فوتبال ایران / شناسه خبر: 84182 / تاریخ انتشار : 1397/6/16 16:39
|

راهی برای دلداری هوادار / استقلال می‌تواند به CAS شکایت کند؟

حتی اگر فرض را بر این بگیریم که حق با باشگاه استقلال است، باز هم مسوولان باشگاه روند قانونی گرفتن حق خود را نمی‌دانند. با این تفاسیر چطور می‌خواهند حق استقلال را از مجامع بالاتر بگیرند؟

ایران ورزشی آنلاین / کمیته استیناف بعد از مدت زمانی که خیلی کم نبود، رأی کمیته انضباطی مبنی بر نتیجه 3 بر صفر به سود پرسپولیس را تأیید کرد. جام از دست آبی‌ها رفت و امیرحسین فتحی، سرپرست باشگاه اعلام کرد که برای گرفتن حق استقلال در این پرونده شکایت خود را به دادگاه حکمیت ورزش(CAS) می‌برد. ناحق دانستن رأی اعلام شده از سوی استیناف فدراسیون فوتبال ایران، دریچه تازه‌ای به سوی ابهامات مطرح شده در این رابطه باز کرده است. عده‌ای معتقدند که فدراسیون فوتبال پیش از آنکه زمان برگزاری بازی فرا برسد و دو تیم در شرایط مسابقه قرار بگیرند، استقلال را بازنده اعلام کرده است. در مقابل عده‌ای دیگر اسنادی مبنی بر انصراف استقلال از حضور در این مسابقه دارند و اینکه باشگاه استقلال بارها گفته بود که اگر تاریخ بازی تغییر نکند، در مسابقه حاضر نخواهد شد. با این تفاسیر حق با کیست و آیا اصلاً باشگاه استقلال می تواند به CAS شکایت کند؟

 

امیرحسین فتحی به عنوان سرپرست باشگاه استقلال، می‌خواهد به هر طریقی که ممکن است، ناراحتی ناشی از رأی استیناف مبنی بر بازنده اعلام شدن استقلال را کم کند. گفته می‌خواهد به دادگاه حکمیت ورزش(CAS) شکایت کند. در حالی که بر اساس بند 2 اساسنامه فدراسیون فوتبال، برای اعتراض به رأی فدراسیون باید به فیفا مراجعه شود نه CAS. این اعتراض در فیفا بررسی می‌شود و اگر باز هم اعتراضی باشد، CAS در نقش استیناف ظاهر خواهد شد.

این نشان می‌دهد که حتی اگر فرض را بر این بگیریم که حق با باشگاه استقلال است، باز هم مسوولان باشگاه روند قانونی گرفتن حق خود را نمی‌دانند. با این تفاسیر چطور می‌خواهند حق استقلال را از مجامع بالاتر بگیرند؟  

آن هم در شرایطی که یک مرور ساده بر آنچه در مسیر برگزاری سوپرجام اتفاق افتاده، نشان از این دارد که اشتباهات باشگاه استقلال هم کم نبوده.

اولین بار که تاریخ قطعی برگزاری بازی سوپرجام اعلام شد، روز 13 فروردین ماه بود. سعید فتاحی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ، قبل از برگزاری بازی استقلال مقابل الریان قطر در لیگ قهرمانان آسیا، مصاحبه‌ای انجام داد و از برگزاری دیدار سوپر جام فوتبال ایران بین تیم‌های قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی در تاریخ 29 تیرماه 97 خبر داد.

آیا باشگاه استقلال، همان زمان نمی‌توانست برای برگزاری این مسابقه برنامه ریزی کند؟ نمی‌توانست این موضوع را با کادرفنی در میان بگذارد و اگر هم اعتراضی وجود دارد، همان زمان مطرح کند؟ یا حداقل بلافاصله بعد از قهرمانی در جام حدفی برای سوپرجام برنامه‌ریزی می‌کرد؟

آن زمان هنوز نه تکلیف قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر مشخص شده بود و استقلال در جام حذفی. با این حال قهرمانی پرسپولیس تا حدود زیادی در لیگ برتر قطعی بود و از 4 بازی پیش رویش فقط یک امتیاز می‌خواست تا جام را بالای سر ببرد. استقلال هم به نظر کار سختی برای پیروزی مقابل خونه به خونه نداشت. به همین خاطر سازمان لیگ از همان زمان تاریخ 29 تیرماه را برای سوپرجام احتمالی مشخص کرد و خبر آن روی خروجی سایت‌های خبری قرار گرفت. یعنی سه ماه قبل از برگزاری بازی، تاریخ آن مشخص شده بود.

شفر تازه در تاریخ 6 تیرماه وقتی وضعیت استقلال را دید، اعلام کرد که برای پیاده سازی برنامه‌های آماده سازی استقلال به صورت تمام و کمال، باید تاریخ سوپر جام تغییر کند. از همین جا بود که اعتراض‌های استقلالی‌ها به تاریخ برگزاری سوپرجام شروع شد. آن هم بعد از گذشت حدود سه ماه از اولین اعلام این تاریخ. البته که باشگاه پرسپولیس هم با توجه به محرومیتی که از پنجره نقل و انتقالاتی داشت چندان بی‌تمایل به لغو بازی نبود اما به اندازه استقلال هم مصر نبود که اگر تاریخ بازی تغییر نکند، در سوپرجام شرکت نکند!

مشخص بود که استقلال به امید تغییر تاریخ بازی به اصرارهایش ادامه می‌دهد اما تأکید به این موضوع در جلسه شورای تأمین استان که در تاریخ 26 تیرماه برگزار شد، دیگر شوخی‌ بردار نبود. باشگاه استقلال پیش از برگزاری این جلسه دو نامه به سازمان لیگ ارسال کرده و درخواست تغییر زمان بازی را مطرح کرده بود که سازمان لیگ با این درخواست‌ها موافقت نکرده بود. به همین خاطر اعلام قاطع نماینده باشگاه استقلال مبنی بر اینکه این تیم حاضر به مسابقه در این تاریخ نیست، به منزله انصراف استقلال از حضور در مسابقه ثبت شد.

این همان چیزی است که علیرضا صالحی، رییس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در توضیح درباره رأی صادر شده، به آن استناد کرده و گفته: « کمیسیون ورزشی شورای تامین استان تهران نیز با حضور مسئولین ذیربط و نمایندگان دو باشگاه در تاریخ ۲۶ / ۴ / ۹۷ تشکیل شد. در این نشست، نماینده تام الاختیار باشگاه استقلال با بیان اینکه تیم در خارج از کشور قرار دارد و با وصف کمبود بازیکن و آماده نبودن بازیکنان مراتب انصراف تیم را از انجام مسابقه اعلام که این موضوع طی نامه شماره ۵۲۶۹ مورخه ۱/ ۵/۹۷ مدیر کل محترم امنیتی و انتظامی استانداری تهران به سازمان لیگ اعلام شده است.»

حالا علیرضا افتخاری، مدیرعامل وقت باشگاه استقلال که با کوتاهی، زمینه این شکست را فراهم کرده، در دفاع از خود گفته: «باشگاه بنا به تقاضای سرمربی محترم تیم دو نامه (که تصاویر آن نیز منتشر شد) به سازمان لیگ ارسال و خواهان «تغییر زمان سوپرجام» شده است. پس از «اخذ موافقت شفاهی و اولیه باشگاه پرسپولیس مبنی بر برگزاری دیدار در زمانی دیگر که محرومیت نقل و انتقالاتی آنها پایان یافته شود» (که مدیرعامل محترم پرسپولیس نیز در برنامه ورزشی شبکه 2 به آن اشاره کرد) برای مذاکره با دو بازیکن به ترکیه سفر کردم و متاسفانه به جای اعلام پاسخ رسمى به باشگاه، در جلسه شورای تامین که نماینده باشگاه حضور داشت، آقایان با منتفی کردن بازی سوپرجام 3 روز قبل از برگزاری، مانع از بازگشت تیم به تهران شدند و خود اقدام به اعلام نتیجه کردند که باتوجه به مستندات باشگاه، قابل پیگیرى در CAS مى باشد.»

کسی نیست به افتخاری بگوید که اخذ موافقت شفاهی از پرسپولیس، سندی بر برگزار نشدن بازی نیست! در این روزگار، حتی در لیگ محلات هم تیم‌ها خودشان تصمیم نمی‌گیرند که مسابقه‌ای را لغو یا برگزار کنند. طبیعی است که لغو بازی سوپرجام هم باید از سوی سازمان لیگ اعلام می‌شد نه باشگاه پرسپولیس.

البته که پیش از این سابقه داشته که مسائل در فوتبال حتی ساده‌تر از این هم حل شده اما این دلیل خوبی برای ادامه یک رویه اشتباه نیست.

باشگاه استقلال باید بپذیرد که در ماجرای سوپرجام، کوتاهی‌هایی داشته و هنوز هم با مطرح کردن بحث شکایت به CAS مسیر اشتباه خود را ادامه می‌دهد. در حالی که شاید راه‌های بهتری برای آرام کردن دل هواداران هم باشد. مثل تمرکز و یکدل شدن برای نتیجه گیری در آسیا و صعود به مرحله بعدی که به خاطر تحققش قهرمانی سوپرجام از دست رفت.

captcha
تازه ها
بیشتر