ورزش ایران / شناسه خبر: 86904 / تاریخ انتشار : 1397/7/18 19:18
|
به بهانه درگذشت بهرام شفیع

خداحافظ مجری همیشگی

در سالهایی که او ریاست فدراسیون هاکی را بر عهده گرفت، شاید به این دلیل که مسئولیت ورزشی داشت هرگز نتوانست منتقد نهادها و مدیران ورزشی باشد و این موضوع آسیب جدی به برنامه‌اش رساند.

ایران ورزشی آنلاین / جامعه رسانه‌ای ورزش ایران سه شنبه شب با خبر غیرمنتظره و دردناکی روبرو شد. «بهرام شفیع» مجری با سابقه برنامه ورزش و مردم سیما و گزارشگر قدیمی فوتبال در تلویزیون درگذشت. خبری که همه دوستداران و علاقه‌مندان به ورزش را در بهت و ناباوری فرو برد. بهرام شفیع را باید قدیمی‌ترین مجری ورزش حال حاضر ایران دانست که چندی پس از پیروزی انقلاب وارد سازمان صدا و سیما شد. در سالهایی که گزارشگران و مجری‌های قدیمی کنار نشستند و بزرگانی در اندازه استاد عطا بهمنش خانه‌نشینی را تجربه کردند. برنامه «ورزش و مردم» که قدیمی ترین برنامه ورزش در تلویزیون ایران است از اسفند سال 1358 یکشنبه شب هر هفته روی آنتن می‌رفت، البته با اجرای مجید وارث که از برجسته‌ترین گزارشگران آن دوران در رادیو و تلویزیون ایران بود. ورزش و مردم با شکل‌گیری گروه ورزش شبکهٔ یک و با همکاری جواد متقی، مجید وارث و وارطان آنتانسیان و ناصر پزشکی راه‌اندازی شد. شفیع البته پس از دو سال جانشین مجید وارث شد.

این برنامه که نزدیک به ۴۰ سال سابقه و قدمت دارد، در چند سال اخیر به جای یکشنبه شب‌ها، صبح های جمعه از همین شبکه با اجرای شفیع پخش می شد. شفیع آخرین برنامه خود را روز جمعه گذشته اجرا کرد و صدایش برای همیشه خاموش شد.

بهرام شفیع قبل از ورودش به سازمان صدا و سیما، کارمند اداره قند و شکر در قسمت انبار در نازی آباد تهران بود. او در ابتدای ورودش به سیما برای حرفه مجری گری و گزارشگری ورزش، با  کارشناسان و گزارشگرانی همچون جواد متقی، مجید وارث (فوتبال و کشتی)، داریوش جمالی (والیبال)، مجید توفیق (بسکتبال)، مرحوم حسین حصاری (کشتی)، جهانگیر کوثری (فوتبال)، محمدی بقا (ورزش های رزمی)، علی منصوری راد (سوارکاری) و نویسندگانی چون میرداوود میرالماسی (فوتبال) که در کنار حسن بشکوفه و کاووسی جزو تهیه کنندگان و مدیران برنامه ورزش و مردم بودند، روبرو شد.

در آن سال ها، فقط سه کانال تلویزیونی در سیما وجود داشت که بهرام شفیع، جهانگیر کوثری و هادی صالح نیا، به ترتیب کار اجرای برنامه های ورزشی در شبکه های یک، دو و سه تلویزیون را برعهده داشتند.

بهرام شفیع علاوه بر اجرای برنامه ورزش و مردم، مسابقه های فوتبال بویژه فوتبال خارجی و دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران در مسابقه های جام ملت های آسیا، بازی های آسیایی و جام جهانی را هم چه به صورت حضوری و از نزدیک و چه به صورت غیر حضوری در تهران گزارش می‌کرد.

او در کار گزارشگری فوتبال تکیه کلام های خاص خود را داشت از جمله اینکه «حالا می ریم با هم ببینیم بازی تیم‌های ...» یا اینکه فلان بازیکن فوتبال، شوت و ضربه «اورس و قرص داری» را روی دروازه حریف فرستاد. «اورس و قرص دار» اگرچه در هیچ واژه نامه ای یافت نمی شود، اما از منظر بهرام شفیع یعنی محکم، کوبنده و قوی!

یا مثلا برای به کار بردن کلمه «کاپیتان» در گزارش های فوتبال خود، این واژه را خلاصه می کرد و می گفت «کپتن»!

یکی دیگر از ویژگی های بارز و منحصر به فرد بهرام شفیع، دقت و اصرار او روی زنده بودن گزارش های فوتبال بود. همیشه به همه می گفت در هنگام گزارش های ورزشی هر چند دقیقه، ساعت را دقیق اعلام کنید تا تماشاگران و مخاطبان ورزش که پای تلویزیون نشسته اند، بدانند که این برنامه و مسابقه کاملا زنده است. مثلا بازی های تیم های فوتبال آرسنال و لیورپول در جام باشگاه های انگلیس راس ساعت 22 و 12 دقیقه هم اکنون در حال پخش است.

بهرام شفیع خیلی خوش سفر، خنده رو و بذله گو هم بود و در همه سفرهای خارجی برای اعضای خانواده و افراد فامیل به ویژه همسر و تنها فرزندش بسیار خرید می‌کرد و به خرید کردن معروف بود. چنانکه بسیاری از فروشنده ها و مغازه داران خارجی او را می شناختند و دوستان و همکاران رسانه ای برای همین به شوخی به او می گفتند، آقا بهرام چرا نقد خرید می کنی، تو می توانی از این خارجی ها حتی به صورت نسیه هم خرید کنی، چون دو ماه دیگر به همین جا برمی گردی!

بهرام شفیع علاوه بر ۴۰ سال کار رسانه ای در تلویزیون و چندین سال ریاست فدراسیون هاکی، در عرصه بیزینس و ساخت و ساز در منطقه غرب تهران هم فعالیت داشت.

در سالهایی که او ریاست فدراسیون هاکی را بر عهده گرفت، شاید به این دلیل که مسئولیت ورزشی داشت هرگز نتوانست منتقد نهادها و مدیران ورزشی باشد و این موضوع آسیب جدی به برنامه‌اش رساند. شفیع را در سالیان اخیر منتقد بی‌طرف ورزش نمی‌دانستند و بیشتر طبق عادت مجری یک برنامه ورزشی بود و برنامه ورزش و مردم نیز به برنامه خاک خورده‌ای در تلویزیون تبدیل شده بود.

یاد بهرام شفیع زنده باد.

12

 

captcha
تازه ها
بیشتر