ورزش ایران / شناسه خبر: 84536 / تاریخ انتشار : 1397/6/20 11:55
|
هر پیشنهادی را زود و احساسی نمی‌پذیرم

خیرآبادی: جای اشکانی بودم، پشت سرم را هم نگاه نمی‌کردم

تصمیم شورای فنی تلنگر برای علی اشکانی بود تا احساس خطر کند و به خودش بیاید و تغییراتی در نحوه تمرینات کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران برای مسابقه های جهانی بوجود آورد.

ایران ورزشی آنلاین / ناصر انصافی مقدم / تشکیل اردوی آمادگی تیم های کشتی فرنگی و آزاد رده سنی زیر 23 سال ایران و روند آماده سازی کشتی گیران این رده سنی به دلایل مختلف فعلا متوقف شده است و این در حالیست که دومین دوره مسابقه های کشتی قهرمانی امیدهای جهان قرار است تا دو ماه دیگر در شهر بخارست پایتخت رومانی برگزار شود. از قرار معلوم تا زمان پایان مسابقه های کشتی قهرمانی جوانان زیر 20 سال جهان در جمهوری اسلواکی و نتایج تیم های جوانان کشورمان در این مسابقه ها، اردویی برای تیم های کشتی فرنگی و آزاد امید تشکیل نمی‌شود و  کشتی گیران و اعضای کادر فنی این دو تیم همچنان در استراحت بسر می‌برند. همین موضوع و البته اتفاق‌هایی که در تیم ملی بزرگسالان افتاده، بهانه‌ایست برای صحبت با جمشید خیرآبادی؛ سرمربی تیم کشتی فرنگی زیر 23 سال.

 

آقای خیرآبادی از اردوی تیم کشتی فرنگی زیر 23 سال ایران چه خبر؟

فعلا اردویی در کار نیست و اردوی آمادگی هر دو تیم کشتی فرنگی و آزاد این رده سنی تعطیل شده است. در واقع ما اکنون در زمان استراحت هستیم. پس از دو اردوی 12 روزه متوالی که مرداد ماه در شهر سنندج برای کشتی گیران فرنگی کار برپا شد، روند آماده سازی کشتی گیران ما متوقف شد.

 

علت تعطیلی اردوی کشتی گیران رده سنی امید چه بود؟

دو دلیل اصلی باعث تعطیلی اردوی کشتی گیران ما بود. یکی اینکه مسابقه های کشتی قهرمانی جوانان زیر 20 سال جهان در اسلواکی در پیش است و از آنجاییکه حداقل نیمی از کشتی گیران رده سنی امید را جوانان تشکیل می‌دهند، بنابراین باید صبر کرد تا رقابت‌های قهرمانی جهان به پایان برسد و بعد ببینیم کدام کشتی گیران جوان واجد شرایط حضور در مسابقه های امیدهای جهان در بخارست رومانی هستند. علت دیگر تعطیل شدن اردوی تیم ما حضور ملی پوشان کشتی فرنگی و آزاد در خانه کشتی بود و ما جایی برای تمرین کردن نداشتیم. من با تلاش خودم توانستم دو مرحله اردوی تیم امید را در شهر خودم سنندج برپا کنم. اردوی سوم قرار بود از روز ششم شهریور ماه در خانه کشتی تشکیل شود اما دلایلی که گفتم، ما را از این کار منصرف کرد.

 

از وجود کشتی گیران بزرگسال در تیم امید هم استفاده خواهید کرد؟

حداقل 90 درصد از اعضای تیم 10 نفره رده سنی زیر 23 سال ایران در مسابقه‌های جهانی بخارست رومانی را کشتی گیران تیم‌های جوانان و بزرگسالان ایران تشکیل می‌دهند. ما تا پایان مسابقه های جهانی بزرگسالان در بوداپست مجارستان هم باید صبر کنیم و کشتی گیران به درد بخور و واجد شرایط مدال گرفتن در رقابت های جهانی امیدها که زیر 23 سال باشند را هم شناسایی کنیم و بعد برای ترکیب اصلی تیم، تصمیم نهایی را بگیریم.

 

اتحادیه جهانی کشتی، زمان مسابقه‌های جهانی رده سنی زیر 23 سال را تغییر داده است؟

نه، مسابقه های این رده سنی حدود یک ماه بعد از پیکارهای کشتی قهرمانی بزرگسالان جهان در بوداپست مجارستان، در روزهای 22 تا 28 آبان ماه در شهر بخارست پایتخت رومانی برگزار خواهد شد.

 

ظاهرا سفر به تورنمنت بین المللی صربستان که در رده سنی بزرگسالان برگزار می شود اما فدراسیون کشتی آن را برای تیم کشتی فرنگی امید در نظر گرفته بود به دلیل مشکلات مالی منتفی شد؟

همینطور است. وزارت ورزش برای سفرهای غیررسمی مثل تورنمنت‌های بین المللی دیگر هزینه نمی‌کند و به همه فدراسیون های ورزشی اعلام کرده است اگر می‌توانید خودتان با دلار 15 هزار تومانی برای این قبیل سفرها ارز تهیه کنید و بروید و در غیراینصورت سفرها را کنسل کنید. این رقابت‌ها قرار است در روزهای 6 و 7 مهر ماه در شهر بلگراد پایتخت صربستان برگزار شود. از این می ترسم روزی برسد وزارت ورزش برای سفرهای اصلی و رسمی مثل مسابقه های جهانی و آسیایی هم دیگر هیچ هزینه ای نکند و آنوقت همه تیم های کشتی ایران روی زمین بمانند!

 

نتیجه ای که تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران در بازی های آسیایی جاکارتای اندونزی گرفت، چگونه بود؟

بحث در این باره بسیار طولانی و لازم به زمان است اما به نظرم نتیجه نسبتا خوبی بود لیکن در دو دوره گذشته بازی های آسیایی، ما در کشتی فرنگی مدال های بیشتری گرفتیم.

 

برخوردی که با «علی اشکانی» سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران بلافاصله بعد از بازی های آسیایی صورت گرفت و منجر به کنار گذاشتن او و دوباره بازگشت او بعد از دو، سه روز شد را چگونه تعبیر می کنید؟

به اعتقاد من، این کار تلنگر و بیدار باشی برای علی اشکانی بود تا احساس خطر کند و به خودش بیاید و تغییراتی در نحوه تمرینات کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران برای مسابقه های جهانی بوجود آورد. یعنی دقت و نظارت بیشتری در کادر فنی و نحوه تمرینات کشتی گیرانش داشته باشد. چون که مسابقه های جهانی بوداپست مجارستان بسیار سخت تر از بازی های آسیایی است و باید کشتی گیران ما برای این مسابقه ها به خوبی آماده و مهیا شوند. البته باید به علی اشکانی فرصت بیشتری می دادند و حداقل تا پایان پیکارهای جهانی بوداپست مجارستان این فرصت برای او فراهم می شد تا با اطمینان خاطر و بدون دغدغه به کار خود ادامه دهد. در هر صورت برخورد مناسبی با «علی اشکانی» نشد و من اگر جای اشکانی بودم با کنار گذاشته شدنم و بعد دعوت دوباره، هرگز پشت سرم را هم نگاه نمی کردم و دیگر به مسوولیت خود باز نمی گشتم.

 

در باره قبول سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران از سوی مسوولان فدراسیون کشتی و یا شورای فنی تیم های ملی کشتی فرنگی با شما صحبتی شده است؟

هیچ صحبتی تا به امروز با من نشده است. پس از اتفاقی که برای علی اشکانی افتاد، برخی رسانه ها و سایت های خبری، چیزهایی را به نقل از خودشان نوشتند که رسمیت نداشت.

 

اگر روزی از جمشید خیرآبادی رسما بخواهند سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران را قبول کند، جواب شما چه خواهد بود؟

این مساله نیاز به تفکر فراوان و اساسی دارد و باید همه جوانب امر و امکانات و اختیارات و شرایط  موجود را در نظر گرفت. من به قول معروف، بی گدار به آب نخواهم زد و هر پیشنهادی را زود و احساسی نمی پذیرم و باید روی آن بسیار تفکر و تعقل و اندیشه کنم و بعد جواب نهایی را خواهم داد.

5/1

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر