فوتبال ایران / شناسه خبر: 86077 / تاریخ انتشار : 1397/7/9 09:45
|
وقتی ایران قهرمان آسیا شد، هنوز به دنیا نیامده بودم

کی‌روش: اگر برنامه‌ مهر و آبان انجام نشود، قراردادم ادامه پیدا نمی‌کند

خیلی ساده است که اگر در مهر و آبان امسال فدراسیون فوتبال نتواند از برنامه‌های تیم ملی حمایت کند آماده سازی ما کاملا از بین می‌رود و شما دیگر به سرمربی نیازی نخواهید داشت.

ایران ورزشی آنلاین / کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران به جای گفت و گو با روزنامه‌نگاران ایرانی ترجیح می‌دهد با سایت فدراسیون فوتبال مصاحبه کند و خود پاسخگوی سوالات خودش باشد. این البته رفتار تازه‌ای از سوی کی‌روش و تشکیلات رسانه‌ای فدراسیون فوتبال و تیم ملی نیست و تا بوده، همین بوده!

کی‌روش در این مصاحبه طولانی به هر کدام از مباحث مفصل پرداخته و با پاسخ‌های طولانی شاید مخاطب را خسته کند اما خواندن دیدگاه‌های او درباره مسایل مهم تیم ملی شاید لازم باشد. او در این مصاحبه به شدت از امکانات امارات، میزبان جام ملت‌های آسیا انتقاد کرده و ای‌اف‌سی را شاید به درستی در حال درجا زدن دانسته. از لباس تیم ملی گفته و از انتخاب‌های متفاوتش برای جام ملت‌ها، هم در سبک بازی و هم در انتخاب بازیکنان. اما مهم‌ترین بخش مصاحبه کی‌روش آنجاست که خبر می‌دهد، خبری از متن قراردادش با فدراسیون فوتبال، وقتی که می‌گوید اگر برنامه‌های مهر و آبان‌ ماه تیم ملی انجام نشود، توافقش با تیم ملی ادامه نخواهد داشت. این یک معنای روشن دارد، اینکه قرارداد کی‌روش با فدراسیون فوتبال مشروط به اجرای برنامه‌ها در مهر و آبان است و در صورت اختلال در برنامه‌ها کی‌روش مجبور به ادامه همکاری نخواهد بود. 

چالش امارات بزرگ‌تر از چالش روسیه

کی‌روش که به امارات رفته بود تا از امکانات کمپ‌ها برای اقامت در دوره جام ملت‌های آسیا بازدید کند، درباره این سفرش گفت: در ابتدا باید بگویم که در یک زمان مناسب تصمیم گرفتم در امارات حضور داشته و بر بازدیدهایی که می‌بایست در این کشور انجام شود نظارت داشته باشم. همچنین در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جام ملت‌ها تعدادی از جلسات را با AFC و کمیته برگزاری مسابقات برگزار کردم. ضمن اینکه بازدیدهایی هم انجام داده و البته نتایج این بازدیدها و مسایلی که در اینجا دیدم من را به هیچ وجه شگفت زده نکرد. در خلال برگزاری این مسابقات در کشور امارات با مسایلی جدی، دغدغه‌هایی پیچیده و مشکلاتی رو به رو هستیم که نه تنها در دوره آماده سازی بلکه در طول مسابقات جام ملت‌ها با آن دست به گریبان خواهیم بود. اگر بخواهیم مطمئن شویم که شرایط برای تیم ما ایده ال است، باید کارهای زیادی انجام شود. بگذارید اینگونه بگویم چالشی که ما در کشور امارات پیش رو داریم حتی بزرگتر از چالش‌هایی است که ما در جام جهانی روسیه با آن روبه رو بودیم. چراکه در روسیه سر و کار ما با افراد بسیار حرفه‌ای بود. افرادی که در مسایل آماده سازی و برگزاری این مسابقات با فیفا همکاری کرده بودند و تمامی خواسته‌های تیم‌های ملی مختلف در آنجا پیش بینی شده بود. ولی در اینجا این مسئله صدق نمی کند و مشکلات زیادی وجود دارد. همانطور که گفتم مسیر طولانی را در پیش داریم و اگر بخواهیم مشکلات را درون و بیرون زمین حل کنیم و در امارات موفق شویم راه بسیار سخت و طولانی را پیش رو داریم. این مسیر باید برای یک تیم حرفه‌ای، تیمی که در حال حاضر توقعات زیادی از آن می‌رود دیده و مشکلاتش برطرف شود.

---

امارات امکانات یک تورنمنت بزرگ را ندارد

کی روش درباره اینکه آیا این مسایل در مسیر آماده‌سازی ما وجود دارد یا در زمان برگزاری جام ملت‌ها پیش می‌آید، گفت: بگذارید اینگونه توضیح دهم که یکی از اولین مسایلی که با آن روبه رو هستیم مسئله آماده سازی تیم ملی است و زمانی که از جنبه تمرینی در امارات حضور می‌یابیم. فراموش نکنیم که تنها این مسابقات نیست که برای ما اهمیت دارد و ما باید تمرینات خوبی را در طول اردوها سپری کنیم تا بتوانیم در بازی‌ها موفق باشیم. بازی‌های هر تورنمنت را همه می‌بینند، اما پشت این مسابقات آماده سازی تیم است که باید انجام شود. مثال آن دقیقا مانند یک کوه یخ است که شما تنها قسمت بیرونی آن را مشاهده می کنید ولی سایر قسمتهای بزرگتر که مهم‌تر هستند در زیر آب و در واقع در پشت مسابقات ما پنهان شده‌اند. در اینجا صحبت من در مورد انجام تمرینات خوب و محل اسکان خوب برای تیم‌ها است؛ که متاسفانه در امارات محل‌های اسکانی که وجود دارد شرایط یک تورنمنت بزرگ ورزشی را ندارد.
 
کی‌روش از کمبود امکانات در امارات مثال می‌آورد: هیچ گونه تجهیزاتی برای ریکاوری و بازگرداندن انرژی و توان بازیکنان در بین مسابقات در محل هتل‌ها وجود ندارد. مسایل دیگری هم که از اهمیت بالایی برخوردارند، مشخص و شفاف‌سازی نشده است. مثلا در هتل‌های محل اسکان تیم‌ها، مکان استقرار میهمانان، هواداران و رسانه‌ها به لحاظ ورود و خروج و سایر مسایل مشخص نشده و نحوه ورود و خروج خود تیم‌ها هم در هتل‌ها نامعلوم است. در امارات هتلهای بسیار مجلل و باشکوهی وجود دارد. ولی این هتل ها برای توریست‌ها و کسانی که قصد لذت بردن از تعطیلات‌شان را دارند آماده شده و نه برای یک تیم ورزشی حرفه‌ای. این را هم باید در نظر بگیریم که تیم ملی ما منابع مالی بسیار بزرگی ندارد و خودمان امکان انجام هزینه‌های زیادی را نداریم. به همین خاطر باید تلاش کنیم که این موانع را به صورت کاملا منطقی و با فکر درست از سر راه برداریم.

AFC درجا زده است

کی‌روش درباره تفاوت سازماندهی دو تورنمنت بزرگ یعنی جام ملت‌ها و جام جهانی توسط فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: پس از سالیان بسیار طولانی که در این سطح از تورنمنت‌ها حضور داشته‌ام برای من جای شگفتی ندارد. وقتی صحبت از پیشرفت، ترقی و حرکت رو به جلو می‌کنیم و در حال صحبت در مورد AFC هستیم، واقعیت این است که AFC کاملا در این بخش درجا زده و در واقع در این سری موضوعات پیشرفتی نداشته است. بنده به هیچ عنوان شگفت زده نیستم و دقیقا به همین دلیل است که خودم به امارات آمدم تا تمام این مشکلات را قبل از روبه رو شدن با آن مشاهده کرده و راه حلی برای آن پیدا کنم. شش ماه از مسابقات جام جهانی روسیه می گذرد و هیچ شکی نداریم که فضایی که اینجا برای تیم و بازیکنان ما مهیا خواهد شد با استاندارهای بسیار پایین تر از استاندارهای جام جهانی باشد. این تنها برای بازیکنان ایران نیست و این احساسی است که همه بازیکنان تیم‌های ملی کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و عربستان که در جام جهانی حضور داشتند، خواهند داشت. البته نکته حائز اهمیت این است که باید تمرکز همه بازیکنان را حفظ کنیم و بازیکنان ما باید انگیزه بسیار بالایی داشته باشند. جالب اینجاست که در هفته گذشته در اجلاس فیفا حضور داشتم. یکی از سرفصل‌هایی که در آنجا مطرح شد این بود؛ که چگونه و با چه معیار و برنامه‌هایی می توانیم فوتبال آسیا را توسعه دهیم. اما درست شش ماه پس از جام جهانی، AFC شرایط و استانداردهایی کاملا پایین‌تر را به تیم‌ها در جام ملت‌ها و از جنبه ملزومات مورد نیاز برای تیم‌های حرفه‌ای ورزشی ارائه خواهد کرد.

انتقاد از زمان جام ملت‌ها

کی‌روش به انتقاداتش از جام ملت‌ها این نکته را هم سنجاق می‌کند: ضمن اینکه این جام و تورنمنت بزرگ در ژانویه و در وسط فصل فوتبالی بازیکنان برگزار می شود. به خصوص بازیکنانی که در حال بازی در اروپا و وسط مسابقات هستند. به نظر من باید شرایط دقیقا برعکس می‌شد و ما بازیکنان را از یک تورنمنت به تورنمنتی دعوت می کردیم که سطح بالاتری از فوتبال را تجربه کنند. باید به آنها یک رویا و یک آرزوی بالاتر را ارائه دهیم. به هر حال بزرگ‌ترین چالش ما این است که این واقعیت را بپذیریم و تلاش کنیم از لحاظ روحی و روانی شرایط و فضایی را مهیا کنیم که بازیکنان بتوانند وظایف‌شان را به خوبی انجام دهند.

تعریف کی‌روش از مسئولیت‌هایش

کی‌روش وسط این بحث‌ها یک دور هم وظایف‌اش را مرور می‌کند: من در یک جمله ساده صحبتم را خلاصه می کنم و آن این است که وظیفه و تعهد من چیست؟ وظیفه، تعهد و ماموریت من نه تنها در درون زمین بلکه در بیرون از آن و نسبت به هواداران، فدراسیون و مسئولین ورزشی این است که همه را کنار هم و گرد هم جمع کنم. چرا که اگر بازیکنان و فدراسیون ما تمرکزشان از آن اهداف از دست بدهند ما همه چیز را از دست خواهیم داد.
 
کارلوس کی‌روش سعی در کنترل چه مسائلی دارد؟ او می‌گوید: در برخی از مواقع بعضی افراد متاسفانه اینگونه القا می‌کنند که من تلاش می‌کنم تا تمام مسایل درون و بیرون زمین را کنترل کنم. البته برخی از این صحبت‌ها گاها از روی ناآگاهی است. وظیفه و دغدغه اصلی من به عنوان یک مربی و مدیر این است که تمام جزئیاتی را که می‌تواند باعث ارتقای عملکرد ما بشود، تحت نظر خودم داشته باشم. ولی در آخر به این سوال بازمی گردیم که آیا شما می خواهید یک مدیر یا یک مربی خوب باشید یا خیر؟ اگر شما همه فاکتورهای لازم را که می تواند در موفقیت‌تان تاثیر گذار باشد، کنترل نکنید شما یک رهبر و مدیر خوب نیستید. به خاطر اینکه یکی از مهم‌ترین مسایلی که برای موفقیت یک مدیر، رهبر و یا سرمربی تیم وجود دارد این است که باید مسایل تمرینی، تیمی و تمامی موضوعاتی که منافع تیم را در گرو آن است مانند برنامه آماده سازی، تمرینات، مسابقات و  البسه و تجهیزات تیم و لباس‌هایی که تیم می‌خواهد بپوشد، بررسی کرده و لباس‌های با کیفیت و سطح بالایی در اختیار داشته باشد.

لباس تیم ملی نباید یک تیم شکست‌خورده را نمایش بدهد

کی‌روش درباره اینکه چرا به لباس تیم ملی همیشه حساس است، توضیحاتی ارائه می‌کند: حال که صحبت از تجهیزات و البسه به میان آمد باید در این زمینه توضیحاتی را ارائه کنم.  بعد از صحبتهایی که با آقای ساکت -دبیرکل فدراسیون- و همینطور با عضو هیات رئیسه و مسئول کمیته بازیاریابی، اقای ممبینی داشتیم تصمیم اخیر در مورد البسه تیم ملی گرفته شد و پس از این مذاکرات بود که آقای تاج -رئیس فدراسیون فوتبال- با توجه به این موضوعات تصمیم اخیر مبنی بر استفاده از البسه‌ای که در حال حاضر در انبار فدراسیون داریم را اخذ کردند. چرا که این تعداد البسه موجود برای تیم کافی است و تا زمانیکه به اتمام برسد از همین البسه با کیفیت موجود استفاده می‌کنیم. دلیل اصلی ما مسایل مالی بود که در برهه فعلی یک بی احترامی تلقی می‌شود اگر بخواهیم منابع مالی‌مان را حیف و میل کنیم. موضوع دوم تصویر و احترامی هست که ما برای بازیکنان تیم ملی قایل هستیم. در جلساتی که با آقای ساکت و آقای ممبینی داشتیم به این نتیجه رسیدیم که البسه دریافت شده به هیچ عنوان کیفیت لازمه را نداشته تا جاییکه باید به این موضوع تاکید کنم که آقای ممبینی به عنوان یک داور با سابقه بین المللی تاکید داشتند که البسه ارائه شده به هیچ عنوان کیفیت لازم را ندارد. ضمن اینکه آقای ساکت هم کیفیت این البسه را تایید نکردند و در نتیجه یک نظر کلی و جمعی گرفتیم و به تایید ریاست فدراسیون فوتبال هم رسید و تصمیم گرفته شده به خاطر عدم داشتن استاندارهای لازم البسه ارائه شده بود. وقتی صحبتهای برخی افراد را در مورد تجهیزات و البسه تیم ملی می شنوم، خنده ام می‌گیرد. چرا که تنها چیزی که من همیشه برای بازیکنان خواسته‌ام این بوده که بهترین‌ها را داشته و همیشه خواسته‌ام بازیکنانم احساس افتخار کنند. همیشه خواسته‌ام زمانی که بازیکن، لباس تیم ملی را بر تن می‌کند، احساس احترام کند و وقتی خودشان را درون زمین می بینند باعث غرور و افتخار یک کشور و فرهنگ و تاریخچه مانند ایران باشد. ما نمی توانیم خودمان را یک فرد شکست خورده در سطح جهان نشان دهیم. برای اعتماد به  نفس بازیکنان ملی پوش یک کشور مخصوصا ایران بسیار مهم است که احساس احترام بالایی داشته باشند و این وظیفه یک مربی و رهبر است که در یک کلمه اگر بخواهد به موفقیت برسد باید همه آروزها و رفتار تیم را کنترل کند. پس مطمئنا موضوعاتی که باعث بشود تیم و بازیکنان من بهتر باشند را نادیده نمی گیرم چرا که این وظیفه من است.

