ورزش ایران / شناسه خبر: 86284 / تاریخ انتشار : 1397/7/11 15:16
|
کار بزرگ تیم نصفه و نیمه پتروشیمی

قهرمانی ارتش هشت نفره در غیاب مدعیان قدرتمند

قهرمانی پتروشیمی در باشگاه های آسیا اگرچه با شرایط سخت بدست آمد و کام اهالی بسکتبال را شیرین کرد اما در شرایطی بدست آمد که چین و لبنان تیم های قدرتمندی را راهی جام باشگاه ها نکرده بودند.

ایران ورزشی آنلاین / قهرمانی پتروشیمی در بسکتبال باشگاه‌های آسیا از آن اتفاق‌های غیر منتظره و هیجان‌انگیز ورزش بود. تیمی که عملا تدارکی نداشت و حتی تا روزهای پایانی هم مشخص نبود تشکیل و اعزام می‌شود. با این حال در نهایت با هفت بازیکن راهی تایلند شد و در نهایت نفر هشتم پس از بازی اول به دیگر بازیکنان پیوست.

تیمی که مهران حاتمی چند هفته پیش از اعزام سرمربی‌اش شد و با حمایت فدراسیون تشکیل شد، تنها نام پتروشیمی را به عنوان تیمی که سهمیه را در اختیار داشت، یدک می‌کشید. هزینه‌های اعزام را فدراسیون پرداخت کرد اما در نهایت نشد که با ترکیب دوازده نفره کامل راهی باشگاه‌های آسیا شود. با این حال نماینده ایران با تمام مشکلات و محدودیت‌ها، با سه برد پیاپی راهی نیمه‌نهایی شد و با پیروزی دیگر به عنوان قهرمانی رسید.

نماینده ایران در فینال برابر دیگر تیم بدون باخت این رقابت‌ها یعنی الوارک ژاپن قرار گرفت. هر دوتیم با چهار برد پیاپی به این مرحله رسیده بودند و از لحاظ آمار هم شرایطی بسیار نزدیک به هم داشتند. با این حال این پتروشیمی بود که با هشت بازیکن توانست فینال را با پیروزی پشت سر بگذارد و پس از دو دوره ناکامی، روی سکوی قهرمانی بایستد.

پتروشیمی بالاخره قهرمان شد

آخرین قهرمانی ایران در جام باشگاه‌های آسیا به سال 2013 برمی‌گشت. جایی که فولاد ماهان نماینده ایران بود و توانست با کمک گرفتن از چندین بازیکن کمکی، روی سکوی قهرمانی بایستد.

از آن سال به بعد، هیچ کدام از نمایندگان ایران نتوانستند در آسیا به قهرمانی برسند و به ترتیب سکوهای دوم، سوم و حتی چهارم را از آن خود کردند.

همین پتروشیمی در در دوره گذشته هم به دلیل قهرمانی‌هایش نماینده ایران بود. دو حضور قبلی پتروشیمی مصادف شد با قدرت گرفتن دوباره الریاضی و همین طور حضور تیم های بسیار خوبی از چین. حضور همین دو تیم قدرتمند و البته عملکرد نه چندان خوب پترو در دو دوره گذشته باعث شد تا این تیم به فینال هم نرسد.

سکوی اولی در غیاب قدرت

یکی از مواردی که در کنار قهرمانی شیرین پتروشیمی باید به آن توجه کنیم، حضور نمایندگان ضعیف و نه چندان قدرتمند چین و لبنان در این رقابت‌هاست. نمایندگان این دو تیم که در دوره گذشته جام باشگاه های آسیا، فینال را برگزار کردند، در این دوره بنا به دلایلی، تنها برای رفع تکلیف تیم هایشان را راهی این رقابت‌ها کردند. تیم‌هایی که حتی در گروه خودشان هم شرایط خوبی نداشتند و نماینده چین به عنوان کشوری که قدرتمند‌ترین لیگ آسیایی را دارد، با چهار باخت در گروه خودش هم نتوانست به پیروزی دست پیدا کند و چهارم شد. الریاضی هم با یک برد و سه باخت نتواست راهی مرحله نیمه نهایی شود و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

به این ترتیب اگرچه ارزش قهرمانی پتروشیمی آن‌هم با هشت بازیکن بسیار بالاست و بعد از ناکامی در جاکارتا، کام اهالی بسکتبال را شیرین کرد اما نباید چشم‌هایمان را بر روی واقعیت ببندیم و نبینیم که قهرمانی در چه شرایطی بدست آمده است.

همچنین شرایطی که باعث این تیم با این تعداد نفرات راهی تایلند شود و کوتاهی مدیران ارشد پتروشیمی که کمکی برای اعزام باشگاهشان نکردند اما حالا این قهرمانی به نام‌شان تمام می‌شود.

5

captcha
تازه ها
بیشتر