فوتبال ایران / شناسه خبر: 85455 / تاریخ انتشار : 1397/7/1 16:52
|
برای اجرای قانون منتظر دربی آسیایی نمانید

سهم سرخابی‌ها از سکوها همان ۵۰ درصد

مهم‌ترین مأموریت سازمان لیگ این می‌تواند باشد که از حالا به فکر فراهم کردن زیرساخت و اجرای قانون 90 به 10 باشد.

ایران ورزشی آنلاین /  پیش‌بینی‌اش کار سختی نبود و در نهایت، در جلسه‌ای که برای انجام هماهنگی‌های دربی برگزار شد، تصمیم نهایی این بود که سکوهای ورزشگاه آزادی برای دربی 5 مهرماه به صورت 50 – 50 تقسیم شود.

به تعویق افتادن اجرای قانونی به این وضوح، گرچه باعث تأسف است اما خوشحالی ناشی از اجرای قانونی که هیچ زیرساختی برای آن در نظر گرفته نشده بود، بیشتر است. یک حساب سرانگشتی ساده، می‌توانست به مسوولان برگزاری مسابقات ثابت کند که اجرای قانون 90 درصد به 10 درصد در ورزشگاه آزادی برای دربی هشتادو هشت، برابر خواهد بود با جنجالی اساسی میان هواداران.

اول اینکه هنوز ساز و کار بلیت‌فروشی مسابقات، طوری نشده که بتوان به طور کامل بلیت ها را به صورت الکترونیکی فروخت و به تبع آن نمی‌توان اشخاص حاضر در ورزشگاه را به طور کامل شناسایی کرد. این شاید اصلی‌ترین مشکلی باشد که راه هر تخلفی را در ورزشگاه باز می‌گذارد و احتمال بروز حادثه و جنجال را افزایش می‌دهد.

البته که در حال حاضر بخشی از بلیت‌های بازی به صورت الکترونیکی و با درج کدملی هوادار در محل مشخص شده، به فروش می‌رسد اما مشخص نبودن مکان نشستن هواداران در هنگام خرید بلیت و استقرار در ورزشگاه، مانع از شناسایی درست هواداران می‌شود.

علاوه بر این هنوز سامانه هواداری باشگاه‌ها به اندازه‌ای قدرتمند نشده که بتوان اطمینان داشت که هواداران پرسپولیسی، حتماً بلیت‌های جایگاه پرسپولیس را بخرند و استقلالی‌ها بلیت جایگاه استقلال را. در چنین شرایطی یا هواداران یک تیم، بلیت‌های جایگاه مقابل را می‌خرند و در ورزشگاه حاضر نمی‌شوند تا جایگاه‌ها خالی بماند. یا حاضر می‌شوند و نبودن مرز میان هواداران دو تیم به جنجالی اساسی می‌انجامد.

همه این‌ها هم که حل شود. باید پیش‌بینی کرد که در صورت اجرای قانون 90 به 10 درصد در ورزشگاه، همیشه تعدادی از هوادارانی که مربوط به بخش 10 درصدی ورزشگاه هستند، پشت در می‌مانند و نیروهای امنیتی باید توان مقابله و آرام کردن این هواداران را داشته باشند.

مسوولان برگزاری مسابقات هم البته پیش از این پیش‌بینی می‌کردند که به خاطر لزوم بهره‌گیری از نیروهای امنیتی بیشتر در صورت اجرای این قانون، با اجرای آن در این مسابقه موافقت نشود. با این حال اما شانس خود را برای اجرایی کردنش امتحان کردند.

مشکلات و دردسرهای اجرای این قانون کم نیست اما به هرحال هیچ یک از این‌ها باعث نمی‌شوند که از سازمان لیگ از خیر اجرای این قانون بگذرد. اصلاً یکی از عواملی که سازمان لیگ را به اصرار برای اجرای این قانون برای دربی هشتاد و هشت وادار کرده بود، احتمال رویارویی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بود. اگر استقلال هم مثل پرسپولیس به نیمه نهایی رقابت‌های آسیایی صعود می‌کرد، کمیته برگزاری مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا، حتماً قانون 90 درصد به 10 درصد سکوهای ورزشگاه آزادی را اجرا می‌کرد و برای هوادارانی که تا کنون این قانون را تجربه نکرده بودند، دربی آسیایی می توانست به یک چالش و دردسر بزرگ تبدیل شود.

به خاطر همین سازمان لیگ تصمیم گرفته بود، حداقل در دربی داخلی این قانون را اجرا کند تا به نوعی محل تمرینی باشد برای بازی آسیایی. حذف استقلال از لیگ قهرمانان اما خیال سازمان لیگ را هم بابت رویارویی سرخابی ها در آسیا راحت کرد و با توجه به مناسب نبودن بستر مورد نیاز برای اجرای این قانون، باز هم رأی به ادامه روند حضور 50 درصدی هواداران دو تیم داده شد.

اتفاق خوب این است که حالا لزوم اجرای این قانون را درک کرده‌ایم و می‌دانیم که باید هرچه زودتر آن را اجرایی کنیم. اتفاق بد اما  عادتی که در بیشتر مواقع داریم و تا وقتی اجباری در کار نباشد به فکر انجام کارها مطابق قانون نمی‌افتیم. به همین خاطر مهم‌ترین مأموریت سازمان لیگ این می‌تواند باشد که از حالا به فکر فراهم کردن زیرساخت و اجرای قانون 90 به 10 باشد  وگرنه سال آینده باز هم با مطرح شدن احتمال رویارویی سرخابی‌ها در آسیا، باید بدون برنامه‌ریزی مناسب به استقبال اجرای این قانون حساس برویم.

 

670 – 2

captcha
تازه ها
بیشتر