نگرش من در جام ملت‌ها با جام جهانی متفاوت است

کی‌روش درباره رقبای تیم ملی و تفاوت بازی‌های جام جهانی و جام ملت‌ها به لحاظ سبک بازی و مسئله حفظ و مالکیت توپ تیم ملی در جام ملت‌ها گفت: همیشه در زندگی سعی کرده ام که نگاهم به همه چیز ساده باشد. فوتبال یک بازی ساده است و رفتارها و تصمیم های ما هم باید ساده باشد. مطلب پایه ای این است که در سی و پنج سال گذشته زندگی مربیگری ام مبنا را بر یک اصل ساده گذاشته ام.  هر روز که بیدار می شوم سعی می کنم یک فرد و مربی بهتر باشم. سعی می کنم از روز گذشته مرتکب اشتباهات کمتری بشوم. همیشه سعی می کنم بهتر باشم و اگر بخواهم بهتر باشم باید تلاش کنم کادر و بازیکنان من بهتر باشند. اما سوال این است که این کار را چگونه انجام می دهم؟ در واقع تنها راهی که می شود به این مهم دست پیدا کرد این است که شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشیم. زمانی که صبح از خواب بیدار می شویم باید اراده ای قوی درون ما باشد که به خودمان بگوییم ما شناخت بهتری از مسیر پیش رویمان و کار تیمی مان داریم. البته اگر تصمیم ما برای پیشرفت باشد باید حریفانمان را هم بهتر بشناسیم و بدانیم چه رقبایی داریم و آنها در حال چه تلاشی هستند و چه پیشرفت‌هایی را تجربه می کنند. ما در جام ملت‌ها مسابقاتی کاملا متفاوت را تجربه می کنیم و بازی‌هایی که در جام ملت‌ها با آن روبه رو هستیم کاملا با جام جهانی متفاوت است. هدف اصلی ما در روسیه صعود به مرحله دوم مسابقات بود. اما وقتی وارد چالش جام ملت‌ها شده ایم، باید بپذیریم هدفمان این است که قهرمان این مسابقات بشویم. مردم و هوادران بدانند که در جام ملت‌ها فضا و سناریویی کاملا متفاوت را پیش رو داریم. در حال حاضر باید کنترل همه چیز را به دست بگیریم و در واقع مسابقات را کنترل کنیم. در امارات باید نوع بازی مان را به خوبی کنترل کنیم؛ چرا که نگرش ما باید نسبت به برخی بازی‌ها مانند عراق، ویتنام و یمن و دیگر رقبای آسیایی مان با نگرش ما در بازی مقابل مراکش که بهترین تیم آفریقاست و بازیکنانی به مراتب با سطح بالاتری از تیم ما دارد، متفاوت باشد. البته این تفاوت در دیدگاه ما نسبت به بازیهای پیش رو باید با بازی مقابل پرتغال که قهرمان اروپاست و یا اسپانیا که قهرمان جهان است، وجود داشته باشد. باز هم تکرار می کنم اگر شما خودتان را به خوبی نشناسید، نمی توانید حریف های خود را به خوبی بشناسید. در لحظه ای که شما واقعیت را می پذیرید و متوجه می شوید که نوع بازی تیم مقابل شما متفاوت است در نتیجه باید تصمیمات و انتخاب های متفاوتی را بگیرید.

انتخاب‌های من برای جام ملت‌ها با جام جهانی فرق دارد

در این صورت مطمئنا استایل 23 بازیکن نهایی که برای جام ملتهای آسیا انتخاب می شوند از بازیکنانی که برای جام جهانی روسیه انتخاب شدند، متفاوت خواهد بود. البته این موضوع هیچ ارتباطی به سطح بازیکنان ندارد و تنها نوع انتخابهای ما برای جام ملتها متفاوت خواهد بود. وقتی ما این چالش را پذیرفتیم که می خواهیم در امارات قهرمان شویم باید راه حل های متفاوتی را اتخاذ کنیم و این تصمیمات قطعا از تصمیمات ما در روسیه متفاوت خواهد بود.
 ما در تیم ملی همیشه سیستمی داریم که ماتریکس عملکردی بازیکنان را در آن ثبت می کنیم. البته همیشه خودم به شخصه این امور را دنبال می کنم. این موضوعی بود که خودم در ایران شروع کردم و بر این اساس در آخر ماه میلادی اکتبر ما یک لیست 34 نفره از بازیکنان را اعلام می کنیم که لیست آماده باش بازیکنان برای جام ملتها است. لیست دیگر ما در انتهای ماه نوامبر خواهد بود و این لیست هیچ قطعیتی ندارد. در ماه سوم که دسامبر است کیفیت بازیکنان را بسیار موشکافانه بررسی می کنم و لیست نهایی را به احتمال زیاد در 23 دسامبر اعلام می کنیم و در نتیجه در انتهای هر ماه، ماتریکس مشاهدات فنی ما منتشر می شود. لیست 34 نفری که ما اطمینان داریم که می توانند کاندید حضور در لیست نهایی جام ملتها باشند.
 
دوباره تکرار می کنم چالش پیش روی ما بسیار بزرگ است و تک تک تصمیمات من مبنایش این خواهد بود که همه چیز را تحت کنترل داشته باشیم و تلاشمان این خواهد بود که هر روز بهتر از دیروز باشیم. چالشی که ما در حال حاضر برای کسب موفقیت در جام ملتها داریم بسیار بسیار بزرگتر، متفاوت تر و منحصربه فرد تر از چالش ما در جام جهانی خواهد بود. وقتی شما صحبت از برد یک، دو یا سه بازی می کنید، با صحبتی که شما از قهرمانی در یک تورنمنت می کنید، متفاوت است. شاید قصد شما بردن چند بازی باشد، ولی زمانی که شما صحبت از قهرمانی می کنید پس باید برتر و بهتر از همه تیم های قاره خود باشید. به خاطر اینکه تمام قدرتهای قاره به دنبال این مقام هستند و ما این آرزو را داریم که بهتر باشیم و این راه حل یگانه را داریم که در تمام تصمیمات مان بهترین باشیم که در آخر استحقاق جام را داشته باشیم.

بزرگ‌ترین چالش ۵۰ سال اخیر فوتبال ایران

کی روش سپس بیدارباش می‌دهد: هم اکنون زمان بیدار شدن است و وظیفه من به عنوان مربی این است که این بیدار باش را به همه اعلام کنم. ماموریت من این است که این سازمان و سیستم را به سمت هدف و دلیل مان سوق دهم. بیدار باش من این است که همه مشکلات را بازگو کنم و قطعا مشکلات ما در امارات به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل نیست. بزرگترین چالش فوتبال ایران در 50 سال گذشته قهرمانی در این دوره از جام ملتهای آسیاست. به خاطر اینکه آخرین زمانی که ایران قهرمان آسیا شد به سال 1976 و زمانی بازمی گردد که در آن تاریخ به دنیا نیامده بودم (با خنده)، پس چالش بزرگی پیش رو داریم.
 
کارلوس کی روش در مورد توقع اش از هواداران و مسئولان گفت: این فرصت را داریم که در جام ملتها قهرمان شویم. پس باید هر کاری که لازم است را امروز انجام دهیم و نه فردا. اگر حتی یک نفر این فکر را داشته باشد که ما کار راحتی پیش رو داریم نه تنها غیر قابل قبول است بلکه یک حرف خنده دار است. ما یک جام جهانی خوب را پشت سر گذاشته ایم و باید بلد باشیم و یاد بگیریم که از جایگاهی که بدست آورده ایم حسن استفاده را داشته باشیم. ما در جام جهانی جایگاهی را بدست آوردیم و به همین خاطر نمی توانیم زیر سایه نخلستانهای جنوب ایران بنشینیم یا از آب و هوای خوب شمال ایران لذت ببریم. ما نباید بگذاریم این احساس در ما ایجاد شود که رو به عقب حرکت می کنیم. ما باید کوه ها را پشت سر بگذاریم و باید قله ها را فتح کنیم. ما باید قله دماوند را فتح و در دریای کاسپین شنا کنیم و باید در خلیج فارس، خودمان را به موفقیت برسانیم. برای رسیدن به موفقیت و فتح قله هایی که در مورد آن صحبت کردیم باید حواسمان به دو دسته از افراد باشد. افرادی که آمادگی مقابله با هر گونه چالش و مشکلاتی را دارند. افرادی که می توانند کوه ها را پشت سر گذاشته و در دریاها شنا کنند و خودشان را به سرحد موفقیت برسانند. اما از آن مهمتر باید حواسمان به افرادی باشد که در چند سال گذشته شاهد حضور آنها بودیم. افرادی که تهمت می زنند، دروغ می گویند و تلاش می کنند با ایجاد تفرقه، ما را پایین بکشانند ولی ما هرگز نمی‌ایستیم و رو به جلو حرکت می‌کنیم.

خوب نیست که سیاست وارد فوتبال شود

کی‌روش به چالش‌های دیگر تیم ملی هم اشاره دارد: ما علاوه بر درون زمین و حریفانی که توضیح دادم، چالش های بزرگی هم در بیرون از زمین و از جنبه های مالی، آماده سازی ، امکانات، فضای تحت فشاری که با آن روبرو هستیم و بازی های دوستانه داریم. یکسری از کشورها در تلاش هستند که رابطه غیر دوستانه ای را با ایران ایجاد کنند. اما همانطور که گفتم من یک مربی هستم و تاکید می کنم که خوب نیست که سیاست وارد فوتبال شود و خوب نیست فوتبال سیاسی شود. وظیفه و هدف اصلی ما این است که باعث شادی و غرور ایران و ایرانی شویم و باید برای این هدف ارزشمند، خودمان را فدای این تیم کنیم. واقعا نمی دانم آیا این اتفاق در تاریخ فوتبال ایران دوباره می افتد؟ اینکه ما روحیه لازم را برای قهرمانی در این مسابقات داشته و بازیکنان بسیار خوبی در اختیارمان باشد و اعتماد به نفس لازم در روح و کالبد ما جاری باشد؟ همانطور که گفتم باید شجاعانه و متعهدانه درون زمین، و با فکر و مغزمان مسایل بیرون زمین را کنترل کنیم. شاید برخی از صحبتهای من برای بعضی افراد یک زبان ناشناخته بوده و درکش برای آنها بسیار دشوار باشد. مانند این است که برخی به نقاشی پیکاسو نگاه و فکر می کردند این نقاش بزرگ و فقید یک سری رنگ را به صورت تلفیقی به یک بوم نقاشی پاشیده و هیچ مفهومی برای آنها نداشت. بخصوص زمانی که ما صحبت از وفاداری و تعهد می کنیم. ولی برای من این دو مفهوم جایگاه والایی دارند؛ وفاداری و تعهد به تیم.

برای قهرمانی در آسیا آمدم

کی‌روش درباره مسئله قراردادش با ایران می‌گوید: برخی از مسایل در زندگی آنقدر ساده است که برای برخی افراد درک این سادگی دشوار است. آقای تاج و هیات رئیسه فدراسیون فوتبال تصمیم گرفتند تا از من برای کسب عنوان قهرمانی و مقام در جام ملتها دعوت کنند تا این عنوان را به چالش بکشم که این موضوع اول بود. موضوع دوم این است که با گذشت 8 سال کار در ایران، میراثی به وجود آمده و در مهر ماه امسال و پس از 8 سال اصرار کی روش این فرصت را خواهیم داشت که احتیاج ما به داشتن یک زمین تمرین استاندارد در مرکز ملی فوتبال برآورده شود و در مهر ماه سال جاری این زمین چمن به بهره برداری برسد. همچنین مرکز PEC که متعلق به ملی پوشان است ساخته شده و این واقعیاتی است که برخی چشم شان را روی آن می بندند. واقیعاتی که برخی وانمود می کنند متوجه آن نیستند و این مسایلی است که من درک نمی کنم. موضوع سومی که من با افتخار دعوت رئیس و فدراسیون فوتبال ایران را پذیرفتم تا کارم را تا پایان جام ملت‌های اسیا ادامه دهم این بود که به توافق رسیدیم که به خودمان دروغ نگوییم. این موضوع بین بنده و آقای تاج بسیار شفاف بود که اگر نتوانیم راه حل های مناسبی برای حمایت از تیم ملی پیدا کنیم نمی توانیم به موفقیت برسیم. اما در این بین برخی افراد در تلاش هستند که وانمود کنند که این مسایل را نمی‌بینند. یک بار دیگر می گویم که بدون حمایت مالی لازم نمی توانیم برنامه های آماده سازی خودمان را پیاده کنیم. در نتیجه هدف مان از بین می رود و دیگر راهی برای اجرا کردن برنامه های آماده سازی تیم ملی نخواهیم داشت و از همه مهمتر تیم ملی روحیه و اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد. مطلب اول و دوم و سوم من بسیار ساده است اما برخی ترجیح می دهند چشمشان را روی آن ببندند. خیلی ساده است که اگر در مهر و آبان امسال فدراسیون فوتبال نتواند از برنامه های تیم ملی حمایت کند آماده سازی ما کاملا از بین می رود و شما دیگر به سرمربی نیازی نخواهید داشت. سرمربی که تنها یک چیز در ذهنش در زمان برگشت بود. تنها دلیلی که پیشنهاد آقای تاج را قبول کردم این بود که سعی کنیم در امارات قهرمان شویم.
همانطور که گفتم به اعتقاد من شجاعت مورد نیاز را داریم و باید پس از 8 سال به تیم ملی ایران و اهداف آن وفادار باشیم. باید به احترام تمام اشک هایی که ریخته شد و فداکاری ها و جنگ هایی که انجام شده دست به دست هم بدهیم. اما اگر به این موضوعات دست پیدا نکنیم، من با آقای تاج به توافق رسیدیم که اگر در ماه های اکتبر و نوامبر امسال نتوانیم این حمایتها را داشته باشیم توافقات ما ادامه نخواهد داشت و این موضوعات را امضا هم کرده و مکتوب هم کرده ایم. پس از تمام سختی های 8 سال گذشته، من به کلام و قولم پایبند و متعهد بودم و توقع من این است که طرف مقابل هم به قولها و وعده های داده شده پایبند باشد و حمایتها از برنامه های ارائه شده را پیاده کنیم؛ تا با یک برنامه آماده سازی خوب به آرزوی بزرگی که داریم و آن هم قهرمانی در جام ملتها است، دست پیدا کنیم. برای من شرایط بسیار شفاف است و من راجع به خودم و کادرم صحبت نمی کنم. البته متوجه هستم که برخی افراد وقتی قراردادی را امضا می کنند فقط راجع به منافع خودشان صحبت می کنند و من می دانم برای این افراد درک شرایط فعلی ما دشوار است. ولی بقیه افراد مانند من در درجه اول در مورد منافع تیم صحبت می کنند و نمی خواهم بگویم کلام من درست است و آنها اشتباه می کنند. یا بگویم انها در جهانی دیگر زندگی می کنند و من در جهانی دیگر. اما من همیشه در مورد منافع تیم صحبت کرده ام.

من هم اشتباه می‌کنم

کی‌روش درباره امکان اشتباه و درباره انتقادات از تیم ملی می‌گوید: بنده و هم کادر من هیچ وقت ادعا نمی کنیم که ما اشتباه نکرده ایم. ما هم امکان دارد مرتکب اشتباه شده و گاها قضاوت اشتباه کرده باشیم. ولی من همیشه عاشقانه منتظر شنیدن مطالب و انتقادات صادقانه و نقطه نظرات متعهدانه بوده ام، چراکه اینها خیلی به من کمک کرده و خواهد کرد. من هم ممکن است به بازبینی احتیاج داشته باشم و تصمیماتم را بازنگری کنم و من حتی از آنهایی که نقطه نظراتشان را صادقانه بیان می کنند، تشکر می کنم. ولی ارائه نقطه نظرات صادقانه و متعهدانه با بی احترامی کردن و مسایلی که وجاهت سرمربی تیم ملی را زیر سوال می برد و باعث تفرقه و دودستگی در فوتبال ایران می شود غیر قابل قبول است. واقعیت این است که با رئیس فدراسیون هم صحبت کرده ام تا این گونه مسایل را در دستان رئیس گذاشته که با این مسایل برخورد شود. در پایان صحبتهای خود را با ضرب المثلی تمام می کنم؛ من فرصت این را ندارم که وقتم را صرف اسب جان وین بازیگر فیلم های وسترن قدیمی کنم.
captcha
تازه ها
بیشتر