ورزش ایران / شناسه خبر: 84776 / تاریخ انتشار : 1397/6/23 15:09
|
برد حساس والیبالیست‌ها برابر میزبان

کوبا سومین قربانی ایران در وارنا؟

تیم ملی والیبال پس از دو پیروزی در رقابت های قهرمانی جهان برابر پورتوریکو و بلغارستان، روز شنبه به مصاف کوبا می رود.

ایران ورزشی آنلاین / تیم ملی والیبال ایران پس از پیروزی در بازی اول خود در رقابت‌های قهرمانی جهان که به طور مشترک در ایتالیا و بلغارستان برگزار می‌شود، در دیدار دوم به مصاف یکی از میزبانان رفت. بلغارستان که به همراه ایتالیا میزبانی این رقابت‌ها را بر عهده دارد، در دومین دور برابر ایران قرار گرفت. بلغارها که از حضور 5000 تماشاگر خودی سود می‌بردند، با توجه به شرایط گروه، نیاز مبرمی به پیروزی برابر ایران داشتند که البته شاگردان کولاکوویچ‌ آن‌ها را ناکام گذاشتنند. والیبالیست‌های ایران پس از برد قاطع در دو ست ابتدایی، در حالی ست سوم را به حریف واگذار کردند که مشخص بود بر حریف و تماشاگرانش برتری دارند. در نهایت هم ست چهارم به آن‌ها رسید تا با یک برد سه امتیازی دیگر، به همراه لهستان در صدر جدول گروه بایستند.

ایگور کولاکوویچ در دومین بازی تیمش مقابل بلغارستان در مسابقات قهرمانی جهان، سعید معروف، امیر غفور، میلاد عبادی پور، جواد معنوی نژاد، علی شفیعی، محمد موسوی و مهدی مرندی (لیبرو) را به زمین فرستاد. ترکیبی که تنها تغییر اصلی‌اش بیرون ماندن مرتضی شریفی به دلیل مصدومیت و جایزین شدن جواد معنوی نژاد بود. همین تغییر اجباری هم البته بهترین بازیکن زمین را به ترکیب ایران آورد.

ایران و بلغارستان در شرایطی به مصاف هم رفتند که در وهله اول برای جایگاه دومی گروه چهارم با یکدیگر رقابت داشتند. لهستان شانس اول سرگروهی به حساب می‌آید که البته تیم ایران هم در صورت پیروزی برابر این تیم شانس صعود به دور دوم با صدرنشینی را دارد.

بازیکنان تیم ایران در ست اول این مسابقه  استفاده از سرویس های هدفمند را در برنامه خود داشتند و فشار زیادی روی دریافت اول حریف در ست نخست وارد کردند. اشتباهات پرشمار و مکرر بازیکنان بلغارستان نیز که از حمایت حدود 5000 تماشاگر برخوردار بودند، سبب شد تا نتیجه ست نخست 25 بر 22 به سود ایران باشد. تیم ایران در ست نخست 12 امتیاز از اشتباهات حریف کسب کرد و جواد معنوی نژاد، امتیازآورترین بازیکن زمین بود.

بازیکنان بلغارستان، ست دوم را بهتر شروع کردند و تا امتیاز 8 هم از ایران پیش بودند ولی تعداد زیاد خطای سرویس باعث شد تا ایران باز هم از میزبان مسابقات پیش بیفتند. اشتباهات زیاد تیم میزبان در ست دوم هم بلای جانشان شد تا شاگردان کولاکوویچ با گرفتن ست دوم، در آستانه پیروزی در این مسابقه قرار گیرند. ست دوم نیز با نتیجه 25 بر 22 به سود ایران به پایان رسید.

در ابتدای ست سوم، سعید معروف، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران به تشخیص داور به دلیل عکس المل خود پس از کسب امتیاز، کارت زرد گرفت. همین کارت زرد، بهانه ای شد تا بازیکنان ایران که از حریف عقب بودند با روحیه بیشتر برای شکست دادن بلغارستان، تلاش کنند. بازیکنان ایران در وقت استراحت دوم در حالی که 16 بر 14 پیش بودند، نزد مربیان رفتند. یکی از نقاط قوت ایران در این بازی، دفاع داخل میدان بازیکنان بود که بارها حتی اسپک های سرعتی حریف را دفاع کردند اما حملات بلغارها در ست سوم، موثرتر بود و در مقابل عدم توانایی تبدیل کردن چند حمله به امتیاز توسط اسپکرهای ایران، برتری را به تیم میزبان داد تا آنها 22 بر 25 برنده این ست شوند و کار را به ست چهارم بکشانند.

در ست چهارم، جریان بازی گره خورد. بازیکنان بغارستان پس از پیروزی در ست سوم به خودشان آمدند و روحیه گرفتند و بازیکنان ایران نیز، پیروزی 3 امتیازی خود را خطر می دیدند. پیروزی در این ست بیشتر از اینکه به مسائل فنی وابسته باشد، تحت تاثیر روحیه بازیکنان بود. با این شرایط بهتر تیم ایران در این ست و نمایش مسلط‌ تر شاگردان کولا، ست چهارم را هم به تیم ایران داد تا دومین پیروزی برای این تیم ثبت شود.

ست چهارم با نتیجه 25 بر 19 به سود ایران تمام شد تا شاگردان کولاکوویچ با 6 امتیاز کامل به استقبال بازی سوم خود بروند.

معنوی نژاد که در این مسابقه جانشین شریفی شده بود، با کسب 21 امتیاز بهترین بازیکن میدان شد.

صدرنشینی در کنار لهستان مدعی

تیم لهستان که مدعی اصلی این گروه به حساب می‌آید هم شرایطی درست مانند ایران دارد. آن‌ها در اولین مسابقه خود توانستند با نتیجه 3 بر 1 کوبا را از پیش رو بردارند و در دومین مسابقه هم به راحتی و با نتیجه 3 بر صفر از سد پورتوریکو گذشتند. حالا هر دو تیم با شش امتیاز در صدر قرار دارند اما لهستانی‌ها به لطف معدل امتیازی بهتر خود، جایگاه اول را در اختیار دارند و ایران نیز دوم است.

بلغارستان با سه امتیاز که از بازی اول خود برابر فنلاند بدست آورده در رده سوم قرار دارد و سه تیم دیگر بدون برد و امتیاز در رده‌های چهارم تا ششم ایستاده اند.

کوبا سومین حریف ایران

شاگردان کولاکوویچ پس از دو مسابقه اول، روز جمعه را استراحت کردند و از ساعت 18:30 روز شنبه در سومین مسابقه خود به مصاف کوبا می‌روند. کوبایی که اگرچه در سال‌های آغازین دهه اخیر میلادی یکی از قدرت‌های والیبال دنیا به حساب می‌آمد اما چند سالی می‌شود که دست به تغییر نسل گسترده‌ای زده و برای رسیدن به جایگاه گذشته‌اش به زمان بیشتری نیاز دارد.

در سایر دیدارهای این گروه، لهستان به مصاف فنلاند می‌رود و بلغارستان نیز با پورتوریکو دیدارهای خواهد کرد. سه دیدار امروز هم به نظر نمی‌رسد بتواند تغییری در سه تیم اول جدول ایجاد کند و برای رسیدن به رده بندی نهایی منتظر دیدارهای روز یکشنبه بود. جایی که ایران بر سر صدرنشینی با لهستان دیدار می‌کند و سه تیم دیگر هم تلاش می‌کنند تنها شانس باقی مانده برای صعود به دور بعد را از آن خود کنند.

در پایان پنج بازی مرحله اول گروهی، چهار تیم اول گروه‌های چهار گانه راهی مرحله دوم می‌شوند و 16 تیم این مرحله را تشکیل می‌دهند. 16 تیمی که در چهار گروه چهار تیم با یکدیگر رقابت‌ خواهند کرد تا در نهایت شش تیم برتر مرحله نهایی مشخص شوند.

4/1

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر