ورزش ایران / شناسه خبر: 84010 / تاریخ انتشار : 1397/6/14 00:53
|
قول پاداش المپیک را به من داده‌اند / بیشتر روی ذهنم کار می‌کنم تا بدنم

علیپور: برای کسی که ۱۷ مدال جهانی دارد، طلای جاکارتا چیزی نیست

سریع‌ترین مرد عمودی دنیا درباره شرایط فیزیکی فوق‌العاده و ساختن چنین بدنی بدون مربی می‌گوید: «رشته‌ای که من در آن فعالیت می‌کنم بیش از هرچیز به ذهن آماده نیاز دارد.»

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو / رضا علیپور چند سالی می‌شود که شناسنامه سنگ‌نوردی ایران شده و در دنیا می‌درخشد. او با نایب قهرمانی مسابقات جهانی، سهمیه حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان که هر چهار سال یکبار برگزار می‌‌شود را کسب کرد و در آن رقابت‌ها با شکستن رکورد دنیا روی سکوی قهرمانی ایستاد. علیپور پس از آن نتیجه فوق‌العاده، عنوان بهترین ورزشکار غیر المپیکی جهان را با رای مردم سراسر جهان به دست آورد.

سریع‌ترین مرد عمودی دنیا در بازی‌های آسیایی هم با اقتدار مدال ‌طلا را به گردن آویخت و در نخستین دوره حضور این رشته در بازی‌ها قهرمان شد. او حالا 24 ساله و در اوج جوانی است اما پشت سرش سال‌ها تلاش بی‌وقفه و عناوین مختلف جهان را دارد و کار سختی که در سال‌های آینده برای حفظ عنوان سریع‌ترین سنگ‌نورد دنیا پیش رویش قرار دارد. علیپور اما در پس همه افتخارهایی که به دست آورده، از برخی ناملایمتی‌ها گلایه‌مند است و ادامه موفقیت‌هایش را منوط به کمک مسوولان ورزش می‌داند.

سال‌هاست دیگر مربی ندارم!

رضا علیپور در حالی به نوک قله موفقیت در رشته سرعت سنگ‌نوردی رسیده که ایران هیچ‌گاه ورزشکاری در این سطح نداشته. علیپور هم هیچ مربی خارجی نداشته و با توان خودش به کیفیتی در سطح جهانی رسیده. خودش درباره این ماجرا اینطور توضیح می‌دهد: «اینطور نبوده که هیچ‌گاه مربی نداشته باشم اما فقط همان اوایل و تا 17 – 18 سالگی زیر نظر مربی کار کردم. هیچ عنوان قابل توجهی تا آن زمان نداشتم اما پس از آن خودم تنها مشغول تمرین شدم. وقت بسیار زیادی برای مطالعه گذاشتم و پس از آن‌ هم تمرینات سخت و طاقت‌فرسا.
در کنار این ماجرا از تجربه قهرمان‌های مطرح این رشته استفاده کردم. آرام آرام متد‌های تمرینی که می‌خواندم را روی خودم پیاده کردم و با آزمون و خطا و تجربه‌ای که کسب می‌کردم شرایطم را به اینجا رساندم. آموخته‌هایم را هزار بار در حین تمرین لمس کردم و همین‌ها باعث پیشرفتم شد. وقتی می‌خواندم آستانه اسید لاکتیک، در اوج تمرین با تمام وجود حسش می‌کردم و می‌توانستم با تمام وجود درکش کنم.
 
بیشتر از بدن به ذهن آماده نیاز دارم

سریع‌ترین مرد عمودی دنیا درباره شرایط فیزیکی فوق‌العاده و ساختن چنین بدنی بدون مربی نیز می‌گوید: «رشته‌ای که من در آن فعالیت می‌کنم بیش از هرچیز به ذهن آماده نیاز دارد. به همین دلیل بیشتر روی ذهنم کار کردم و معتقدم بدن آماده را ذهن آماده است که می‌سازد.

الگوی ورزشی‌ام مایکل فلپس است
علیپور در پاسخ به این سوال که آیا در راه رسیدن به قهرمانی جهان، الگویی در بین قهرمانان دنیا داشته یا نه نیز می‌گوید: «در بین سنگ‌نوردان خیلی نه اما الگوی ورزشی‌ام مایکل فلپس است و خیلی از شیوه تمرین و زندگی او الهام گرفته‌ام.»
 
طلای جهان و بازی‌های آسیایی به کارم نیامد

معافیت از خدمت سربازی پس از طلای جاکارتا یکی از موضوعات داغ این روزهاست. قهرمان سنگ‌نوردی ایران اما با طلای بازی‌های آسیایی از خدمت معاف نمی‌شود چون قبلا این دوره را گذرانده است: «من همان هجده سالگی به خدمت رفتم. اوایل خیلی سختی کشیدم و برای ورزشم مشکل ایجاد شد اما رفته رفته از وضعیتم آگاه شدند و با توجه به اینکه در شهر خودم خدمت کردم، توانستم در کنار آن ورزشم را هم به طور جدی دنبال کنم.»

---

 
 انسان از دل موفقیت است که ستاره می‌شود

او ادامه می‌دهد: «من در همان دو سال خدمت سربازی، چهار مدال جهانی و آسیایی کسب کردم. شرایط خیلی سخت بود اما همیشه اعتقاد داشتم موفقیت از دل محدودیت بیرون می‌آید و انسان می‌تواند ستاره شود.
 
 قول پاداش طلای المپیک را داده‌اند

علیپور سال‌ گذشته عنوان بسیار ارزشمندی را در رقابت‌های قهرمانی جهان کسب کرد و با شکستن رکورد دنیا قهرمان شد. علیپور درباره آن موفقیت و پاداش آن، نکته جالبی را عنوان می‌کند: «رشته ما پیش از این المپیکی نبود و مهم‌ترین تورنمنتش همین رقابت‌های قهرمانی جهان است که چهار سال یک بار برگزار می‌شود. من در جام جهانی نقره گرفتم تا توانستم به ورودی برسم. پس از کسب ورودی هم توانستم با شکستن رکورد دنیا به مدال طلا برسم. پس از این طلا بود که با رای مردم به‌عنوان برترین ورزشکار غیر المپیکی دنیا دست پیدا کردم. مسوولان ورزش و کمیته ملی المپیک پس از این طلا قول پرداخت پاداشی معادل قهرمان المپیک را به من دادند! پاداشی که هنوز هم پرداخت نشده و منتظرم تا مسوولان به وعده‌شان عمل کنند.
 
بدقولی‌ها انگیزه قهرمان را می‌کشد

او ادامه می‌دهد: «وقتی یک قهرمان کاری به این بزرگی انجام می‌دهد اما مسوولان قول و قرارهایشان را فراموش می‌کنند، نتیجه‌ای جز مایوس شدن و افت انگیزه پیش روی ورزشکار نخواهد بود. آن هم ورزشکاری که هیچ آینده مشخصی پیش رویش نیست و منبع درآمدی جز این پاداش‌ها ندارد و زندگی‌اش را گذاشته تا بتواند برای کشورش افتخار آفرینی کند.
 
این مدال‌ها در نهایت برای ایران می‌ماند

علیپور در ادامه گلایه‌هایش می‌گوید: «این حق ما نیست که این‌طور با ما رفتار کنند. بعد از چهل سال فعالیت سنگ‌نوردی، نخستین مدال طلای تاریخ را برای ایران گرفتم و برای همیشه این مدال به اسم ایران است. انتظار اینکه مسوولان به قول‌شان عمل کنند واقعا غیر معقول و توقع زیادی نیست.

 

نه لیگ داریم نه درآمد

قهرمان سنگ‌نوردی دنیا در بخش دیگری از صحبت‌هایش باز هم تاکید می‌کند که تنها راه درآمدش همین پاداش‌هاست: «ما نه لیگ داریم که هزینه‌هایمان را تامین کند و نه منبع درآمد دیگری. با این حال زندگی‌مان را گذاشته‌ایم تا به موفقیت برسیم. منبع درآمدمان همین پاداش‌هاست و قول‌هایی که مسوولان ورزش برای پرداخت آنها می‌دهند. بزرگی و دشواری 300 کیلو اسکات را فقط ورزشکاران متوجه می‌شوند و این یک نمونه از سختی‌هایی است که برای رسیدن به این موفقیت‌ها کشیده‌ام. با این حال آینده‌ خاصی برایم متصور نیست اگر آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگیرم.

در مقابل 17 مدال جهانی، طلای جاکارتا چیزی نیست!

قهرمان سنگ‌نوردی سرعت دنیا درباره طلایش در جاکارتا و دریافت جایزه برای این مدال نیز اظهارنظر جالبی را مطرح کرد: «من 17 مدال جهانی در کارنامه‌ام دارم که طلای بازی‌های آسیایی در مقابل آن چیزی نیست. درست است که این طلا برای کاروان ایران ارزشمند است و خودم هم از آن خوشحالم اما نهایت موفقیت و اوج قله در رشته ما رقابت‌های قهرمانی جهان است. من برای گرفتن ورودی قهرمانی جهان نایب قهرمانی جام‌جهانی را به دست آوردم اما بازی‌هایی آسیایی تنها چیزی که ندارد ورودیه است و هر کشور می‌تواند دو نماینده داشته باشد.
 
سنگ‌نوردی در المپیک

با تصمیمات اخیر کمیته ملی المپیک، سنگ‌نوردی از المپیک توکیو در بازی‌های المپیک هم حضور خواهد داشت. بودن آن در بازی‌های آسیایی هم ریشه در همین تصمیم دارد. علیپور درباره امکان کسب مدال در بازی‌های المپیک نیز می‌گوید: «خوشبختانه سنگ‌نوردی در المپیک حضور خواهد داشت اما متاسفانه باید در بخش ترکیبی شرکت کنم. بخشی که ماده تخصصی من یعنی سرعت تنها یکی از سه ماده آن‌ است. با این حال تمام تلاشم را می‌کنم اما رسیدن به نتیجه‌ای که مطلوب خودم باشد کار بسیار دشواری است. نه اینکه من نتوانم بلکه در کل فیزیک بدنی ورزشکاران سرعت به دو ماده دیگر نمی‌خورد و به همین دلیل کار برای ما دشوارتر از بقیه خواهد بود.
 
دو علیپور دیگر در راه قهرمانی
مهدی و میلاد علیپور هم پسر عموهای رضا هستند که در سنگ‌نوردی مشغول فعالیت‌اند. قهرمان بازی‌های آسیایی درباره این دو علیپور دیگر نیز می‌گوید: «مهدی و میلاد پسرعموهای من هستند. میلاد قهرمان آسیا شده و نقره دانشجویان جهان را هم در کارنامه دارد. مهدی هم چند سالی است که این رشته را آغاز کرده و آینده خوبی دارد.
هر دوی آنها‌ را خودم به این رشته ‌آوردم و آینده خوبی دارند.
 
کارمند آتش نشانی و ماموریت ورزشی
این قهرمان قزوینی کارمند آتش‌نشانی است و در این سازمان فعالیت می‌کند. او در این باره می‌گوید: «من کارمند آتش‌نشانی هستم اما نه به آن شکل که در ذهن مردم است. من در بخش تربیت بدنی این سازمان مشغول به کار هستم و هنگام تمرینات و مسابقات هم ماموریت ورزشی دارم.»

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر