فوتبال ایران / شناسه خبر: 85259 / تاریخ انتشار : 1397/6/30 17:29
|
آنچه هواداران را در آستانه دربی نگران‌تر می‌کند

ناشناخته‌ی همیشگی آقای شفر: ترکیب استقلال

شفر لیگ قهرمانان آسیا را از دست داده، یک باخت سوپرجام را به نام استقلال ثبت کرده و تیمی بی‌روحیه را برای شهرآوردی آماده می‌کند که قرار است برای نخستین بار استقلالی‌ها در آن 90 درصد سکوها را پر کنند.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میرمطهریان / نه اینکه بحث برد و باخت باشد و حالا که استقلال از رقابت‌های آسیایی حذف شده، بخواهیم او را مورد انتقاد قرار دهیم. اصلاً موضوع فقط مربوط به بازی‌های آسیایی نمی‌شود. به جز دو بازی رفت و برگشت مقابل السد که تعویض‌های شفر حسابی مورد نقد بوده، او در بازی‌های لیگ داخلی هم با تعویض‌هایش کارشناسان فوتبال را گاهی حتی شگفت زده کرده است. همه این‌ها نشان می‌دهد که او بعد از گذشت 7 هفته از رقابت‌های لیگ، هنوز به شناخت درستی از تیم و بازیکنان نرسیده است. شناخت درست نداشتن از تیم هم مصادف می‌شود با نداشتن ترکیب واحد، تغییرهای پیاپی و تعویض‌های پرحرف‌ و حدیث! هرچقدر هم که بگوییم شفر، سرمربی تیم است و بهتر از هرکسی می‌داند، باز هم در آستانه دربی، چیزی از نگرانی هواداران کم نمی‌کند.

 

توان فنی و تجربه کافی، گرچه دو آیتم مهم در ارزیابی یک سرمربی است اما در کنار این‌ها نمی‌توان منکر شد که مدت زمان لازم برای رسیدن به یک ترکیب واحد و استفاده بهینه از داشته‌ها، تأثیر بسزایی در نتیجه گیری تیم دارد. این درست همان موردی است که هرچه بیشتر پیش می‌رویم، در استقلال کمتر می‌بینیم.

استقلال حالا به طور جدی دارد از این جهت ضربه می‌خورد. شفر نتوانسته بازیکنان مورد نیازش را برای ساختن ترکیبی که مدنظر دارد، پیدا کند. نتوانسته بازیکنان جایگزین مناسبی برای مواقع تعویض آن‌ها در نظر بگیرد و در بازی‌هایی که پشت سر گذاشته، از همین موارد آسیب جدی دیده است.

 

در این مورد حتی بارها پیشکسوتان استقلال هم اعتراض‌هایی به سرمربی تیم داشته‌اند:

مطلق: تعویض های شفر اشتباه بود

 

با همه این‌ها پاسخ دادن به این سوال که چرا شفر هنوز نتوانسته به ترکیب مشخصی برای تیمش دست پیدا کند،  کار سختی نیست. عملکرد ضعیف باشگاه استقلال در نقل و انتقالات تابستانی، در تمام این مدت بر هیچکس پوشیده نبوده و همه می‌دانند که دست‌های خالی سرمربی، کار او را برای تعویض‌های درست و حسابی سخت می‌کند. از طرفی وقتی بازیکنان تیم، در ترکیب‌های مدنظر سرمربی نمی‌نشینند، چه کاری از دست او برمی آید جز اینکه مدام ترکیب را تغییر دهد و به امید رسیدن به ترکیب مدنظرش، گزینه‌های مختلفی را امتحان کند.

حتی با اینکه شاید همه پاسخ این سوال را بدانند اما باز هم نگرانی هوادارانی که بعد از حذف از آسیا، در آستانه بازی حساس دربی قرار دارند، قابل درک است. آنچه قابل درک نیست اینکه اعضای هیأت مدیره هم هم‌سو با هواداران و شاید برای به دست آوردن دل آن‌ها، در جبهه مقابل شفر ایستاده‌اند و ترکیب‌های او را مورد نقد قرار داده‌اند! واقعاً جای هیأت مدیره اینجاست؟ مقابل سرمربی تیم و کنار هواداران؟ آن هم پیش از بازی حساس دربی که استقلال بیشتر از هرچیز به همدل‌ساختن هوادارانش با تیم و سرمربی نیاز دارد!

اعضای هیأت مدیره باشگاه از تعویض های سرمربی و ترکیب‌هایی که برای مسابقات می‌چیند، انتقاد کرده‌اند و اعلام ناراحتی‌ کرده‌اند که چرا شفر هنوز نتوانسته به ترکیب مشخصی برای تیم برسد. سوال اما اینجاست که وقتی شفر، تأکید داشت باشگاه علی قربانی و تیام را حفظ کند و مدیرعامل و معاونش بی‌توجه به خواسته او، زمینه را برای جدایی‌شان باز کردند، چرا هیأت مدیره ابراز ناراحتی نکرد؟ استقلال بازیکن کم ندارد اما آیا همه این نقل و انتقالات مطابق نظر شفر بود؟

 

اینجا بخوانید آنچه را که در نقل و انتقالات استقلال گذشت:

حمله مسئول سابق نقل و انتقالات استقلال به توفیقی

 

معمولاً وقتی نقد یا اعتراضی به بدنه باشگاه از سوی هیأت مدیره مطرح می‌شود، کمترین انتظار این است که پیش از مطرح کردن این نقد، جوانب مختلفی را در نظر گرفته باشند و به عنوان کادرمدیریتی باشگاه که در جریان امور قرار دارد، همه آنچه مردم عادی و هواداران نمی‌دانند را هم در تصمیم گیری‌ها و اظهارنظرهای‌شان لحاظ کنند.

در اینکه به عملکرد شفر نقد وارد است، شکی نیست اما همه می‌دانند که نیمی از نقدهایی که به شفر وارد می‌شود به دلیل عملکرد ضعیف کادر مدیریتی قبل است و آنچه امروز در تیم استقلال می‌بینیم، برآیند عملکرد آن‌هاست.

آیا بهترین راهکار مدیریتی که بعد از حذف تیم از آسیا به ذهن اعضای هیأت مدیره رسیده است، حمله به شفر بوده؟ آیا در چنین شرایطی که تیم و هواداران به تقویت روحیه نیاز دارند، این راهکار، کارگشا خواهد بود؟

استقلال در حال حاضر در آستانه بازی حساس مقابل نساجی قائمشهر قرار دارد. مسابقه‌ای که در آن شفر می‌تواند با همه کم و کاستی‌ها، ترکیب مورد نظرش برای دربی را بچیند و با یک بازی خوب و نتیجه بهتر، هواداران را از نگرانی درآورد.

در غیر این‌صورت، در شرایطی که باشگاه همچنان در تلاش است که ناراحتی هواداران را بابت بازنده اعلام شدن در سوپرجام با شکایت به دادگاه حکمیت ورزش کم کند، دربی به راستی می‌تواند به چالشی اساسی برای استقلالی‌ها تبدیل شود.

شفر به خاطر آماده‌سازی بازیکنانش برای بازی‌های آسیایی، اعلام کرد که تیم را برای بازی سوپرجام از ترکیه به تهران نمی‌آورد و همین موضوع زمینه ساز اعلام رأی کمیته انضباطی، مبنی بر بازنده اعلام شدن در دربی شد. حالا شفر لیگ قهرمانان آسیا را از دست داده، یک باخت سوپرجام را به نام استقلال ثبت کرده و تیمی خسته و بی‌روحیه را برای شهرآوردی آماده می‌کند که قرار است برای نخستین بار استقلالی‌ها در آن 90 درصد سکوها را پر کنند.

خلاصه کلام اینکه استقلال نه از درون باشگاه و از سوی هیأت مدیره، دلگرمی مورد نیازش را دارد و نه از بیرون باشگاه و از سوی هوادارانی که هنوز بابت حذف از آسیا، دلخورند. شفر زمان زیادی ندارد برای پیدا کردن ترکیبی که بتواند او را از این بحران رها کند و شاید آنچه این روزها از باشگاه استقلال به گوش می‌رسد، همان شمارش معکوس برای اخراج سرمربی آلمانی باشد.

 

1 – 10

captcha
تازه ها
بیشتر