فوتبال ایران / شناسه خبر: 87064 / تاریخ انتشار : 1397/7/21 17:00
|

کلید موفقیت فوتبال ایران: صدکی روش صد پک

سرعت ساخت زمین های فوتبال که بالا برود، یقینا سرعت رشد فوتبال ایران هم افزایش می یابد. فوتبال ایران را دریابید.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب/افتتاح زمین دوم کمپ تیم ملی از یک طرف خوشحال کنند و مسرت بخش است اما از یک سو زمانی که برای ساخت این زمین صرف شده بسیار تامل برانگیز و شگفت آور است. به گفته کارلوس کی‌روش 8 سال وقت صرف شده تا تنها یک زمین تمرینی به بهره برداری برسد که این زمان بسیار قابل توجهی است. حال تصور کنید هر سال فدراسیون فوتبال یک زمین مختص تیم های ملی افتتاح می‌کرد وسرعت اتمام پروژه ها به این اندازه کوتاه می‌شد. آنگاه چه اتفاقی برای فوتبال ایران رخ می‌داد؟ آیا امروز مربیان تیم امید با دغدغه زمین تمرین مناسب مواجه بودند؟ آیا دیگر تیم های پایه فوتبال ایران نیز با چنین مصائبی مواجه می‌شدند؟

برنامه های تیم ملی به واسطه نزدیکی با شروع جام ملت های آسیا یقینا باید در اولویت های کاری فدراسیون فوتبال باشد اما آیا اجرای بی قید و شرط برنامه های تمرینی تیم ملی باید ما را از توجه به دیگر تیم ها غافل کند؟ مسئله فدراسیون فوتبال البته این اولویت بندی ها یا فرق گذاشتن ها نیست. فدراسیون فوتبال نیز خود با چالش نداشتن امکانات کافی مواجه است و اگر در این راستا برنامه ریزی دقیق تری انجام شود و بودجه مکفی از سوی تصمیم گیران کلان ورزش به بخش زیرساختی تعلق یابد بدون شک هم سرعت ساخت چنین زمین هایی افزایش می‌یابد و هم از دغدغه های دیگر مربیان که در رده های پایه کار می‌کنند، می‌کاهد.

به روز بودن سخت افزار و استفاده از استاندارهای جهانی، فوتبال ایران را در همه رده ها  ونه فقط حوزه ملی در مسیر رشد و پیشرفت بیشتری قرار خواهد داد و به موازات آن نیز بهره مندی از مربیان با دانشی همچون کی‌روش می‌تواند فوتبال ما را به دستاوردهای بزرگ تری برساند. فوتبالی که با وجود این مشکلات به جام جهانی می‌رود، مراکش را می‌برد، مقابل اسپانیا با خفیف ترین شکل ممکن بازنده می‌شود و از پرتغال یک امتیاز می‌گیرد اگر اراده بیشتری را در ورای خود ببیند به فتوحات بیشتری هم دست خواهد یافت.

حرف این است که برای فوتبال ایران که در برهه ای تعیین کننده در سطح جهان قرار گرفته، داشتن صدها زمین تمرینی، صدها مرکز تمرینی-پزشکی همچون پک، کمپ ها و صد مربی همچون کی‌روش هم کم است. تصور کنید همه این امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در شهر های فوتبال خیر ایران تسری یابد و تنها پایتخت را در برنگیرد. آنگاه فوتبال ایران چه جایگاهی در سطح جهان خواهد داشت؟ آیا ایران نیز به مانند برزیل جزو صادر کننده های برتر فوتبالیست به سراسر لیگ های جهان نخواهد شد؟

استعدادهای بسیاری دردهه 60 و 70 به دلیل فقدان امکانات از کف کوچه و خیابان های همین شهر تهران و دیگر شهرهای صاحب فوتبال ایران تنها به دلیل نداشتن جایی برای عرض اندام ونشان دادن استعداد خود از چرخه فوتبال محو شده اند درحالی که می‌توانستند فوتبالیست های بزرگی شوند و لااقل از این راه امرار معاش کنند اما کم توجهی به همین استانداردها موجب شده استدادهای زیادی از کف بروند. در واقع بحث فقط بر سر تامین نیازهای تیم های ملی نیست. باید به سطوح پایین تر نیز توجه کرد. به آکادمی ها، به مدارس فوتبال. به تیم های پایه. به استعداد ها. از فوتبالی که یک زمین تمرینش در 8 سال ساخته می شود نباید انتظار های بیش ازاین داشت و بدون شک اگر سرعت ساخت این قبیل سخت افزار ها افزایش یابد رشد فوتبال ایران هم شتاب چشمگیری می گیرد.

ختم کلام: نسل های آینده را دریابید. ایران معدن استعداد است.

1

captcha
تازه ها
بیشتر