یادداشت / شناسه خبر: 84336 / تاریخ انتشار : 1397/6/18 03:46
|

سوالاتی از مجید جلالی / چرا استدلال‌های او شکننده است؟

باید از جلالی که مدت‌ها رییس کانون مربیان بوده پرسید که برای بهبود کیفیت آموزش چه کرده؟ چرا آنها فدراسیون را برای بالا بردن کیفیت آموزش و سختگیری بیشتر تحت فشار قرار نداده‌اند؟

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / مجید جلالی در فوتبال ایران یک مربی ویژه است. سال‌هاست که در سطح اول فعالیت دارد و تلاش کرده همیشه به روز باشد. جریانات فوتبال جهان را دنبال و درباره آنها بحث می‌کند. می‌گوید که فوتبال دغدغه اوست و همیشه سوالات و ابهاماتش نسبت به ماجراهای این ورزش را مطرح می‌کند. او عادت دارد که با صدای بلند فکر کند و حرف‌هایش معمولا زمینه‌ساز بحث‌های سازنده‌ای شده. او دیروز هم مصاحبه مفصلی داشت و درباره تبعیض بین مربیان ایرانی و خارجی و دشواری‌های انتقال دانش مربیگری صحبت کرده است. با این حال در حرف‌های سرمربی پیکان موارد مبهمی وجود دارد که استدلال‌های او را شکننده می‌کند. آنها را مرور کنیم:

1- جلالی در بازخوانی ماجرای نامه‌اش به احمدی‌نژاد گفته: «ما در کل یک مربی خوب و بد داریم و مربی ایرانی و خارجی نداریم. خیلی خارجی‌ها آمدند که خوب نبودند و خیلی‌ها هم خوب بودند. ایرانی‌ها هم همینطور اما مشکل اینجا است که شیوه ارزشیابی عملکرد نداریم که بفهمیم این مربی خارجی خوب است یا نه؟»
ارزیابی مربیان خوب است، به شرطی که به قول جلالی بین مربیان ایرانی و خارجی تفاوتی نباشد و همه زیر ذره‌بین قرار بگیرند. او تاکید دارد که دلسوز فوتبال است، ولی به یاد نداریم از عملکرد همتایان ایرانی‌اش ایراد گرفته باشد و این شائبه به‌وجود می‌آید که او مخالف حضور رقبای خارجی در بازار است. دوم اینکه او چه طرحی برای این ارزیابی دارد؟ تنها معیار موجود مدارک و سابقه مربیگری است و هر چیزی غیر از آن زمینه‌ برخورد سلیقه‌ای و تبعیض‌آمیز را فراهم می‌کند.
2- جلالی درباره تربیت مربیان گفته: «باید بستر را برای رشد مربیگری در ایران و در نهایت ارتقای فوتبال مهیا کنند. پول را هزینه آموزش مربیان بکنید. حرف من این است وقتی برای مربیان سرمایه‌گذاری نمی‌کنید چه چیزی می‌خواهید برداشت کنید؟»
تاکید جلالی روی کیفیت پایین آموزش در فوتبال ایران درست است. بیشتر کسانی که در کلاس‌های مربیگری شرکت کرده‌اند، اعتراف می‌کنند که زمان و کیفیت این کلاس‌ها پایین است، مربیان جوان چیز زیادی یاد نمی‌گیرند و تنها امتیاز آن گرفتن مدرک است.
باید از جلالی که مدت‌ها رییس کانون مربیان بوده پرسید که برای بهبود کیفیت آموزش چه کرده؟ چرا آنها فدراسیون را برای بالا بردن کیفیت آموزش و سختگیری بیشتر که می‌تواند به ارتقای کیفیت فوتبال کمک کند، تحت فشار قرار نداده‌اند؟
 3- او درباره دردسرهای انتقال دانش مربیگری گفته: «زمانی به دوره‌های خارج از کشور رفته بودم و دیده بودم اروپایی‌ها چه دیدگاهی نسبت به ما دارند. آنها به فوتبال به چشم یک تکنولوژی نگاه می‌کردند و اصلا به ما کدهای اصلی را نمی‌دادند. مثل اینکه می‌گویند موشک بدنه‌اش آیرودینامیک است اما نمی‌گویند چگونه می‌توان آن‌ را ساخت؟»
مربیان ایرانی که در اروپا حضور دارند بارها در تمرینات و مسابقات تیم‌های طراز اول حضور داشته‌اند. آخرین نمونه وحید هاشمیان است که به‌عنوان بخشی از دوره آموزش مربیگری به تمرینات گواردیولا در مونیخ رفت.
در مستند جدیدی که از منچسترسیتی منتشر شده، پپ در بخش‌های مختلف درباره ایده‌هایش صحبت می‌کند. به تازگی او در یکی از برنامه‌های تلویزیونی انگلیس هم توضیحات کاملی درباره نحوه حرکت مدافعان کناری‌اش داد.
کانون مربیان فرانسه که جلالی علاقه زیادی به سیستم آموزشی‌اش دارد، ماهنامه‌ای منتشر می‌کند که شامل برنامه‌های تمرینی و بحث‌های مربیان است. چنین مثال‌هایی فراوان است و در صورت علاقه‌مندی می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد.
باید از جلالی پرسید که مطرح کردن این بحث، بهانه‌ای نیست تا خیال مربیان راحت شود و به دنبال به‌روز شدن نباشند؟ این ادعای تایید نشده، مربیان جوان را دلسرد نمی‌کند؟ و بالاخره اینکه مربیان ایرانی برای روز‌آمد شدن چقدر وقت می‌گذارند؟ زیدان که سابقه قهرمانی جهان و اروپا دارد و توپ طلا برده، برای ورود به دنیای مربیگری سه سال وقت می‌گذارد. آیا اکثریت بازیکنان ایرانی پس از خداحافظی حاضرند چنین وقتی برای آموزش بگذارند یا ترجیح می‌دهند بلافاصله وارد چرخه کار شوند؟
4-جلالی درباره سبک بازی محافظه‌کارانه تیم ملی گفته: «مطمئن باشید اگر 8 سال پیش یک گروه متخصص با کی‌روش حرف می‌زد و می‌گفت ما باید بعد از هشت سال فوتبال متفاوتی داشته باشیم، کی‌روش چنین توانایی را داشت، چون کارش را بلد است اما وقتی همه جامعه می‌خواهند تیم نتیجه بگیرد او هم همین کار را می‌کند.»
ایراد جلالی از کی‌روش به سبک بازی تیم ملی برمی‌گردد، ولی باید از او پرسید مربیان لیگ که زمان بیشتری برای ساختن تیم دارند و این مسابقات حساسیت کمتری از جام جهانی دارد، چه تلاشی برای ارائه بازی‌های جذاب داشته‌اند؟
آیا متوسط گل زده پایین و کاهش تماشاگران بازی‌های لیگ تا به حال مربیان را نگران کرده و به فکر تغییر سبک بازی‌شان افتاده‌اند؟ مجید جلالی که بازی‌های تیم‌هایش معمولا کم‌گل است چرا در این سال‌ها برای تغییر سبک تلاش نکرده؟

 

captcha
تازه ها
بیشتر