فوتبال ایران / شناسه خبر: 88297 / تاریخ انتشار : 1397/8/9 16:09
|
رفت و آمدها در فوتبال ایران همچنان ادامه دارد

کمالوند و صالح رفتند، فیروز و درخشان در انتظار

ایران ورزشی آنلاین / سمیرا شیرمردی/ مدتی بود در فوتبال ایران رفتاری نسبتا حرفه‌ای از مدیران باشگاه‌ها شاهد بودیم. وقتی که بعد از یکی، دو باخت دست به تغییر نمی‌زدند و به کادرفنی فرصت می‌دادند. این فرصت‌ها خیلی وقت‌ها منتهی به موفقیت تیم‌ها می‌شد اما بعضی وقت‌ها هم تغییرات اثر مثبتی داشت که البته خیلی کم پیش می‌آمد. در هر صورت وقتی مدیران دست به تغییر می‌زدند از مربی جاشین نمی‌توانستند انتظار زیادی داشته باشند چون او معتقد بود به دلیل اینکه تیم را نبسته نمی‌تواند آنطور که باید نتیجه بگیرد. به خاطر همین مدیران مدتی دست به تغییر نمی‌زدند. البته هیچ اجباری در این مورد وجود نداشت اما در مقطعی از زمان، تغییر سرمربی خیلی کم پیش می‌آمد که این نشان می‌داد صبر و حوصله مدیران بیشتر شده و البته حرفه‌ای‌تر از گذشته رفتار می‌کنند. مساله‌ای که در تیم ذوب‌آهن خیلی به چشم می‌خورد و هر بار این فرصت دادن‌ها به سرمربیان باعث نتیجه گرفتن تیم می‌شد.

با این اتفاقات به نظر می‌رسید دیگر کمتر شاهد چنین رفتارهایی باشیم اما در فصل جدید بیش از گذشته تغییرات در کادرفنی تیم‌ها انجام شده. در لیگ برتر تا الان 5 تغییر در کادرفنی تیم‌ها اتفاق افتاده و بیشتر آنها اخراج بوده، نه استعفا. نکته جالب این است که تا الان تغییرات چندان مثبت هم نبود. مثلا در تراکتورسازی جان توشاک داشت کم‌کم تیم را به روزهای خوبش می‌رساند که ناگهان اخراج شد تا محمد تقوی دستیار او کار را در دست بگیرد. تقوی هم با این تیم نتایج خوبی گرفت اما مثلا اگر بازی تراکتور با صنعت‌نفت آبادان را در نظر بگیریم، تیم جان توشاک در وقت قانونی با حریف آبادانی خود به تساوی رسید اما تیم تقوی شکست خورد. نفت مسجدسلیمان دیگر تیمی است که بعد از رفتن عبدا... ویسی هم نتوانست نتایج خوبی بگیرد. این تیم از وقتی که علیرضا مرزبان سرمربی شده، تنها یک امتیاز کسب کرده و در بقیه بازی‌ها شکست خورد. فولاد خوزستان هم شرایط بهتری پیدا نکرد و اتفاقا بدتر از قبل نتیجه گرفت. سپیدرود هم با علی کریمی هنوز نتوانست به روزهای خوبش برسد. البته از زمانی که کریمی سرمربی این تیم شد، سپیدرود بازی‌های بهتری انجام می‌دهد و کمتر گل می‌خورد اما همچنان در قعر جدول حضور دارد. در این میان تنها تیمی که توانست نتایج بهتری بگیرد، ماشین‌سازی تبریز است. شاید هم دلیل این مساله تفکرات نزدیک فیروز کریمی و رضا مهاجری باشد. ماشین‌سازی را فیروز کریمی بست اما به خاطر اختلافات با مدیرعامل باشگاه، کنار گذاشته شد. بعد از آن، دستیار سابق او یعنی مهاجری کار را در دست گرفت که نتایج خوبی به دست آورد تا این تیم امیدوار به ماندن در لیگ برتر باشد.

نکته جالب این است که تغییرات مختص لیگ برتر نیست و در لیگ یک شرایط بدتر است. آنجا کمترین اثر از حرفه‌ای بودن را در رفتار بسیاری از مدیران می‌بینیم. جایی که همه نگاه‌ها فقط به صدر جدول و صعود به لیگ برتر است. بدون اینکه اکثر تیم‌ها شرایط حضور در لیگ برتر را داشته باشند، هم به لحاظ سخت‌افزاری و هم به لحاظ نرم‌افزاری. با این حال، تنها چیزی که برای مدیران مهم است صعود و لیگ برتری شدن است. اکثر این تیم‌ها هم مشکل مالی دارند. این مساله هم در لیگ برتر وجود دارد اما نه به اندازه لیگ یکی‌ها. به هر حال هنوز 10 هفته از رقابت‌های لیگ یک نگذشته که شاهد تغییرات زیادی در کادرفنی تیم‌ها هستیم. در بعضی تیم‌ها این تغییرات از یکی، 2 بار هم گذشته است. انگار فقط بد نتیجه نگرفتن هم روی تغییرات کادرفنی اثر ندارد و مسائل دیگری هم دخیل است. مثلا در ملوان بندرانزلی، فرهاد پورغلامی با شرایط سختی هدایت سفیدپوشان را به عهده گرفت و با کسر 6 امتیاز کار را شروع کرد اما روند خوبی در پیش گرفت و می‌توانست هواداران را امیدوار کند اما به خاطر یک سری دلخوری و سوءتفاهم‌ها از سرمربیگری ملوان کنار گذاشته شد. بعد از آن، محمد احمدزاده سرمربی ملوان شد و البته پژمان نوری و مازیار زارع هم به کادرفنی اضافه شدند. زارع در حالی قرارداد خود را با ملوان به عنوان مربی ثبت کرده که هنوز قرارداد محمد احمدزاده ثبت نشده. چراکه باشگاه ملوان نتوانست قرارداد پورغلامی را فسخ کند تا سرمربی جدید را به ثبت برساند. هنوز از تغییرات کادرفنی ملوان چیزی نگذشته بود که خبر رسید فراز کمالوند از اکسین البرز کنار رفت. کمالوند تیمی پرستاره بست و می‌خواست مدعی اول صعود به لیگ برتر باشد اما به جز 3 هفته ابتدایی لیگ، در بقیه هفته‌ها هیچ بردی به دست نیاورد. به این ترتیب تیمش هفته به هفته پایین‌تر می‌رفت. در نهایت کمالوند تصمیم گرفت کنار برود تا بلکه به تیم شوک وارد شود. حالا هم خبر می‌رسد فیروز کریمی و حمید درخشان گزینه‌های جانشینی کمالوند هستند. کریمی چندی پیش در تمرینات اکسین حضور پیدا کرد اما قبلا با مدیران اکسین به مشکل خورده بود که باید دید این اتفاقات منجر به همکاری دوباره می‌شود یا نه. در مورد جانشین کمالوند و اینکه او قصد دارد به لیگ برتر برگردد، حرف و حدیث‌های زیادی وجود داشت که ناگهان خبر رسید مجید صالح هم از فجرسپاسی کنار گذاشته شد. صالح با فجر تنها یک برد به دست آورده بود که همین مساله باعث اخراجش شد تا اسماعیل زارع جای او را بگیرد. زارع به عنوان دستیار صالح در فجر مشغول به کار بود که حالا نفر اول کادرفنی این تیم شد. پیش از این، در قشقایی شیراز، مس رفسنجان و خونه به خونه بابل هم شاهد تغییرات در کادرفنی بودیم که باید دید این تغییرات تا چه زمانی ادامه دارد و به کجا می‌انجامد. آیا نتیجه‌ای مثبت خواهد داشت یا اینکه مدیران متوجه می‌شوند همیشه تغییرات خوب نیست و شاید بهتر باشد فرصت بیشتری به سرمربیان خود بدهند. حداقل به اندازه‌ای که تیم‌هایشان به هماهنگی لازم رسیده باشند.

1-9

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر