ورزش جهان / شناسه خبر: 88417 / تاریخ انتشار : 1397/8/11 18:32
|
دهه چهارم هزاره سوم، دهه میزبانی های مشترک

از جام جهانی تا المپیک، از شرق اروپا تا شرق آسیا

چهار کشور شرق اروپا به دنبال میزبانی مشترک مسابقات جام جهانی ۲۰۳۰ هستند.

ایران ورزشی آنلاین/ میزبانی مشترک رویدادهای بزرگ ورزشی بدل به یک ایده جالب برای کشورهای درجه 2 و کم بضاعت شده. کشورهای که توان اقتصادی و قدرت سیاسی برای میزبانی یک تورنمنت بزرگ نظیر جام جهانی یا المپیک را ندارند و با توافق با سایر کشورهای همگن با خود می کوشند تا میزبان رویدادی باشند که کل جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و از منافع اقتصادی و تبلیغی و رسانه ای آن بهره ببرند.  

 

مسئولان ارشد چهار کشور بلغارستان، رومانی، یونان و صربستان در روزهای اخیر در نشستی به میزبانی شهر وارنا جمع شده‌اند و در حال گفت‌وگو درخصوص مسائل مختلف هستند. یکی از مسائل مطرح شده در این نشست، ایده میزبانی مشترک جام جهانی فوتبال در سال 2030 است. وویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان اعلام کرده که این چهار کشور می‌توانند میزبانی مشترک بزرگترین رویداد فوتبال را بر عهده بگیرند. بوریسوف در این نشست میزبانی مشترک ایتالیا و بلغارستان در رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان را مثال زده و آن را نمونه بسیار خوبی برای میزبانی‌های مشترک عنوان کرده است.

این تنها ایده میزبانی مشترک جام جهانی 2030 نیست، بلکه تعدادی از کشورهای قاره‌های دیگر نیز به دنبال این موضوع هستند. در این باره باید میزبانی مشترک چهار کشور منطقه بریتانیا، همچنین آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه با یکدیگر و نیز مراکش در کنار الجزایر و تونس اشاره کرد. جام جهانی 2022 در قطر و جام جهانی 2026 به صورت مشترک در سه کشور آمریکا، مکزیک و کانادا برگزار می‌شود.

 

*میزبانی مشترک کره‌جنوبی و شمالی در المپیک؟

در راستای میزبانی مشترک رویدادهای بزرگ ورزشی، خبر از یک میزبانی مشترک در المپیک به گوش می رسد. ایده ای که اگر محقق شود، شاید صلح آمیزترین گام ورزش در جهان باشد. کره‌جنوبی و شمالی با ارسال نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک آمادگی خود را برای میزبانی مشترک بازی‌های 2032 اعلام کردند.

کره جنوبی و شمالی تصمیم گرفتند تا با ارسال نامه‌ای به IOC آمادگی خود را برای میزبانی مشترک در بازی‌های المپیک 2032 اعلام کنند. در جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد، نمایندگان هر دو کره در خصوص تیم مشترک در چند رشته ورزشی برای حضور در المپیک 2020 توکیو نیز به توافق رسیدند. آنها به توافق رسیدند تا یک تیم مشترکی را برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان که ژانویه در برلین برگزار می‌شود، تشکیل دهند. این دو کشور در بازی‌های آسیایی 2018 نیز در بسکتبال بانوان تیم مشترکی را در مسابقات شرکت دادند. کره جنوبی از کره شمالی خواسته در 6 یا 7 رشته ورزشی تیم مشترکی را در بازی‌های المپیک 2020 داشته باشند. المپیک تابستانی 2020 در 33 رشته ورزشی برگزار می‌شود و 10-11 فدراسیون ملی به تشکیل تیم مشترک کره‌ای‌ها برای حضور در المپیک پاسخ مثبت داده‌اند.

12

 

 

 

 

 

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر