فوتبال ایران / شناسه خبر: 86282 / تاریخ انتشار : 1397/7/11 14:50
|
یکی باشگاهی، یکی لیگ یکی

عباس‌زاده، به یاد عنایتی

عباس‌زاده ما را یاد رضا عنایتی می‌اندازد. مهاجمی که در باشگاه فوق‌العاده بود اما هیچ‌گاه در تیم ملی نتوانست توانایی‌های خود را نشان بدهد. عباس‌زاده هم در لیگ یک فوق‌العاده است اما در لیگ برتر معمولی.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی/ محمد عباس‌زاده مهاجم عجیبی است. گلزنی متبحر در لیگ یک و بازیکنی متوسط در لیگ برتر. آمارعباس‌زاده، این مسئله را اثبات می‌کند. نام او را نخستین بار، حدود 6،7 سال قبل و در جدول رده‌بندی بهترین گلزنان لیگ یک دیدیم. جایی که بازیکنان پرتجربه‌ای حضور داشتند اما یک جوان جویای نام از قائمشهر، به قدری برای نساجی گل زد که لیگ یک را تحت تأثیر قرار داد. عباس‌زاده با به ثمر رساندن 18 گل در 23 بازی آقای گل لیگ یک شد و پیشنهادهای بسیاری دریافت کرد. پرسپولیس و علی دایی او را شکار کردند و پیراهن قرمز، پاداش یک فصل درخشش او در نساجی‌قائمشهر بود.

عباس‌زاده حدود یک و نیم فصل در پرسپولیس بازی کرد. ماحصل نخستین فصل حضور عباس‌زاده در تیم دایی، انجام 13 بازی و به ثمر رساندن 5 گل بود. آماری که ادامه حضور او در پرسپولیس را تضمین کرد. برای فصل دوم، عباس‌زاده 18 بار در ترکیب پرسپولیس بازی کرد و باز هم 5 گل زد. آماری که باب میل کادر فنی، مدیران و هواداران پرسپولیس نبود تا عباس‌زاده به راه‌آهن برود و برای این تیم بازی کند. 9 بازی و تنها یک گل زده، حاصل تلاش او در این تیم تهرانی بود. تیمی که نتایج ضعیفش باعث شد تا عباس‌زاده، راهی جز بازگشت به نساجی پیش رو نداشته باشد.

دوباره عباس‌زاده، دوباره نساجی و دوباره لیگ یک. قریب به اتفاق دروازه‌بان‌ها مغلوب جسارت و شم بالای گلزنی عباس‌زاده شدند. آمار هم وحشتناک بود، 28 بازی و 24 گل زده در یک فصل. آماری که عباس‌زاده را برای دومین بار صاحب کفش طلای لیگ یک کرد. این درخشش البته با صعود نساجی به لیگ برتر همراه نشد تا عباس‌زاده با پیشنهاد  بازی در سایپا مواجه شود و دوباره فعالیت زیر نظر علی دایی را تجربه کند.

برای سایپا، عباس‌زاده یک مهاجم مهم بود. او نیم فصل نخست لیگ هفدهم را در ترکیب سایپا گذراند، 18 بازی برای این تیم انجام داد و 6 گل هم زد. تعلق خاطر به نساجی و مردم قائمشهر باعث شد تا عباس‌زاده در بهترین شرایط سایپا را رها کند و به تیم سابقش برگردد. باز هم در لیگ یک، لیگی که عباس‌زاده راه دروازه‌هایش را بهتر از مهاجم دیگری بلد بود.

عباس‌زاده در بازگشت به قائمشهر، یکی از عوامل اصلی صعود نساجی به لیگ برتر بود. او آماری شگفت‌انگیز نیز به نام خود ثبت کرد. 15 بازی و 15 گل زده. یعنی به ازای هر بازی یک گل زده، آن هم در لیگ پرفشاری که چند تیم مدعی صعود بودند. عباس‌زاده در حالی که چند پیشنهاد لیگ برتری در جیب داشت، با نساجی تمدید کرد و حالا هم عضو این تیم است. جواد نکونام در 8 بازی از عباس‌زاده استفاده کرده و این مهاجم هم 2 گل زده است. آماری که به هیچ وجه با آمار او در لیگ یک همخوانی ندارد.

مهاجم 28 ساله نساجی در طول 5 فصل گذشته، دو و نیم فصل را در لیگ برتر گذرانده و بقیه را در لیگ برتر. تعداد بازی‌های او در لیگ یک و لیگ برتر برابر است. یعنی در هر دو 66 بار به زمین رفته اما تعداد گل‌های او به هیچ وجه قابل قیاس نیست. عباس‌زاده در 66 بازی لیگ برتری خود، 19 گل به ثمر رسانده. یعنی هر 3،4 بازی یک گل که البته نه آمار درخشانی است و نه ضعیف.

آمار عباس‌زاده را در لیگ یک مرور می‌کنیم. 66 بازی و 57 گل زده. آماری غیر قابل تکرار از مهاجمی که در لیگ یک، متخصص و متبحر است. او حدود یک گل در هر بازی زده که به نظر هیچ بازیکنی نمی‌تواند این رکورد را تغییر بدهد. عباس‌زاده با این عملکرد ما را یاد رضا عنایتی می‌اندازد. مهاجمی که در باشگاه فوق‌العاده بود اما هیچ‌گاه در تیم ملی نتوانست توانایی‌های خود را نشان بدهد. عباس‌زاده هم در لیگ یک فوق‌العاده است اما در لیگ برتر هرگز یک مهاجم ششدانگ و چارچوب‌شناس نبوده و توفیقی آنچنانی به‌دست نیاورده است.  

 

11-یک

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر