ورزش ایران / شناسه خبر: 86130 / تاریخ انتشار : 1397/7/9 17:09
|
ورزشکاران تافته جدا بافته نیستند

تاثیر چند وجهی گرانی ارز روی ورزش / دلار و کابوس انزوا در المپیک

همان‌قدر که باید از ورزشکاران و فدراسیون‌‌ها انتظار همراهی داشت، در عوض باید از مسوولان ورزش هم این توقع را داشت که بیشتر از قبل برای تسهیل امور فدراسیون‌ها در این روزهای سخت قدم بردارند.

ایران ورزشی آنلاین / آزاده پیراکوه / گرانی ارز مشکلی است که همه را به نوعی درگیر خود کرده و ورزش هم به تبع بخش‌های دیگر این روزها با مسائل مختلفی روبرو شده است. از ماجرای ارز ثانویه که‌ خیلی‌ها در ورزش بابتش گلایه دارند تا مربیان خارجی که به احتمال زیاد باید قطع همکاری کنند؛ دردسرهایی‌اند که مدیران ورزش باید مدیریت شان کنند. اما این همه مشکل نیست. یکی از ابعادی که گرانی ارز روی آن تاثیر گذاشته، ورزشکارانی‌اند که اردوهایشان در خارج از کشور برگزار می شده یا اینکه به واسطه افتخاراتشان برنامه‌‌های مفصل تری داشتند. مثل احسان حدادی، حسن تفتیان و.... بخش دیگر هم مربوط به رشته‌هایی است که رقابت‌های انتخابی المپیک را در پیش دارند که در این بخش نمی توان به دنبال صرفه جویی بود.

1-    تمرین انفرادی و درخواست برای اردوی خارجی زیر نظر مربی خارجی، در رشته‌ای مثل دوومیدانی بیشتر از بقیه رشته ها به چشم می‌آید چراکه در این رشته انفرادی برای هر ورزشکار باید برنامه جداگانه‌‌ای چیده شود و همین ضرورت در چند ماه منتهی به بازی‌‌های آسیایی، هزینه‌ای 50 هزار دلاری در هر ماه را به فدراسیون تحمیل کرد. این وضعیت با دلار 4200 تومانی ادامه پیدا کرد و مجید کیهانی که زودتر دلار تهیه کرده بود، توانست هزینه آماده سازی ورزشکاران اعزامی به بازی های آسیایی را تامین کند اما در شرایط فعلی امکانش وجود ندارد و افرادی بالاتر از رییس فدراسیون آنهم در سطح وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک به موضوع ورود کرده اند. دستور برای کاهش هزینه‌ها به همه فدراسیون‌ ها ابلاغ شده و قرار نیست برای تک تک ورزشکاران از سوی مدیران بالادستی وزارت ورزش و کمیته نشست‌هایی برگزار شود اما در ارتباط با چهره‌ها ابهام‌هایی وجود دارد که گویا هنوز جمع بندی نهایی به دست نیامده و باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی می‌‌افتد؟ موضوعی که بدیهی است و تردیدی درباره‌اش وجود ندارد، اینست که شرایط حتما با روزهای آماده سازی برای بازی‌های آسیایی فرق می‌کند و دیگر امکان پرداخت رقم چند ده هزار دلاری در یک ماه برای فدراسیون ها وجود ندارد به همین خاطر از الان می‌توان اطمینان داشت که بیشتر اردوهای برون مرزی لغو می‌ شود و تقریبا از این به بعد شاهد حضور هیچ اردوی برون مرزی نخواهیم بود. برای مثال برنامه ریزی شده که احسان حدادی در کیش تمرین کند که البته هنوز اما و اگرهایی در رابطه با آن وجود دارد و باید دید نکلیف مربی او چه می‌شود؟ یا در ارتباط با حسن تفتیان با توجه به اینکه نتیجه قابل قبولی هم در بازی‌‌های آسیایی نگرفت، تصمیم این است که در ایران بماند. البته این تصمیم واکنش هایی را از سوی ورزشکاران در رشته های انفرادی در پی داشته یا احتمالا داشته باشد، اما نباید این گلایه‌‌ها خیلی بزرگنمایی شود. چراکه ورزشکاران جزیی از این مردم اند و با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب، نمی‌توان انتظار داشت که همه چیز مثل قبل باشد.

2-    گرانی ارز از زاویه‌‌ای دیگر نیز نگرانی‌هایی را برای ورزش ایجاد کرده که آن ارز ثانویه است. بعد از فاصله ای که بین قیمت ارز دولتی و آزاد پیش آمد و در نهایت ارائه ارز ثانویه به عنوان راه حل مطرح شد، حالا ورزشی‌‌ها گلایه‌‌هایی درباره ارز ثانویه دارند و نحوه تخصیص آن. فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت، منابع انسانی و امور مالی وزارت ورزش تاکید دارد که بعد از پیگیری‌های وزارت ورزش قرار بر این شده که به سفرهای ضروری ارز ثانویه تعلق گیرد. البته فرامرزیان از واژه " حداقل" استفاده می‌کند و مرزی برای این "حداقل" تعیین نمی‌شود اما همین واژه دلیلی است برای صحبت درباره مشکلاتی که فدراسیون‌‌ها دارند و در آینده نزدیک خواهند داشت. حذف اردوهای برون مرزی رشته‌های تیمی، حذف اردوهای ورزشکاران در رشته‌‌های انفرادی و در نهایت خط قرمز کشیدن روی سفرهایی که از نظر شورای برون مرزی غیر ضروری است، قابل قبول است اما یک مسئله پیش روی ورزش است که نباید نادیده گرفت. از امسال رقابت‌‌های کسب سهمیه المپیک آغاز شده و بسیاری از رشته‌ها باید در سلسله رویداد شرکت کنند تا جواز حضور در المپیک را بگیرند. جودو، کشتی، کاراته، تکواندو و تعدادی دیگر از رشته‌ها با یک یا دو مسابقه المپیکی نمی‌شوند. ورزشکاران این رشته‌ها باید در تک تک مسابقه‌هایی که فدراسیون جهانی در نظر گرفته، شرکت کنند و در نهایت با در نظر گرفتن مجموع امتیازهایی که به دست می‌آورند، شانس حضور در المپیک 2020 را پیدا کنند اما با این گرانی ارز مشخص نیست که چه اتفاقی می‌افتد و آیا قرار است در این شرایط به سمتی برویم که این سفرها هم محدود شود؟

حداقل در یاین حوزه نباید این اتفاق بیفتد چون یکی از اهداف تحریم، به انزوا بردن ایران است و عدم حضور پرقدرت در المپیک توکیو، می‌تواند نمادی باشد برای این انزوا. بنابراین باید ستاد عالی بازی‌‌های آسیایی و المپیک به زودی در این رابطه تصمیم گیرد و اگر قرار است حمایت از سفرهای ضروری انجام شود، دیگر از واژه" کمک حداقلی" استفاده نشود و در زمینه استفاده از ارز ثانویه و حضور در رویدادهای بین‌‌المللی از فدراسیون‌ها حمایت کاملی صورت گیرد. این حمایت هم می‌‌تواند به رشته‌‌هایی خلاصه شود، شانس حضور در المپیک و مدال‌آوری را دارند.

همانقدر که باید از ورزشکاران و فدراسیون‌‌ها انتظار همراهی داشت، در عوض باید از مسوولان ورزش هم این توقع را داشت که بیشتر از قبل برای تسهیل امور فدراسیون‌ها در این روزهای سخت قدم بردارند و حداقل در ارتباط با مسیری که باید برای المپیک طی شود، مسوولان بالادستی توجیه شوند و در این یک سال و اندی باقیمانده، تلاش کنند.

4/1

 

 

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر