ورزش ایران / شناسه خبر: 84418 / تاریخ انتشار : 1397/6/18 18:17
|
قهرمانی، بدون ست باخته در حضور تیم دوم و سوم حریفان

طلای کم عیار والیبال

طلای بیستم ایران در اندونزی را والیبالیست‌ها در حالی کسب کردند که رقبای اصلی‌شان یعنی چین و ژاپن، با تیم دوم و حتی سوم‌شان در این رقابت‌ها شرکت کرده بودند.

ایران ورزشی آنلاین / پس از بازی‌های آسیایی، بازار بررسی عملکرد رشته‌ها در این بازی‌ها خیلی داغ شده. از مدیران سطح اول ورزش کشور که درباره رشته‌ها به طور کلی صحبت می‌کنند تا روسای فدراسیون‌ها و ورزشکاران در یک هفته گذشته به طور مبسوط درباره نتایج و کارنامه رشته‌ها مختلف به اظهار نظر و نقد پرداختند. کاروان ایران در اندونزی 20 مدال طلا بدست آورد. در این میان طلای والیبال در روز پایانی رقابت‌ها خیلی مورد توجه قرار گرفت و از وزیر ورزش تا رئیس فدراسیون و بازیکنان به شدت روی این طلا مانور دادند و از قهرمانی با پنج پیروزی آن هم بدون واگذار کردن حتی یک ست صحبت کردند. قهرمانی که اگرچه بسیار ارزشمند بود اما حالا که زمان بررسی دقیق این نتیجه است، بد نیست نگاهی بیندازیم به رقبایی که تیم ایران در راه قهرمانی آن‌ها را شکست داد.

تیم ملی والیبال که قرار بود در زمان بازی‌های آسیایی تمرین کند و با برگزاری رقابت‌های تدارکاتی راهی رقابت‌های قهرمانی جهان شود، به یکباره تغییر مسیر داد و در تصمیمی که در آخر هم منشا اصلی آن به طور دقیق مشخص نشد، راه جاکارتا را در پیش گرفت. بازی‌های آسیایی در نهایت ارزشمند شد و مبدل به رقابت‌های تدارکاتی تیم ایران برای رقابت‌های قهرمانی جهان شد.

به این ترتیب تیم ایران که از ابتدا مشخص بود شانس اصلی قهرمانی است، پس از برگزاری پنج دیدار ساده و یک‌طرفه، قهرمان بازی‌های آسیایی شد و رئیس فدراسیون هم از معاف شدن برخی ملی‌پوشان و سکه‌های طلا ابراز خوشنودی کرد!

با این حال بد نیست نگاهی بیندازیم به رقبایی که ایران در جاکارتا برای رسیدن به طلا با آن‌ها رقابت کرد. کشورهایی نظیر چین، ژاپن و کره که قدرت‌های دیگر آسیا پس از ایران هستند.

  • تیم دوم یا سوم ژاپن در جاکارتا!

در جریان لیگ ملت‌های والیبال، بدترین و ناامید کننده‌ترین باخت تیم ملی برابر ژاپن ثبت شد. شکستی که در هفته اول رقم خورد و زنگ خطر بلندی برای اهالی والیبال بود و خیلی‌ها را نگران کرد. با این حال شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که ژاپن در بازی‌های آسیایی در یک چهارم نهایی به قطر باخت و از دور رقابت‌ها کنار رفت. قطری که به سادگی و در سه ست پیاپی به تیم ایران باخت! یعنی ژاپن اینقدر ضعیف‌تر شده بود؟

ابدا این‌طور نبود. حقیقتی که هیچ‌گاه به طور کامل نه از زبان رئیس فدراسیون شنیده‌ایم و نه شاید مدیران سطح بالای ورزش ایران از آن‌ اطلاع دارند، حضور تیم دوم و حتی سوم ژاپن در بازی‌های آسیایی است.

جالب است بدانید از میان بازیکنانی که ژاپن در لیگ ملت‌ها برابر ایران به میدان فرستاد، تنها یک بازیکن در بازی‌های آسیایی به میدان رفت. بازیکنی که البته در آن مسابقه هم تنها چند امتیاز در ست سوم در زمین بود و امتیازی هم بدست نیاورد. یازده بازیکن دیگر ژاپن در آن مسابقه اصلا به جاکارتا اعزام نشدند و ماندند تا در رقابت‌های قهرمانی جهان به میدان بروند.

نکته دیگری که می‌شود از آن اینطور برداشت که ژاپن حتی تیم دومش را هم به جاکارتا اعزام نکرده، نبودن نام نیمی از بازیکناش در فهرست اولیه برای رقابت‌های قهرمانی جهان است! نام شش بازیکن ژاپن در جاکارتا، حتی در میان 24 بازیکن اولیه این تیم برای رقابت‌های قهرمانی جهان هم وجود ندارد و این یعنی در دو تیم اول 12 نفره این تیم هم جایی ندارند!

  • غیبت تیم اصلی چین در جاکارتا

از میان کشورهای حاضر در بازی‌های آسیایی ، تنها ایران، چین و ژاپن در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت می‌کنند. تکلیف که ژاپن که مشخص شد. شرایط چین هم تفاوت چندانی با این تیم ندارد.

چین هم با هدایت رائول لوزانو در لیگ ملت‌های والیبال برابر ایران به میدان رفت. آن‌ها اگرچه در لیگ‌ملت‌ها برابر ایران در سه ست شکست خوردند و در نهایت هم به جایگاه خوبی نرسیدند، اما آن‌ها هم تیم اصلی‌شان را به جاکارتا نفرستادند. آن‌ها حتی لوزانو را هم روی نیمکت‌شان نداشتند و به راحتی هم در یک‌ چهارم نهایی با باخت برابر ایران از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

از میان دوازده بازیکن چین در لیگ ملت‌ها برابر ایران، تنها دو بازیکن آن‌ هم از میان ذخیره‌ها در جاکارتا به میدان رفتند و سایر بازیکنان زیر نظر لوزانو برای رقابت‌های قهرمانی جهان آماده شدند.

  • کره با تیم اصلی

در این کره هم مانند ایران همان نفرات لیگ ملت‌ها راهی بازی‌های آسیایی شده بود. چرا؟ چون آن‌ها سهمیه حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان را کسب نکرده بودند و نیازی نبود به تیم اصلی‌شان استراحت بدهند و خسته‌اش نکنند.

کره‌ای‌ها که ضعیف ترین تیم آسیا در لیگ‌ ملت‌ها بودند، در بازی‌های آسیایی به همان دلیلی که تیم ایران به فینال رسید، راهی دیدار نهایی شد اما مثل هفته پایانی لیگ ملت‌ها به سادگی بازنده شد و طلا را به ایران داد.

  • اصرار بی‌ فایده

طلای والیبال در روز پایانی بازی‌های آسیایی در عمل سودی به حال کاروان ایران نداشت. اصرار زیاد مسئولان اول ورزش ایران که بیش از همه با حضور داورزنی در جلسات تصمیم‌گیری درباره اعزام والیبال نمود پیدا کرد، برای اضافه کردن یک طلای قطعی به سبد مدالی ایران بود. طلایی که در عمل هیچ خاصیتی نداشت و تغییری در جایگاه ایران به وجود نیاورد!

همان روزها هم که شخص محمدرضا داورزنی حتی پیش از با خبرشدن مدیران و مسئولان فدراسیون اعزام تیم اصلی ایران به اندونزی را اعلام کرد، حضورش در این ماجرا پر از ابهام و سوال بود. حالا هم البته شاید خوشحال باشد از این طلا و نقشه‌ای که خودش طراحی و پیاده کرده. با این حال بد نیست که در گزارش‌هایی که به وزیر هم می‌رسد، شرایط حریفان ایران در اندونزی هم قید شود تا ندادن یک ست به حریفان به عنوان نقطه برجسته این قهرمانی عنوان نشود!

  • طلای کم عیار

عیار طلای ایران در اندونزی آنقدرها که به آن پرداخته شد زیاد نبود. یعنی خبری از شمش و طلای 24 عیار نبود و عیار این قهرمانی به زحمت به 14 می‌رسید. قهرمانی در آسیا با تیم‌های اصلی کشورهای این قاره هم دیگر برای والیبال ایران جشن و پایکوبی ندارد و عیار چندانی ندارد! حالا قهرمانی در تورنمنتی که دو رقیب اصلی ایران با تیم‌های دوم و حتی سوم‌شان شرکت کرده‌اند تا چه اندازه می‌تواند ارزشمند باشد؟

  • ایران و رقبا در رقابت‌های قهرمانی جهان

در هر چهار گروه رقابت‌های قهرمانی جهان که این‌بار به طور مشترک در بلغارستان و ایتالیا برگزار می‌شود، یک تیم آسیایی حضور دارد. ژاپن در گروه اول قرار دارد، چین در گروه دوم و استرالیا در گروه سوم. ایران هم به همراه بلغارستان میزبان در گروه چهارم قرار دارد. با این حال تنها ایران است که در میان این چهار تیم، هفته گذشته یک تورنمنت هرچند ساده اما طولانی را پشت سر گذاشته. پرواز طولانی از اندونزی به تهران و سپس به اسلوونی را پشت سر گذاشته و حالا هم راهی بلغارستان شده تا نخستین مسابقه‌اش را در رقابت‌های قهرمانی جهان انجام دهد. رقابت‌هایی که از فردا آغاز می‌شود اما اولین دیدار ایران روز سه‌شنبه برابر پورتوریکو برگزار خواهد شد.

همه اهالی والیبال امیدوارند که طلای جاکارتا تیم ایران را با روحیه خوبی به بلغارستان فرستاده باشد و این شرایط روحی خوب، به خستگی حاصل از این حضور و صدالبته حریفان ساده تدارکاتی بچربد. نتایج دیدارهای تدارکاتی ایران در اسلوونی، کمبود دیدارهای تدارکاتی جدی و خوردن محک قابل قبول قبل از رقابت‌های جهانی را به طور واضح نشان داد. هرچند که فدراسیون سعی می‌کند همه چیز را پشت جوانی نفرات تیم پنهان کند اما حقیقت این است که تیم ما با تمام ستاره‌هایش به رقابت‌های جهانی رفته و اگر هم جوانی در ترکیب دارد، به اعتقاد سرمربی بهترین نفرات موجود‌اند و در رقابت‌هایی که هرچهار سال یکبار انجام می‌شود، محکوم به گرفتن بهترین نتیجه ممکن است. نتیجه‌ای که حداقل تکرار نتیجه دوره گذشته و صعود به جمع شش تیم برتر این رقابت‌هاست.

 

captcha
تازه ها
بیشتر