ورزش ایران / شناسه خبر: 84028 / تاریخ انتشار : 1397/6/14 15:36
|
«پارک» زمان مسابقه را به بانوی کماندار ما اشتباه انتقال داد

شعبانی بهار: بعضی از مسوولان با تمام وجود از ما تشکر کردند!

قرآن را گواه می‌گیرم که روحم از مراسم نمادین عروسی مطلع نبود! /

ایران ورزشی آنلاین / رضا عباسپور - غلامرضا شعبانی بهار، رییس فدراسیون تیراندازی باکمان معتقد است پارک سرمربی کره‌ای مسبب اصلی اتفاقی که برای زهرا نعمتی افتاد، بوده.  رییس فدراسیون تیر و کمان در نشست خبری با بیان اینکه نتایج کمانداران در بازی‌های آسیای جاکارتا متوسط  رو به ضعیف بود، ضمن عذرخواهی از رسانه‌ها، مردم و اهالی تیر و کمان در خصوص اتفاق های تلخی که در مسابقه زهرا نعمتی  رخ داد، می گوید:« ما مربی کره‌ای را به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به امور فنی زهرا نعمتی کرده بودیم، اما این مربی در جاکارتا به قدری از صعود بانوی کماندار ما به دور بعدی مسابقه خوشحال شده بود که با انتقال اشتباه زمان مسابقه به نعمتی باعث شد تا فرصت پیش روی او برای کسب مدال در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی بسوزد.»

غلامرضا شعبانی بهار درباره ناکامی کمانداران در بازی‌های آسیایی جاکارتا می‌گوید:« هر چند ما در این بازی‌ها به نتایج متوسطی دست پیدا کردیم، اما بعضی از مسئولان با تمام وجود تشکر کردند و این تشکر علی رغم میل باطنی آنها نبود. متاسفانه «سندرم مدال خواهی» در ایران در بعضی وقت‌ها می‌تواند برای ورزش کشور مفید واقع شود و در بعضی مواقع  مثل یک شمشیر دو لبه ، لبه تیزش را به ما نشان می‌دهد. همین مسئله می‌تواند گاهی خطرآفرین شده و ورزش را تضعیف کند و در برخی موارد کمک‌ کننده باشد. خطرات آن به شکلی است که کماندار به خاطر استرسی که دارد انتظارات را برآورده نمی‌کند.»

رئیس فدراسیون تیر و کمان ادامه می‌دهد:«من گاهی احساس می‌کنم رسانه‌ها به فلسفه و ذات اصلی ورزش توجه نمی‌کنند. اگر ما به دنبال مدال باشیم، مطمئن باشید که با این شرایط نمی‌توانیم هیچ ورزشکاری را در رشته ریکرو اعزام کنیم. درست است ما در بازی‌های آسیایی ۱۳ نفر را اعزام کردیم و به یک مدال دست پیدا کردیم اما نمی‌توانیم ورزشکار را بعد از چهار سال تلاش به خاطر اینکه نمی‌تواند مدال کسب کند، به خاطر «سندرم مدال‌‌خواهی» به مسابقات اعزام نکنیم. حتی فلسفه المپیک نیز که هدف آن توسعه ویژگی‌های اخلاقی ورزشکار و حضور ورزشکار در مجامع بین المللی است، به این مسئله اشاره می‌کند. ما ۹ ماه دیگر مسابقات جهانی هلند را پیش رو داریم و باید برای کسب سهمیه المپیک تیمی تلاش کنیم که تیم های برتر سهمیه المپیک ۲۰۲۰ را کسب می‌کنند.»

شعبانی بهار معتقد است:«ما برای اولین بار جزو هشت تیم برتر قرار گرفتیم اما اینقدر مسائل و حواشی تیر و کمان زیاد بود که به این مسائل توجه نشد. ما تلاش زیادی انجام دادیم که برای اولین بار به مرحله یک چهارم راه پیدا کنیم. از امروز نیز تلاش خود را به کار خواهیم بست تا در ۹ ماه آینده بتوانیم در هلند مجوز تیمی المپیک را کسب کنیم.

