یادداشت / شناسه خبر: 87933 / تاریخ انتشار : 1397/8/2 18:45
|
شفاف‌سازی به شرط حفظ اعتماد

محافظت دایی از اعتبارش لج‌بازی نیست

مقاومت علی دایی مقابل قانون نیست که سال‌ها از آن تمکین کرده و حالا هم چیزی جز قانون نمی‌خواهد. مقاومت او مقابل از دست رفتن بخشی از ارزش‌هایش است.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میرمطهریان / ماجرای علی دایی و اصرارش به حاضر نشدن در دادسرا برای پاسخگویی درباره کمک‌های جمع‌آوری شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاه، هنوز ادامه دارد. او این شکل از احضار را قانونی نمی‌داند و اصرار دارد که اگر جرمی مرتکب شده باید به طور کتبی به او اعلام شود تا درباره‌اش پاسخ بدهد. آیا دایی دارد لجبازی می‌کند؟ خیر! او دارد از اعتمادی محافظت می‌کند که سال‌ها برای ایجادش تلاش کرده است. از اعتباری که نزد مردم دارد و یک حرکت اشتباه می‌تواند سال‌های تلاش او را برای جمع آوری این اعتبار به هدر دهد.

 

علی دایی که به خاطر جمع آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه به دادسرا احضار شد، اعلام کرد که به هیچ عنوان زیر بار این احضاریه نمی‌رود و جرمی مرتکب نشده که بخواهد برای پاسخگویی در دادسرا حاضر شود. او هرگز به دادسرا نرفت و به تازگی هم در مصاحبه‌ای اعلام کرده که تن به این کار نمی‌دهد، مگر اینکه جرم او را اعلام کنند و احضاریه کتبی برایش بفرستند. از طرفی هلال احمر هم طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، نیاز به شفاف‌سازی درباره کمک‌های جمع‌آوری شده دارد.

هلال احمر در این اطلاعیه نوشته: « حوادث و تجربه های گذشته نشان داده است که هزینه کرد کمک های مردمی نیاز به امکانات، پشتیبانی، هماهنگی و نیروی انسانی از یک سو و شناخت دقیق از منطقه حادثه دیده دارد. به همین دلیل نیز اغلب افراد و یا نهادهای متفرقه که اقدام به جمع آوری کمک ها می کنند، در ادامه دچار مشکلات عدیده ای در نحوه مصرف، پاسخگویی به نهادهای نظارتی و ایجاد هزینه های سربار می شوند.
برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی جمعیت هلال احمر از همان ابتدا اقدام به شفاف سازی و اطلاع رسانی در این خصوص نمود و آمادگی خود را برای کمک به هدفمند شدن مشارکت ها و سرعت بخشیدن به هزینه کرد کمک ها اعلام کرد.»

البته که هلال احمر به عنوان یک نهاد شناخته شده نزد مردم، چاره‌ای جز مدیریت چنین مشکلاتی ندارد اما آنچه نباید در تمام این مراحل  از آن غافل شود، حفظ ته مانده اعتمادی است که هنوز در مردم نسبت به ستاره‌های فوتبالی چون علی دایی باقی مانده است.

بی‌اعتمادی، این روزها بزرگ‌ترین آفتی است که به جان جامعه افتاده و تا آنجا رسوخ کرده که به سختی می‌توان در مواقع بحران، اعتماد شمار گسترده‌ای از افراد جامعه را جلب کرد. بحرانی هم حتی اگر در میان نباشد، کمتر کسی این روزها می‌تواند برای جزئی‌ترین موارد به دیگری اعتماد کند. فقط مانده‌اند چهره‌هایی که به خودی خود اعتبارند و در روزگار بی‌اعتمادی، هنوز ریش گرو می گذارند و حرف‌شان سند است. کمیاب شده‌اند نفراتی که با این خصلت‌ها مانده‌اند.

امید مردم در این حجم از بی‌اعتمادی، گاهی حتی به همان آرامشی است که با حضور این نفرات می‌گیرند و در چنین شرایطی حفظ این فضا بین افرادی چون علی دایی و مردم اگر مهم‌تر از شفاف‌سازی درباره کمک‌های جمع‌آوری شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاه نباشد، کم‌اهمیت‌تر از آن نیست.

نهادهای بالاتر در واقع به همان اندازه که وظیفه دارند در این زمینه شفاف‌سازی کنند، موظفند که شأن و احترام اشخاصی چون علی دایی را هم حفظ کنند. نه اینکه به قول خود او با تماسی تلفنی بخواهند برای پاسخگویی حاضر شود و حساب‌هایش را هم بلوکه کنند!

کاش وقتی علی دایی را احضار می‌کنیم، یک لحظه صبر کنیم و به روزی فکر کنیم که بحران‌هایی نظیر زلزله کرمانشاه، بار دیگر در کشورمان رخ دهد که مسئله‌ای دور از ذهن هم نیست. نمی‌گوییم کمک‌ها ساماندهی نشود، نمی‌گوییم شفاف سازی نشود اما هیچ فکر کرده‌ایم که اگر در بحران‌های بعدی، ته مانده اعتماد مردم به ستاره‌های‌شان هم از بین برود، چطور می‌توان شاهد اتحادشان برای حل بحران‌ها و مشکلات بود؟

این همان موضوعی است که فارغ از هرچیز باید به آن توجه کرد. اینکه دایی الان این‌طور مقابل حضور در دادسرا مقاومت می‌کند، شاید مقاومتی باشد در برابر از دست رفتن همان اعتماد که در روزگار فعلی ارزشمندترین دارایی‌ است. اگر برود و در دادسرا حاضر شود، چه کسی پچ پچ‌هایی را پاسخ می‌دهد که قرار است بگویند، شاید هم چیزی بوده و ما نمی‌دانستیم.

مقاومت علی دایی مقابل قانون نیست که سال‌ها از آن تمکین کرده و حالا هم چیزی جز قانون نمی‌خواهد. مقاومت او مقابل از دست رفتن بخشی از ارزش‌هایش است. نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر؟

 

1- 11

captcha
تازه ها
بیشتر