فوتبال ایران / شناسه خبر: 85085 / تاریخ انتشار : 1397/6/26 17:08
|
نگرانی‌ها بابت اجرای قانون ۹۰ درصد در شهرآورد ۵ مهر

با پرسپولیسی‌های پشت در مانده چه کنیم؟

بهناز میرمطهریان / اجرای قانون ۹۰ درصد در شهرآورد ۵ مهرماه نیاز به افزایش نیروهای امنیتی دارد و همین موضوع ممکن است با مخالفت شورای تأمین مواجه شود.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میرمطهریان / اینکه قانون می‌گوید باید 90 درصد از صندلی‌های ورزشگاه به تیم میزبان برسد و 10 آن به تیم میهمان، کاملاً حرف به جایی است و اینکه بالاخره بعد از مدت‌ها قرار است این قانون در شهرآورد پایتخت اجرا شود هم جای خوشحالی دارد اما سوال اینجاست که در تمام سال‌هایی که این قانون اجرا نمی‌شد، چه زیرساختی برای اجرای آن فراهم شده‌ است؟ آیا تبعات احتمالی اجرای چنین قانونی در این شهرآورد، پیش‌بینی شده است؟ در این پیش‌بینی واقع‌بین بوده‌ایم؟ چه تضمینی وجود دارد که این قانون برای شهرآورد برگشت هم اجرا شود و توقف احتمالی آن پرسپولیس را متضرر نکند؟ هزار و یک ابهام در پس اجرای این قانون وجود دارد و بدتر از همه اینکه نه باشگاه‌ها هنوز خود و هواداران‌شان را برای این قانون آماده کرده‌اند و نه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال! با این وضعیت آیا شورای تأمین با اجرای این قانون موافقت می‌کند؟

سازمان لیگ مدت‌هاست اعلام کرده قانون 90 درصد در شهرآورد 5 مهر اجرایی می‌شود. در فاصله کمتر از دو هفته تا این رقابت حساس اما مشخص است که اقدامات انجام شده برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، هنوز کافی نیست. آن هم بعد از جنجال‌هایی که اعلام رأی پیروزی سه بر صفر پرسپولیس مقابل استقلال برجای گذاشته و خشم استقلالی‌ها را نسبت به رقیب دیرینه برانگیخته است.

بلیت‌فروشی الکترونیکی و دریافت کدملی هواداران برای فروش بلیت به آن‌ها، تا حدود زیادی می‌تواند برگزارکنندگان شهرآورد را به امکان شناسایی هواداران دلگرم کند. از نظر مسوولان همین موضوع از تخلفات احتمالی کم می‌کند. به خصوص در مسابقه‌ای که قرار است برای نخستین بار قانون 90 درصد در آن اجرایی شود.

با این حال اما آن‌ها قطعاً می‌دانند که همه هواداران بلیت خود را به صورت الکترونیکی نمی‌خرند و مشکل اصلی همان 30 تا 40 درصدی هستند که برای خرید حضوری اقدام می‌کنند. هواداران پرسپولیسی که از شب قبل یا صبح روز دربی مقابل ورزشگاه آزادی چادر می‌زنند و در نهایت به خاطر پر شدن 10 درصد از سهم این تیم، محکوم به ماندن پشت درها می‌شوند و به هر کاری دست می‌زنند تا بتوانند وارد ورزشگاه شوند.

این همان نگرانی بزرگی است که به نظر می رسد مانع اصلی بر سرراه اجرای این قانون باشد! مانعی که شاید حتی شورای تأمین را مجاب کند که فعلاً با اجرای این قانون در این شهرآورد موافقت نکند.

 
---

حسام مهدوی، مدیرعامل شرکت مبنا توسعه مبین که بلیت فروشی دو تیم استقلال و پرسپولیس را انجام می‌دهد، درباره زیرساخت‌هایی که برای اجرای قانون 90 درصد فراهم شده این‌طور توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه هواداران برای خرید بلیت الکترونیکی باید کد ملی خود را در سایت گیشه سه وارد کنند، تا حدودی امکان شناسایی هواداران آسان شده و همین موضوع از بروز یکسری تخلفات جلوگیری می‌کند اما اینکه چطور بتوانیم حواشی و جنجال‌های احتمالی را مدیریت کنیم، فقط و فقط با همکاری خود هواداران امکان‌پذیر است. کار سختی است و عملی شدن آن کمک جدی هواداران را می‌طلبد.»

مهدوی درباره مشکلاتی که ممکن است در خرید حضوری بلیت پیش بیاید، این‌طور می‌گوید: «20 تا 30 درصد از هواداران احتمالاً پشت در ورزشگاه‌ آزادی خواهند ماند. ممکن است بابت اینکه نتوانسته‌اند به ورزشگاه راه پیدا کنند ناراحت شوند و همکاری لازم را نداشته باشند. حتی ممکن است مأموران را مجبور کنند که درها را به روی‌شان باز کنند. به همین خاطر ما نیاز به نیروهای امنیتی بیشتری خواهیم داشت و باید ببینیم شورای تأمین با افزایش نیروهای امنیتی موافقت می کند یا نه. همه این‌ها به جلسه شورای تأمین بستگی دارد.»

با توضیحات مدیرعامل شرکت مبنا، این احتمال وجود دارد که شورای تأمین با اجرای قانون 90 درصد برای شهرآورد 5 مهر موافقت نکند. هرچند که سازمان لیگ مدعی است که همه زیرساخت‌های لازم برای اجرای این قانون وجود دارد و حتی سعید فتاحی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ چند روز پیش در مصاحبه‌ای احتمال خرید بلیت استقلالی‌ها از سوی پرسپولیسی‌ها را بعید دانسته و گفته بود: «اگر یک پرسپولیسی بلیت استقلالی بخرد باید برود وسط استقلالی‌ها بنشیند یا برعکس.»

  • مصاحبه فتاحی درباره اجرای قانون 90 درصد به 10 درصد سکوها را اینجا بخوانید: 

۹۰ درصد سکوهای شهرآورد به استقلال رسید

یک یادآوری ساده از سال گذشته نشان می‌دهد که حتماً الزامی برای نشستن هواداران پرسپولیسی در میان استقلالی‌ها نیست. سال گذشته، پرسپولیسی‌ها که بلیت جایگاه‌های‌شان به فروش رفته بود از جایگاه‌های خالی استقلالی‌ها بلیت خریده بودند که همین اتفاق باعث شد تا در زمان بازی جایگاه آبی‌ها خالی بماند!

این البته بهترین حالت ممکن است. حالا تصور کنید پرسپولیسی‌ها تصمیم بگیرند، بلیت بخرند و اتفاقاً در میان استقلالی‌ها هم بنشینند. می‌توانید تصور کنید که از بین رفتن مرز بین پرسپولیس و استقلالی‌ها، باعث ایجاد چه تنش‌ها و درگیری‌هایی روی سکوها خواهد شد؟ این همان موضوعی است که لزوم افزایش نیروهای امنیتی در این شهرآورد را ثابت می‌کند.

 
---

ضمن اینکه اگر همه این خطرات به جان خریده شود و با یک ریسک بزرگ، قانون 90 درصد اجرا شود، در صورت بروز هر حادثه‌ای آیا سازمان لیگ تضمین می‌کند که قانون در بازی برگشت هم اجرا شود؟ آیا به این موضوع فکر کرده است که اگر قانون اجرا و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، متوقف شود، چه جنجال بزرگ‌تری از سوی پرسپولیسی‌ها به وجود خواهد آمد؟

البته همه این‌ها دلیل موجهی برای فرار از اجرای قانون نیست. اصلاً اصرار سازمان لیگ به اجرای این قانون هم از آنجا شروع شد که احتمال رویارویی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا وجود داشت و اگر این اتفاق می‌افتاد براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، راهی جز اجرای قانون 90 درصد در آن بازی وجود نداشت! آنجا بود که سازمان لیگ به فکر این افتاد که هرچه زودتر این قانون را در لیگ داخلی اجرایی کند تا نواقص برطرف شود و برای اجرای این قانون در بازی‌های آسیایی هم آماده شویم. تأمین زیرساخت‌ها اما از اجرای قانون اهمیت بیشتری دارد و این چیزی نیست که بتوانیم نادیده‌اش بگیریم.

 

900 – 2

captcha
تازه ها
بیشتر