ورزش ایران / شناسه خبر: 84150 / تاریخ انتشار : 1397/6/16 14:16
|

رستمی قید جهانی را زد تا سر و صداها بخوابد / عقب‌نشینی مصلحتی

دعوت نشدن کیانوش رستمی یکی از ویژگی‌های لیست برخواه است. اما موضوع از این قرار است که کسی کیانوش را کنار نگذاشته، بلکه او نخواسته در رقابت‌های جهانی شرکت کند.

ایران ورزشی آنلاین/ رضا عباسپور / شورای فنی وزنه برداری درحالی به لیست حسین برخواه، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری برای شروع مرحله نخست اردوی جهانی مجوز داد که سید ایوب موسوی و کیانوش رستمی تا اطلاع ثانوی در ترکیب تیم ملی نیستند. در این جلسه فهرست تیم ملی برای رقابت‌های جهانی اعلام شد که دعوت نشدن کیانوش رستمی یکی از ویژگی‌های این لیست است. البته این موضوع نکته‌های قابل توجهی دارد و جالب است ورزشکاری که مدتها در تمرینات حضور نداشته، به عنوان کسی که کنار گذاشته شده، معرفی می‌شود. در حالیکه اصلا کیانوش نمی‌خواسته در این مرحله از تمرینات باشد.

جلسه شورای فنی وزنهبرداری بعد از عملکرد نه چندان قابل دفاع تیم ملی وزنهبرداری در بازیهای آسیایی (با توجه به اوت چهار وزنه بردار)، با توصیه علی مرادی رییس فدراسیون برگزار شد. این نشست که با حضور سرمربیان تیمهای پایه و بزرگسالان کشورمان تدارک دیده شده بود، محورهایی چون بررسی عملکرد تیم ملی بزرگسالان در بازی‌های آسیایی و تعیین تکلیف تیم نوجوانان را در خود داشت. .

دعوت از برخی اوتیها برای مدیریت حواشی

محور اصلی جلسه شورای فنی وزنهبرداری، بررسی شرایط و حواشی تیم ملی وزنهبرداری بزرگسالان بود. تیمی که در بازیهای آسیایی 2018 امید به مدال‌آوری بیشتری داشت اما بخاطر حواشی خودساخته با وجود کسب 4مدال (2طلا، 1 نقره و 1 برنز) 4 وزنهبردار اوتی هم در جاکارتا روی دستش ماند. 4 اوتی که در تاریخ حضور وزنه‌برداری ایران در بازی‌های آسیایی بی سابقه بود! بر همین اساس و بعد از ماجراهای عجیب و غریبی که در طول سفر کاروان وزنهبرداری برای این تیم رخ داد و همچنین خداحافظی غافلگیر کننده بهداد سلیمی از دنیای قهرمانی، رییس فدراسیون وزنه برداری تصمیم گرفت با برگزاری جلسه فوقالعاده هرچه سریعتر فضای ملتهب تیم ملی وزنهبرداری را آرام کند تا در  آستانه رقابتهای جهانی ترکمنستان، وزنه برداری ایران از این به هم ریختگی خارج شود.

در همین راستا محمدحسین برخواه، سرمربی تیم ملی دست پر در جلسه شورا حاضر شد. کنار برخواه، علی امینی فرد مربی تیم نوجوانان هم حضور داشت تا او نیز توضیحات شفافی در خصوص شرایط مسافران بوینس آیرس ارایه دهد.

 در این جلسه برخواه فهرستش را برای رقابت‌های جهانی اعلام کرد موارد متعددی در لیست جهانی برخواه به چشم میخورد. یکی از آنها دعوت مجدد برخی اوتیهای بازیهای آسیایی به اردوی جهانی است، البته برخلاف آنچه برخواه در مصاحبه خود اعلام کرده بود، عدم حضور کیانوش رستمی در اردوی جهانی، نه بخاطر مخالفت شورا و کادرفنی با حضور این وزنهبردار، بلکه بخاطر تمایل نداشتن خود کیانوش و انصراف موقتی او از ملیپوش بودن تا اطلاع ثانوی، جایگزین شدن تعدادی از جوانان آیندهدار وزنهبرداری در ترکیب تیم ملی و... از نکته‌های این لیست به حساب می‌آید.

البته فدراسیون وزنه‌برداری و شورای فنی خیلی سعی دارند دعوت نشدن کیانوش رستمی به اردوی تیم ملی را به نام خود ثبت کنند و اینطور وانمود کنند که "ما رستمی را به تیم ملی دعوت نکردیم! " درحالیکه صحبتهای کیانوش بعد از بازیهای آسیایی و حمایت رییس فدراسیون از این وزنهبردار حتی بعد از اوت شدن او از گردونه بازیها نشان می‌دهد که کیانوش رستمی خودش از ادامه ملیپوش بودن به صورت موقتی انصراف داد تا با تغییراتی در روش تمرینی خود، مهیای حضور در رقابت­های جهانی 2019 و المپیک 2020 توکیو شود. به همین دلیل و برای فروکش کردن انتقادات تندی که به کیانوش رستمی و فدراسیون وزنهبرداری بعد از ناکامی در بازیهای آسیایی وارد شد، این تصمیم گرفته شد تا او چراغ خاموش خودش را برای سال آینده آماده کند. البته دعوت نشدن سید ایوب موسوی به اردوی جهانی هم تعجب برانگیز بود. زیرا او یکی از چهره‌های شاخص دو - سه سال اخیر وزنه‌برداری ایران است. بنابراین اینکه چرا کادرفنی او را به اردوی جهانی دعوت نکرده نیز جای سوال دارد. البته ایوب مقداری آسیب دیدگی داشت که احتمال دارد کادرفنی بخاطر آسیب دیدگی و مسایل درمانی این وزنهبردار را به اردو دعوت نکرده باشد.

شروع اردو بزرگسالان از امروز

اولین مرحله اردوی تمرینی برای حضور در رقابت‌های جهانی از روز شنبه ( ۱۷شهریورماه) با دعوت از 14 وزنهبردار آغاز می‌شود و  تا پنجم مهر در تهران ادامه دارد. حسین سلطانی، میر مصطفی جوادی، علی مکوندی، عارف خاکی، محمد زارعی، سهراب مرادی، رضا بیرالوند، رحمان اورامه، امیر حقوقی، علی هاشمی،علیرضا سلیمانی، محمدرضا براری، علی داودی و سعید علی حسینی، 14 وزنه‌بردار ی هستند که به این اردو دعوت شده‌اند. برخواه با دعوت از آنها می‌خواهد ضمن بررسی رکوردهایشان، در فاصله زمانی اندکی که تا رقابتهای جهانی ترکمنستان (نزدیک به 2 ماه) در اختیاز دارد، استخوان بندی اصلی تیم جهانی خود را آنالیز کند.

البته  دعوت وزنهبردارانی مثل عارف خاکی یا نفرات مشابه او که در رده سنی جوانان نتوانسته‌اند در رویدادهای مختلف عملکرد خوبی داشته باشند نیز جای بحث و نقد فراوان دارد. البته در نهایت تصمیم گیرنده فنی در مسایل مختلف تیم ملی سرمربی است و کسی حق دخالت در این موضوع را ندارد. اما مواردی که عنوان شد، مسائل ابهام برانگیزی است که امیدواریم سرمربی با اخلاق و متعهد تیم ملی با پاسخ قانع کننده خود این قبیل ابهامات را برطرف کند.

تردید در مسیر اعزام به آمریکا

در جلسه شورای فنی وزنه‌برداری، امینی فرد، مربی تیم نوجوانان لیست نفرات دعوتی خود برای برپایی اردوی آماده سازی مسابقات جهانی 2019 نوجوانان در لاس وگاس آمریکا را نیز ارائه کرد که نظر مثبت اعضاء شورای فنی را در پی داشت. با این حساب فرهاد اکبری در دسته ۸۱ کیلوگرم، محمد توفیق پوزش در دسته ۹۶ کیلوگرم، علی رضا یوسفی و حسین رمضان نژاد در دسته ۱۰۲+ کیلوگرم از استان مازندران، رضا باغی در دسته ۶۱ کیلوگرم، نیما فرزنگار در دسته ۸۹ کیلوگرم و مسعود نصرتی در دسته ۱۰۲ کیلوگرم از استان اردبیل، علی کشتکار در دسته ۸۱ کیلوگرم و پارسا موسوی در دسته ۱۰۲+ کیلوگرم از استان فارس، ابوالفضل جمعه پور در دسته ۶۷ کیلوگرم و مجتبی موسویان در دسته ۱۰۲ کیلوگرم از استان خوزستان، سپنتا حاکم زاده در دسته ۷۳ کیلوگرم از استان گیلان، علیرضا معینی در دسته ۸۱ کیلوگرم از استان اصفهان، محمد مسعود ممیوند در دسته ۸۹ کیلوگرم از استان لرستان، محمد ارسلانی  در دسته ۹۶ کیلوگرم از استان آذربایجان غربی، پوریا اسکندرزاده در دسته ۹۶ کیلوگرم  از استان تهران، محمدرضا صادقی  در دسته ۱۰۲ کیلوگرم از استان کردستان در این برنامه آماده سازی قرار گرفتند. ضمن اینکه امیررضا عسگری دون و عباس فخر زارع نیز ملی پوشانی هستند که به عنوان ملی‌پوشان اعزامی به  المپیک نوجوانان شورای فنی مجوز گرفتند. البته باتوجه به مشکلات فراوانی که از نظر مالی و صدور روادید کشور امریکا در فاصله زمانی محدودی که تا شروع رقابتهای جهانی 2019 نوجوانان(اسفندماه جاری) داریم، بعید به نظر می‌‌رسد تیم وزنهبرداری نوجوانان به این راحتی بتواند عازم رقابت‌های جهانی این رده سنی در ینگه دنیا شود.

نصیری، تنها غایب

تنها غایب جلسه فوق العاده شورای فنی وزنه‌­برداری محمدنصیری اسطوره وزنهبرداری ایران بود. به جز نصیری تقریبا بقیه اعضاء شورا حضور داشتند تا ببینند در نهایت نظر رییس فدراسیون که تصمیم گیرنده اصلی در این مجموعه است، نسبت به شرایط و اوضاع و احوال پیش آمده در بازی‌های آسیایی چیست.

5/1

captcha
تازه ها
بیشتر