ورزش ایران / شناسه خبر: 87526 / تاریخ انتشار : 1397/7/28 13:06
|

درگذشت سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد / بعد از قلیچ خانی، معزی پور هم رفت

این روزها برای کشتی ایران بسیار تلخ شده است. قهرمانان پرآوازه و نامی ورزش اول ایرانی یکی پس از دیگری غزل خداحافظی می خوانند؛ هفته گذشته علیرضا قلیچ خانی فوت شد و حالا امروز محمود معزی پور.

ایران ورزشی آنلاین / محمود معزی پور سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد صبح امروز درگذشت تا کشتی ایران در کمتر از چند روز دومین چهره خاص خود را از دست بدهد.   

محمود معزی پور، سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد ایران در رده‌های سنی بزرگسالان و جوانان صبح امروز به دلیل ایست قلبی دارفانی را وداع گفت. معزی‌پور که سابقه سال‌ها سرمربی‌گری تیم‌های ملی ایران را داشته، در آخرین حضورش در رده ملی، در المپیک ۲۰۰۸ پکن سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران بود. او هم‌چنین در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به همراه تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران نایب قهرمان جهان شد.

محمود معزی پور بعد از المپیک پکن از کشتی فاصله گرفت و در سال‌های اخیر جامعه کشتی سراغی از او نگرفت. اواز سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۸  کشتی گرفت و از مسابقات جهانی سال  ۱۹۷۷ لوزان سوییس وارد عرصه مربیگری در سطح ملی شد. معزی پور در رقابت‌های جهانی سال ۱۹۸۲ ادمونتون کانادا و ۱۹۸۵ بوداپست مجارستان هدایت تیم ایران را برعهده داشت. در رقابت‌های جهانی سال ۲۰۰۲ تهران به عنوان مدیر تیم‌های ملی فعالیت می کرد که تیم ایران قهرمان جهان شد.

معزی پور در بازی‌های المپیک سال ۲۰۰۴ آتن به عنوان مربی در کادر فنی حضور داشت که تیم ایران در این رقابت‌ها صاحب ۲ مدال نقره و یک مدال برنز شد.

معزی پور همچنین سابقه فعالیت طولانی مدت در رده جوانان دارد و موفقیت‌های زیادی را در این عرصه کسب کرده است. او درهشت دوره سرمربی تیم ملی جوانان بوده که رکورد دست نیافتنی 3 قهرمانی و 5 نایب قهرمانی را از خود به جا گذاشته است. رقابت‌های جهانی جوانان گوآتمالا و پکن در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به‌عنوان سرمربی فعالیت داشت که تیم ایران در این رقابت‌ها به مقام دوم دست یافت. در المپیک ۲۰۰۸ پکن هم مجددا سرمربی تیم ملی کشتی آزاد شد که ایران یک مدال برنز گرفت.

محمود معزی پور هم مانند علیرضا قلیچ خانی در اوج بی مهری‌ها دارفانی را وداع گفت. او بعد از المپیک پکن هرگز در مراسم‌های کشتی دیده نشد. اگر چه او به لحاظ مالی به کمک هیچ کس نیاز نداشت اما با اینحال این وظیفه فدراسیون کشتی بود که جویای احوال یکی از بهترین مربیان تاریخ خود باشد. کسی که قهرمانان بزرگی را تحویل کشتی داد. علیرضا دبیر، علیرضا حیدری و خیلی از کشتی به نام دهه 90 شمسی از شاگردان او بودند.

البته نوشتن در این باره دیگر سودی ندارد اما بهتر است که مسولان فدراسیون کشتی قبل از این‌که دیر بشود به سراغ دیگر قهرمانان گذشته کشتی بروند و سراغی از آنها بگیرند. کسی مثل علیرضا سوخته سرایی که از زمان انحلال کمیته اقتصادی فدراسیون کشتی در دوره مرحوم خطیب که کسی از او خبر ندارد.

ایران ورزشی ضمن آرزوی طول عمر برای قهرمانان پرآوازه کشتی، درگذشت محمود معزی پور به خانواده آن مرحوم و جامعه کشتی تسلیت می‌گوید.

ص 5

captcha
تازه ها
بیشتر