فوتبال ایران / شناسه خبر: 88495 / تاریخ انتشار : 1397/8/12 18:18
|
امیدوارم استرالیا تیم فوتبال بانوان ایران را دست‌کم بگیرد

خسرویار: می‌خواهیم همه دنیا را شوکه کنیم / از حضورم در ایران کتاب می‌نویسم

ایران ورزشی آنلاینسمیرا شیرمردی/ تیم فوتبال زیر 19 سال دختران ایران به تازگی در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا حضور داشت و توانست از گروه خود صعود کند. همین موفقیت باعث شد سایت فیفا گزارشی از سرمربی این تیم یعنی کتایون خسرویار بنویسید. گزارش از سرمربی 31 ساله‌ای که امید زیادی به موفقیت فوتبال ایران دارد. خسرویار که به سختی فارسی صحبت می‌کند، از 17 سالگی به ایران آمد و همان حضور اول در ایران باعث شد ماندنی شود و به فوتبال بانوان کمک کند. خسرویار در ابتدا به عنوان بازیکن در تیم فوتبال بانوان ایران حضور داشت اما بعد از آن، به عنوان سرمربی کار خود را شروع کرد تا از این طریق به فوتبال بانوان ایران کمک کند.

 

- تیم‌تان خیلی خوب بازی کرد و توانست از گروه خود بالا بیاید.

بله، ما در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا، از گروه سختی بالا آمدیم. در این گروه 3 تیم حضور داشتند چون فلسطین از حضور در این مسابقات انصراف داده بود. در گروه ما، لائوس خیلی قوی است و همیشه جزو مدعیان اما ما با آنالیز خوبی که داشتیم توانستیم این تیم را 4 بر یک ببریم. بعد از آن میانمار که از لائوس باخته بود می‌خواست از ما انتقام بگیرد اما ما خیلی خوب کار کردیم. در این بازی چند توپ به تیرک دروازه زدیم و داور خیلی آفساید می‌گرفت که اجازه نمی‌داد کارمان را پیش ببریم. در این بازی باختیم اما چون لائوس را با گل‌های زیاد بردیم توانستیم صعود کنیم.

- پس از داوری راضی نیستید؟

من همیشه به داورها احترام می‌گذارم اما در این بازی‌ها خیلی سوت‌ها علیه ما زده شد.

- اما عصبانی نشدید...

عصبانی می‌شوم اما خودم را کنترل می‌کردم که به بازی ادامه دهیم.

- به هر حال اشتباهات تاثیرگذار می‌توانست منجر به حذف تیم‌تان شود...

صددرصد اما ما باید می‌جنگیدیم و تلاش می‌کردیم گل دیگری نخوریم. در نهایت تا دقیقه 90 فشار آوردیم و توانستیم ببریم.

- مرحله بعدی مسابقات هم ظاهرا اردیبهشت است و آنجا کار سختی دارید...

بله، هنوز تیم‌های گروه‌مان را نمی‌دانیم اما استرالیا، لبنان و ازبکستان جزو تیم‌های خوبی هستند که شاید با آنها همگروه شویم. ما خوب تمرین می‌کنیم و فکر می‌کنیم حریفانی مثل استرالیا ما را دست‌کم می‌گیرند که این به نفع ما است چون می‌خواهیم همه را شوکه کنیم.

- تصاویری از بازی‌های تیم‌تان منتشر شد که نشان می‌داد بانوان خیلی خوب کار کردند...

ما در این تورنمنت سعی کردیم حفظ توپ داشته باشیم و پاس‌های زیاد بدهیم که در بازی با لائوس 40 پاس بدون وقفه داشتیم. در بازی با میانمار با پاس‌های در عمق می‌توانستیم موفق باشیم اما داوران به اشتباه آفساید اعلام کردند. در کل بچه‌ها زیبا بازی کردند.

- فکر می‌کنم در تیم‌تان چند بازیکن 2 رگه هم حضور دارند...

2 رگه نیستند، ایرانی هستند. هم پدر و هم مادرشان ایرانی است اما در آمریکا به دنیا آمدند. البته 2 خواهر هستند که به تازگی به تیم اضافه شدند اما قبل از آنها ملیکا محمدی هم از آمریکا به تیم ایران اضافه شد که خیلی خوب فوتبال بازی می‌کند. این بازیکنان در آمریکا دائما تمرین می‌کنند و مطمئنم آمادگی بالایی دارند که می‌توانیم به هدفی که می‌خواهیم برسیم.

- ظاهرا قرار است در مقدماتی المپیک هم همراه تیم بزرگسالان باشید و این رقابت‌ها را آنالیز کنید. این مساله کارتان را سخت نمی‌کند...

بله اما من چون عاشق کارم هستم، خسته نمی‌شوم و کار برایم سخت نمی‌شود.

- بعد از مسابقات هم فیفا گزارشی از شما نوشت که خیلی جالب بود...

بله، قبل از مسابقات وقتی در اردو بودیم با من تماس گرفتند که اول فکر می‌کردم دروغ است. بعد ایمیل زدند که واقعا از فیفا هستیم و می‌خواهند مصاحبه کنند که مصاحبه کردیم. در این گزارش داستان زندگی من را خوب توضیح دادند و مصاحبه کامل و خوبی بود. در مورد اینکه چرا اینجا هستم و از نظر فنی چه فکری در مورد تیم ایران می‌کنم که گفتم پتانسیل بالایی داریم و می‌توانیم از گروه‌مان صعود کنیم. در این صعود، آقایان عبدی و حبیبی خیلی کمک کردند. تا الان محیط فقط خانم‌ها بودند اما وجود آقایان عبدی و حبیبی محیط را بهتر کرد و با آرامش و خوب کار را پیش بردیم. آنها اینطور نیستند که بگویند خانم‌ها فوتبال بلد نیستند و باور دارند بازیکنان تیم بانوان هم خوب بازی می‌کنند. می‌گویند دختران مثل پسرها بازی می‌کنند. کنار خط تجربه اول بود که با خانم‌ها کار می‌کردند اما خیلی خوش‌شان آمد.

- در ایران انتظار می‌رفت فوتبال بانوان هم مثل فوتسال پیشرفت خوبی داشته باشد اما اینطور نشد. فکر می‌کنید بتوانید روزی مثل فوتسال پیشرفت داشته باشید؟

خب امکانات فوتبال و مثلا زمین چمن همه جا نیست که بانوان بخواهند بازی کنند اما فونداسیون فوتسال فوق‌العاده است. به هر حال ما تلاش می‌کنیم و مطمئنیم فوتبال هم می‌تواند پیشرفت کند.

- چطور شد سمت فوتبال آمدی و سرمربی تیم ایران شدی؟

تقصیر پدرم است (با خنده). 5 ساله بودم که پدرم من را مدرسه فوتبال گذاشت. کلا خانوادگی ورزشی هستیم. پدرم شناگر است و خواهرم هم شناگر حرفه‌ای. من چون انرژی زیادی داشتم کلا‌س‌های زیادی می‌رفتم. از دو و میدانی، هاکی روی چمن، پرش با مانع و فوتبال. برای اینکه خسته شوم و شب بخوابم و پدرم هم راحت بخوابد. همین شد که عاشق فوتبال شدم و دیگر ولش نکردم. بعد از آن، 17 ساله بودم که به ایران آمدم. همان زمان به تیم ملی آمریکا دعوت شدم اما وقتی به ایران آمدم که برای اولین بار بود، گفتم می‌خواهم بمانم. چند ماه ایران بودم که تجربه خیلی خوبی برایم بودم. در مورد این چند ماه و چند سالی که در ایران هستم می‌توانم کتاب بنویسم. انگار اینجا به دنیا آمدم و بزرگ شدم.

- به نظرت وقت می‌کنی کتابت را بنویسی؟

می‌خواهم این کار را شروع کنم. کتابی در مورد آمدن به ایران. در مورد ایران ذهنیت‌های عجیبی وجود دارد اما وقتی به ایران آمدم دیدم چه مردم خوب و مهربانی داریم. برای اینکه به اهداف بزرگ برسی، باید دنبال آن بروی و تلاش کنی. من در آمریکا شرایط خوبی در فوتبال بانوان دیدم که می‌خواهم بهترین مدارس و امکانات را برای فوتبال بانوان مهیا کنم و تاثیرگذار باشم.

- زمانی که به ایران آمدی، فکر می‌کردی بمانی؟

فکر نمی‌کردم بمانم اما سرمربی جوانان شدم. یک ضرب‌المثل هست که می‌گوید آسمان بی‌نهایت است. کار در فوتبال هم به همین صورت است و می‌توانیم پیشرفت کنیم.

- الگوی خاصی هم در فوتبال داری؟

الگو زیاد دارم. «می‌یا هم» و «جوری» که جزو بهترین‌ها فوتبال آمریکا هستند. می‌یا همچنان با من در ارتباط است و جوری هم یکی از بهترین بازیکنان فوتبال آمریکا است که 15 پیش از فوتبال خداحافظی کرده.

- در بین مربیان مرد هم الگویی داری؟

بله، زیدان که خودش بازیکن بوده یکی از بهترین الگوها است چون بازیکنان را به خوبی درک می‌کند و مشکلات تیم را می‌داند. استایل مربیگری هلندی‌ها را هم دوست دارم. اینکه بدنسازی فقط باشگاه رفتن و وزنه زدن نیست، بلکه بدنسازی فوتبالی هم داریم. در کنار این‌ها باید بگویم مگر می‌شود فیگو را دوست نداشت.

- شما هم بازیکن بودی؟

بله، من در 4 تیم برتر آمریکا بازی می‌کردم و قبل از اینکه به ایران بیایم برای تیم زیر 17 سال آمریکا انتخاب شدم اما زمانی که به ایران آمدم برای تیم بزرگسالان ایران انتخاب شدم که اینجا برایم بهتر بود. من تجربه بازی با تیم‌های بزرگی مثل اسپانیا و انگلیس را دارم. از 5 تا 24 سالگی فوتبال بازی کردم و بعد رفتم سراغ مربیگری. زمانی که برای تیم ایران انتخاب شدم، سال 2011 برای مسباقات رفتیم اما ما را به خاطر حجاب بیرون کردند که این تلخ‌ترین اتفاق زندگی‌ام بود چون ا برای مسابقه رفته بودیم اما به دلایل غیرفنی بیرون‌مان کردند. در کل تیم فوتبال بانوان شرایط سختی تا الان گذرانده که امیدوارم مردم بیشتر حمایت کنند تا بهتر شویم. نه حمایت مادی، بلکه حمایت معنوی.

- بازی پرسپولیس و کاشیما آنتلرز را دیدی؟

بله، در نیمه اول خیلی خوب بازی کردیم اما در نیمه دوم انگار بدن‌ها تحلیل رفته بود. در کل حیف شد که آنجا نتوانستیم امتیاز بگیریم اما امیدوارم در ایران 3 گل بزنیم و قهرمان شویم.

1+340-11

captcha
تازه ها
بیشتر