ورزش ایران / شناسه خبر: 85750 / تاریخ انتشار : 1397/7/4 17:06
|
خداحافظی زودتر از موعد شهنازی؟

مدیران کمیته در فکر انتصابی کردن دبیر کل

بعد از گذشت حدود 6 – 7 سال، بار دیگر می بینیم که برنامه‌ای در نظر گرفته شده تا دبیر کل صرفا نقش اجرایی داشته باشد و اعضای مجمع دخل و تصرفی در انتخابش نداشته باشند.

ایران ورزشی آنلاین / همان روزهایی که علی آبادی نفر اول کمیته ملی المپیک به حساب می‌آمد و بهرام افشارزاده دبیر کل کمیته بود، مشورت های مهدی قدمی و تبحرش در قوانین، هیات اجرایی وقت کمیته را تاجایی پیش برد که موضوع انتصابی کردن دبیرکل  در دستور جلسه هیات اجرایی قرار گرفت. اگرچه این موضوع در روز غیبت افشارزاده اتفاق افتاد اما در نهایت مخالفت افرادی مثل علی کفاشیان، ناطق نوری و چند مو سپید کرده دیگر، این موضوع را از دستور کار هیات اجرایی خارج کرد تا حالا بعد از گذشت حدود 6 – 7  سال، بار دیگر می بینیم که برنامه‌ای ر نظر گرفته شده تا دبیر کل صرفا نقش اجرایی داشته باشد و اعضای مجمع دخل و تصرفی در انتخابش نداشته باشند.

موضوعی که البته اما و اگرهای زیادی در موردش وجود دارد و باید نظر رییس کمیته ملی المپیک را درباره‌اش شنید تا مطمئن شد که چه اتفاقی افتاده اما چیزی که چند ماهیست شنیده می‌شود حکایت از این دارد که ماه‌هاست برخی مدیران دنبال این موضوع بوده اند، اگرچه برخی از اعضای هیات اجرایی می‌گویند اطلاعی ندارند.

اساسنامه کمیته ملی المپیک مدتی قبل و در زمان مدیریت پیشین این مجموعه برای تصویب به هیات دولت ارسال شده اما بنا به دلایل مختلف این موضوع در دستور کار قرار نگرفته و حالا بر اساس گزارشی که "مهر" منتشر کرده،  این اساسنامه در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده است. این مهر تایید در حالی به این اساسنامه زده شده که حالا شنیده می‌شود در این نسخه موضوع انتصابی کردن دبیر کل دیده می‌شود. اطلاع از اساسنامه قبلی نشان می‌دهد که در آن اساسنامه تغییری در نحوه انتخاب دبیر کل وجود نداشته اما در این اساسنامه که به تایید اولیه رسیده، تغییراتی در نظر گرفته شده است.

گفته می‌شود در این اساسنامه، عنوان شده که دبیر کل به صورت انتصابی، گزینش می‌شود که اگر این اتفاق بیفتد،نقش دبیر کل در کمیته ملی المپیک، صرفا اجرایی می‌شود و دیگر او در تصمیم گیری‌های دخالت ندارد. البته این خیلی اتفاق عجیب و غریبی نیست و در خیلی از کشورها از این الگو پیروی می‌شود اما نکته این است که آیا روند انتصابی کردن دبیر کل در مسیر درستش جلو رفته است؟

مدتی قبل برخی از اعضای هیات اجرایی گفتند از این اتفاق اطلاعی ندارند اما برخی از مدیران کمیته که این روزها تاثیرگذاری زیادی دارند، قدم برداشتن در این مسیر را تایید کردند و حتی از گزینه جانشین شاهرخ شهنازی نیز صحبت کردند اما مسئله اینست که تصویب اساسنامه روال پیچیده‌ای دارد و باید مرحله به مرحله جلو برود.

اگر قرار است بندی به اساسنامه اضافه شود یا موردی حذف شود، یا در مجموع اساسنامه کمیته ملی المپیک اصلاح شود، باید هیات اجرایی، مجمع کمیته ملی المپیک، هیات دولت و در نهایت کمیته بین المللی المپیک این تغییرات را مصوب کنند اما در روند اصلاح این اساسنامه، مسیر دیگری طی شده است. مدیران قبلی کمیته ملی المپیک، زودتر از موعد و پیش از طرح در مجمع، اساسنامه را به IOC فرستادند که روال درستی نبود و باید ابتدا در مجمع عمومی طرح می شد. حالا هم اگر موضوعی قبل از طرح در مجمع عمومی به اساسنامه موجود در هیات دولت اضافه شده، باز روند اشتباهی طی شده است؛ چراکه برخی از اعضای مجمع عمومی می‌گویند جلوی این اتفاق می‌ایستند و اجازه تصویبش را نمی‌دهند. مگر اینکه این بند در این اساسنامه وجود نداشته باشد و قرار است در آینده اضافه شود.

نسبت به انتصابی شدن دبیر کلی، نگاه‌های مختلف وجود دارد و به همین نسبت در مجمع عمومی، واکنش‌های مختلفی پیش می‌آید و برخی از روسای فدراسیون‌ها از همین حالا می‌گویند انتصابی کردن دبیر کل، در اصل کمرنگ کردن سهم آنهاست.

به هر حال در اینکه هیات اجرایی فعلی کمیته ملی المپیک در مسیر انتصابی کردن دبیر کل قدم بر می‌دارد، تردیدی نیست اما باید دید در مجمع عمومی چه اتفاقی می‌افتد و آیا روند مثبت رییس کمیته ملی المپیک در توجه به فدراسیون‌ها، در تغییر نظرشان تاثیر گذار است؟ 

4/2

captcha
تازه ها
بیشتر