ورزش ایران / شناسه خبر: 85242 / تاریخ انتشار : 1397/6/30 15:47
|
مسیر و رقبای والیبال ایران در راه صعود به مرحله نهایی قهرمانی جهان

والیبال قهرمانی جهان / دومی از اولی بهتر بود

تیم ملی والیبال در حالی با دومی گروه خود به مرحله دوم صعود کرد که شرایط راحت تری نسبت به تیم اول گروه خود (لهستان) دارد.

ایران ورزشی آنلاین / رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان در حالی مرحله دوم خود را آغاز کرده که 16 تیم راه یافته به دور دوم، امتیازهای‌شان را هم به همراه خود به دور دوم می‌آوردند. در پایان مرحله اول، چهار تیم اول گروه‌های شش تیمه راهی مرحله دوم شدند و در چهار گروه چهار تیمی قرار گرفتند.

تیم‌های اول که یک بار دیگر سرگروه شدند. ایتالیا تیم اول گروه A، حالا سرگروه گروه E شده، برزیل پس از صدرنشینی در گروه B، سرگروهی F را در اختیار دارد و آمریکا و لهستان هم سرگروه‌های گروه G و H هستند.

از میان این چهار سر گروه، تنها برزیل است که یک باخت را در مرحله اول تجربه کرده و سه تیم دیگر هر پنج مسابقه‌شان را با پیروزی پشت سر گذاشتند.

·         از شایعه باخت مصلحتی تا تکرار قرعه شانس

تیم ملی والیبال در شرایطی کارش را با چهار پیروزی و یک شکست در مرحله اول به پایان برد که در صورت قرار گرفتن در هر یک از رده‌ها، قرعه متقاوتی انتظارش را می‌کشید. شرایطی که خیلی‌ها از قبل محاسبه‌اش کردند و همین محاسبه، شایعه باخت عمدی ایران به لهستان در روز چهارم را پیش کشید! باختی که قرار بود ایران را از اولی دور کند و با رساندن به رتبه دوم، قرعه بهتری را نصیبش کند.

در نهایت که تیم ایران روز خوبی را برابر لهستان نداشت و زورش به لهستان نرسید. در ادامه هم برد سخت و نزدیکی را برابر فنلاند بدست آورد تا با چهار برد و یازده امتیاز راهی دور دوم شود.

طبق همان پیش‌بینی‌ها، ایران با دوم شدن قرعه ساده‌تری پیش رویش قرار گرفت. شاگردان کولاکوویچ در دور دوم با تیم‌های آمریکا، کانادا و بلغارستان همگروه شدند. بلغارستانی که در مرحله اول برابر ایران شکست خورد، آمریکایی که تا اینجا به هیچ تیمی رحم نکرده و صدرنشین گروه مرگ شده و کاندایی که با آنتیگا، چند سالی می‌شود از قامت یک تیم درجه دو خارج شده.

در طرف مقابل لهستانی که صدرنشین شد، با فرانسه، صربستان و آرژانتین همگروه شده! اگرچه فرانسه با فرانسه سال های اخیر کمی تفاوت دارد و با دو باخت به این مرحله آمده اما در هر شرایط برای تیمی نظیر ایران حریف قدرتمندی به حساب می‌آید.

به این ترتیب تیم ایران که در مرحله اول هم گروه نسبتا آسانی را پیش رو داشت، در دور دوم هم قرعه خوبی نصیبش شد.

این دو گروه آسان البته به لطف همگروهی با یکی از میزبان‌ها نصیب ایران شده. کما اینکه ایتالیا هم به عنوان دیگر میزبان این رقابت‌ها، دو گروه نسبتا آسان را در هردو مرحله تجربه کرده و در دور دوم هم با هند شگفتی‌ساز، روسیه و فنلاند همگروه شده است.

در دیگر گروه این مرحله او برزیل، بلژیک، اسلوونی و استرالیا حضور دارند.

·         صعود به عنوان تیم دوم

شانزده تیم حاضر در مرحله دوم در شرایطی که به همراه امتیازهایشان به این مرحله آمده‌اند، با یکدیگر رقابت می‌کنند تا در نهایت شش تیم مرحله نهایی را مشخص کنند. در پایان مرحله دوم، چهار تیم اول هر گروه که به مرحله نهایی صعود می‌کنند اما دو سهمیه دیگر این مرحله به دو تیم دومی می‌رسد که شرایط بهتری نسبت به رقبا داشته باشند.

پیش از آغاز رقابت‌های دور دوم، هنلد و ایران با شرایط مشابهی در رده دوم گروه خود قرار دارند و صربستان با تعداد برد یکسان (چهار برد) و یک امتیاز بیشتر شرایط بهتری نسبت به رقبا دارد. بلژیک هم سه برده است و شانس کمتری برای کسب عنوان بهترین تیم‌های دوم دارد.

از ابتدا حضور ایران در این گروه به همین دلیل اهمیت داشت که می‌تواند با کسب یک برد دیگر برابر بلغارستان و شسکت کانادا، شانس بسیار خوبی برای کسب یکی از دو سهمیه تیم‌های دوم داشته باشد. بردن آمریکا که کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد اما اگر بدست هم بیاید، تنها در صورت سه امتیازی بدون بدرد تیم ایران می‌خورد. چراکه آمریکایی‌ها با معدل ست فوق العاده خود، حاشیه امنیت بسیار خوبی ایجاد کرده است.

در مجموع تیم ایران برای صعود به عنوان یکی از تیم‌های دوم، شرایط بسیار بهتری نسبت به سایر رقبا دارد. شرایطی که البته باید دید شاگردان کولاکوویچ چه استفاده‌ای از آن می‌کنند و آیا می‌توانند با کسب دو پیروزی تا حدودی زیادی صعود خود به مرحله نهایی را قطعی کنند یا خیر.

·         عملکرد ضعیف نمایندگان آفریقا، نورسکا و آسیا

در پایان مرحله اول، تمام نمایندگان قاره آفریقا از دور رقابت‌ها کنار رفتند. مصر، کامرون و تونس سه نماینده قاره آفریقا در این رقابت‌ها بودند که هر سه با قرار گرفتن در رده‌های پنجم و ششم گروه‌های خود از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

قاره آسیا هم از میان چهار نماینده، دوتای آن‌ها را از دست داد. چینی‌ها با لوزانو عملکرد ضعیفی داشتند و حتی یک پیروزی هم بدست نیاوردند تا در قعر جدول گروه دوم جا بگیرند.

ژاپنی‌ها هم اگرچه به دو پیروزی در این رقابت‌ها رسیدند اما با ایستادن در رده پنجم گروه اول، در شرایط مشابه با آرژانتین از دور رقابت‌ها کنار رفتند. استرالیا تنها تیم آسیایی دیگری بود که به همراه ایران راهی مرحله دوم شد، آن هم به عنوان تیم چهارم گروه سوم با همان گروه مرگ.

از میان پنج نماینده آمریکای شمالی یا همان منطقه نورسکا هم سه تیم از دور رقابت‌ها کنار رفتند. پورتوریکو، دومنیکن و کوبا سه تیمی بودند که با نتایج ضعیف نتوانستند به دور دوم صعود کنند و تنها کانادا و آمریکا راهی دور دوم شدند.

·         شگفتی‌ساز جدید

بدون شک بزرگترین شگفتی این دوره از رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان را هلندی‌ها رقم زده اند. نارنجی پوشان اگرچه در گذشته‌های دور و مقاطعی کوتاه، تیم‌های خوبی داشته اند اما در یکی دو دهه اخیر جایی در میان معادلات والیبال در اروپا و دنیا نداشتند اما در این دوره از رقابت‌های قهرمانی جهان، عملکرد فوق العاده‌ای داشته اند.

هلندی‌ها اگرچه بازی اولشان را به کانادا باختند اما در ادامه با غلبه بر تیم‌های بزرگی چون برزیل و فرانسه، نشان دادند که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و شگفتی‌ساز بزرگ این‌ رقابت‌ها به شمار می‌روند.

تیم هلند اگر بتوانند به شگفتی‌سازی خودشان ادامه دهند، کار را برای صعود ایران به عنوان یکی از بهترین‌ تیم‌های دوم هم سخت می‌کنند. آن‌ها در گروه اول با ایتالیا، روسیه و فنلاند همگروه اند و شرایطی برابر با تیم ایران دارند و اگر بتوانند برابر روسیه یا ایتالیا به پیروزی برسند، دست به کار بسیار بزرگی زده اند و یکی از شانس‌های اصلی صعود به جمع شش تیم برتر به حساب می‌آیند. 

captcha
تازه ها
بیشتر