ورزش ایران / شناسه خبر: 83953 / تاریخ انتشار : 1397/6/13 15:48
|

لیگ وزنه‌برداری، رقابتی بدون پدیده

هفته دوم لیگ وزنه‌برداری بزرگسالان و فینال لیگ جوانان درحالی به میزبانی پایتخت برگزار شد که این هفته نیز مشابه هفته‌های قبل از لحاظ کیفی درنازلترین شرایط ممکن در تهران تدارک دیده شده بود!

ایران ورزشی آنلاین / رضاعباسپور - هفته دوم لیگ وزنه‌برداری بزرگسالان و فینال لیگ جوانان درحالی به میزبانی پایتخت برگزار شد که این هفته نیز مشابه هفته‌های قبل، از لحاظ کیفی در نازلترین شرایط ممکن در تهران تدارک دیده شده بود!

حضور 8 تیم در لیگ برتر فصل 97  در رده بزرگسالان (بیمه رازی، ملی حفاری، مناطق نفت‌خیز جنوب، عقاب نیروی هوایی، رعد پدافند، تعاونی انقلاب شهریار، نور همدان و نیروی زمینی ارتش) و 10 تیم باشگاهی در لیگ جوانان بیانگر لیگی باکیفیت‌تر و بهتر از دوره‌های قبلی بود، اما ایرادهایی هم وجود داشت که نمی توان از کنار آنها گذشت. نوع چینش و برنامه‌ریزی این رقابت داخلی در هر دو رده سنی، عدم  تشویق علاقه‌مندان وزنه‌برداری برای حضور در سالن و رونق بخشیدن به این مسابقات برای ایجاد انگیزه در بین وزنه‌برداران، پوشش نه چندان ایده‌ال تلویزیونی و نقایص ریز و درشت دیگر باعث شد تا هفته دوم لیگ بزرگسالان و فینال لیگ جوانان مثل قبل در سکوت خبری و بدون هیجان خاص رقابتهای ورزشی در پایتخت برگزار شود.

لیگ وزنه‌برداری لیگی که مولد نیست!

بی‌شک یکی از مهمترین نکاتی که باید هدف اصلی کمیته مسابقات و سازمان لیگ در ابتدای هر فصل باشد، نحوه سازماندهی و برنامه‌ریزی مسابقات لیگ برتر خصوصا در رده سنی بزرگسالان است. در برگزاری یک مسابقه داخلی به نام لیگ، اهداف مالی برای وزنه‌برداران دنبال می شود اما همه هدف این نیست و مسوولان برگزاری باید دنبال هدفی بالاتر و ارزشمندتر بنام تولید و پشتوانه سازی برای تیم‌های ملی باشند. زیرا کادر فنی تیم‌های ملی کشورمان ازدل همین رویدادها می‌توانند چهره‌های شاخص و آینده‌دار را کشف و برای تقویت تیم ملی و آماده‌سازی بیشتر به اردوهای ملی دعوت کنند. دقیقا اتفاقی که در لیگ وزنه‌برداری ایران مدت‌ها است  که نمی افتد!

لیگ وزنه‌برداری امسال هم مثل ادوار قبلی با این روندی که پیش گرفته، عایدی برای وزنه‌برداری و تیم‌های ملی ندارد. زیرا میزان رکوردهای ثبت شده، شرایط رقابتی، کیفیت وزنه‌برداران و تیم‌های شرکت کننده در این مسابقه و خیلی موارد مشابه دیگر همگی سندی روشن و واضح است برای پایین بودن سطح کیفی و کمی لیگ وزنه‌برداری در هر دو رده سنی بزرگسالان و جوانان. کافی است فیلم مسابقات را یک بار تماشا کنید، دقیقا تمامی مواردی که به عنوان نقص و کمبود وارد در این مسابقه نام بردیم را به چشم خواهید دید. تنها اتفاق ویژه‌ای که هفته دوم لیگ وزنه‌برداری بزرگسالان و فینال لیگ جوانان بدنبال داشت، بازگشت پرفروغ رضا بیرالوند وزنه‌بردار آینده‌دار کشورمان در دسته 94 کیلوگرم و نیز درخشش علی یوسفی وزنه‌بردار سنگین وزن نوجوان کشورمان بود که به صورت آزاد در این مسابقه وزنه زد. زیرا او به عنوان نماینده تیم نوجوانان کشورمان قرار است عازم المپیک نوجوانان در آرژانتین شود و به همین دلیل با صلاحدید کادرفنی تیم‌های پایه در این رقابت شرایط تمرینی و رکوردی خود را محک زد. بجز این دو وزنه‌بردار این هفته از مسابقات چهره ای شاخص یا پدیده ای جدید را برای عرضه و معرفی به تیم‌های ملی و وزنه‌برداری ایران نداشت.

جام قهرمانی جوانان به حفاری رسید

باشگاه قدیمی ملی‌حفاری خوزستان در پایان سه هفته رقابت موفق شد با کسب امتیاز 1793 جام قهرمانی لیگ جوانان در فصل 97 را تصاحب کند. بعد از قهرمانی قابل پیش بینی حفاری، تیم‌های نورهمدان و مناطق نفت خیزجنوب به ترتیب با کسب 1727 و 1634 امتیاز تیمی عناوین نایب قهرمانی و سومی لیگ جوانان را بدست آوردند. در این رده سنی میرمصطفی جوادی از باشگاه عقاب نیروی هوایی در دسته 77 کیلوگرم با ثبت مجموع 316 کیلوگرم و امتیاز 403 بالاتر از بقیه رقبای جوان خود به عنوان چهره برتر فینال لیگ جوانان برگزیده شد.

بیمه رازی صدرنشین ماند

در هفته دوم لیگ وزنه‌برداری بزرگسالان، رقابت وزنه‌برداران حاضر در تالار مجموعه ورزشی آزادی تهران بدون حضور ستاره‌های ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران حتی ضعیف‌تر از فینال لیگ جوانان برگزار شد. در این هفته از مسابقات سازمان لیگ با اعطای امتیاز ویژه به تیم‌هایی که ملی‌پوشان آنها موفق شده بودند در بازی‌های آسیایی صاحب مدال و افتخار شوند، همان مجموع و امتیازی را که آنها در جاکارتا ثبت کرده بودند را در هفته دوم لیگ به حساب تیم‌هایشان واریز کرد. تیم بیمه رازی نیز که 99 درصد ستاره‌های ملی‌پوش کشورمان را در اختیار دارد، به خاطر همین امتیاز و هدیه ویژه ای که سازمان لیگ و کمیته مسابقات به آنها داده بود، موفق شد با کسب امتیاز 1224 همچنان بالاتر از رقبای خود در صدر جدول لیگ بزرگسالان باقی بماند. بعد از بیمه رازی ملی حفاری و مناطق نفت خیز جنوب با کسب امتیاز 1158 و 1087 به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جدول قرار دارند. همچنین در این هفته از مسابقه لیگ بزرگسالان، سهراب مرادی و بهداد سلیمی به ترتیب با کسب امتیاز465 و 461 به عنوان چهره‌های شاخص و برتر هفته دوم در اوزان 94 و 105+ کیلوگرم انتخاب شدند.

5/ 900

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر