ورزش جهان / شناسه خبر: 87370 / تاریخ انتشار : 1397/7/25 15:48
|
گزارش فنی فیفا از جام جهانی 2018

مرگ تیکی تاکا در روسیه

گروه بررسی‌های فنی فیفا که از سوی این سازمان وظیفه‌ بررسی دقیق و جامع جام جهانی 2018 را به عهده داشت گزارش تحلیلی خود را منتشر کرده است.

این گروه که کارلوس آلبرتو پریرا، سرمربی برزیل در جام جهانی 1994 و مارکو فان باستن اسطوره‌ بزرگ فوتبال هلند از اعضایش بوده‌اند در گزارش خود نشان می‌دهد که تاکید بر حفظ مالکیت توپ بیش از آنچه باید مورد توجه تیمها قرار گرفته، استفاده از ضربات ایستگاهی می‌تواند برای موفقیت تیم‌ها نقشی تعیین‌کننده داشته باشد و بازی‌سازها برای هر تیم فوتبال اهمیتی کلیدی دارند.

 

مالکیت را فراموش کنید

در جام جهانی روسیه هیچ تیمی به اندازه‌ اسپانیا و آلمان مالکیت توپ را در اختیار نداشته و پاس نداده است. با این حال این دو قدرت سنتی فوتبال جهان خیلی زود از مسابقات کنار رفتند.

قهرمان جام، فرانسه به طور متوسط در هر بازی 48 درصد مالکیت توپ داشته که حتی کمتر از استرالیا، تونس و مراکش است. میانگین تعداد پاس‌های فرانسه در هر بازی 460 بوده یعنی حدوداً نصف آمار اسپانیا با 804 پاس. با این حال دقت پاس‌های فرانسه 70درصد بوده است.

 به عبارت دیگر فرانسوی‌ها با اینکه کمتر توپ را در اختیار داشته‌اند زمانی که توپ در اختیارشان بوده از آن حداکثر استفاده را برده‌اند. از این گذشته آمار میانگین ورود به یک‌سوم حریف (رتبه‌ 17)، ورود به محوطه‌ جریمه (رتبه‌ 18) و ارسال سانتر (رتبه‌ 28) فرانسه هم نسبت به تیم‌های دیگر بالا نبوده است.

با وجود این آمار فرانسه دومین خط حمله مسابقات را در اختیار دارد و تنها بلژیک توانست بیشتر از شاگردان دشان گلزنی کند. فرانسه از هر 6 شوت به دروازه یکی را گل کرده و تنها روسیه با گل کردن هر 1 شوت از 4.5 شوت خود آمار بهتری از این تیم دارد. این در حالی است که آلمان برای رسیدن به گل باید هر بار 36 شوت به دروازه‌ حریفان شلیک می‌کرده.

 

---

 

روی ضربات ایستگاهی تمرکز کنید

گلن هادل، سرمربی سابق انگلیس نوع نگاه بازیکنان این تیم به ضربات کرنر را رابطه‌ای عاشقانه توصیف کرده بود. در روسیه، قبل از ارسال هر ضربه‌ کرنر، هری مگوایر، جان استونز و هری کین پشت یکدیگر صف می‌کشیدند تا برای گلزنی آماده باشند؛ ترفندی که برای شاگردان ساوت‌گیت کاملا موثر بود.

انگلیس در روسیه 9 گل از ضربات ایستگاهی به ثمر رساند و از این حیث بهترین آمار را داشت. 4 گل انگلیس از ضربات  کرنر هم بهترین آمار از این حیث در جام جهانی بود.

آمار گلهای به ثمر رسیده از ضربات ایستگاهی در جام جهانی روسیه بیشتر از دوره‌های قبلی است. در این جام از هر 29 کرنر یکی به گل تبدیل شد درحالی که این آمار برای جام جهانی آفریقای جنوبی از هر 69 کرنر و در جام جهانی برزیل از هر 36 کرنر بوده است.

 

---

 

دوندگی بی‌هدف فایده‌ای ندارد

به دست آوردن حداکثر بازده از دویدن بازیکنان در جام جهانی اهمیت بسیار زیادی داشته. ازیکنان خسته‌ای که باید در  یک بازه‌ زمانی کوتاه در چندین مسابقه به میدان بروند از نظر انرژی با مشکل بزرگی مواجه هستند.

زوونیمر بوبان، ستاره‌ سابق فوتبال کرواسی که حالا یکی از معاونان فیفا است در این باره گفت: «در این جام جهانی پرسینگ به  مراتب کمتر از دوره‌های قبل دیده شد. در تورنمنتی مثل جام جهانی انرژی بازیکنان باید تا حد امکان حفظ شود.»

فرانسه از نظر آمار دوندگی پنجمین تیم از انتهای جدول بوده و تنها آرژانتین، نیجریه، مکزیک و پاناما کمتر از فرانسه دوندگی داشته‌اند.

آمار میانگین 101 کیلومتری دوندگی فرانسه در هر بازی به مراتب کمتر از 113 کیلومتر ثبت‌شده توسط صربستان است که در صدر جدول دوندگی تیم‌ها قرار دارد. تیمی که در همان مرحله‌ گروهی از رقابتها حذف شد. انگلیس هم با 107 کیلومتر در جدول دوندگی تیمها در رتبه‌ هفتم قرار دارد.

در مورد استارتهای سرعتی که دوهای سریعتر از 25 کیلومتر در ساعت را شامل می‌شود فرانسه رتبه‌ بهتری دارد؛ آماری که بخش عمده‌ آن را مدیون ستاره‌‌ سریعش کیلیان امباپه است. شاگردان دشان در هر بازی به طور میانگین 2007 متر را با سرعت بیشتر از 25 کیلومتر در ساعت دویده‌اند و در جدول این آمار رتبه‌ هفدهم را به خود اختصاص داده‌اند.

جالب این که اسپانیا در انتهای این جدول قرار دارد و فقط سوئد از این نظر آمار بدتری نسبت به اسپانیایی‌ها ثبت کرده.

---

دقیق‌تر شوت بزنید

جام جهانی روسیه تورنمنت پرگلی بود. این جام با 169 گل تنها دو گل کمتر از جام جهانی 1998 و جام جهانی 2014 داشت که هر دو رکوردار بیشترین تعداد گلهای جامهای جهانی 32 تیمی هستند.

از 64 بازی این جام تنها یک بازی (دانمارک و فرانسه) با تساوی بدون گل به پایان رسید درحالی که این آمار در برزیل پنج مسابقه و در آفریقای جنوبی هفت مسابقه بود. به قول کارلوس آلبرتو پریرا جام جهانی روسیه جام ذهنیت تهاجمی بود.

علاوه بر ضربات ایستگاهی، گلهایی که با شوت از بیرون محوطه‌ جریمه به ثمر رسیدند به افزایش این آمار کمک شایان توجهی کردند. در جام جهانی روسیه به طور میانگین از هر 29 شوت از راه دور، یک شوت وارد دروازه شد. این آمار در جام جهانی برزیل یک گل از هر  42 شوت از راه دور بود.

گروه بررسی‌های فنی در گزارش خود اشاره کرده که شوتهای زده شده از بیرون از محوطه‌ جریمه در  روسیه نسبت به جام جهانی 2010 32 درصد افت کرده که علت آن می‌تواند دفاع فشرده و متراکم تیمها باشد.

فرانسه‌ قهرمان از هر 9.5 شوت بیرون از محوطه‌ جریمه خود به یک گل رسیده و رتبه‌ی دوم جدول را  به خود اختصاص داده.

 

اهمیت بازی‌سازها

این گزارش به کمبود بازیکنان بازی‌ساز در جام جهانی روسیه اشاره کرده و از اهمیت فوق‌العاده‌ آنها برای موفقیت تیمها سخن می‌گوید. مهمترین بازی‌سازهای جام جهانی 2018 لوکا مودریچ از  کرواسی و پل پوگبا از فرانسه بودند که به عقیده‌ این گزارش نقش مهمی در رسیدن تیم‌های‌شان به فینال بازی کردند.

این گزارش به نقش پررنگ آندره پیرلو در قهرمانی ایتالیا در جام جهانی 2006 و نقش کلیدی اینستا و ژاوی در قهرمانی اسپانیا در جام جهانی 2010 و نقش اساسی باستین شواین‌اشتایگر در قهرمانی آلمان در جام جهانی 2014 اشاره می‌کند. این گزارش به صورت تلویحی یکی از علتهای مهم ناکامی انگلیس و بلژیک در رسیدن به فینال جام جهانی را نبود بازیسازهای تمام‌عیار در این دو تیم می‌داند.

12-1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر