راحت از داور کارت بگیرند آن هم تیمی که محدودیت بازیکن دارد و حتی یک بازی برگشت هم باقی مانده است.»

در واقع حسین عسگری معتقد است که همین اعتراض‌های مداوم باعث شده که این بازیکنان کارت بگیرند و در اتفاقی ناراحت‌کننده‌تر، در این بحران بازیکن، سیامک نعمتی را برای بازی برگشت از دست داد.

این اظهارنظر عسگری البته در حالی است که داوود رفعتی، به عنوان یکی از کارشناسان داوری با سایت فدراسیون فوتبال مصاحبه‌ای داشته و گفته: « اخطار اولی که داور به سیامک نعمتی داده اشتباه بود، اما اخطار دوم کاملا درست و صحیح بود. معتقدم داور عملکرد خوبی نداشت و تصمیماتش در این  بازی 50-50 بود. بین گل اول و دوم تیم کاشیما، توانست یک گل دیگر را به ثمر برساند که داور آن را به اشتباه افساید اعلام کرد، سیدجلال حسینی آفساید را پر کرده بود. همچنین گل دوم کاشیما در موقعیت آفساید به ثمر رسیده است.»

رفعتی در شرایطی تصمیم‌های داور بازی درباره آفساید اعلام کردن گل‌های کاشیما مورد نقد قرار داده که محمد فنایی، کارشناس داوری فوتبال کشورمان اعتقاد دارد گل دوم تیم فوتبال کاشیما آنتلرز به درستی به ثمر رسیده است: «با وجود اینکه پرسپولیس نماینده ایران بود و ما دوست داشتیم در این بازی برنده باشد، اما به نظرم گلی که تیم کاشیما آنتلرز در نیمه دوم به ثمر رساند را داور به اشتباه آفساید اعلام کرد. صحنه‌ای که ما دیدیم بازیکن کاشیما با مدافعان پرسپولیس در یک خط قرار داشت و اصلاً آفساید نبود.»

فنایی در مورد گل دوم کاشیما و اینکه به نظر می‌رسید در این صحنه سرجینیو بازیکن کاشیما در آفساید بوده است،‌ می‌گوید: «خیر، اصلاً چنین چیزی نبود. بازیکن کاشیما آنتلرز که در آفساید قرار داشت تأثیری روی توپ نداشت و بازیکن برزیلی این تیم که گل را به ثمر رساند، اصلاً در آفساید نبود.»

فنایی در مجموع درباره داوری معتقد است: «در نیمه اول داور چینی، یکی دو خطای واضح به نفع پرسپولیس را نگرفت و اتفاق خاص دیگری در این نیمه نیفتاد. ضمن اینکه در دقایق ابتدایی هم توپ علیپور کاملاً به صورت مدافع کاشیما آنتلرز برخورد کرد و به هیچ عنوان پنالتی رخ نداد.»

او می‌گوید: «تمام اتفاقات مهم این مسابقه در نیمه دوم رقم خورد و به نظرم به جز کارت زردی که داور به شجاع خلیل‌زاده داد، تمام اخطارها درست بود. در کل یکی از مشکلاتی که ما در فوتبال داریم این است که به جای مسائل فنی،‌ درگیری‌های فیزیکی برای خودمان ایجاد می‌کنیم. به نظرم شجاع خلیل‌زاده در این مسابقه بد اخلاقی‌های زیادی کرد. این درگیری‌ها نه تنها به نفع ما نیست،‌ بلکه به ضررمان هم است. بعد از درگیری‌ها هم داور کنترل خود را از دست داد و استرسش بیشتر شد.»

داور خطاهای زیادی را به سود پرسپولیس نگرفت و به گواه کارشناسان درباره اخطار دادن یا اعلام موقعیت آفساید اشتباه کرده باشد اما در در مجموع خیلی از کارشناسان نمره قبولی به این داور داده‌اند. هرچند که او با قضاوتی بهتر می‌توانست از متشنج شدن جو بازی و عصبی شدن بازیکنان پرسپولیس جلوگیری کند.

 

 

1- 11

captcha
تازه ها
بیشتر