فوتبال ایران / شناسه خبر: 88375 / تاریخ انتشار : 1397/8/11 15:55
|
۱۵ فینال و فقط ۴ برنده غربی

هر آنچه باید درباره فینال لیگ قهرمانان بدانید

قهرمانی آخر غربی‌ها با قهرمانی السد(2011) به دست آمد اما دوباره 6 سال پیاپی شرقی‌ها قهرمان شدند.با این تفاوت که تیم‌های چینی و استرالیایی هم به جمع قهرمان‌های آسیا پیوستند.

ایران ورزشی آنلاین / محمد قراگزلو / مسابقات جام باشگاه های آسیا از سال 1967 آغاز شد و تا سال 2002 ادامه داشت.در این مدت استقلال(2 بار) و پاس یک بار در این مسابقات به قهرمانی رسیدند و ایران با سه قهرمانی یکی از پرافتخارترین‌ها بود.دو قهرمانی استقلال در سال های 1970 و 1990 به ست آمد ضمن اینکه این تیم دو بار در سال های 1991 و1999 فینال را باخت و دوم شد.تنها قهرمانی پاس هم در سال 1993 به دست آمده و از آن به بعد هیچ تیم ایرانی قهرمان این مسابقات نشده است.

از سال 2003 این رقابت‌ها با فرمت تازه و با نام لیگ قهرمانان آسیا برگزار می‌شود که تا کنون 15 دوره از آن برگزار شده است.تیم‌های ایرانی سپاهان و ذوب‌آهن دو بار در سال‌های 2007 و 2010 به فینال این رقابت‌ها راه یافتند که مغلوب حریفان شرقی‌شان شدند و به نایب قهرمانی رسیدند.

عجیب اینکه در 15 دوره برگزار شده از لیگ قهرمانان آسیا فقط 4 فصل با قهرمانی تیم های غرب آسیا به پایان رسیده است. اولین قهرمان این مسابقات العین امارات بود و بعد از آن دو فصل پیاپی الاتحاد عربستان قهرمان شد اما بعد از آن 5 فصل متوالی تیم‌های ژاپنی و کره‌ای قهرمان شدند.سپس  قهرمانی آخر غربی‌ها با قهرمانی السد(2011) به دست آمد اما دوباره 6 سال پیاپی شرقی‌ها قهرمان شدند.با این تفاوت که تیم‌های چینی و استرالیایی هم به جمع قهرمان‌های آسیا پیوستند.

12 فینال شرقی – غربی؛9 برد برای شرق

از 15 دوره برگزار شده لیگ قهرمانان آسیا فقط فینال یک دوره فینال تمام غربی بوده است.فینال سال 2005 که الاتحاد عربستان در مجموع با نتیجه 5 بر 3 العین امارات را شکست داد و قهرمان شد.دو بار هم فینال تمام شرقی داشته ایم.اولی سال 2008 بود که گامبا اوزاکا ژاپن در مجموع دو دیدار با نتیجه 5 بر صفر آدلاید یونایتد استرالیا را شکست داد و قهرمان شد.دومی هم مربوط به سال 2013 است که دو تیم اف سی سئول کره جنوبی و گوانگژو اوورگراند چین در مجموع دو بازی به تساوی 3-3 رسیدند اما تیم چینی به خاطر گل زده بیشتر در خانه حریف قهرمان شد که این اولین قهرمانی نمایندگان چین در لیگ قهرمانان آسیا بود.

در 12 دوره دیگر فینال‌ها بین تیمی از شرق و غرب برگزار شده که فقط سه بار غربی‌ها برده اند و در 9 فینال دیگر نمایندگان شرق برنده بوده اند.سال 2003 العین موفق به شکست تروساسانا تایلند شد و سال بعد از آن الاتحاد عربستان در فینال سئونگنام کره جنوبی را شکست داد.

سال 2006 جونبوک موتورز کره جنوبی موفق به شکست الکرامه سوریه در دو بازی رفت و برگشت شد و به قهرمانی رسید.سال بعد از آن هم سپاهان در دو بازی به اوراوا ردز ژاپن باخت و از قهرمانی دور ماند.سال 2009 الاتحاد عربستان به پوهانگ استیلرز کره جنوبی باخت و سال بعد از آن هم ذوب آهن مغلوب سئونگنام کره جنوبی شد.

سال 2011 السد در ضربات پنالتی جونبوک موتورز کره جنوبی را شکست داد که این آخرین قهرمانی غرب آسیایی هاست.سال بعد از آن الاهلی عربستان به اولسان هیوندای باخت و تا سال گذشته این شکست‌ها ادامه داشته است.سال 2014 الهلال به وسترن سیدنی باخت و تنها قهرمانی استرالیایی‌ها در این مسابقات رقم خورد.

یازدهمین فینال رفت و برگشتی؛ ذوب آهن بدشانس

در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا که از سال 2003 آغاز شده روند تعیین قهرمان مسابقات دو بار تغییر کرده است.در شش دوره ابتدایی این مسابقات تا سال 2008 بازی های فینال به صورت رفت وبرگشت برگزار می شد اما بعد از آن به مدت 4 فصل بازی فینال به صورت تک مسابقه در کشور ثالث برگزار شد.