رئیس فدراسیون تیر و کمان می‌گوید:«سندرم مدال خواهی جسارت لازم را از مدیران می‌گیرد. من هرگز حاضر نیستم تیمی را به خاطر این مسئله به مسابقات اعزام کنم و اگر تیم نتیجه نگرفت، دوباره جوابگو باشم. انتظار من به عنوان معلم دانشگاهی و رییس فدراسیون این است که باید یک فرصت استثنایی به ورزشکار بدهیم حتی اگر ورزشکار به مدالی دست پیدا نکرد. این دلیلی برای سوء مدیریت یا عدم آگاهی رئیس فدراسیون نیست. تیم کامپوند ما در بازی‌های آسیایی اینچئون به یک مدال طلا و یک مدال برنز تیمی کامپوند مردان دست پیدا کرد اما در این دوره از بازی‌ها تیم کامپوند مردان ما ضعیف عمل کرد و آن انتظاری که از این تیم داشتیم را برآورده نکرد. ما از همه ورزشکاران اعزامی انتظار دیگری داشتیم اما امیدوار بودیم که تیم کامپوند بر روی سکو قرار بگیرد. حال تصور کنید با این شرایط ما می‌توانیم ورزشکاری همچون اسماعیل عبادی که همچنان رکورددار آسیاست را به مسابقات اعزام نکنیم؟ به هر صورت کسب یک مدال برنز توسط میکس تیم کامپوند و هشتمی ریکر و مردان به نظر من نتایج بدی نبود. البته متوسط بود اما نتایج ضعیف نبود.»

شعبانی بهار در خصوص حواشی ایجاد شده برای نعمتی در بازی‌های آسیایی تاکید دارد:«زهرا نعمتی تنها نماینده ریکر بانوان در بازی‌های آسیایی جاکارتا بود و من به عنوان مسئول از صفر تا صد در جریان مسابقات بودم. صبح‌ها با ورزشکاران به دهکده می‌رفتم و شب پس از پایان مسابقات برمی‌گشتم. اما معتقدم که وضعیت آن طور که انتظار داشتیم برآورده نشد. ما می‌توانستیم در کامپوند به نتایج بهتری کسب کنیم. من از نعمتی صمیمانه تشکر می‌کنم زیرا او به عنوان یک برند برای کشور ما محسوب می‌شود. حضور او با معلولیتی که دارد، سبب شده بود که مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار بگیرد.»

رییس فدراسیون همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص حضور دباغ نایب رییس بانوان در بازی‌های آسیایی جاکارتا و اینکه چرا او را در این زمینه مقصر قلمداد نمی‌کنید، توضیحاتی می دهد:«به خاطر شرایط خاصی که زهرا نعمتی داشت ما پارک را تنها مسئول اصلی زهرا نعمتی در جریان بازی‌ها گذاشتیم و اشتباه پارک این بود که او زمان مسابقات یک چهارم و یک هشتم را اشتباه گرفته بود. او از موفقیت زهرا نعمتی ذوق زده شده بود و به خاطر همین اشتباه کرد و سبب شد تا زمان مسابقات را به درستی به زهرا نعمتی عنوان نکند. البته باید بگویم من به عنوان سرپرست کل مسابقات «امید نجاری» را به عنوان سرپرست مردان گذاشتم و «دباغ » را به عنوان سرپرست زنان  و تمام کارهای فنی بر عهده مربی بود و من تنها کار اجرایی، عملیاتی و پشتیبانی را انجام می‌دادم نه کار فنی را. ولی باز هم احساس می‌کنم خانم دباغ باید دقت نظر بیشتری در جریان مسابقه زهرا نعمتی می‌کرد.»

او در ادامه از کارهایی می گوید که برای زهرا نعمتی انجام داده:« من در تجربه‌هایی که از المپیک سیدنی، ریو ، بازیهای آسیایی اینچئون و ... داشتم می دانستم که  باید کسی به بازی‌های آسیایی اعزام شود که اسم او درلانگ لیست اعلام شده باشد. در آن زمان اسم زهرا نعمتی در لانگ لیست نبود و من تمام تلاش خود را به کار بستم تا بتوانیم اسم او را وارد بازی‌های آسیایی کنیم. این مستلزم این بود که ستاد عالی بازی‌ها این تصمیم را قبول کند. هر چند لانگ لیست بسته شده بود و اسم زهرا نعمتی نبود، من شخصا خود پیگیری کردم تا به هر طریقی نام بانوی کماندار ما در لانگ لیست قرار بگیرد. زیرا وی یکی از کماندارانی بود که از لحاظ رکوردی امتیاز بالایی داشت و حتی در مسابقات رکوردگیری توانست نفر اول شناخته شود. من این موضوع را به رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش عنوان کردم و آنها نیز موافقت خود را در ستاد عالی بازی‌ها اعلام کردند تا بتوانیم نام نعمتی را در لیست بازی‌ها اضافه کنیم.» 

شعبانی بهار در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه اگر قرار بر عذرخواهی بود چرا در بازی‌های آسیایی این کار صورت نگرفت و وزارت ورزش و جوانان از شما درخواست کرد که در نشست خبری از رسانه‌ها عذرخواهی کنید، می گیود که ان موقع سکوت کرده تا موضوع را مدیریت کند. 

رییس فدراسیون تیروکمان همچنین در پاسخ به سوال ما مبنی بر اینکه گفته می‌شود مطرح کردن مراسم عروسی کمانداران در جریان بازی‌های آسیایی به نوعی فرار از حاشیه تیروکمان بود، ادامه می دهد:«بزرگترین سرمایه من صداقت در کلام و خدمت است. من قرآن را گواه می‌گیرم که می دانستم این دو کماندار آذر ماه سال گذشته نامزد شده اند. اما به هیچ وجه از جریان مطرح شدن مراسم این دو کماندار در حاشیه بازی‌های آسیایی مطلع نبودم. خبرنگار شبکه خبر به من گفت‌ ما می‌خواهیم موضوع عروسی این دو کماندار را در جریان بازی‌ها مطرح کنیم و پخش مستقیم داشته باشیم. تا جایی که خبر دارم این دو کماندار بعد از عید می خواستند مراسم ازدواج خود را بگیرند اما به خاطر فشردگی اردوها این فرصت ایجاد نشد. حتی مجری شبکه خبر به من گفت نمی خواهید به عنوان رییس فدراسیون در این مراسم مشارکت داشته باشید و هدایایی را به کمانداران اهدا کنید، من نیز مجبور شدم هدایای ناچیزی را به کمانداران در این مراسم اهدا کنم. من به قرآن قسم می خورم که از هیچ چیزی خبر نداشتم.»

رییس فدراسیون تیروکمان در ادامه صحبت‌های خود درباره تغییرات در کادر فنی تیر و کمان می‌گوید:« در حال بررسی این موضوع هستیم و به زودی تصمیم خود را اعلام می‌کنیم. اما قطعا دیگر نمی‌توانیم با پارک کره‌ای همکاری خود را ادامه دهیم. در حال‌ حاضر به دنبال یک مربی خوب خارجی از کره و آمریکای جنوبی در ریکرو و همچنین آسیای شرقی و اروپا در کامپوند هستیم. اگر چه می‌دانم جذب مربی کره‌ای دیگر برای ریکرو کار سختی است، اما به‌ هر حال تلاشمان بر این است که به زودی مربی خوب خارجی هم در ریکرو و هم در کامپوند را جذب کنیم. منتظر هستیم شرایط مورد بررسی قرار بگیرد و به زودی کادر فنی را اعلام کنیم.»

شعبانی بهار همچنین درباره تغییرات در کادر فنی و مدیر تیم‌های ملی ، معتقد است:«در این زمینه  نیز تصمیمات نهایی گرفته خواهد شد و به زودی تغییرات را اعلام می‌کنیم.»

رییس فدراسیون تیروکمان در پاسخ به این سوال که  آیا با مسببان حذف زهرا نعمتی برخوردی قاطع دارید یا خیر می‌گوید:«من هیچ وقت در زندگی‌ام اعتقادی به برخورد چکشی با افراد نداشتم. حتی  با سرمربی کره‌ای تیم ملی «پارک» که خودش تمام تقصیرات را گردن گرفته است. ضمن این که من معتقدم هر کسی به نوبه خود در این مدت زحمات زیادی را کشیده است و نیازی نیست که برخوردی تند با آنها داشته باشیم.»

4

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر