فوتبال ایران / شناسه خبر: 85093 / تاریخ انتشار : 1397/6/26 17:12
|
تیم‌ها باید از پدیده الگوبرداری کنند

نمازی: چرا نباید از قهرمانی ذوب‌آهن صحبت کنم؟

ایران ورزشی آنلاین / سمیرا شیرمردی / امید نمازی سرمربی ذوب‌آهن اصفهان برای اولین بار است که سرمربیگری در لیگ برتر را تجربه می‌کند. نمازی با اینکه تغییرات زیادی در ذوب‌آهن داشت و فکر می‌کند تیمش نیاز به زمان دارد که به هماهنگی برسد اما تا الان 2 برد، 2 تساوی و 2 باخت در لیگ برتر داشته که نسبت به فصل گذشته، نتایج بهتری است. سرمربی ذوب‌آهن با این نتایج امید زیادی دارد که تیمش را به رده‌های بالاتر و حتی قهرمانی برساند. او می‌گوید هدفی جز قهرمانی ندارد و برای آن تلاش می‌کند که شاید همین صحبت‌ها باعث شد انتظارات از ذوب‌آهن بالا برود اما نمازی باز هم این مساله را تکرار می‌کند تا شاگردانش بدانند هدفی جز این مساله را دنبال نکنند.

- شرایط این روزهای ذوب‌آهن چطور است؟ تعطیلات لیگ به سود تیم‌تان بوده یا به ضرر آن؟

شرایط تیم ما خوب است. البته متاسفانه ما در 2 بازی لیگ و حذفی مقابل پدیده مشهد شکست خوردیم. در حالی که در هر 2 بازی می‌توانستیم نتیجه بهتری بگیریم اما اشتباهات انفرادی و البته بی‌عدالتی از لحاظ داوری باعث شد در هر 2 بازی، 2 پنالتی صددرصد ما گرفته نشود. ما دنبال جار و جنجال نیستیم اما امتیازات مهمی از دست می‌دهیم و شکست می‌خوریم. من دوست دارم اگر شکست می‌خوریم دلیلش کار ضعیف تیم باشد، نه داور. به هر حال بعد از این بازی‌ها، ما تمرینات آماده‌سازی را برای بازی با استقلال خوزستان انجام می‌دهیم و از این بازی استقبال می‌کنیم. بچه‌ها همدل شدند و می‌خواهند امتیازات از دست رفته را جبران کنند که بعد از 2 نتیحه خوب، راهی تعطیلات بعدی شویم.

- اگرچه شما قبلا در ایران حضور داشتید اما ظاهرا انتظاراتی که از لیگ برتر داشتید متفاوت با واقعیت‌هایی است که اتفاق افتاده...

نه، من شناخت خوبی از لیگ ایران داشتم که آمدم. اینکه لیگ ایران فیزیکی است و کار برای هر حریفی سخت خواهد بود. من انتظار داشتم در این چند سال، سطح لیگ به لحاظ کیفیتی بالاتر برود اما به نظر من خیلی از تیم‌ها به صورتی بازی‌ها را دنبال می‌کنند که فقط به دنبال نتیجه هستند. آنها به دنبال کار تاکتیکی نیستند و فقط می‌خواهند با اوت دستی و ضربات ایستگاهی نتیجه بگیرند. الان پدیده مشهد ستاره آنچنانی ندارد اما فوتبال خوبی انجام می‌دهد و نتیجه هم می‌گیرد که باید از این تیم الگوبرداری شود. پرسپولیس و پارس جنوبی هم به همین صورت. مثلا پارس جنوبی با بازیکنان جوانی که دارد، فوتبال خوبی ارائه می‌دهد اما بعضی از تیم‌ها با بازی مستقیم و هدف گذاشتن یک سری مسائل از جمله مهاجم بلند قد و ضربه سر زدن، می‌خواهند روی دروازه حریفان فشار بیاورند یا اینکه منتظر ضربات ایستگاهی هستند که مساله خوب نیست. در واقع انتظار داشتم در این سال‌ها فوتبال ایران به استاندار بین‌‌المللی نزدیک‌تر شود و بازی خوبی ارائه بدهد اما اینطور نبود.

- شاید همین مساله هم باعث شد بازیکنان زیادی از لیگ ایران به تیم ملی دعوت نشوند و اکثر بازیکنان تیم ملی را لژیونرها تشکیل دهند...

شاید این دلیل هم باشد اما اینطور نیست که در لیگ ایران بازیکن باکیفیتی نباشد. باید به بازیکنان فرصت داده شود. با اینکه یک سری تیم‌ها فوتبال مدرن و بین‌المللی بازی نمی‌کنند اما بازیکنانی دارند که شایسته دعوت به تیم ملی هستند. همانطور که دیدیم در جام جهانی هم بازیکنان لیگ ایران خوب کار کردند و بعدا لژیونر هم شدند.

- فکر می‌کنید کدام بازیکنان ذوب‌آهن شایسته دعوت به تیم ملی هستند؟

راستش را بخواهید فعلا انتظارات من از بازیکنان بیشتر است و نمی‌توانم دست روی بازیکنی بگذاریم و بگویم او باید ملی‌پوش باشد. در حال حاضر رشید مظاهری آماده است و عکس‌العمل‌هایش در بازی‌ها در سطح بالا و بین‌المللی است. شاید یکی، 2 بازیکن دیگر هم باشد که شایسته رسیدن به تیم ملی هستند اما هنوز انتظارات را برآورده نکردند.

- اما رشید مظاهری در بازی‌های اخیر نشان داده خیلی آماده نیست...

به نظر من خوب بوده. ما مشکلی که داریم این است که وقتی تیمی شکست می‌خورد انگشت روی یکی، 2 بازیکن می‌رود. وقتی تیمی می‌بازد همه مقصر هستند و وقتی می‌برد همه کمک کردند. دفاع ما کمی شکننده بوده و اشتباهات فردی زیادی داشتیم اما رشید با واکنش‌های خوبش به تیم خیلی کمک کرد. یک جاهایی دیگر کاری از دستش برنمی‌آمد چون در دفاع تیمی ضعیف بودیم و باید روی این مساله کار کنیم. کمک می‌کنیم این مشکل حل شود.

- به هر حال بعد از شکست دوباره به پدیده، هواداران زیادی معترض بودند و علیه تیم شعار دادند...

خب طبیعی است وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد معترض باشند. انتظارات خیلی بالا است اما ذوب‌آهن فصل گذشته در همین مقطع فکر می‌کنم جایگاه پایین‌تری در لیگ برتر داشت و در جام حذفی هم از تیم دسته اولی فجر شکست خورده بود اما در ادامه با اضافه شدن یک سری بازیکنان، پیروزی‌های زیادی به دست آمد و به رده دوم جدول رسید. مطمئنا وقت ما هم می‌رسد و به بالای جدول می‌رسیم. به هر حال شیوه بازی ذوب‌آهن عوض شده و زمان می‌برد تا تیم به این شیوه عادت کند. در کل انتظارات بالا است و همه می‌خواهند قهرمان شویم که این انتظار بیش از حد بالا است. از آن طرف هم هواداران حق دارند ناراحت و ناراضی باشند اما ما سعی می‌کنیم با ارائه فوتبال خوب به رده‌های بالا برسیم.

- شاید یکی از دلایلی که انتظارات از ذوب‌آهن بالا رفته، مصاحبه‌های شما باشد. شما در مصاحبه‌های خود بارها اعلام کردید به دنبال قهرمانی هستید...

هدف باید همین باشد. در ورزش حرفه‌ای باید بالاترین مکان را هدف قرار دهی. تیمی که فصل گذشته دوم شده باید خوب کار کند. ما تیمی داریم که توانایی دارد به آن رده‌ها برسد. مشکل ما این است که تغییرات زیادی داشتیم. مثلا مرتضی تبریزی که بازیکن اثرگذاری بود جدا شده، فک رضا حبیب‌زاده شکسته و مدتی از تمرینات دور شد، در حالی که می‌توانست به تیم خیلی کمک کند. حسن‌زاده هم با مصدومیت آمد و فرصت هم به او کمک نکرد که برگردد و در نهایت قراردادش فسخ شد. خب وقتی 3 نفر از فاز تهاجمی جدا شدند کار سخت می‌شود. ما برنامه‌ریزی‌مان به این صورت است که بازیکن اضافه کنیم تا بتوانیم زورمان را به تیم‌های مقابل تحمیل کنیم. ما در همه بازی‌ها جز بازی حذفی مقابل پدیده، فوتبال خوبی ارائه دادیم و موقعیت‌های گل زیادی به دست آوردیم اما یک سری ناعدالتی‌ها از سوی داوران باعث شد لطمه بخوریم. به هر حال هدف ما قهرمانی است و اگر فکر نمی‌کردم می‌توانیم قهرمان شویم، صحبتی در این مورد نمی‌کردم. این طور نیست که فقط بخواهیم در حرف از قهرمانی بگوییم. مطمئنا با این بازیکنان می‌رویم تا در زمین هم برای هدف‌مان تلاش کنیم.

- ظاهرا قرار است بازیکنان جدیدی به ذوب‌آهن اضافه شوند؟

بله، ما یکی، 2 بازیکن آزاد در لیگ برتر که قراردادهایشان را با تیم‌های قبلی‌شان فسخ کردند و همچنین یکی، 2 بازیکن خارجی، در حال مذاکره هستیم. البته بازیکنان ایرانی در تمرین حضور دارند که بهتر است فعلا از آنها اسم نبرم.

- فکر می‌کنید کدام تیم‌ها می‌توانند مدعی اصلی قهرمانی باشند؟

خب، پدیده نشان داده تیم منسجمی است و می‌تواند مدعی باشد. پرسپولیس همیشه مدعی خواهد بود که از نیم فصل دوم هم بازیکنان جدیدی به خدمت می‌گیرد. استقلال هم از مهره‌های زیادی برخوردار است که می‌تواند مدعی باشد. شاید الان خیلی‌ها استقلال را مدعی ندانند اما من مطمئنم یک جایی به بلوغ تاکتیکی می‌رسند و قوی‌تر می‌شوند. در نیم فصل دوم استقلال تیم قدرتمندی خواهد بود.

- یعنی ذوب‌آهن جزو مدعیان نیست؟!

البته به جز ذوب‌آهن که باید به این لیست اضافه کنم باید بگویم که سپاهان هم تیم خوبی است. این تیم شاید از همه تیم‌ها بیشتر مهره داشته باشد. قلعه‌نویی هم نشان داده مربی است که هر جا بوده موفقیت به دست آورده. پس مطمئنا این روند را در سپاهان هم ادامه می‌دهد. در کل 4، 5 تیم مدعی هستند.

- ظاهرا قرار است برای همیشه بمانید. درست است؟

واقعیت این است که بستگی به کار و شرایط دارد. من به جایی وابستگی ندارم و با وجود اینکه بچه‌های جوان در آمریکا دارم و 30، 35 سال در آنجا بودم اما برای کار به ایران آمدم. اگر شرایط خوب باشد می‌مانم. البته الان تعهد کامل به ذوب‌آهن دارم و با وجود اینکه قراردادم با این تیم یک ساله است اما تصمیم داریم پروژه‌ای 2، 3 ساله را پیش ببریم که همه چیز بستگی به نظر باشگاه دارد. من مربی حرفه‌ای هستم که هر جا موقعیت خوب باشد کار می‌کنم که فعلا در خدمت ذوب‌آهن هستم و تعهد صددرصدی به این تیم دارم.

- پس با این پروژه به نظر می‌رسد برای قهرمانی آسیا برنامه دارید.

قهرمانی آسیا به این سادگی نیست. روی کاغذ هم نمی‌شود از این مساله صحبت کرد. ما تیم خوبی هستیم که می‌خواهیم قهرمان شویم. اگر مجموعه همت کند، کادرفنی بهترین عملکرد را داشته باشد و باشگاه هم به تعهداتش عمل کند، می‌خواهیم در آسیا هم عملکرد خوبی داشته باشیم.

11-1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر