فوتبال ایران / شناسه خبر: 86786 / تاریخ انتشار : 1397/7/17 15:21
|
مذاکره محرمانه با کوجامان لو رفت

گزینه تراکتورسازی، شاگرد ایویچ، تریم و هیدینک

رسانه‌های ترکیه از سفر آیکوت کوجامان به ایران نیز نوشته و مدعی‌اند این مربی برای حضور در تراکتورسازی از مدیران این باشگاه زمان خواسته تا پاسخ نهایی‌اش را بدهد.

ایران ورزشی آنلاین /آیکوت کوجامان، سرمربی سابق فنرباغچه مورد توجه تراکتورسازی قرار گرفته و رسانه‌های ترکیه حتی از سفر او به ایران نوشته‌اند. کوجامان اگر به تراکتورسازی بیاید و به پیشنهاد این تیم پاسخ مثبت بدهد قطعا می‌تواند به کیفیت لیگ ایران اضافه کند. مربی بزرگی که شاگرد ممتاز تریم در تیم ملی ترکیه بوده و سال‌ها در سوپرلیگ این کشور موفقیت‌های بسیاری به‌دست آورده. تراکتورسازی فعلا مذاکره با این مربی را محرمانه پیگیری می‌کند تا ابتدا به توافق رسمی برسد و سپس نام او را رسانه‌ای کند. هر چند روزنامه‌های ترک، این خبر را زودتر از همتاهای ایرانی خود منتشر کرده‌اند.    

امیر اسدی/تراکتورسازی همچنان به دنبال جذب یک سرمربی مشهور است اما نه خبری از مذاکره با لوییس فان‌خال شنیده می‌شود و نه روبرتو کارلوس که حتی شایعه حضورش در تبریز با انتقادهای فراوانی مواجه شد. رسانه‌های پرتیراژ ترکیه نظیر حریت و آژانس‌اسپور خبر از مذاکره مدیران باشگاه تراکتورسازی با آیکوت کوجامان را داده‌اند. مربی 53 ساله و مشهوری که فصل قبل هدایت فنرباغچه در سوپرلیگ ترکیه را بر عهده داشت و با این تیم به مقام نایب‌قهرمانی رسید. رسانه‌های ترکیه حتی از سفر کوجامان به ایران نیز نوشته و مدعی‌اند این مربی برای حضور در تراکتورسازی از مدیران این باشگاه زمان خواسته تا پاسخ نهایی‌اش را بدهد.

اما کوجامان کیست و با چه رزومه‌ای قرار است سرمربی تراکتورسازی شود؟ آیکوت در دوران بازیگری یک مهاجم توانمند بود. ابتدا در ساکاری‌اسپور و سپس فنرباغچه و در پایان هم استانبول‌اسپور. دوران شکوفایی کوجامان اما در فنرباغچه بود. جایی که او زیر نظر مربیان مشهوری چون گاس هیدینک، تومیسلاو ایویچ و هولگر اوسیک بازی کرد و 3 بار در فصول 89-88،92-91 و 95-94 عنوان آقای گلی لیگ ترکیه را به‌دست آورد. به ترتیب با 29،25 و27 گل زده در یک فصل.

کوجامان در تیم ملی ترکیه شاگرد فاتح تریم بود. حدفاصل سال‌های 92 تا 95 میلادی. او 15 بازی انجام داد و تنها یک گل به ثمر رساند. در سال 1995 و مقابل اسرائیل. کوجامان بهترین گلزن تاریخ باشگاه فنرباغچه در سوپرلیگ ترکیه هم هست. او 140 گل به ثمر رسانده و این عنوان را با اختلاف در اختیار دارد.

درباره یک رکورد دیگر کوجامان در دوران بازیگری می‌نویسیم و سراغ کارنامه مربیگری‌اش می‌رویم. کوجامان یکی از 5 بازیکنی است که در تاریخ لیگ ترکیه بیشتر از 200 گل به ثمر رسانده‌. در کنار تانجو کولاک، متین اوکتای، هاکان شوکور و حامی ماندیرالی. این‌ها بخش مهم رزومه دوران بازی کوجامان هستند. بازیکنی که بعدها به یکی از مربیان مطرح فوتبال ترکیه تبدیل شد.

کوجامان مربیگری را در سال 2001 از استانبول‌اسپور آغاز کرد. تیمی که 3 فصل از کوجامان استفاده کرد و به ترتیب در رده‌های نهم، نهم و پانزدهم سوپرلیگ ترکیه قرار گرفت. مالاتیا‌اسپور تیم بعدی کوجامان بود که با این مربی به رتبه یازدهم رسید. کسب رتبه هفتم با قونیه‌اسپور در فصل 2006-2005، تجربه بعدی کوجامان در لیگ ترکیه بود. او بعد از قونیه‌اسپور هدایت عثمانلی‌اسپور- تیم فعلی پیام صادقیان- را بر عهده گرفت و با این تیم به عناوین هشتم و دهم رسید.

فنرباغچه در فصل 2011-2010 کوجامان را جذب کرد و با این مربی 3 فصل جذاب را پشت سر گذاشت. ابتدا به مقام قهرمانی لیگ ترکیه رسید و سپس دو عنوان نایب‌قهرمانی را بعد از گالاتسرای به‌دست آورد. قونیه‌اسپور مقصد بعدی کوجامان بود. تیمی که این مربی سابقه هدایتش را داشت. ماحصل 3 فصل حضور کوجامان روی نیمکت این تیم نه چندان قدرتمند، کسب رتبه‌های هشتم، سوم و نهم بود تا مدیران باشگاه فنرباغچه دوباره سراغ او بیایند و نیمکت خود را در اختیارش قرار بدهند.

فصل قبل(2018-2017) کوجامان سرمربی فنرباغچه بود و در هفته‌های پایانی قافیه را به گالاتسرای واگذار کرد تا عنوان نایب‌قهرمانی را کسب کند. کوجامان رقابت را با اختلاف تنها 3 امتیاز به فاتح تریم باخت تا مدیران باشگاه فنرباغچه تصمیم به قطع همکاری با او و جذب فیلیپ کوکوی هلندی بگیرند.

از تابستان 2018 تا امروز، کوجامان پیشنهادهای متعدد مربیگری در ترکیه را رد کرده و مشغول استراحت است. جذب یک مربی با کارنامه‌ای موفق که در فصل 2013-2012 همراه با فنرباغچه به نیمه‌نهایی لیگ اروپا هم رسیده، اتفاق مهمی برای لیگ ایران و باشگاه تراکتورسازی است.

کوجامان اگر به تراکتورسازی بیاید و به پیشنهاد این تیم پاسخ مثبت بدهد قطعا می‌تواند به کیفیت لیگ ایران اضافه کند. مربی بزرگی که شاگرد ممتاز تریم در تیم ملی ترکیه بوده و سال‌ها در سوپرلیگ این کشور موفقیت‌های بسیاری به‌دست آورده. تراکتورسازی فعلا مذاکره با این مربی را محرمانه پیگیری می‌کند تا ابتدا به توافق رسمی برسد و سپس نام او را رسانه‌ای کند. هر چند روزنامه‌های ترک، این خبر را زودتر از همتاهای ایرانی خود منتشر کرده‌اند.   

 

11-یک 

captcha
تازه ها
بیشتر