فوتبال ایران / شناسه خبر: 87705 / تاریخ انتشار : 1397/7/30 13:43
|
دفاع عجیب کمیته فنی از فاجعه مالزی

فراموشکار مثل چمنیان: عملکردمان خوب بود!

وقتی کمیته فنی یقه مربی را نمی‌گیرد و او را بابت نتایج ضعیف، سوال و جواب نمی‌کند، نتیجه‌اش همین می‌شود که می‌بینید. چمنیان تحلیل کمیته فنی را یک تحلیل منطقی و به دور از احساس می‌داند.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی / عباس چمنیان، بعد از فاجعه مالزی و حذف از مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا، عجب حرف‌هایی زده. غیرمنطقی و فقط برای توجیه. آن‌هم در ادامه صحبت‌هایی که درباره حجاب و نوع پوشش هواداران حاضر در ورزشگاه انجام داده بود. چمنیان، برای ابقا روی نیمکت تیم نوجوانان، مسیر اشتباهی را انتخاب کرده. او به هر قیمتی این نیمکت را می‌خواهد و برای به‌دست آوردنش هم نتایج قابل قبولی کسب نکرده و البته دست به دامن این مصاحبه‌ها شده. حذف در مرحله گروهی و شکست مقابل اندونزی و تساوی برابر هند قطعا نمی تواند سندی برای ادامه همکاری با مربی تیم نوجوانان ایران باشد. اما حرف‌های جدید چمنیان، در جلسه با کمیته فنی فدراسیون فوتبال. حرف‌هایی که بیشتر ناراحت‌مان می کند: «عملکرد تیم و کادرفنی در یک سال گذشته بد نبود. دوستان هم نقطه‌نظراتی داشتند که مطرح کردند. به طور کلی دیدگاه اعضای کمیته فنی مثبت بود. در رده پایه مسیر طی شده تا آماده‌سازی تیم اهمیت زیادی دارد و برای کادرفنی، بازیکنان و مدیریت بسیار مفید است و می‌توانند درس بگیرند.»

نقد اول از حرف‌های چمنیان. مگر مسابقات قهرمانی آسیا، جای تجربه‌اندوزی و درس گرفتن است؟ کدام مربی ایرانی را دیده‌اید که بعد از حذف در مرحله مقدماتی و کسب رده سوم گروه، از عملکرد تیمش دفاع کند؟ آیا چمنیان بازی‌ها را ندیده و نتایج را نمی‌داند؟ شاید فراموش کرده که تیم نوجوانان، در گروهی که هند و اندونزی صعود کردند، حذف شد و با ناکامی تمام به ایران برگشت.

وقتی کمیته فنی یقه مربی را نمی‌گیرد و او را بابت نتایج ضعیف، سوال و جواب نمی‌کند، نتیجه‌اش همین می‌شود که می‌بینید. چمنیان تحلیل کمیته فنی را یک تحلیل منطقی و به دور از احساس می‌داند: «تحلیل فدراسیون و کمیته فنی احساسی نیست و بر اساس منطق و عملکرد است. به همین دلیل آقای ساکت به عنوان دبیرکل و محصص به عنوان رئیس کمیته فنی تحلیل‌های خوبی داشتند. مسلم است که ما با تمام وجود کار کردیم وعملکردمان هم در مسابقات قهرمانی آسیا بد نبود.»

کمیته فنی را چه افرادی تشکیل می‌دهند؟ بارها از نوع انتخاب اعضای این کمیته انتقاد کرده و باز هم می‌کنیم. در فوتبالی که مجید نامجومطلق، جواد زرینچه، محمد خاکپور، حسین عبدی، نادر محمدخانی و چندین و چند پیشکسوت پرتجربه حضور دارند، چرا محصص عضو کمیته فنی است؟ چرا ساکت باید در جلسات شرکت کند؟ نتیجه‌اش را هم می‌بینید. تحلیل‌های خوب و ابقای یک مربی ناکام. ساکت چه تحلیلی می‌کند که زرینچه نمی‌تواند؟

حرف‌های بعدی چمناین درباره استعدادهایی است که در رده پایه فوتبال ایران حضور دارند: «یک گنجینه بزرگ از بازیکنان مستعد در اختیار فوتبال ایران است که با سرمایه و هزینه فدراسیون فوتبال آماده شده‌اند. با این بازیکنان می‌توانیم حرف‌های بسیاری برای گفتن در آسیا داشته باشیم.»

چمنیان این گنجینه را با خود به مالزی برد اما نمی‌دانست که شاید آنجا، حواس بازیکنان به داخل زمین نباشد. او با این گنجینه 152 نفری، مقابل اندونزی باخت و با هند مساوی کرد. اگر این گنجینه و سرمایه‌گذاری فدراسیون فوتبال نبود، چه سرنوشتی برای تیم نوجوانان رقم می‌خورد؟ حتی اگر هم نتایج ضعیف‌تری رقم می‌خورد، چمنیان می‌آمد و از عملکرد درخشان کادر فنی صحبت می‌کرد. کمیته فنی هم تحلیل منطقی انجام می‌داد و البته مربی ناکام هم در کادر فنی باقی می‌ماند. 

 

3

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر