فوتبال ایران / شناسه خبر: 86945 / تاریخ انتشار : 1397/7/20 13:07
|

نقش انکارناپذیر مارکو در پیشرفت‌های پرسپولیس/ این مرد حرف نمی‌زند

حرف‌های او را باید در آمادگی جسمانی و قدرت بدنی بازیکنان پرسپولیس بشنویم وگرنه آقای بدنساز در این سه سال حتی سه تا مصاحبه هم نداشته.

ایران ورزشی آنلاین / لیگ پانزدهم بود. همان پنجشنبه‌ای که پروفسور کروات قرار بود برای تمدید اولین قراردادش به باشگاه پرسپولیس برود. یک ساعت پیش از رفتنش، در هتل المپیک میهمان او بودیم. برای مصاحبه‌ای که خیلی سعی کردیم مارکو را هم که تمام مدت شنونده‌ی پرسش‌های ما و پاسخ‌های برانکو ایوانکوویچ بود، در آن شریک کنیم.

حتی آقای سرمربی چندین بار سکوت کرد تا پرسش‌هایمان درباره‌ی پیشرفت فیزیکی بازیکنان پرسپولیس را دستیار جوانش پاسخ بگوید اما از مارکو استیلینوویچ بیش از یک جمله نشنیدیم: «نمی‌توانم درباره‌ی عملکرد خودم حرف بزنم، از سرمربی تیم بپرسید.» و برانکو با لبخند در توصیف او گفت: «مارکو بخاطر تمرینات سنگینی که برای بازیکنان در نظر می‌گیرد، منفورترین مربی تیم است.»

مارکو در ادامه این مصاحبه هم فقط یک شنونده بود. مثل همه‌ی روزهایی که در پرسپولیس به سکوت گذرانده و حتی به اعتراض‌های بازیکنان که گهگاه خسته از سنگینی تمرینات بدنسازی به شوخی او را کتک می‌زنند، پاسخ نداده است. انگار که حرف زدن را در وظایف خودش تعریف نکرده اصلا. تاثیر حضورش را اما در پیشرفت هر روزه‌ی پرسپولیس می‌توان لمس کرد. پرسپولیسی که تا پیش از آمدن کروات‌ها به اندازه‌ی یک فوتبال 90 دقیقه‌ای هم نفس نداشت اما حالا به جایی رسیده که با یک تیم 13 – 14 نفره، هر چهار روز، یک بازی سنگین برگزار می‌کند و کم پیش می‌آید که شکست خوردنش را ببینیم.

در بیان تاثیر عملکرد مارکو در پرسپولیس همین بس که بدانیم میزان دوندگی بازیکنان این تیم در بازی‌های یک‌چهارم نهایی و نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا با میزان دوندگی تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان اروپا برابری می‌کند. حتی نبیل معلول بعد از بازی برگشت پرسپولیس و الدحیل و مانوئل فریرا بعد از بازی رفت پرسپولیس و السد دوندگی بازیکنان حریف را به عنوان اصلی‌ترین دلیل پیروزی قرمزها عنوان کردند.

این یعنی مارکو استیلینوویچ را باید یکی از دلایل اصلی موفقیت پرسپولیس در لیگ برتر و همچنین لیگ قهرمانان آسیا در دو سه فصل اخیر بدانیم. مربی سختگیر و البته کاربلدی که خیلی کم حرف می‌زند و شاید بهتر این باشد که بگوییم حرف نمی‌زند. حرف‌های او را باید در آمادگی جسمانی و قدرت بدنی بازیکنان پرسپولیس بشنویم وگرنه آقای بدنساز در این سه سال حتی سه تا مصاحبه هم نداشته. در عوض همیشه پای کار است و تمریناتش کاری کرده که پرسپولیس گذشته از مباحث فنی مثل مالکیت توپ، ارائه کارهای ترکیبی، خلق موقعیت و استحکام در فاز تدافعی، در بُعد آمادگی جسمانی هم از تمام تیم‌های لیگ برتری یک سر و گردن بالاتر باشد.

دو قهرمانی پیاپی در لیگ برتر و دو حضور متوالی در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا با توجه به ضعف‌های ساختاری باشگاه‌های ایرانی و رعایت نکردن اصول حرفه‌ای توسط برخی بازیکنان، یکی از دلایل اصلی ناکامی ایرانی‌ها در رقابت‌های آسیایی سال‌های گذشته بوده. تیم‌های ایرانی در اوج مسابقات آسیایی و تداخل برنامه‌های‌شان با لیگ و جام حذفی دچار سرگشتگی عجیبی می‌شوند و برگزاری هر مسابقه به فاصله چهار روز متناسب با شرایط بدنی بازیکنان و تمرینات بازیابی‌شان نیست.

در واقع آنها نیاز به بازیابی پیچیده‌تر و تمرینات متنوع و کارآمدتری برای پیشروی در مسیر دشوارشان دارند که تا اینجا عملکرد مارکو در این زمینه فوق‌العاده بوده است. او که با تمرینات سخت پیش‌فصل صدای بازیکنان را درآورده بود، حالا ثمره سختگیری‌هایش را می‌بیند و البته در این فصل کار بسیار دشوارتری داشته چرا که بخاطر کمبود بازیکن، تعداد مصدومیت‌ها در پرسپولیس بیشتر شده و یکسان‌سازی شرایط بدنی بازیکنان در این وضعیت دشوار می‌شود.

با آغاز جام حذفی به عنوان سومین تورنمنتی که پرسپولیس در آن حضور دارد، پیچیدگی‌های کار آقای بدنساز بیشتر هم خواهد شد و او برای این مسابقات هم باید برنامه‌ریزی داشته باشد. هر چند مطمئنا او بازی برگشت با السد را محور کار خود قرار خواهد داد و برنامه‌های تمرینی تیم را طوری طراحی می‌کند که در بازی سرنوشت‌ساز اول آبان، بدن بازیکنان پرسپولیس در بهترین فرم ممکن قرار داشته باشد.

همچنان اما راضی به حرف زدن نیست. این را از تکرار پاسخ سه سال پیش‌اش به پیشنهاد یک مصاحبه دریافتیم وقتی گفت: «سرمربی تیم به عنوان نفر اول کادر فنی حرف می‌زند. من فقط باید سعی کنم کارم را درست انجام بدهم.»

2 – 670

captcha
تازه ها
بیشتر