در این میان ذوب آهن آخرین فینالیست ایرانی بدشانس بود که سال 2010 به فنیال رسید و برای تک بازی به شرق قاره کهن سفر کرد.جالب اینکه هر چهار سالی که فینال به صورت تک بازی برگزار شد شرق آسیا میزبان این مسابقه بود.سال 2009 و 2010 فینال در توکیو ژاپن و سال 2011 و 2012 بازی نهایی در چنجو و اولسان کره برگزار شد که فقط در سال 2011 نماینده غرب یعنی السد در خود کره نماینده این کشور را در ضربات پنالتی برد و به قهرمانی رسید و در سایر این سال‌ها تیم‌های شرق به قهرمانی رسیدند.

در چهار سال اخیر باز هم فینال لیگ قهرمانان آسیا به صورت دو بازی رفت و برگشت برگزار شده که دو بار تیم‌های غرب در بازی رفت میزبان بوده اند و دو بار هم شرقی ها.پرسپولیس اگر فصل قبل به فینال می رسید باید ابتدا در تهران بازی می کرد و بعد به ژاپن می رفت اما امسال عکس این مساله اتفاق می افتد.

بعد از آن الاهلی عربستان مقابل گوانگژو باخت و این دومین قهرمانی چینی ها بود.سال 2016 العین مارات به جونبوک باخت و این دومین قهرمانی نماینده کره در این مسابقات بود. سال گذشته هم الاهلی بعد از حذف پرسپولیس در نیمه نهایی در مجموع دو مسابقه 2 بر یک مغلوب اوراواردز ژاپن شد و قهرمانی از کف غربی‌ها پرید.

حساس‌ترین و یکطرفه‌ترین فینال‌ها؛آبروریزی آدلاید

در لیگ قهرمانان آسیا و طی 15 دوره برگزار شده بیشتر فینال‌ها نتایج نزدیکی داشته و قهرمان با حداقل اختلاف برنده شده و به جام رسیده است.

در همین چهار فصل اخیر که دوباره بازی‌ها به صورت رفت و برگشت برگزار می شود قهرمان با یک اختلاف گل تعیین شده و جام را مال خود کرده است.سال قبل از آن یعنی 2013 هم دو بازی اف سی سئول و گوانگژو در دو مسابقه در مجموع به تساوی 3-3 انجامید اما تیم چینی به خاطر تساوی 2-2 در خانه حریف قهرمان شد.

در واقع این مسابقه فینالی که در سال 2013 برگزار شد به علاوه فینال 2011 که به صورت تک بازی در کره برگزار شد نزدیک‌ترین مسابقه فینال این مسابقات بوده است. در فینال سال 2011 نبرد السد و جونبوک در نهایت 2-2 تمام شد و تیم قطری در ضربات پنالتی 4 بر 2 به پیروزی رسید.

یکطرفه ترین فینال این رقابت‌ها هم مربوط به بازی نهایی فصل 2008 است که گامبا اوزاکا ژاپن ابتدا در خانه خود سه گل به آدلاید یونایتد استرالیا زد و در بازی برگشت هم دو گل در خانه حریف به ثمر رساند تا در مجموع  با حساب 5 بر صفر قهرمان رقابت‌ها شود.

در آخرین سالی که بازی فینال به صورت تک بازی برگزار شد یعنی سال 2012 هم الاهلی عربستان شکست تلخ سه بر صفر را مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی تحمل کرد.مسابقه‌ای که در حضور بیش از 42 هزار هوادار حریف برگزار شد.

کامبک‌های بزرگ و ناقص ؛شاهکار الاتحاد و ناکامی الکرامه

در فینال‌های لیگ قهرمانان آسیا که به صورت رفت و برگشت برگزار می شود تیم بازنده در بازی رفت فرصت بازگشت در مسابقه برگشت را خواهد داشت.

تاکنون یازده دوره از فینال‌های مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به صورت رفت و برگشت برگزار شده و به تبع این فرمول همواره برای تیم‌هایی که در مسابقه برگشت میزبان خواهند بود فرصت کامبک زدن وجود داشته است.در این میان برخی تیم‌های فینالیست در بازی برگشت کامبک های ناقصی داشته‌اند و با وجود پیروزی و تلافی شکست مسابقه رفت،قهرمان نشده اند اما برخی دیگر هم با کامبک‌های رویایی قهرمانی‌شان را شیرین تر کرده اند.

در پنج فصل اخیر که دوباره مسابقه فینال به صورت رفت و برگشت برگزار می شود خبری از کامبک نبوده اما حد فاصل سال 2003 تا 2008 اتفاقاتی در این خصوص افتاده است.

در اولین دوره از لیگ قهرمانان یعنی در سال 2003 العین در خانه خود مقابل بی ای اس تروساسانا تایلند با نتیجه دو بر صفر برنده شد اما نماینده تایلند در بازی برگشت با یک گل به برتری رسید که البته برای قهرمان شدن کافی نبود و با این کامبک ناقص،العین اولین قهرمان این مسابقات لقب گرفت.

سال بعد از آن اتفاق عجیبی رقم خورد و در حالی که الاتحاد عربستان در ورزشگاه عبدالله الفیصل جده و در بازی رفت با نتیجه 3 بر یک مقابل سئونگنام کره جنوبی شکست خورده بود در بازی برگشت و در خانه حریف کره‌ای با نتیجه جالب 5 بر صفر پیروز شد تا بزرگترین کامبک این رقابت‌ها را رقم زده و در مجموع با نتیجه 6 بر 3 قهرمان شود.

در فینال سال 2006 هم جونبوک موتورز کره جنوبی در خانه با نتیجه دو بر صفر الکرامه سوریه را شکست داد اما در بازی برگشت و در شهر حمص سوریه،الکرامه 2 بر یک برنده شد که این کامبک ناقص حکم به قهرمانی نماینده کره جنوبی داد.

 

 

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر