فوتبال ایران / شناسه خبر: 84484 / تاریخ انتشار : 1397/6/19 16:10
|

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / تقابل با ازبکستان برای فوتبال ایران اتفاق تازه ای نیست. در سال های اخیر بارها با این تیم آسیای میانه در رقابت های انتخابی جام جهانی و همین بازی های تدارکاتی روبه‌رو شده‌ایم. با این حال فدراسیون فوتبال اصرار بسیاری به تجدید این بازی‌ها دارد و در اولین قدم از اردوی آماده سازی تیم ملی در راه جام ملت های آسیا دوباره به مصاف این تیم می‌رویم. دیداری که سه شنبه شب در تاشکند برگزار می‌شود.

در عین حال رقبای درجه یک و سرسخت فوتبال ایران در رقابت های جام ملت های آسیا دیدارهای سفت و سخت تری را برگزیده اند. عربستان به مصاف بولیوی خواهد رفت. کره جنوبی با شیلی دیدار می‌کند وژاپن هم بازی با کاستاریکا را انتخاب کرده است. رقبای تدارکاتی حریفان اول ایران در آسیا به مراتب وضعیت فنی بهتری در قیاس با ازبک ها دارند و  فوتبال شان برآمده از نقطه ای است که همواره با تیم های بزرگی همچون برزیل، آرژانتین و حتی مکزیک در تقابل هستند و خود سابقه حضور در جام جهانی را دارند.

در این مرحله که تیم ملی ایران از بازی های نفس گیر با پرتغال، اسپانیا و حتی مراکش فارغ شده و به قول مربیان تنش به تن تیم های بزرگ خورده، باید با انتخاب تیم های سطح بالاتر قدم های رو به جلو تری برمی‌داشت. تیم های عربستان، کره جنوبی و ژاپن با علم به اینکه تیم های اروپایی درگیر بازی های قاره ای هستند، از مدت ها قبل زمینه بازی با تیم های آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی را فراهم کردند و این سوال پیش روی فدراسیون فوتبال است که چرا تصمیم گیران در این حوزه همچون رقبای آسیایی عمل نکردند و برای برگزاری بازی تدارکاتی با این قبیل تیم ها آستین بالا نزدند؟ ازبکستان تیمی است که حتی سابقه یک بار حضور در جام جهانی را هم ندارد اما رقبای تدارکاتی 3 تیم آسیایی همگی جام جهانی را دیده اند و سطح قابل قبولی در فوتبال دارند. به خصوص شیلی که در جام جهانی 2014 شگفتی ساز هم بود.

فوتبال ایران در جام جهانی2018 روسیه به واسطه نمایش خیره کننده ای که داشت، تحسین غالب کارشناسان را به خصوص در بخش اجرای کارهای دفاعی برانگیخت و اکنون از اعتبار بیشتری در دنیای فوتبال برخورداراست. در این شرایط بازی با تیم های بزرگ نمی‌تواند دشوار باشد و حتی اگر فدراسیون فوتبال در راه برگزاری بازی با تیم های آمریکای جنوبی با مشکل مواجه بود، می‌توانست به سراغ تیم های آفریقایی برود و با آن ها پیکار کند.

بدون شک کارلوس کی‌روش هم از بازی های پی در پی با ازبکستان دل خوشی ندارد. شاید او در ظاهر ابراز خرسندی کند اما برای سرمربی تیم ملی مطلوب است که بازی های سخت تری را تجربه کند تا شاگردانش با آمادگی بیشتر راهی رقابت های جام ملت های آسیا شوند و البته خود نیز با شناخت بیشتری به این رقابت ها گام بگذارد.

بازی با ازبکستان بی هیچ تعارفی بیش از آنکه به سود فوتبال جام جهانی دیده ایران باشد، به نفع ازبک هایی است که تازه سرمربی خود را شناخته اند و تلفیقی از بازیکنان جوان و با تجربه را به این رقابت می‌‌فرستند. ازبک ها را باید پیش از برگزاری این بازی برنده تقابل با ایران دانست. ایرانی که در رنکینگ فوتبال جهان صعود چشمگیری بعد از جام جهانی داشت واکنون تیم اول قاره آسیا نیز محسوب می‌شود.

1

captcha
تازه ها
بیشتر